Klíčení a první listy

zde můžete probrat vše o pěstování pawpaw

Moderátor: Stanley_51

Re: Klíčení a první listy

Příspěvekod Hofis » 02 úno 2020, 23:53

Jinak ještě si Miloši neodpustím jednu poznámku. Možná bych i teoreticky věděl, jak to semeno ovlivnit. Kdybych máčel, tak určitě po stratifikaci těsně před klíčením, kdy se již k semenu dostane voda a začíná bobtnat. Ideální by bylo ho zasadit po stratifikaci do zeminy zalité výluhem z ocúnu a třeba překrýt mikrotenovým sáčkem a nechat takto vyklíčit. To pro naše amatérské podmínky. Vlašťovičník sice obsahuje některé cytostaticky působící alkaloidy, ale nevím o žádném, který by byl přímo mitotickým jedem, jako je kolchicin. To samé platí o hypermanganu, do něj se dokonce máčí třeba semena hrachu, aby neplesnivěla při uskladnění. Kolchicin je úplně jiná liga... :wink:
Ono ale toto ovlivnění také bývá skoro vždy něčím vykoupeno. Ta mutace je zcela neřízená a zasáhne všechny aspekty té rostliny, některé pozitivně, některé negativně. Velké plody jsou vykoupeny chabým růstem a náchylností k nemocem nebo nižší mrazuvzdorností atd. Nemáme genetické nůžky, abychom mohli něco opravit. Ale o tom já už toho moc nevím, to dělají skuteční genetičtí inženýři, kteří se tím zabývají celý život. Zde jsou moje znalosti zcela nulové.
Proto si myslím, že ty přírodní mutace, i když a právě proto, že se vyskytují vzácně, je třeba podchytávat, většinou když vidím zakrslý růst, očekávám, že to bude zase pozitivně vykoupeno někde jinde. :)
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 773
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Předchozí

Zpět na PAWPAW ( Asimina )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků