Pawpaw - Asimina triloba

zde můžete probrat vše o pěstování pawpaw

Moderátor: Stanley_51

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod MikeDundee » 05 čer 2018, 09:40

Jak jsem teď sázel ty metrové z Droždína, tak jsem po zdejších příspěvcích (kdy byl vyvracen mýtus o tom, že se na kořeny asiminy nesmí vůbec chytat) nejdříve opatrně rozmotal bal kořínků kolem dokola a pak jsem si všiml kůlovitého kořene jak zdeformovaný šel dolů a pak zase nahoru, pak zase několikrát do strany... V tuto chvíli jsem tedy už ztratil všechny zábrany, substrát z poloviny oklepal a ten kůlovitý kořen vysvobodil a kořínky rozpletl a pak jsem to tedy sázel. (škoda že jste o tom sádrovci nenapsali o trochu dříve ;-) Tak jsem zvědavý.
První várku asimin (30-40cm roubovance) které jsem 2 roky zpět sázel někdy v červnu a z nichž ani jedna nepřežila jsem nasadil opatrně v původním substrátu jen vyklepnutím z květináče. Zamulčováno bylo, zaléváno taky, přesto to uschlo (nebo uhnilo - jak jsem se později díval tak kořeny se vůbec nerozlezly do hlíny kolem, zůstaly v tom substrátu).

Peth z H: Ostatní (zkušenější) ti jistě poradí lépe, ale já když jsem viděl ten zdeformovaný kůlovitý kořen, tak bych na tvém místě něco vysadil už letos. Podle fotek máš semenáčků hodně. Když to zdechne, tak tam holt za rok dosadíš nějaké vyšší které si mezitím dopěstuješ.

P.S. koukal jsem se co dělá sádrovec - přidává se pro zlepšení struktury půdy a její nasycení vápníkem. Znamená to, že když mám půdu lehčí (ne jílovitou) a spíše zásaditější, tak se vlastně nic nestalo, že jsem jej tam nepřidal, ne ?
MikeDundee
ouško
ouško
 
Příspěvky: 72
Registrován: 17 čer 2016, 17:24
Bydliště: Olomoucko 280m

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Radim K » 05 čer 2018, 10:11

Sádra se přidává samozřejmě v sypké formě přímo z pytlíku a smíchá s okolní půdou, nebojte, nevytvrdne :D .
Tady nejde o zvýšení pH, protože nejde o uhličitan vápenatý, který má vysoké pH, ale v podstatě o "kyselou formu vápna" - sádra - síran vápenatý. Asimině vyhovují neutrální až mírně kyselé půdy s dostatkem vápníku a tuto kombinaci lze podpořit jen sádrovcem/sádrou.
Celkově je sádru lepší přidávat do půd ve vyšších nadmořských výškách v horších půdách. V nížinách v černozemi bohaté na vápník to potřeba tolik není...
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod MikeDundee » 05 čer 2018, 10:28

Radim: Rozumím, díky za vysvětlení, to jsem nevěděl že vápník může být i v kyselé formě... Myslíš, že když dodatečně na povrch nasypu sádrovec (sádru), nebo jen lehce zapravím do horních pár cm (nechci rostlinky znovu vykopávat) že se to časem spláchne hlouběji ?
Naposledy upravil MikeDundee dne 05 čer 2018, 10:51, celkově upraveno 1
MikeDundee
ouško
ouško
 
Příspěvky: 72
Registrován: 17 čer 2016, 17:24
Bydliště: Olomoucko 280m

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Franz » 05 čer 2018, 10:51

"...je vhodné ke každé sazenici dát cca 1 kg sádrovce(i přímo ke kořenům - neboj se toho).
Jelikož sádrovec pravděpodobně neseženeš stačí i obyčejná šedá sádra (bílá má dálší látky)
Je vhodné do výsadbové jámy přidat kompost nebo hodně rozleželý hnůj, pro zjednodušení tam dej i cererit.
Dále 1-2 roky namulčovat do výšky 15-20 cm. To je choulostivé místo u starších rostlin netřeba.
Jako další bod je zálivka, až naroste dostatečná listová plocha je nutné zalévat i po pár dnech co pršelo.
Kořeny rostou, až když půda má dostatečnou teplotu a oproti listové ploše jsou opožděné.
V podstatě do půlky léta zaléváš kontejner, který je v půdě."[/quote]

Ano s tím se dá souhlasit i když kilo se mi zdá už zbytečné a je potřeba sádru trochu promíchat s půdou a potom vícesložkové hnojivo s mikroprvky a ano zálivka je velmi důležitá viz vyše skutečně se ze začátku zalévá v podstatě kontejner a rostlina už trpí po pád dnech deficitem vody.
Ještě bych přidal bod do zálivky co 14 dní přidat kristalon start o koncetraci 0,1% a to do půlky srpna.
Co se týče dalších příspěvků o deformovaném kořenu tak to opravdu nemusíte řešit, rostlina si vytvoří bez problému další a nemá žádný problém s ukotvením, jen rostlinu zasadit o něco hlouběji než roste v kontejneru.
Co se týká síranu vápenatého to co bylo napsáno to už je hodně nepřesné a zavádějící, ale asiminy mají rádi tuto formu vápníku.
Sádrovec se bere jako málo rozpustná sloučenina, ale domnívám se, že postupem času se dostane i do nižších vrstev půdy.
Franz
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 410
Registrován: 28 čer 2012, 07:25
Bydliště: Hranice 240 m.n.m

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Stanley_51 » 09 čer 2018, 21:42

Odkveteno, začínají se nalévat clustery. Tak schválně, kolik jich vydrží a dozrají. Loni jsem sklidil asi 10 kousků, letos by to mohlo být lepší.
Obrázekprint screen windows 7
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Franz » 21 čer 2018, 18:07

letos nárůstají jak z vody :D
Obrázek PA2
Obrázek Prima
Franz
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 410
Registrován: 28 čer 2012, 07:25
Bydliště: Hranice 240 m.n.m

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Jožka » 22 čer 2018, 12:00

Moc pěkné, já si na plody budu muset pčkat Primu jsem teprve letos narouboval.
Jožka
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1176
Registrován: 17 lis 2016, 10:58
Bydliště: Strážnice 177m.n.m.

Re: Pawpaw - Asimina triloba - pomoooc

Příspěvekod Milosmail » 05 črc 2018, 21:38

Zdravím všechny nadšence :D

Stále mi chřadnou Asiminy, myslel jsem, že to jsou hmyzáci, ale asi to bude něco s živinami.
Zkusil jsem dva různé postřiky proti škůdcům plus lep na kmen a lepové desky, nic nepomáhá.
Máme absolutně jílovitou půdu.
Trávník a okolo rostlinek je to od letoška zamulčované kůrou.

https://postimg.cc/gallery/n09fxcpk/
Milosmail
nováček
nováček
 
Příspěvky: 142
Registrován: 03 kvě 2017, 13:01
Bydliště: Kousek pod Brnem

Re: Pawpaw - Asimina triloba - pomoooc

Příspěvekod Franz » 08 črc 2018, 11:31

Milosmail píše:Zdravím všechny nadšence :D

Stále mi chřadnou Asiminy, myslel jsem, že to jsou hmyzáci, ale asi to bude něco s živinami.
Zkusil jsem dva různé postřiky proti škůdcům plus lep na kmen a lepové desky, nic nepomáhá.
Máme absolutně jílovitou půdu.
Trávník a okolo rostlinek je to od letoška zamulčované kůrou.

https://postimg.cc/gallery/n09fxcpk/


zdravím lepové desky jsou zbytečné zatím co jsem pozoroval škodí plzák španělský, chrousti ti si pochutnávají na mladých listech a výjímečně mšice.
Dříve jsem doporučoval močovinu, ale lepší efekt má síran amonný takže zálivka cca 50l o koncetraci 0,1% a zkus to v období sucha zalévat 2x týdně, přihnojení po 14 dnech opakovat uvidíš, že se to pohne :wink:
Franz
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 410
Registrován: 28 čer 2012, 07:25
Bydliště: Hranice 240 m.n.m

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod majoxx87 » 08 črc 2018, 21:20

No ja mam velky problem s tym ozieranim tych mladych listov,... Takto mam poozierane vsetky mlade listy,... Okrem asiminy si ta potvora co to ozieta pochutnava aj na semenacikoch anony cherimola... zatial som ale nikdy nenasiel vinnika.... vzdy najdem len takto zdecimovane listy,...

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
majoxx87
nováček
nováček
 
Příspěvky: 120
Registrován: 28 led 2017, 17:59
Bydliště: Považská Bystrica, 298 m.n.m.

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Milosmail » 08 črc 2018, 22:10

Franzi,
moc děkuji za radu, určitě to zkusím.

Hlavně, že mají být listy jedovaté S15
asi to těm chrobákům nikdo neřekl ...
Milosmail
nováček
nováček
 
Příspěvky: 142
Registrován: 03 kvě 2017, 13:01
Bydliště: Kousek pod Brnem

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod misoo83 » 09 črc 2018, 07:16

@ majoxx87

This is probably what eating leafs on you paw paw :D11 .

https://youtu.be/hTlWGFYkMwI
Uživatelský avatar
misoo83
ouško
ouško
 
Příspěvky: 67
Registrován: 28 dub 2016, 16:44
Bydliště: Serbia (Pancevo)

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod majoxx87 » 09 črc 2018, 09:09

Thank you misoo, is true that there is a lot of this pests (earwing). But I have never seen it on plant leaves. But they are probobly active at night. Im going to try to make some action because they eat off all young leaves...
Uživatelský avatar
majoxx87
nováček
nováček
 
Příspěvky: 120
Registrován: 28 led 2017, 17:59
Bydliště: Považská Bystrica, 298 m.n.m.

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Stanley_51 » 09 črc 2018, 10:39

No to by mě nenapadlo, že ušavci žerou asiminu. Hajzlové...
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Petr z H. » 09 črc 2018, 12:51

Tak od škvora mám okousaných pár listů!

Mám malé semenáčky ve skleníku, ale škvory také - dá se proti nim nějak ochránit? Síťka asi nepomůže, vím, že oni prolezou úplně všude. Dát je ven, kde je menší koncentrace škvorů? Nebo na stolek a nohy stolku napatlat lepidlem - Chemstopem?
Uživatelský avatar
Petr z H.
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 344
Registrován: 06 úno 2018, 11:53
Bydliště: Brněnsko 400 a 435 m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na PAWPAW ( Asimina )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků