Pawpaw - Asimina triloba

zde můžete probrat vše o pěstování pawpaw

Moderátor: Stanley_51

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod milas » 26 lis 2016, 13:36

Mal som 10 stromov, teda desať odrôd....2 som vykopal a dal mladému kolegovi nech sa stará on....Na ich miesto Royal Glory A Spring Crest.....Proti asimine nič nemám....je to niečo iné,čo človek mohol doteraz dopestovať ...moje okolie to jednoducho "nežere"a desať je veľa S1 ešte komusi nanútiť aspoň 4....Ako som spomínal S citrónom paráda....
Uživatelský avatar
milas
admirál
admirál
 
Příspěvky: 2582
Registrován: 27 kvě 2009, 18:15
Bydliště: Skoro Piešťany 169 m n. m.- M.I.L.A.N

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Pedro » 28 lis 2016, 17:37

moonvil píše:Konečně někdo rozumný! Cpát se broskvema to umí každý, ale vychutnat ty jemné karamelové tóny, oddávat se vzrušující konzistenci, prostě proniknout do komplikované chuti asiminy to chce úplně jiný přístup ;-)

Michale, ještě se budu asi chvíli pokoušet proniknout do té chuti :lol: , ale moc naděje tomu nedávám :( A je to opravdu škoda.
Pedro
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 256
Registrován: 15 bře 2010, 17:14
Bydliště: Vyškov nadm. v. 254m

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod paloo » 26 pro 2016, 10:56

Normálne k nám chodí Ježiško no tento rok sa stavil aj Santa :D4 Ďakujem S6
Obrázek
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7344
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod sasman » 20 led 2017, 01:04

Ahojte, Milas sem dával odkaz na tuto stránku:
http://www.crfg.org/pubs/ff/pawpaw.html
V oddíle Pests and diseases je napsáno: "A number of vertebrates such as foxes, opossums, squirrels and raccoons will eat the fruit, although deer, goats and rabbits will not eat the leaves or twigs." Neboli vysoká zvěř (srnci/jeleni) ani zajíci prý neokusují asiminy. Zkoušel někdo vysazovat asiminu volně bez nějakého většího oplocení (nepočítám třeba první rok až dva)? Jde mi hlavně o to, že pokud by asiminu neokusovala zvěř, bylo by možné založit korunu níž - pokud ji zvěř okusuje, viděl bych to na vysokokmen a oplocení.
Jakousi logiku to, že by asiminu neokusovala zvěř, dává - přece jen listy, slupka a semena asiminy jsou jedovaté pro lidi (nevím, jak je na tom kůra). Ale to, že je něco jedovaté pro lidi, vůbec neznamená, že je to jedovaté i pro zvěř...
sasman
oficír
oficír
 
Příspěvky: 645
Registrován: 05 říj 2016, 11:13
Bydliště: Vizovice 325 m n. m.

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod paloo » 20 led 2017, 09:16

Tá pliaga ti to zožerie až po zem.Tú netrápi nejaká hnačka :mrgreen: Keď to vypestuješ velké ako to opelíš?Objednáš si plošinu?
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7344
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod nene » 20 led 2017, 09:36

sasman píše: - pokud ji zvěř okusuje...


U nás nejsou největší škody od zvěře okusem, ale vytloukáním. Když to na srnce přijde, tak zlikviduje stromek totálně (zrušil mi takhle i vzrostlé rakytníky a muchovník - podcenil jsem nepřítele :twisted: a zapletivoval jen kmínky stromků, ne keře).
Taky jsme se snažili zabránit okusu od srn zvednutím korunky do výšky, ale zabránili jsme jen sami sobě v opečovávání a sklizni....Hlasujeme pro oplocení :) .
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4205
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod sasman » 20 led 2017, 13:29

nene: jaké opečovávání máš na mysli? řezat se dá i vysokokmen celkem bez problémů, jinak mě nic nenapadá. Samozřejmě sběr plodů je (někdy o dost) jednodušší u nízkých korun/tvarů - zkoušels to třeba setřesat jako trnky (netuším jestli to jde) nebo použít "trháček" (klacek s "pytlem na konci", nevím jak se to správně jmenuje)?
Paloo: s ručním opylením zatím nepočítám. Opylení hmyzem by mělo být taky možné. I když výsledky jsou asi o něco horší, nemělo by to být nemožné (četl jsem že mnohdy je hmyz úspěšnější než člověk). Sázet budu nejdřív za 2 roky, nezjišťoval jsem to teda zatím podobně, ale nikde jsem neviděl seriózně napsaný rozdíl v úrodě (např. s ručním opylením 50 ks, bez ručního opylení 10 ks) - to by tady někdo mohl napsat, ale vypovídající hodnotu to má dle mě jen u starších velkých rostlin - např. 10 let, jinak to o ničem nevypovídá (opylovat ručně 20 květů je mnohem jednodušší než 100 květů). Pokud by mi to kvetlo, ale neplodilo třeba 3 roky po sobě, samozřejmě bych to musel zkusit opylovat ručně. To že způsobí asimina zvěři jen průjem máš nějak ověřené? Jak jsem psal, u zvěře MOHOU ty jedovaté látky působit úplně jinak než u lidí - taky můžeš najít okousanou asiminu a hned vedle mrtvou srnu, když to přeženu.

Je mi jasné že nízká koruna je lepší (asi to tak i skončí), ale zjišťuju možnosti a taky jsem si říkal, že se toho třeba někdo chytne a riskne nějaký semenáč a vyzkouší to než budu sázet já :D
Naposledy upravil sasman dne 20 led 2017, 14:28, celkově upraveno 1
sasman
oficír
oficír
 
Příspěvky: 645
Registrován: 05 říj 2016, 11:13
Bydliště: Vizovice 325 m n. m.

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod nene » 20 led 2017, 14:25

Opečovávání - nešlo konkrétně o pawpaw, ale o stromky obecně -jarní řez, letní řez, sklizeň...my už jsme ve věku, kdy platí - tři metry a dost. Tím myslím maximální výšku nejvýše položeného pupenu 8) . Ale tahle výška asi u pawpaw u nás ani nehrozí :) .
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4205
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Marek107 » 20 led 2017, 15:37

Asimina se nedá pěstovat bes dostatečné množství vody u nás dokaže přežit i z malo vody ale přírustek za rok je opravdu malinký cca 2cm. A tým pádem o plodnosti není se co bavit pokud i nějaký plod uděla a nespadne tak bude moc malinký. Mám to odzkoužené na svém sadu že bez vody to nejde. Viděl jsem i osobě hodně staré rostliny v sadu které jen skomirali. Pan Rezl je má volně zasazené u lesa kde je vidět že je tam dostatek vody rostliy má velikosti cca 5m velké když budu moc hledat doma v archivu tak najdu i fotku.
Marek107
oficír
oficír
 
Příspěvky: 574
Registrován: 28 srp 2008, 12:37
Bydliště: Veseli nad Morovou, 170 m.n.m

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Marek107 » 21 led 2017, 12:23

Pohledal jsem tu fotku je vyfocená 2014.
https://postimg.cc/image/j2cutbyrh/
Marek107
oficír
oficír
 
Příspěvky: 574
Registrován: 28 srp 2008, 12:37
Bydliště: Veseli nad Morovou, 170 m.n.m

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod milos 51 » 21 led 2017, 16:57

Mám taky ověřeno ,že potřebují hodně vody . A taky snesou hodně hnojiva a to i na list. Pokud bych ty svoje desetileté rostliny neřezal ,těch pět metrů by už dávno měly. Píše se ,že v domovině rostou na březích řek a jezer. Tím je to dané. Ve škole v Lednici (VŠ) je nezavlažují a zdá se ,že pomalu umírají.
Opylovat uměle se to dá jen pokud jde o cílené šlechtění a nebo pokud je "kiwifórista" nedočkavý na první úrodu. Asi to všichni známe :P . Později se to stejně přenechá přírodě.
Pokud jde o sklizeň ,tím česáčkem by to asi nešlo dost dobře. To už by bylo lepší to třást . Problém je v tom ,že plody dozrávají postupně a pokud jsou v tom hroznu (clasteru) je i ručně obtížné vytrhnout ten jeden zralý. Vždycky to probírám a trhám ty měkké.
Asimína jako ovocná dřevina je velice mladá .Je s ní málo zkušeností. Ještě před deseti lety se odborně psalo ,že u nás to nemá vůbec šanci. Všechny děti v USA se ve školce učí písničku o paw paw ,ale málo kdo z dospělých ví ,o čem to zpívají a co to vůbec paw paw je.
https://www.youtube.com/watch?v=gD7IpkiO2fM
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1863
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod sasman » 21 led 2017, 19:01

Voda není problém, ale je dobré o tom vědět. Zásadní asi je, že, jak psal Miloš, ty plody v určitém klastru dozrávají postupně (to jsem nevěděl) - sbírat celé klastry ze žebříku se dá, ale probírat to postupně, to už mi přijde horší. Asi to vyhraje koruna v nižší výšce, ale jeden strom jako vysokokmen možná zkusím - vysokokmen myslím v tomto případě koruna založená ve výšce brady (nad tuto výšku nám tu zvěř stromky neokusuje) a do výšky cca 3 m (rozhodně ne nad 4 m, takže celkově "malý" strom).
sasman
oficír
oficír
 
Příspěvky: 645
Registrován: 05 říj 2016, 11:13
Bydliště: Vizovice 325 m n. m.

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod alex » 28 led 2017, 17:32

Mne minule prvy krat zarodilo Overlese, prva ochutnavka - bue, neviem co to ma byt
Druhy plod o tyzden neskor - malo bolo, chcem este

Tak sa chystam na zopar dalsich odrod, okrem overlese a mary foos
alex
člen
člen
 
Příspěvky: 463
Registrován: 15 lis 2016, 17:30
Bydliště: Rajka, HU | 126m | USDA 7b

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod sasman » 12 úno 2017, 12:54

Marek107 píše:Pohledal jsem tu fotku je vyfocená 2014.
https://postimg.cc/image/j2cutbyrh/


Zapomněl jsem ti poděkovat, žes pohledal tu fotku :wink: teď jsem si na to nějak vzpomněl :D to už jsou dost vysoké asiminy - možná až moc, ale je dobré vědět, že je asimina schopná dorůst u nás takové výšky.
sasman
oficír
oficír
 
Příspěvky: 645
Registrován: 05 říj 2016, 11:13
Bydliště: Vizovice 325 m n. m.

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Hurban » 23 úno 2017, 01:21

Pekne pozdravujem,
som tu nový, a aj s asiminami nemám temer žiadne skúsenosti, prešiel som mnoho príspevkov ale nenašiel som odpoveď na jednu moju otázku,
vopred sa ospravedlňujem, ak som to niekde prehliadol.
Rád by som si na jar zasadil niekoľko stromčekov asiminy (cca 4) a kôli opeľovaniu rôzne odrody.
2x Sunflower, 1x wells a 1x owerleese,
Prosím o radu, či všetky tieto odrody kvitnú v približne rovnaký čas, aby to vzájomné opeľovanie dávalo zmysel,
alebo ako to je?
Vopred ďakujem za radu.
Hurban
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 8
Registrován: 22 úno 2017, 12:35

PředchozíDalší

Zpět na PAWPAW ( Asimina )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Vláďa a 5 návštevníků