Pawpaw - Asimina triloba

zde můžete probrat vše o pěstování pawpaw

Moderátor: Stanley_51

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod antarian » 11 říj 2021, 20:04

Sem to nevydrzel... A ochutnal :-) chutove... Ackoliv duziny malo protoze maly kousek tak bych rekl ze spatne to urcite neni... Ale vubec netusim jak bych tu chut popsal :-) (prvni kus byl skutecne nezraly a je potreba ridit se spis nosem nez hmatem)

no sem zvedavej co na to rekne manzelka az dozraji dalsi a ochutna take.

Pokud bych se to pokousel popsat tak opravdu neco jako mango s trochu jinym aroma a jak kdybych tam citik neco jako burčák... Takovej lehce alkoholovej ocas ... Zni to divne ....
antarian
velitel
velitel
 
Příspěvky: 798
Registrován: 02 zář 2018, 14:53
Bydliště: Kamhajek (kolinsko) 282m n.m.

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod lipoti » 12 říj 2021, 11:16

Já jsem jeden plod utrhl před těmi mrazivými rány a nechávám ho dojít a druhý nechal na stromku, jen překryl netkankou a vypadalo to, že těch víkendových -3 to dalo bez problémů, ale dnes jsem ho našel na zemi, stále tvrdý. Tak uvidím, jestli některý dojde.
lipoti
nováček
nováček
 
Příspěvky: 180
Registrován: 22 led 2021, 19:27
Bydliště: Běleč u Litně, 280 mnm

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Pedro » 13 říj 2021, 11:29

Včera jsem sklidil vše na Sunfloweru, vše už zralé. Pokud by chtěl někdo ochutnat, tak se může v nejbližších pár dnech stavit u mne ve Vyškově. Pak to přezraje a skončí v bioodpadu, protože u nás to nikdo nejí. Já už snědl celé dva kusy 8) :lol: .
Prolific, Itahaca a Shenendoah či jak se to píše ještě na druhém stromě tvrdé.
Obrázek
Pedro
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 255
Registrován: 15 bře 2010, 17:14
Bydliště: Vyškov nadm. v. 254m

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Radim K » 13 říj 2021, 21:11

Tak to nakonec nejsme zase tak pozadu :) . Belle už všechny měkké a dnes spadla první Prima :D .
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1895
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Rudolf M » 17 říj 2021, 23:49

Tak dnes na zemi pod Primama korálky! :D
Obrázek
Uživatelský avatar
Rudolf M
generál
generál
 
Příspěvky: 1279
Registrován: 26 bře 2015, 22:30
Bydliště: Mrchojedy 460 mnm

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod antarian » 19 říj 2021, 17:59

tak musim rict ze pozoruji zajimavou vec (krome toho ze jsem je mohl nechat jeste na strome protoze nakonec zadne extra mrazy neprisli :-D)

Vse jsem osbiral uz cca tyden zpatky.

ty blize k dozrani, zacali vonet a chut byla jak jsem popisoval.
ty vzdalenejsi k dozravani zacinaji postupne hnednout a chut i vune je zcela odlisna. Je zde mozna ten naznak horkosti co byl popisovan. Ta chut je kazdopadne hodne zajimava...

Nyni nedokazu rict co je lepsi, protoze ta horkost neni snad ani horkost ... je to spis takove ... velice zvlastni aroma a vune co mi kupodivu docela chutna.

No snad pristi rok neco vyroste a bude toho na testovani a zkouseni trochu vice a na vetsich kouskach ... tohle kostovani mrnavych kousku je o nicem. Jsem jeste zvedavy, jak se vyvrbi ty co budou jeste dozravat, ale jiz ted maji vuni te prvni kategorie
antarian
velitel
velitel
 
Příspěvky: 798
Registrován: 02 zář 2018, 14:53
Bydliště: Kamhajek (kolinsko) 282m n.m.

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod antarian » 21 říj 2021, 09:55

tak jsem dal ochutnat zene, tatovi a mame a vsem to vicemene chutnalo :-D

Jediny problem nastal v tom ze jsem otci rekl, at to ji normalne jako kaki lzickou a ty jaderka vyplivne ... Bohuzel me nenapadlo to co mi rekl pote ... ze kaki ji i se slupkou.

takze vysledek byl ze to snedl i se slupkou (udivuje me ze rikal jo takova chut jako mango a ta slupka ho tam nijak nerusila), kazdopadne ho pak bolelo bricho, mel zimnici, bylo mu tezko a na zvraceni...

Kazdopadne uz je ok diky bohu a prej uz mu to nemam vozit. (nastesti jsem mu dovezl malinky kousek tak 100 gramovy)
antarian
velitel
velitel
 
Příspěvky: 798
Registrován: 02 zář 2018, 14:53
Bydliště: Kamhajek (kolinsko) 282m n.m.

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod nene » 21 říj 2021, 10:15

Tak tohle je zkušenost k nezaplacení - tedy díky tomu, že se stala někomu jinému :( . Ještě že to bylo tátovi a ne tchánovi :wink: ....nicméně ano, pawpaw se nevyplácí ani tou lžičkou vyjídat moc "natěsno" - možná proto preferujeme ty ne moc zralé, tam to do slupky tak moc nejde.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4199
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Pokuston » 21 říj 2021, 13:11

Pozor - to nebylo asi tím že to snědl se slupkou ale tím že jste mu dal přezrálé - zhnědlé plody a pokud při tom slupnul nějaké to menší jádro tak jádra jsou prý jedovaté !
Pokuston
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 344
Registrován: 01 bře 2009, 15:29
Bydliště: okr. UH

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod moonvil » 21 říj 2021, 13:28

Ale ano, bylo to skoro jistě tím, že jedl slupku - ta jádra jsou velmi tvrdá a pokud je nerozkoušeš, tak věřím, že by prošla trávicím traktem bez poškození.
Ty přezrálé plody jsou normálně jedlé, konzumuju je běžně a pokud je hnědá jen slupka a dužnina světlá, tak je vše ok. Jakmile začne tmavnout i dužnina, tak už je to jen pro fajnšmekry.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4060
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod antarian » 21 říj 2021, 14:43

o jadra urcite neslo a prezraly plod nebyl take ... Kazdopadne ta slupka je bohuzel jedovata take co jsem koukal. Jadra po rozkousani tez :-) Bez rozkousani udajne projdou travicim traktem presne tak jak pise moonvil.

Jinak premyslim, co si predstavit pod tim prezralym plodem (lehce zahnedla slupka na nekterych mistech byla, ale duzina teda byla stale zluta u tech co jsem jedl ja :-D Ten tatuv ji mel jeste zelenou :-D)
Predpokladam ze je to neco jako prezraly banan ne ? takovej ten uz celej hnedej ? :-D
antarian
velitel
velitel
 
Příspěvky: 798
Registrován: 02 zář 2018, 14:53
Bydliště: Kamhajek (kolinsko) 282m n.m.

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Pokuston » 21 říj 2021, 15:05

No přesně jak to popisujete

zacinaji postupne hnednout a chut i vune je zcela odlisna. Je zde mozna ten naznak horkosti co byl popisovan. Ta chut je kazdopadne hodne zajimava...
Nyni nedokazu rict co je lepsi, protoze ta horkost neni snad ani horkost ... je to spis takove ... velice zvlastni aroma a vune co mi kupodivu docela chutna.

To už je pro můj žaludek E1
Pokuston
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 344
Registrován: 01 bře 2009, 15:29
Bydliště: okr. UH

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod mifin » 21 říj 2021, 22:05

Tak na slupku jsem zapomněl. My snědli letos plody i se slupkou a nevybavuju si u nikoho problém. Fakt ale je, že jsme se vždy podělili, tj. na každého byla vždy.1/3 - 1/4 plodu. Ty naše 3 plody dozrály postupně. Tak to bylo naštěstí zřejmě příliš malé množství.
mifin
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 317
Registrován: 15 led 2017, 21:11
Bydliště: Praha - sever, 236 m n.m.

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Stanley_51 » 21 říj 2021, 22:15

Tak já přidám také svoji zkušenost. Je tedy z loňska, ale úplně stejná. Snědli jsme s manželkou každý jeden plod, byl normálně zralý, tedy voněl a měl žlutou dužninu. Do hodiny jsme oba dostali žaludeční křeče, byli jsme dezorientovaní a malátní, následovalo celkové ochromení a pocit, že za okamžik zemřem. S12 Tento stav trval až do druhého dne. Manželka to od té doby nevezme do úst. No já jsem tvrdší nátura, tak jsem zbylé plody dojedl a nic už mi nebylo. Asi jsem si vytvořil protilátky. S6 Letos zatím vše v pohodě. S14
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9202
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod pavell » 22 říj 2021, 00:42

Zvláštní, já to žeru ve velkém a nepozoruji žádné vedlejší účinky teda bez slupky, ale nemyslím si že by byla slupka jedovatá.
pavell
desátník
desátník
 
Příspěvky: 966
Registrován: 08 říj 2017, 01:33
Bydliště: Kyjov

PředchozíDalší

Zpět na PAWPAW ( Asimina )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník