Zahradní brusinky

zde můžete probrat vše o pěstování borůvek

Moderátor: Stanley_51

Re: Zahradní brusinky

Příspěvekod robo » 29 bře 2018, 11:13

Žardina Campana 55 cm.
Jilemnice 470 m.n.m.
Uživatelský avatar
robo
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 305
Registrován: 27 lis 2016, 17:04

Re: Zahradní brusinky

Příspěvekod dadlala » 04 dub 2018, 00:37

Tak jsem "okukovala"jeste ty "robovy" brusinky ze str. 8 (z pulky zari) a musim tedy rici, ze u nas (600m.n.m) bude s Melirem (Miss Cherry) - take ho mam- pri podzimnim plozeni opravdu problem, protoze jeste v druhe pulce rijna byla tak 1/4 nakvetena a jen 1/4 mela cervene/cervenajici bobule. :D13 Ne, ze bych se to predem snad i nedocetla, ze u tech 2x plodicich muze byt ve vyssich polohach problem s dozravanim......Neni mozne s tim alespon nejak pracovat, nevite? Treba kvety/poupata otrhavat, ze rostlina pak ma vice energie na prvni plodici fazi?..nebo vhodnym rezimem prihnojeni...atp? Ja vlastne ani nevim, kdy plodi v te prvni fazi? Sazela jsem je az behem lonskeho jara a to byly vetsinou jen male "bobky" (treba i to Koralle). Meliro bylo hodne velke i nakvetene ale sezehly ho zas ty paradni lonske jarni mraziky, takze do plodu neslo, nez az na podzim. Kdy tedy cca dozravaji bobule z prvniho kveteni u 2x plodicich odrud?
Uživatelský avatar
dadlala
ouško
ouško
 
Příspěvky: 80
Registrován: 24 srp 2016, 23:23

Re: Zahradní brusinky

Příspěvekod Dragonito » 06 dub 2018, 11:21

Vždy som mal problém s brusnicami. No nedalo mi to a kúpil zas jeden exemplár koralle. Dal som ju do interiéru a už začala kvitnúť ( pôjde do záhrady nech ju opelia čmeliaky). Zaznamenal som aj prírastky. Na iných odrodách som sa prírastkov nikdy nedočkal. V minulosti som skúsil dať cca tri zrniečka siranu amonneho. Narástol 4x väčší list ... S15 Ake živiny jej dať aby som podporil rast?
Dragonito
nováček
nováček
 
Příspěvky: 165
Registrován: 12 čer 2015, 18:33
Bydliště: Žiarska kotlina - Žarnovické podolie, 230 m n.m.

Re: Zahradní brusinky

Příspěvekod dadlala » 07 dub 2018, 01:16

Na internetu clovek najde ledacos za rady, ale tato (puvodem z popularne vedeneho clanku o brusinkach) se zatim dle me kratke zkusenosti s brusinkami jevi trefna a cenna...

" ...S přihnojováním brusinek si starosti dělat nemusíte, nejsou náročné a přehnojení vyloženě nesnáší...... Pro lepší růst a výnosy ale potřebují dostatek organické hmoty, prospěje jim proto nastýlání rašelinou, jemně drcenou kůrou, pilinami nebo lesní hrabankou. Nastýlka navíc zamezí odpařování vláhy, v zimě ochrání kořeny brusinek před vysycháním a teplotními výkyvy v půdě v časném jaru....."

...ale ja stejne prihnojuji alespon trosku (i premena organicke hmoty si zada dusik)...ale spis (priznavam, ze vsak ne vyhradne) organomineralnimi hnojivy s rohovinou.....
To Koralle mi pripada zatim nejzabavnejsi (mam jinak i Meliro, Erntesegen, Erntetraum, Red Pearl, Sussi...jeste bych chtela zkusit Lineu a Sannu, ktere by udajne mely byt i do vyssich poloh, ale mam spis dojem, ze mi pujdou spatne sehnat, alespon zatim :D5 .
Uživatelský avatar
dadlala
ouško
ouško
 
Příspěvky: 80
Registrován: 24 srp 2016, 23:23

Re: Zahradní brusinky

Příspěvekod pavel » 07 dub 2018, 22:15

Před několika lety jsem dobře nakoupil Koralle, Sanny, Sussi od Zdeňka Černocha /Větřkovice/. Nevím ale zda se této prodejní činnosti ještě věnuje. Za dotaz to snad stojí.
pavel
nováček
nováček
 
Příspěvky: 122
Registrován: 21 lis 2009, 21:33
Bydliště: Zlín 250 m.n m.

Re: Zahradní brusinky

Příspěvekod ZdenekCernoch » 08 dub 2018, 21:17

pavel píše:Před několika lety jsem dobře nakoupil Koralle, Sanny, Sussi od Zdeňka Černocha /Větřkovice/. Nevím ale zda se této prodejní činnosti ještě věnuje. Za dotaz to snad stojí.


odpovím- znovu to spouštím v německu ( odreagování od stresu na montážích) Ruhstorf an der Rott . Roky jsem jel jen velkoobchod chorvatsko. Na ostatní nebyl čas . Zatím jen Prairie cherry, tomely a v létě do toho půjdou i citrusy .
Asimina zatím nedostupná jen na velko. Snad od příštího roku i nový selekce z premium paw paw seeds. Pokud to v květu nezmrzne tak už snad konečně okoštujem. 3 roky po sobě spáleno mrazem. Do brusinek nejdu. Dotáhnu sem ze severu Vaccinium augustifolium a z ruska co se podaří . Kontakty sou horší celníci :D15 . Stačilo ted chorvatsky hranice o víkendu. Už dělaj obstrukce a to sem vezl jen blby muchovníky 1200 kousku . Prej nákladní auto dodávka do 3,5 tuny :mrgreen:
mrazová kotlina Nízkého Jeseníku ve 460 m.n.m zahrada u rodiču Větřkovice
ZdenekCernoch
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3930
Registrován: 29 zář 2008, 21:38
Bydliště: Větřkovice u Vítkova

Zahradní brusinky

Příspěvekod Rasto » 29 dub 2018, 21:51

Zatiaľ mám zasadené 3 ks red pearl v menších črepníkoch. Prírastky sú zatiaľ pekné. Polievam ich minimálne. Mohlo by z toho niečo byť 8)
Rasto
nováček
nováček
 
Příspěvky: 121
Registrován: 28 úno 2018, 15:18
Bydliště: Lučenec, 200 m.n.m.

Zahradní brusinky

Příspěvekod Rasto » 30 dub 2018, 13:06

Red Pearl 3ks

Obrázek
Rasto
nováček
nováček
 
Příspěvky: 121
Registrován: 28 úno 2018, 15:18
Bydliště: Lučenec, 200 m.n.m.

Re: Zahradní brusinky

Příspěvekod loni » 10 čer 2018, 22:45

Kvitnúca kľukva:
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1665
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: Zahradní brusinky

Příspěvekod dadlala » 10 čer 2018, 23:24

Loni, slusna plantaz (nemyslim jen Vaccinium). A to je Tvoje samozasobici zahradka pro osobni spotrebu...? to asi budes hodne zdravej.... :D8
Uživatelský avatar
dadlala
ouško
ouško
 
Příspěvky: 80
Registrován: 24 srp 2016, 23:23

Re: Zahradní brusinky

Příspěvekod loni » 14 čer 2018, 11:18

dadlala píše:Loni, slusna plantaz (nemyslim jen Vaccinium). A to je Tvoje samozasobici zahradka pro osobni spotrebu...? to asi budes hodne zdravej.... :D8

Zdravie je byť šťastný. A to chvála Bohu sme.

Hlavné sú kamčatky. Plodov kamčatiek zbieram desiatky kíl. Ostatné ovocie je len doplnkový produkt.
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1665
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: Zahradní brusinky

Příspěvekod Rasto » 28 čer 2018, 22:58

Ktoré odrody okrem Red Pearl by ste mi odporučili? Na jednom eshope su dostupne:Big Pearl, Pilgrim, MC Farlin, Stewens a Howes....
Rasto
nováček
nováček
 
Příspěvky: 121
Registrován: 28 úno 2018, 15:18
Bydliště: Lučenec, 200 m.n.m.

Re: Zahradní brusinky

Příspěvekod robo » 01 črc 2018, 18:15

Bohužel z těch co jsi napsal tak nevím, ale mám Miss Cherry a Koralle a ty mi jdou pěkně. Už mají zelené bobule a znovu kvetou a ještě jednou do zimy plodit budou, alespoň loni to tak bylo.
Jilemnice 470 m.n.m.
Uživatelský avatar
robo
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 305
Registrován: 27 lis 2016, 17:04

Re: Zahradní brusinky

Příspěvekod aswer » 04 črc 2018, 11:25

Rasto píše:Ktoré odrody okrem Red Pearl by ste mi odporučili? Na jednom eshope su dostupne:Big Pearl, Pilgrim, MC Farlin, Stewens a Howes....


mam 11 odrod brusnic... a co sa tyka velkosti plodov, tak zatial najvacsie vyzeraju byt pri odrode Red Candy, pink pearle a jednej no name.

- stredne plody: ida,
- male plody: linea, miss cherry, sanna

- berz plodov: ernsteseger, sussi, koralle, aalhorst

- red pearle = kaput, na jesen kupujem novu rastlinu, skusim to este raz...
aswer
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 10
Registrován: 31 srp 2017, 07:20
Bydliště: Zámutov 328 m n. m.

Re: Zahradní brusinky

Příspěvekod Rasto » 30 srp 2018, 22:11

minulý týždeň dokonala jedna sadenica...ohnedli vsetky listy..kaput...vytiahol som ju a zahodil .....
Rasto
nováček
nováček
 
Příspěvky: 121
Registrován: 28 úno 2018, 15:18
Bydliště: Lučenec, 200 m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na BORůVKY ( Vaccinium )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků