Zahradní brusinky

zde můžete probrat vše o pěstování borůvek

Moderátor: Stanley_51

Re: Zahradní brusinky

Příspěvekod Radek » 06 dub 2017, 19:31

Paní Aleno, namíchání vhodného substrátu je opravdu úplná alchymie. Čím víc se snažíme, tím je to horší. Ještě že ty rostliny neumí mluvit. Co by nám řekly, to bychom si asi za rámeček nedali. Jednou jsem vyzkoušel kupovaný hotový zahradní substrát a žádný velký úspěch jsem neslavil. Asi je lepší použit běžnou hlínu a vylepšit ji něčím, co napomáhá vzlínání půdy. Písek pomáhá vzlínání vody v půdě. Perlit a keramzit, jak mi dnes řekla zahradnice nejsou vzlínavé (nasákavé) a doporučila mi pemzu, kterou ovšem nemají. Není nad dobré rady. Ten písek z OBI, jak výše píšete, mohl mít nějakou příměs, která neudělala Vašim brusinkám dobře. Než špatný písek, tak raději asi nic.
Já se snažil půdu zlepšovat kompostovou zeminou. Před třemi roky manželka koupila Gingo. Protože je to rychle rostoucí strom, koupila pro jistotu zakrslý druh. Při zasazení jsem půdu promíchal s kompostem. Po těch třech letech je Gingo stále stejné. Říkám si, že kdybych ho jednoduše pouze usadil do vykopané díry a přihnojil cereritem, udělal bych lépe.
Zkusil jsem dnes obecný pokus. Ze 4 rostlinek celeru jsem zasadil do květináčů dvě pouze do hlíny a dvě pouze do kompostu. Uvidím, jak to dopadne Pokud někdo měřil kyselost kompostu, tak je velice kyselý. Naměřil jsem pH 3,5. U rašeliny z Mountfieldu jsem naměřil pH 5. Borůvky by si možná lebedily, ale to jsem neriskoval. Jistější je rašelina + hnojivo na borůvky.
Radek
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 341
Registrován: 23 úno 2017, 19:20
Bydliště: Frýdlant nad ostravicí 455 mnm

Re: Zahradní brusinky

Příspěvekod nene » 06 dub 2017, 20:27

S těmi substráty jsme narazili letos i my - stačilo přepíchat rajčata a ostatní přísady do NATURA substrátu bez chemie :? a můžu vysévat znova. Podařilo se tak tak nějak zbrchat jen několik rajčat, jinak šlo všechno "do kytek"... :( Něco podobného se mi ještě nikdy nestalo. Začaly žloutnout a schnout děložní lístky, rostlinka se zkroutila a umřela...
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4176
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Zahradní brusinky

Příspěvekod Alena » 07 dub 2017, 09:59

No, jak to tak vypadá, asi jediná jistota je donést si zeminu z lesa z nějaké brusinkové paseky a doufat, že člověka při tom nikdo nechytí (i když ty tři malé kyblíky by taky les nezničily, když musí vydržet ta hluboká oraniště po těžké technice). Jenže tady jsem v lesích o brusinky nezavadila desítky let (když nepočítám ty šumavské slatě :mrgreen: )
No nic, uvidím, jak se budou tvářit dál.

Nene, a nebyl ten substrát zamořený smutnicemi? Takhle mi jeden rok odešla veškerá předpěstovaná zelenina, substrát byl plný larev.
Alena
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3492
Registrován: 17 dub 2009, 15:40
Bydliště: Klatovy 428 m. n. m.

Re: Zahradní brusinky

Příspěvekod nene » 07 dub 2017, 11:16

Ne, larvy tam nejsou, spíš to vypadá na spálení nějakým (bio)hnojivem.... :twisted:
Těch pár rostlinek přežilo asi jen díky tomu, že jsme je "propláchli" několikrát čistou vodou, ale bohužel jsme zareagovali dost pozdě.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4176
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Zahradní brusinky

Příspěvekod Dragonito » 12 čer 2017, 23:42

Už vám zakvitla kľukva? Podľa údajov z internetu kvitne v mesiaci jún-júl ale asi bude závisieť aj odrody. Mám len odrodu Howes - jeden skúšobný exemplár.
Dragonito
nováček
nováček
 
Příspěvky: 165
Registrován: 12 čer 2015, 18:33
Bydliště: Žiarska kotlina - Žarnovické podolie, 230 m n.m.

Re: Zahradní brusinky

Příspěvekod loni » 17 čer 2017, 22:45

Teraz mi kvitne. No ako som pozoroval, tak mi omrzli vrcholky na kľukve. Stačilo málo a to pri tom mraze zakryť textíliou, no zabudol som na ňu. Teraz v podstate kvitne len z toho, čo sa obnovilo a je toho málo.
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1665
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: Zahradní brusinky

Příspěvekod Dragonito » 18 čer 2017, 03:53

Tak to by už pomaly aj mne bola, ale len bola. Keďže krovinorez v oprave tak tento raz pokosili technické služby za pár eur...aj so všetkými vertikálnymi výhonkami kľukvy :cry:
Dragonito
nováček
nováček
 
Příspěvky: 165
Registrován: 12 čer 2015, 18:33
Bydliště: Žiarska kotlina - Žarnovické podolie, 230 m n.m.

Re: Zahradní brusinky

Příspěvekod Gabriela » 03 črc 2017, 20:35

Som uveličená z kľukvy. Ona rastie doslova pred očami. rastlinka aj plody.
Obrázek

Obrázek

Týždňovy rozdiel.
Gabriela
ouško
ouško
 
Příspěvky: 75
Registrován: 22 čer 2017, 01:03

Re: Zahradní brusinky

Příspěvekod Dragonito » 04 črc 2017, 01:23

Máš ju v bazéniku? Ja mám v nádobe kde trvalo udržujem vysokú vlhkosť, väčšiu než u čučoriedok. Plody asi nebudú keďže niekto si myslel že sa jedná o burinu a pokosil ju. S2
Dragonito
nováček
nováček
 
Příspěvky: 165
Registrován: 12 čer 2015, 18:33
Bydliště: Žiarska kotlina - Žarnovické podolie, 230 m n.m.

Re: Zahradní brusinky

Příspěvekod Gabriela » 04 črc 2017, 08:29

Pichla som ju na jar ku čučoriedkam do bazéna s pilinami a mulčom. Krásne sa rozťahuje tými svojimi prízemnými poplazmi. Podobne sú v bazéniku aj tri odrody brusníc.
Toho roku ale pravidelne zalieva dážď. Polievali sme iba preto, aby sme vyčerpali vodu z nádrže.
Plodov bude len na oko, kupovali sme už s kvetmi, tak len čo neopadalo. Uvidím, ako budú prosperovať. Ako som sa tu dočítala, klukva bude asi viac nenáročná. Možno ju potom experimentálne strčím ako podrast pod smreky, kde je sucho a ani jahody tam nechcú rásť. Akurát pes si tam spravil jamku na ležanie :) Lebo ani silný dážď pri kmeni nepremočí zem. Verím že klukva sa rozťahá presne tam, kde sa jej bude páčiť. Také rastliny sa mi páčia, čo si sami vedia nájsť vhodné miesto a dokonca sa tam aj presťahovať. E4
Gabriela
ouško
ouško
 
Příspěvky: 75
Registrován: 22 čer 2017, 01:03

Re: Zahradní brusinky

Příspěvekod nene » 04 črc 2017, 09:20

Gabriela píše: ....pod smreky, kde je sucho a ani jahody tam nechcú rásť. E4


Klikva je bahenní rostlina...
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4176
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Zahradní brusinky

Příspěvekod vojta_f » 04 črc 2017, 15:12

záleží na odrůdě, některé klikvy jsou bahenní a např.klikva big pearl by v bažině uhynula
vojta_f
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 11
Registrován: 03 čer 2017, 19:04

Re: Zahradní brusinky

Příspěvekod Dragonito » 04 črc 2017, 15:49

Mám howes a stevens vyschol, možno som ho aj uvaril v črepníku.
Dragonito
nováček
nováček
 
Příspěvky: 165
Registrován: 12 čer 2015, 18:33
Bydliště: Žiarska kotlina - Žarnovické podolie, 230 m n.m.

Re: Zahradní brusinky

Příspěvekod Gabriela » 04 črc 2017, 22:57

Tak klukva ostane v bazéne.
Gabriela
ouško
ouško
 
Příspěvky: 75
Registrován: 22 čer 2017, 01:03

Re: Zahradní brusinky

Příspěvekod robo » 13 zář 2017, 20:09

Takto se mi letos odměnily brusinky, které na radu nezalévám, jen jsem jim letos dvakrát hodil granulované hnojivo. Vlevo méně plodící keřík Korale, má o trošku sladší plody téměř bez hořčiny než vpravo Miss Cherry, která má typickou chuť našich brusinek (jako utržené nad Obřím dolem).
Obrázek
Jilemnice 470 m.n.m.
Uživatelský avatar
robo
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 305
Registrován: 27 lis 2016, 17:04

PředchozíDalší

Zpět na BORůVKY ( Vaccinium )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků