Pawpaw - Asimina triloba

zde můžete probrat vše o pěstování pawpaw

Moderátor: Stanley_51

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod aron » 24 bře 2017, 13:48

Ak sa niekto chystá očkovať asimininy podľa mojich skúsenosti je teraz vhodný čas.
Najlepšia asimina je ta, ktorú sa snažím predať :D .
aron
nováček
nováček
 
Příspěvky: 129
Registrován: 20 črc 2015, 18:55
Bydliště: Utekáč 402 m.n.m

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod alex » 24 bře 2017, 14:26

Odpoved neexistuje, to je ako ze ktore jablcko je to naj?
Ze vraj Summer Delight je velmi chutna a velmi skora odroda. Petersonove a Lehmanove selekcie su velmi dobre
alex
člen
člen
 
Příspěvky: 463
Registrován: 15 lis 2016, 17:30
Bydliště: Rajka, HU | 126m | USDA 7b

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod paloo » 24 bře 2017, 17:41

aron píše:Ak sa niekto chystá očkovať asimininy podľa mojich skúsenosti je teraz vhodný čas.
Najlepšia asimina je ta, ktorú sa snažím predať :D .

S6
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7346
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod paloo » 24 bře 2017, 17:43

alex píše:Odpoved neexistuje, to je ako ze ktore jablcko je to naj?
Ze vraj Summer Delight je velmi chutna a velmi skora odroda. Petersonove a Lehmanove selekcie su velmi dobre

Summer Delight som vlani mal a jedol,hodne semien a proti Prime je to odvar :D4
viewtopic.php?f=22&t=280&start=180#p64238
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7346
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod onry » 30 bře 2017, 23:24

Tak nevím. .. Po letošní zimě asi opět příjdu o minimálně jednu rostlinu (Primu). Předloni rostla jak divá i plody měsíc udržela, loni v červenci začala žloutnou a teď je víc jak polovina větví kaput u druhé PA G je suchá tak 1/3 a to zalévám a hnojím jak nejlépe to jde. Dobře roste jen jedna roubovaná (loni poprvé zaplodila a letos je obalená květovými pupeny )a pak jeden semenáč (nekvete) oba mají cca 1.5m .Na celkem 10 vysazených rostlin (od roku 2008) je to zoufalý neúspěch. Asi to bude půdou a polohou (těžká půda a suchá ) Tomely vedle ale rostou naprosto bez problémů.(výška 3m). Ještě zkusím vysadit několik semenáčků a až budu mít jistotu ujmutí tak přeroubuji.
onry
člen
člen
 
Příspěvky: 431
Registrován: 16 říj 2008, 15:46
Bydliště: 16km jižně od Brna, 192 n.m.

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod izi » 01 dub 2017, 05:43

Nenašiel som vhodnejšie miesto kam dať tento príspevok.
Včera som otvoril "zavřeninu" od Miloša. Vyzerala ako práve odtrhnutá zo stromu. Pootvorení pohára zaznel zvuk ako z podchladeného šampusu, a aróma kvasu tesne pred vypálením. Konštalácia starého zemiaku a chuť mierne sladkastá, ktorú prebíjala horkosť. Asi po 10 minutach došlo k výraznej oxidácii šupky aj dužiny, celé to zvädlo a zhnedlo. Odroda to bola myslím Prima. Úrodu z vlastnej produkcie zatiaľ nemám, ale vlani som dostal jeden čerstvý plod od známeho - tiež Prima chuťovo sa to nedá porovnávať. Takže musím priznať, že Miloš mal pravdu: slepá ulička - aspoň pri asiminach.
Ivan
izi
člen
člen
 
Příspěvky: 472
Registrován: 28 srp 2016, 09:53
Bydliště: Malé Hoste 255m.n.m

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod alex » 01 dub 2017, 08:57

Slepa v akom zmysle, prosim?
alex
člen
člen
 
Příspěvky: 463
Registrován: 15 lis 2016, 17:30
Bydliště: Rajka, HU | 126m | USDA 7b

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod jaroMira » 01 dub 2017, 09:10

onry: Já mám stejný problém. Asimina je jedinou rostlinou, u které mám při jejím pěstování neúspěch. Myslím, že zakopaný pes je v příliš alkalické půdě. Před výsadbou mladých asimin jsem vykopal kruhovité jámy o průměru asi 90cm a hloubce 80cm, vykopanou půdu jsem smíchal se značným množstvím bílé rašeliny, přidal jsem starý dobře vyzrálý kravský hnůj a říční ostrý písek, perlit. A přesto rostliny žloutnou, i když je velmi často přihnojuji tekutými hnojivy, které by chloróze měly zabránit. Letos na jaře jsem musel vykopat 2 pětileté rostliny, vloni rovněž 2. Na radu některých účastníků kiwifóra jsem letos ke každé rostlině zapravil 3 kg sádry. Také jsem zkusil na radu marka bór. V zásobě si pěstuji v podlouhlých květináčích náhradní rostliny, ale pokud to tak půjde dál, tak pěstování asimin pověsím na hřebík. :( Je to příliš velké pracovní vypětí s nulovým výsledkem.
jaroMira
ouško
ouško
 
Příspěvky: 57
Registrován: 12 led 2017, 23:32
Bydliště: Břeclav

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod sasman » 01 dub 2017, 09:48

Ahoj, jaké jsi používal kapalné hnojiva? Mě se objevila loni v půlce sezóny docela velká chloróza na muchovníku (myslím, že způsobená příliš vlhkým stanovištěm) a používal jsem proti tomu Fytovit na list i zálivkou a přišlo mi, že to fungovalo - chloróza nepokračovala (ale je pravda, že potom už muchovník přirostl jen minimálně). (Na podzim jsem rostlinu přesadil na slunnější a sušší stanoviště, ale to je jiná věc.) Je pravda, že ten Fytovit má zásadité pH (kvůli "stabilitě roztoku" - jinak by se rozpadly ty komplexy, které tam jsou), což není pro asiminy ideální, ale můžeš to třeba střídat s nějakým kyselým hnojivem.
sasman
oficír
oficír
 
Příspěvky: 645
Registrován: 05 říj 2016, 11:13
Bydliště: Vizovice 325 m n. m.

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod izi » 01 dub 2017, 10:33

alex píše:Slepa v akom zmysle, prosim?

Ono to síce vypadá veľmi penke, plod v tom pohári je fakt, ako práve odtrhnutý zo stromu, ale po otvorení to nieje konzumovatelné. Možno iné druhy ovocia, ale asimina nie.
Ivan
izi
člen
člen
 
Příspěvky: 472
Registrován: 28 srp 2016, 09:53
Bydliště: Malé Hoste 255m.n.m

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod alex » 01 dub 2017, 10:38

Ked mas velke ph pody naco si daval az tri kila sadry? Pre znizenie ph radsej zapracuj do zeme prasok siry
alex
člen
člen
 
Příspěvky: 463
Registrován: 15 lis 2016, 17:30
Bydliště: Rajka, HU | 126m | USDA 7b

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Radim K » 01 dub 2017, 11:08

Tak to, že by v Břeclavi špatně rostly Asiminy, slyším poprvé. Asiminy jsou zvláštní v tom, že potřebují půdu bohatou na vápník, která přitom ale není příliš zásaditá. Proto se doporučuje přidávat k rostlinám sádra, která je v podstatě jediný "vápník v kyselé formě", neboť je to síran vápenatý. Čili tím se vyřeší jak nutnost vápníku v půdě, tak kyselosti.
V Břeclavi a obecně v nižinách na J. Moravě a západním Polabí jsou půdy zásaditější, ale ještě jsem se nesetkal s tím, že by byly zásadité až na tolik, že by v tom nerostly asiminy. Spíše mi přijde, že pěstovat je v rašelině s pH pod 5 = blokovaný příjem N,P,K, = chloroza z důvodu nedostatku dusíku, nikoli vysokého pH půdy, ani kvůli nedostatku mikroprvků. V rašelině se obvykle daří jen malým semenáčkům.
V Břeclavi vím o několika zahradách s Asiminami a všude tam rostou neskutečně. Já bych to zkusil prostě zasadit do místní zeminy, pravidelně zavlažovat, v létě i denně a hnojit co týden síranem amonným v kombinaci s vodorozpustným hnojivem s NPK 18-18-18 nebo 20-20-20 či podobné.
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1899
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod sasman » 01 dub 2017, 14:26

O tom sádrovci se píše tady:
http://hortsci.ashspublications.org/con ... 4.full.pdf
Nečetl jsem to úplně podrobně, spíš jsem to proletěl, ale pokud jsem to pochopil správně, tak ta sádra má pozitivní vliv hlavně na půdách s vysokým obsahem sodíku - je to tam psané v úvodu: "Vápník tvoří stabilní vločkovité agregáty (=shluky) jílových minerálů, které jsou nezbytné pro dobrou strukturu půdy a vnitřní drenáž/odvodnění ("internal drainage" - myslím, že tím myslí to, že půda nevytvoří nepropustnou strukturu)." V zásadě si myslím, že prostě místo sodných hlinitokřemičitanů vzniknou vápenaté hlinitokřemičitany s lepší strukturou.
Asi před týdnem jsem to množství sádrovce počítal podle toho článku a taky mi vyšly 3 kg na rostlinu.
sasman
oficír
oficír
 
Příspěvky: 645
Registrován: 05 říj 2016, 11:13
Bydliště: Vizovice 325 m n. m.

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod jaroMira » 01 dub 2017, 15:50

Fytovit používám jako nejčastější kapalné hnojivo, spotřebuji ročně 5l. Ta sádra možná pomůže. Když smíchávám rašelinu s vykopanou půdou, tak je to v přibližném poměru 1:3, takže to není samá rašelina. Příteli jsem zasadil vloni na jaře také v Břeclavi moji asiminu a ta mu roste jako z vody, do půdy jsme rovněž přidávali rašelinu. Ale je to náplavová půda. Já jsem více na kopečku a půda je úplně jiná, pH=8,98. Teď už musím na zahradu, je tam krásně, ale větrno.
jaroMira
ouško
ouško
 
Příspěvky: 57
Registrován: 12 led 2017, 23:32
Bydliště: Břeclav

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod ZdenekCernoch » 03 dub 2017, 21:55

Okolí Zagrebu Chorvatsko 1.4.2017 první květy paw paw tak brzo to tam nikdy nekvetlo :roll:
mrazová kotlina Nízkého Jeseníku ve 460 m.n.m zahrada u rodiču Větřkovice
ZdenekCernoch
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3930
Registrován: 29 zář 2008, 21:38
Bydliště: Větřkovice u Vítkova

PředchozíDalší

Zpět na PAWPAW ( Asimina )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků