Pawpaw - Asimina triloba

zde můžete probrat vše o pěstování pawpaw

Moderátor: Stanley_51

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod jaro » 20 kvě 2018, 17:01

Obrázek Prima aktualne v Stropkove.Dufam,ze uz konecne ochutname prve plody v Stropkove S14
jaro
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 210
Registrován: 14 zář 2014, 00:44
Bydliště: Stropkov SR 200m.n.m.

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod jaro » 20 kvě 2018, 17:07

Obrázek Zadarilo sa aj Pa goldenu S9
jaro
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 210
Registrován: 14 zář 2014, 00:44
Bydliště: Stropkov SR 200m.n.m.

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod MikeDundee » 28 kvě 2018, 09:53

Chlapi, to je v kelu, minulý rok jsem zakoupil 6 asimin od Rézla. Sice na mě zbyly na mě už jen takové titěrné záprdky - 10cm větvička a pár listů. Pak mi to přes léto furt ožírali nějací cajzlové. Do půdy jsem to raději nevysadil (po mé předloňské tragédii kdy jsem podobně malé asiminy vysadil v červnu do půdy a slunce a parné léto mi je všechny zahubilo ikdyž jsem zalíval, někde jsme pak četl že nejvhodnější doba výsadby je na jaře ještě něž to má listy.) Tak jsem je přes zimu schoval do vlhkého sklepa (s teplotami přes zimu 1-5 stupňů). No a letos nevyrašil ani jeden z nich. Spolu s nimi byly i tomely, ty v pohodě přežily. Sucho určitě neměly, substrát byl přiměřeně vlhký.
Paloo píše že mu také ze 6 rostlinek přežila jen 1.
Přičítám to té malé velikosti rostlin a letnímu ožeru. Asi budu muset někde sehnat něco většího. Ale otázka kde... Zkoušel jsem už více zdrojů, rostlinky vždy prťavé a ve finále neúspěch...
Tak jako tak už pomalu začínám ztrácet optimismus že se mi někdy v mém životě poštěstí ochutnat asiminu :evil:
MikeDundee
ouško
ouško
 
Příspěvky: 72
Registrován: 17 čer 2016, 17:24
Bydliště: Olomoucko 280m

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Marek107 » 28 kvě 2018, 10:15

MikeDundee píše:Chlapi, to je v kelu, minulý rok jsem zakoupil 6 asimin od Rézla. Sice na mě zbyly na mě už jen takové titěrné záprdky - 10cm větvička a pár listů. Pak mi to přes léto furt ožírali nějací cajzlové. Do půdy jsem to raději nevysadil (po mé předloňské tragédii kdy jsem podobně malé asiminy vysadil v červnu do půdy a slunce a parné léto mi je všechny zahubilo ikdyž jsem zalíval, někde jsme pak četl že nejvhodnější doba výsadby je na jaře ještě něž to má listy.) Tak jsem je přes zimu schoval do vlhkého sklepa (s teplotami přes zimu 1-5 stupňů). No a letos nevyrašil ani jeden z nich. Spolu s nimi byly i tomely, ty v pohodě přežily. Sucho určitě neměly, substrát byl přiměřeně vlhký.
Paloo píše že mu také ze 6 rostlinek přežila jen 1.
Přičítám to té malé velikosti rostlin a letnímu ožeru. Asi budu muset někde sehnat něco většího. Ale otázka kde... Zkoušel jsem už více zdrojů, rostlinky vždy prťavé a ve finále neúspěch...
Tak jako tak už pomalu začínám ztrácet optimismus že se mi někdy v mém životě poštěstí ochutnat asiminu :evil:

Pokud bys sis napsal odkud pocházíš do svého profilu jako jiní tak určitě by to bylo s naší. I když píšeš nějaký příspěvek tak se ví z které části republiky to je.
Marek107
oficír
oficír
 
Příspěvky: 574
Registrován: 28 srp 2008, 12:37
Bydliště: Veseli nad Morovou, 170 m.n.m

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Stanley_51 » 28 kvě 2018, 10:50

MikeDundee píše: Asi budu muset někde sehnat něco většího. Ale otázka kde... :evil:

Já jsem kupoval tady, přišly skoro metrové rostliny v super stavu. http://www.asimina.org/ Ale nevím, zda ještě funguje, možná by věděl Martin ( caver ), je také z Hranic.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod moonvil » 28 kvě 2018, 11:59

MikeDundee píše:Chlapi, to je v kelu...


A jak vypadají ty roubované rostliny co nevyrašily - obráží aspoň někde pod roubem nebo jsou úplně suché? Co kořeny? Ve velikosti by problém být neměl, když vidím jaké mrňavé semenáče jsou schopné přežít zimu venku v kompletně promrzlém kontejneru - maximálně jim trochu omrznou nevyzrálé špičky.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4031
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod MikeDundee » 28 kvě 2018, 13:45

Marek107: Přidal jsem si lokaci podle tvé rady do profilu, aby to bylo s naší (i vaší) ;-)

moonvil :
Takto vypadají rostlinky i s kořeny:
Obrázekimage sharing
Neraší vůbec nic, substrát je přitom vlhký tak akorát. Kamarád který byl u Rézla se mnou také nakoupil 6 malých asimin. Měl je na Prostějovsku přes zimu venku v kontejnerech zahrabané v listí. Zimu mu přežily 2, z toho jeden raší pod roubem. Tedy nějaká vadná várka ? On se ten Rézl měl všechny velké vyprodané a zbavoval se už jen takovejch malejch prďolů...

Stanley_51: U Podlouckého jsem se marně snažil po 3 roky něco koupit. Nakonec jsem to vzdal... Po emailu nereaguje, po telefonu každý rok nemá, nedá, rezervace určitě ne...
MikeDundee
ouško
ouško
 
Příspěvky: 72
Registrován: 17 čer 2016, 17:24
Bydliště: Olomoucko 280m

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod moonvil » 28 kvě 2018, 15:05

No ty kořeny nevypadají hezky. V jakým substrátu to je zasazený - v "originálním" od Rezla nebo jsi to do něčeho přesazoval? Hnojil jsi to něčím?
Je divný, že chcíplo všech 6. Ale nevzdávej to - já svých prvních 6 asimin (pověstný dovoz z Itálie v červeném betonu) taky před pár lety pohřbil a letos to vypadá na první sklizeň.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4031
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod milos 51 » 28 kvě 2018, 15:08

A co tak vyset semena přímo na místo a následně naroubovat. Mám takový semenáček vyrostlý na zahradě a kvetl už třetí rok. A už jsem ho i přerouboval Primou. V rodině mají všichni zákaz vyhazovat pecky a musí je vracet. Vloni jsem poslal snad půl kila semen do Polska jen za poštovné. Myslím si ,že pro nás na kiwifóru by to neměl být problém.
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1852
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod nene » 28 kvě 2018, 15:23

My už považujeme slovo "substrát" za sprosté slovo...
Hodně to vypadá jako některé naše uhynulé rostlinky, substrát od nich jsme pak z květináčků vysypali na jedno místo do skleníku a teď tam máme čtyři zakrnělá rajčata s pokroucenými listy :( (ostatní rajčata na jiném místě skleníku rostou v pohodě).
Velké asiminy (asi 60cm?) jsme viděli minulý týden v zahradním centru ve Valmezu, bez udání odrůdy, očividně dovoz z Polska :roll: , nejspíš semenáčky, ale cena tomu neodpovídala :twisted: .

Ta rada s vysetím přímo na místo - neudělali jsme to tak a mrzí nás to :oops: . Jak se asimině zkroutí kořeny na dně květináče, tak se z toho dlouho vymotává, nelíbí se jí to a trvá to, než to "rozchodí".
Je to podobné jako třeba s ořešákem...
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4176
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod MikeDundee » 28 kvě 2018, 15:58

moonvil: substrát byl původní od Rézla. U poloviny rostlinek jsem obsah vyklopil do většího květináče a původní bal jsem obsypal ornicí. Aplikoval jsem snad jen jednou zředěnou kopřivovou jíchu (tu dostaly i tomely které dnes vesele rostou v zahradě).

milos 51: To mi opravdu připadá jako jediná rozumná možnost. Mohl bych tě tedy poprosit o uschování pár semen? Byl bych ti moc vděčný.
MikeDundee
ouško
ouško
 
Příspěvky: 72
Registrován: 17 čer 2016, 17:24
Bydliště: Olomoucko 280m

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod paloo » 28 kvě 2018, 16:07

Tak veru,asimína je boj na celý život S1 Keď si predstavím koľko peňazí som do nich vrazil :roll: a ani za dva životy sa mi to v plodoch nevráti :D4
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7338
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod jaro » 28 kvě 2018, 22:12

Je to asi daň za tú jedinečnú exotickú chuť S1 .Ten semenac nieje zlý nápad,už teraz mám na ňom prírastok asi 40 cm a dá sa kedykoľvek prevrublovat.
jaro
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 210
Registrován: 14 zář 2014, 00:44
Bydliště: Stropkov SR 200m.n.m.

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Petr z H. » 29 kvě 2018, 09:00

A máte někdo srovnání šlechtěných odrůd a semenáčů? Jsou jejich plody výrazně menší nebo horší chuti? Pěstuji si právě semenáče, tak bych rád relevantní informace, zda skutečně stojí za to je očkovat, nebo je nechat vyrůst jako semenáče? Semena jsou ze samosprašné odrůdy, tak bych předpokládal, že si původní vlastnosti zachovají?
Uživatelský avatar
Petr z H.
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 344
Registrován: 06 úno 2018, 11:53
Bydliště: Brněnsko 400 a 435 m.n.m.

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod nene » 29 kvě 2018, 10:25

Máme naroubovaný semenáček, asi desetiletý, některé větve jsme nechali ze zvědavosti nepřeroubované, zbytek je hlavně Overlees. Semenáček ještě nikdy nezarodil, letos poprvé kvetl, ale plody neudržel. Zbytek rostliny plodí normálně a i letos plody má.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4176
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

PředchozíDalší

Zpět na PAWPAW ( Asimina )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků