Zahradní brusinky

zde můžete probrat vše o pěstování borůvek

Moderátor: Stanley_51

Re: Zahradní brusinky

Příspěvekod petrlcr » 16 pro 2016, 18:52

Mám to na zahradě přesně tak. Brusinky docela snášejí stín, dokonce v zástinu kanadek ochotně plodí. Z mého pohledu jsou vyloženě nenáročné jak na vodu, tak také na živiny. Co do chuti, jsou určitě vhodnější pro přímý konzum než klikva.
petrlcr
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 325
Registrován: 06 říj 2011, 21:14
Bydliště: Sokolov

Re: Zahradní brusinky

Příspěvekod Alena » 05 led 2017, 15:37

Pod vlivem tohoto fóra jsem si právě objednala ze Zázvorky brusinky - Erntesegen, Erntetraum a Koralle.Učiním pokus č. 2 - jestli se mi to s nimi tentokrát povede :mrgreen: Vecpu je do kýblů mezi maltovníky s borůvkami, je tam ještě trochu místa. A to už jsem je fakt nechtěla pěstovat :roll:To je hrozný tady todlencto...
Alena
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3492
Registrován: 17 dub 2009, 15:40
Bydliště: Klatovy 428 m. n. m.

Re: Zahradní brusinky

Příspěvekod nene » 05 led 2017, 15:55

nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4176
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Zahradní brusinky

Příspěvekod Alena » 05 led 2017, 17:40

Nene, díky, rybíz tady taky mořím, přesně tedy dva kusy, ale jeden bude muset odejít k někomu jinému, páč místo něj musím vecpat loni koupený zimolez (který jsem si původně už taky nechtěla pořizovat :roll: :lol: )
Alena
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3492
Registrován: 17 dub 2009, 15:40
Bydliště: Klatovy 428 m. n. m.

Re: Zahradní brusinky

Příspěvekod robo » 20 bře 2017, 17:49

Tak jsem si dnes udělal radost a koupil si v okrasných dřevinách dva krásně narostlé a napučené keříky brusinek Red Pearl a Miss Cherry. Původně jsem chtěl Erntesegen, ale ta M.Ch. už byla pěkně narostlá a dokonce vevnitř keříku bylo ještě pár plodů, paráda! No tak jsem zvědavej jak mi porostou, doufám, že u mě to nebude jejich rychlej konec.
Jilemnice 470 m.n.m.
Uživatelský avatar
robo
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 305
Registrován: 27 lis 2016, 17:04

Re: Zahradní brusinky

Příspěvekod Alena » 21 bře 2017, 14:21

Taky mi dnes dorazily objednané tři kusy. Teď jen se modlit, aby mi zase za čas nezačaly hnědnout a nechcíply jako posledně S12 Jen se mi nějak nezdá ten koupený substrát na borůvky, přijde mi takový nějaký moc spékavý, tak dumám, čím to vylepšit. Agroperlit? Keramzit? Ty bývalé jsem měla v tomhle substrátu smíchaném s říčním pískem, a nelíbilo se jim to...

Tu Miss Cherry (Meliro) jsem viděla tady v OBI za 269,- Kč. Taky pěkná , s plody, ale - přišlo mi to trochu moc...
Alena
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3492
Registrován: 17 dub 2009, 15:40
Bydliště: Klatovy 428 m. n. m.

Re: Zahradní brusinky

Příspěvekod robo » 21 bře 2017, 19:15

Já je koupil po 211 Kč. No a paní mi k nim řekla, že nemají rády přemokření, že by samotnou rašelinu nedoporučovala, prý to promíchat s trochou hlíny a pískem. Také mě napadlo to ještě malinko přikrmit perlitem, myslím, že tím se nic nezkazí, naopak.
Jilemnice 470 m.n.m.
Uživatelský avatar
robo
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 305
Registrován: 27 lis 2016, 17:04

Re: Zahradní brusinky

Příspěvekod Alena » 03 dub 2017, 13:50

Tak jsem koupila křemičitý písek v OBI, promíchala ho se substrátem a brusinky zasadila... A včera mě málem kleplo, když jsem ty nově zasazené brusinky prohlížela - už jsou na nich zase hnědé fleky a špičky jim usychají :D17 Tohle je fakt poslední pokus; jestli zase chcípnou, tak o nich už nechci slyšet. S2
Alena
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3492
Registrován: 17 dub 2009, 15:40
Bydliště: Klatovy 428 m. n. m.

Re: Zahradní brusinky

Příspěvekod nene » 03 dub 2017, 16:52

Před pár lety jsme si taky koupili brusinky, ani už netušíme, co jsou zač a rada taky zněla -plné slunce a NEZALÉVAT....tak jsme je strčili na skalku a zapomněli na ně - přerostla je šalvěj a ani už jsme netušili, že je máme - teď na jaře jsme té šalvěji udělali razantní sestřih a místo ní jsou tam dva velké krásné keříky brusinek - jsou opravdu na úhoru, přežily i ty strašné vedra předloni a za celou dobu je nikdo nezalil - hlavně o ty kytky nepečovat :lol: .
Kdybychom je "našli" už na podzim, mohli jsme mít úrodu, je na nich spousta zaschlých brusinek.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4176
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Zahradní brusinky

Příspěvekod Alena » 03 dub 2017, 19:52

No tak zalila jsme je jenom při tom přesazení a jsou na konci zahrady, kam slunce jde. Ale není mi jasné, jak můžou růst na šumavských slatích (loni jsem tam na ně koukala vlastníma vočima :shock: ), a neshnijou...
Alena
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3492
Registrován: 17 dub 2009, 15:40
Bydliště: Klatovy 428 m. n. m.

Re: Zahradní brusinky

Příspěvekod nene » 03 dub 2017, 20:10

Přesně, taky jsme měli brusinky (nejen klikvy) za stínomilné a vlhkomilné, rostoucí v lesní hrabance....to, že nám rostou tam, kde rostou je pro nás neskutečné - minimum čehokoliv, hlíny, vody, živin, jsou těsně na okraji u betonového obrubníku, podbetonované, vypékané na slunci.....no comment :) .
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4176
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Zahradní brusinky

Příspěvekod petrlcr » 03 dub 2017, 20:15

Zalévat, či nezalévat. Brusinky rostou na vrchovištích takřka z vody a na plném úpalu, i na suchých pískovcových skalách v zástinu borů. Jediné co doopravdy potřebují je substrát bez vápníku. Neříkám úmyslně kyselý, neb rostou i na ultrabazických horninách, jako jsou hadce. Jen substráty na hadcích jsou takřka bez obsahu vápníku, ale bazický hořčík brusinkám nevadí. Opravdu jsou nenáročné, mně rostou v podrostu borůvek, někdy je zasypu celé mulčem, zapomenu na ně (ani je moc nepotřebuji, Krušné hory i Karlovarská vrchovina jich jsou plné a od zahradních jsou k nepoznání), najednou se zase objeví, kvetou a plodí. Jsou to keříky z těch nejchudších možných stanovišť. Proto nikdo nemůže čekat, že mu porostou z černozemě, nebo na vápenci. Nějaká křemičitá skalka by jim mohla svědčit. Asi by jim nevadilo růst jen v tom křemitém písku, nebo smíchat s rašelinou, či jehličnatou hrabankou.
petrlcr
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 325
Registrován: 06 říj 2011, 21:14
Bydliště: Sokolov

Re: Zahradní brusinky

Příspěvekod Alena » 04 dub 2017, 09:53

Myslím, že tady nikdo neočekává, že by mu brusinky rostly v černozemi nebo na vápenci (ostatně, kolik z nás to má, přátelé?), ale když se jim smíchá kyselý substrát s pískem, a přesto začnou flekatět a postupně odejdou, tak co jim může běžný zahrádkář asi tak jiného poskytnout? Na staré zahradě jsem to mohla přičítat tomu, že byly zalévané vodou ze studny (ale borůvkám nevadila, rostly a plodily jak zjednané) a možná moc vlhké (každodenní - tedy spíš noční- automatické postřikování celé zeleninové zahrady). Tady mi ale začala ani ne po 14 dnech hnědě flekatět a a na špičkách zasychat právě koupená Koralle. No, otrhala jsem ty hnědé listy, ostříhala zaschlé konce a uvidím, jak se bude tvářit dál... S2
Alena
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3492
Registrován: 17 dub 2009, 15:40
Bydliště: Klatovy 428 m. n. m.

Re: Zahradní brusinky

Příspěvekod dadlala » 05 dub 2017, 00:23

Hmmm...super. Tak jsem se sem uplne nahodou "preklikla" a ....jiz mam objednane tri keriky... S3 ....jen jsem sem chtela zminit, ze kdyz jsem si shromazdovala informace o pestovani BORUVEK v nadobach, shledla jsem i youtube instruktazni video dvou pani, a ty, asi kvuli snaze o provzdusneni a zamezeni premokreni substratu, pridavaly take perlit (jak zminoval robo) jeste s mulcovaci kurou (pine bark) - jeden dil raseliny jenden dil perlitu a jeden dil mulcovaci kury....treba by to svedcilo i brusinkam (v trosku upravenem pomeru)..? ..
...zde jsem nakonec nasla odkaz, ale je to na boruvky (princip by ale mel byt podobny i u brusinek...?.)
https://www.youtube.com/watch?v=1BHX-Tvfdrk
Uživatelský avatar
dadlala
ouško
ouško
 
Příspěvky: 80
Registrován: 24 srp 2016, 23:23

Re: Zahradní brusinky

Příspěvekod Alena » 06 dub 2017, 10:20

Koralle hnědě flekatí vesele dál. Zbylé dvě zatím vypadají svěže zeleně...
Alena
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3492
Registrován: 17 dub 2009, 15:40
Bydliště: Klatovy 428 m. n. m.

PředchozíDalší

Zpět na BORůVKY ( Vaccinium )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků