Zahradní brusinky

zde můžete probrat vše o pěstování borůvek

Moderátor: Stanley_51

Re: Zahradní brusinky

Příspěvekod BXL » 28 úno 2016, 05:52

Brusnice mi už tretí krát zrejme odišli,tak som začala čítať a ajhľa,vyzerá že neviete veľmi čo s nimi.Takže vynikajúce sú kompoty s asi tretinou hrušiek či jablk.Nasušené každému,ktp má akýkoľvek probléb s močovými cestami.Ostatné je napísané.
BXL
oficír
oficír
 
Příspěvky: 521
Registrován: 01 lis 2011, 10:01
Bydliště: skoro LC,254 m n.m

Re: Zahradní brusinky

Příspěvekod loni » 28 úno 2016, 07:25

Mne tie drobné taktiež odišli a už ich nepestujem. No kľukva mi rastie veselo už veľa rokov a hlavne rodí. Minulého roku som dokončil už druhý bazénik na kľukvu. Dvom susedom som to napichal do vany a aj sám mám ešte jednú vanu s kľukvou.
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1678
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: Zahradní brusinky

Příspěvekod paloo » 28 úno 2016, 18:38

Treba skúsiť tie naše Koralle,tie nezničí nič S9 Tie Švedské sú už choré priamo z množenia-môj názor,nemusím mať pravdu S2
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7346
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: Zahradní brusinky

Příspěvekod Dex88 » 29 úno 2016, 21:26

Zdravím,
přikládám fotky mého samozavlažovacího "truhlíku" na brusinky. Nádoba 90l cca 150,- - Hornbach a zbytek do 50korun

Obrázek Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek Obrázek

Vypadají, že zimu přežily :-)

Obrázek Obrázek Obrázek
Dex88
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 3
Registrován: 07 črc 2015, 09:07

Re: Zahradní brusinky

Příspěvekod Dragonito » 01 bře 2016, 01:31

paloo píše:Treba skúsiť tie naše Koralle,tie nezničí nič S9 Tie Švedské sú už choré priamo z množenia-môj názor,nemusím mať pravdu S2


Sanna mi odišla veľmi skoro. Linnea je odolnejšia ale asi ani z nej nič nebude. Viem si ľahko zadovážiť Runo Bialawskie ale ak bude ako švédske...
Dragonito
nováček
nováček
 
Příspěvky: 165
Registrován: 12 čer 2015, 18:33
Bydliště: Žiarska kotlina - Žarnovické podolie, 230 m n.m.

Re: Zahradní brusinky

Příspěvekod Dragonito » 01 bře 2016, 01:36

Dex88 píše:Vypadají, že zimu přežily :-)


Aj tebe ohnedli listy. Mne ohnedla sanna počas leta úplne celá a linnea cez zimu len trošku. Občas sa vytvárajú aj čierne fľaky na listoch.
Dragonito
nováček
nováček
 
Příspěvky: 165
Registrován: 12 čer 2015, 18:33
Bydliště: Žiarska kotlina - Žarnovické podolie, 230 m n.m.

Re: Zahradní brusinky

Příspěvekod pavel » 01 bře 2016, 11:10

Mám zasazených asi 50 ks kořenů brusinek. Od samého začátku pěstování /cca před 6 lety/ stále zápasím o jejich udržitelnost a doposud jsem nenašel nejvhodnější způsob, který by jim nejlépe vyhovoval. Vyzkoušel jsem přihnojování, nehnojení, kyselou zem, neutrální zem, více vláhy, méně vláhy, téměř jich neokopávám, atd. Přitom pokud se samy rozhodnou, že budou odnožovat, tak si to namíří mimo záhonek např. do trávníku. Že mi černají listy , podle mne naprosto neočekávaně, s tím jsem se smířil. Horší je, když zčernají konce větviček i s nasazenými plody. Proto pokládám pěstování brusinek za mimořádně náročnou záležitost. Pro úplnost uvádím, že pěstuji hlavně Sana a Koralle. Kdyby nějaký dlouholetý pěstitel mohl popsat své zvyklosti a postupy pěstování, byl bych mu za to vděčný.
Nerad bych sei jich zbavil úplně, protože jsou vynikající zavařené jako kompot s nakrájenými kousky kdoule /Cydonia oblonga/. Mimo zdravotní účinky je to i pochoutka!
pavel
nováček
nováček
 
Příspěvky: 122
Registrován: 21 lis 2009, 21:33
Bydliště: Zlín 250 m.n m.

Re: Zahradní brusinky

Příspěvekod chemik909 » 01 bře 2016, 11:38

Ja som prdol 3 rastliny medzi kanadské boruvky, je tam hrabanka zmiešaná s trochou záhradnej zeme aby to viac držalo vodu, naspodu fólia, polievam ako boruvky, odnožujú rastú, plodia :D odroda Korale, zatial žijú všetky, sú tam 3 roky, minulý rok som 3 krát hnojil celý záhon hnojivom na boruvky.
MArtin
Uživatelský avatar
chemik909
člen
člen
 
Příspěvky: 491
Registrován: 09 led 2013, 18:45
Bydliště: Ostrava

Brusinky

Příspěvekod vrana » 08 bře 2016, 17:36

vrana
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1183
Registrován: 18 lis 2008, 12:02
Bydliště: třanovského 392,73801 frýdek

Re: Zahradní brusinky

Příspěvekod loni » 09 bře 2016, 08:07

Jasne, je to kľukva a nie tie drobné. Super systém zberu a spracovania. Vedia čo je dobré a zdravé.
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1678
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: Zahradní brusinky

Příspěvekod BXL » 14 bře 2016, 05:45

Jedna prežila a vyzerá pekne,teším sa .
BXL
oficír
oficír
 
Příspěvky: 521
Registrován: 01 lis 2011, 10:01
Bydliště: skoro LC,254 m n.m

Re: Zahradní brusinky

Příspěvekod Alena » 15 bře 2016, 12:46

pavel píše:Mám zasazených asi 50 ks kořenů brusinek. Od samého začátku pěstování /cca před 6 lety/ stále zápasím o jejich udržitelnost a doposud jsem nenašel nejvhodnější způsob, který by jim nejlépe vyhovoval. Vyzkoušel jsem přihnojování, nehnojení, kyselou zem, neutrální zem, více vláhy, méně vláhy, téměř jich neokopávám, atd. Přitom pokud se samy rozhodnou, že budou odnožovat, tak si to namíří mimo záhonek např. do trávníku. Že mi černají listy , podle mne naprosto neočekávaně, s tím jsem se smířil. Horší je, když zčernají konce větviček i s nasazenými plody. Proto pokládám pěstování brusinek za mimořádně náročnou záležitost.


Taky jsem se neúspěšně pokoušela pěstovat brusinky. Byly ve velkých hranatých plastových maltovnících v substrátu pro borůvky smíšeném s pískem, vydržely tam rok, nejdřív vypadaly celkem spokojeně, odnožovaly, kvetly... a pak začaly hnědnout, černat, až postupně všechny odešly. Sklidila jsem asi pět plodů...Odrůdy Koralle od Starkla a pak nějaké z OBI, BAu- apod., co je tu tak běžně dostupné.
Alena
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3492
Registrován: 17 dub 2009, 15:40
Bydliště: Klatovy 428 m. n. m.

Re: Zahradní brusinky

Příspěvekod e92338 » 09 dub 2016, 07:06

Brusinky jsem také vzdal. Na rozdíl od borůvek, které jsou hned vedle, se chovaly naprosto nevyzpytatelně. Nejčastěji ale nepřežily zimu.
Uživatelský avatar
e92338
nováček
nováček
 
Příspěvky: 113
Registrován: 28 čer 2007, 08:12
Bydliště: 220 m n. m. - Honza

Re: Zahradní brusinky

Příspěvekod loni » 09 dub 2016, 09:40

e92338 píše:Brusinky jsem také vzdal. Na rozdíl od borůvek, které jsou hned vedle, se chovaly naprosto nevyzpytatelně. Nejčastěji ale nepřežily zimu.

Aký problém sa preorientovať na kľukvu, ktorá netrpí chorobami, je skoro nezničiteľná, má veľké plody a aj nutrične je hodnotnejšia?
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1678
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: Zahradní brusinky

Příspěvekod moonvil » 09 dub 2016, 10:08

Já bych viděl hlavní problém v malé propagaci klikvy. Skoro každý zná brusinky, ty jsou přitom z hlediska pěstování náročnější a výnosy mizerné (někdo má možná jinou zkušenost), ale klikva nějak uniká pozornosti pěstitelů. Ani prodejců není mnoho.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4071
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

PředchozíDalší

Zpět na BORůVKY ( Vaccinium )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků