Zahradní brusinky

zde můžete probrat vše o pěstování borůvek

Moderátor: Stanley_51

Re: Zahradní brusinky

Příspěvekod loni » 14 črc 2016, 00:21

A bude aj plodov

ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1665
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: Zahradní brusinky

Příspěvekod loni » 24 črc 2016, 14:00

Kľukva zarodila

Obrázek
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1665
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: Zahradní brusinky

Příspěvekod Dragonito » 05 říj 2016, 03:29

petrlcr píše:To také říkám. Brusinka vyžaduje specifické podmínky.Hlavně také mykorrhizu. Klikva ale vyžaduje také kyselou půdu a na vodu je náročnější. Stejně jako kolega pěstují brusinky v hrabance s borůvkami, dělám to stejně a úrodu mam na brusinkách vyšší než na klikvě. Také jsem koupil sazenice, které zčernaly. Ale měly zcela zničené kořeny. Myslím že jim byla právě zničena ona mykorrhiza. Jak píše kolega. Pěstuje v hrabance, kde symbiotické houby jsou. Pokud zasadíme do hoblin, nebo kompostované kůry, navíc sazenice s odumřelou mykorrhizou, nemůže dále růst.


Neskúšal niekto aplikovať na brusnice rhodovit? Jedná sa o mykorízne huby určené pre kyslomilné rastliny - azalky, rodondendróny, čučoriedky, brusnice a pod.
https://podporarastu.sk/eshop/rhodovit/rhodovit-0-3-kg
Dragonito
nováček
nováček
 
Příspěvky: 165
Registrován: 12 čer 2015, 18:33
Bydliště: Žiarska kotlina - Žarnovické podolie, 230 m n.m.

Re: Zahradní brusinky

Příspěvekod paloo » 05 říj 2016, 09:46

Ja už pestujem len Koralle.A darí sa im.Nehnojím no budem musieť,zaslúžia si to :D4 Švédi mrchy poscípali na nejakú hubovú chorobu :(
Obrázek
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7338
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: Zahradní brusinky

Příspěvekod Alena » 05 říj 2016, 10:48

Paloo, zdá se mi to, nebo je máš v nádobách? Jsou parádní.

Já jsem tedy před lety zkoušela Koralle, Red Pearl a asi ještě nějakou další odrůdu, ale dopadly všechny stejně - během roku odešly...Zasazené v maltovnících, ve směsi substrátu pro borůvky promíchaném s říčním pískem.
Alena
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3492
Registrován: 17 dub 2009, 15:40
Bydliště: Klatovy 428 m. n. m.

Re: Zahradní brusinky

Příspěvekod paloo » 05 říj 2016, 11:09

Ano sú v nádobách a svedčí im to.Sú v litovskej rašeline s trochou piesku.Koralle je nenáročná a oproti švedom mimoriadne zdravá odroda dávajúca dve úrody.
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7338
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: Zahradní brusinky

Příspěvekod petrlcr » 05 říj 2016, 11:58

Co se symbiotické houby týče,musela by být pro vřesovcovité. Mají ektomykorrhizni symbiózu, tedy odlišnou např. od acidofilních konifer. Jinak, byla provedena rada pokusů s mykorrhizou lesních dřevin na ČZU a výsledek byl nulový. Podobná zjištění mám s citrusy. Pravda je, že sazenice lesních dřevin byly vysazeny do lesní půdy, tedy infikované řadou druhů symbiotických hub. Osobně sy myslím, že ač se to nemá, lepší výsledky lze dosáhnout, pokud přidáme do substrátu hrabanku, z oblasti, kde divoce vřesovcovité rostliny rostou.
petrlcr
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 325
Registrován: 06 říj 2011, 21:14
Bydliště: Sokolov

Re: Zahradní brusinky

Příspěvekod Alena » 05 říj 2016, 12:09

No, přiznám se, že jsem taky před lety zkoušela mykorrhizní houby a neviděla jsem pražádný rozdíl...

Tedy, ty Palovy brusinky mě silně navádějí k tomu, abych to zase zkusila :D Dva květináče bych sem ještě možná vmáčkla, na samý konec zahrady mi slunce svítí i v zimě :mrgreen:
Alena
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3492
Registrován: 17 dub 2009, 15:40
Bydliště: Klatovy 428 m. n. m.

Re: Zahradní brusinky

Příspěvekod Dragonito » 05 říj 2016, 20:09

Palo, ako často zalievaš a akým množstvom vody? Čítal som veľa článkov a v každom píšu inak. Napr. v jednom tvrdili že brusnica neznáša ani krátkodobé zamokrenie. V druhom že substrát musí byť neustále vlhký. V treťom že ju takmer vôbec netreba zalievať, okrem dlhších periód sucha. Čo sa stanovišťa týka, tak brusnice v nádobách presúvaš? A do substrátu si dal aj hrabanku? Ošetruješ ich napr. rezom ak sa vyskytnú čierne listy? Ja som zatiaľ mal len švédske odrody a rýchlo odišli. O holandskej odrode Red Pearl som veľakrát čítal že je odolnejšia ako ostatné. A čo sa odolnosti týka tak možno americké odrody znesú viac ale videl som ich len na zazvorce a oni na SK neposielajú (ak to vôbec americké sú - minor, minus, miss cherry). Mali ich aj na SK ale len väčšie rastliny a drahé tu:
http://www.zahradnictvoiveta.sk/katalog ... e-brusnice
Dragonito
nováček
nováček
 
Příspěvky: 165
Registrován: 12 čer 2015, 18:33
Bydliště: Žiarska kotlina - Žarnovické podolie, 230 m n.m.

Re: Zahradní brusinky

Příspěvekod robo » 13 pro 2016, 19:26

Stanley_51 píše:Vidíš, já jsem si koupil brusinku u Dehnera ve Weidenu, dal jsem za ní 3€,- ale od dubna kdy jsem jí zasadil už je dvakrát tak velká a krásně kvete. Ještě jsem zvědav na chuťové vlastnosti. Odrůda Red Pearl. S14


Stanley prosím tě vím že je to "trochu" starší příspěvek, ale jaké jsou ty brusinky Red Pearl? Žijou ti ještě, plodí a nejsou moc kyselé? Myslím jestli nejsou kyselejší než Brusinka obecná? Samozřejmě pokud má zkušenosti s Red Pearl ještě někdo jiný tak sem s nimi :D .

A ještě bych se chtěl zeptat jestli jsou opravdu všechny klikvy tak kyselé jak tu píšete, jestli mezi nima není nějaká vyjímka třeba Growley, Mc Farlin, Pilgrim nebo Stewens? Děkuji.
Jilemnice 470 m.n.m.
Uživatelský avatar
robo
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 305
Registrován: 27 lis 2016, 17:04

Re: Zahradní brusinky

Příspěvekod Stanley_51 » 13 pro 2016, 21:23

robo píše:Stanley prosím tě vím že je to "trochu" starší příspěvek, ale jaké jsou ty brusinky Red Pearl? Žijou ti ještě, plodí a nejsou moc kyselé? Děkuji.

Zatím žije i když ta plodnost zase není tak velká, jak avizovali. Každý rok je z ní 1 sklenička zavařeniny na svíčkovou. Chuť je sladkokyselá. Ale je fakt, že já jí zase nedělám ideální podmínky.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Zahradní brusinky

Příspěvekod robo » 13 pro 2016, 22:17

Díky za odpověď. Ještě mě napadlo jestli k ní máš nějakého opylovače? Řekl bych že u brusinek to bude podobné jako u borůvek čím víc odrůd tím víc plodů.
Jilemnice 470 m.n.m.
Uživatelský avatar
robo
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 305
Registrován: 27 lis 2016, 17:04

Re: Zahradní brusinky

Příspěvekod Stanley_51 » 13 pro 2016, 22:50

No jedině že by jí opylovaly kamčatky :lol: Ne, mám jen tu jednu a je vysazená právě pod kamčatkami.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Zahradní brusinky

Příspěvekod Alena » 14 pro 2016, 08:44

To mi ale vůbec nepřipadá špatné, když úroda z jedné rostliny vydá na jednu skleničku zavařeniny...
Alena
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3492
Registrován: 17 dub 2009, 15:40
Bydliště: Klatovy 428 m. n. m.

Re: Zahradní brusinky

Příspěvekod robo » 16 pro 2016, 14:06

Také si myslím že to není špatné. Tedy brusinka si u mě na zahrádce určitě místo najde. Nejspíše zkusím Red Pearl a Erntesegen. Pokud mi ještě do té doby někdo nedoporučí nějakou sladší klikvu, ale to si nemyslím.
Jilemnice 470 m.n.m.
Uživatelský avatar
robo
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 305
Registrován: 27 lis 2016, 17:04

PředchozíDalší

Zpět na BORůVKY ( Vaccinium )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků