Odroda Pawpaw-Asimina triloba. Ktorá dozreje aj na severe?

zde můžete probrat vše o pěstování pawpaw

Moderátor: Stanley_51

Re: Odroda Pawpaw-Asimina triloba. Ktorá dozreje aj na sever

Příspěvekod Radim K » 07 říj 2016, 17:17

Teda, my máme ve 460 metrech vysazeno asi 7 odrůd a vůbec nepochybuji o tom, že by zde třeba Prima nedozrála. Něco jiného je to u Pala, nebo třeba Zdeňka, kteří jsou ve slušné mrazové lokalitě, kde mají předčasně ukončenou vegetaci, ale v orograficky rovných nebo svažitých oblastech s výškou kolem 400 metrů by neměl být s dozráváním Primy v 80% let problém :roll: . Potvrdil jsem si to letos u pěstitele od Nepomuka, ve výšce kolem 450 metrů, kde je ještě o něco chladněji, než u nás, když mi potvrdil, že mu to tam za poslední asi 4 roky dozrálo pokaždé, byť až okolo poloviny října.
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Odroda Pawpaw-Asimina triloba. Ktorá dozreje aj na sever

Příspěvekod paloo » 07 říj 2016, 19:32

milos 51 píše:Já bych to viděl tak ,že to přeroubování ranými odrůdami by se nemělo ani o chvilku odkládat. Prohlížel jsem letošní větvičky na mém PA 3Goldenu a na všech je silná násada květních pupenů na příští rok. Ví někdo ,jestli je možné roubovat (očkovat )i tyto pupeny?

Rychlé prevrúblovanie S6
Niekde sú tu fotky od Zdenka z Faenzy a tam sú čerstvé vrúblovance aj s kvetmi.Ja mám skúsenosť,že keď sa tam plody nechajú celá navrúblovaná časť po odrodení scípne :!:
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7338
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: Odroda Pawpaw-Asimina triloba. Ktorá dozreje aj na sever

Příspěvekod paloo » 07 říj 2016, 19:36

Každý má právo na názor no neskoré odrody a tým aj Prima nemajú žiadnu šancu dozrieť!V žiadnom prípade Prolific,Potomac.
Myslím,že Prolific nedozrieva normálne ani v Břeclavi,alebo sa mýlim?
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7338
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: Odroda Pawpaw-Asimina triloba. Ktorá dozreje aj na sever

Příspěvekod milos 51 » 07 říj 2016, 21:20

Prolific je fakt pozdní ,ale vloni mě uzrálo všechno. Věřím ,že se to letos bude opakovat. Na dnešní noc hlásí +2.
Chtěl jsem vědět ,jestli je možné naočkovat květní očko a po ujmutí ten květ odstranit ,aby se dál vyvíjel letorost nikoliv plod.
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1852
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Odroda Pawpaw-Asimina triloba. Ktorá dozreje aj na sever

Příspěvekod ZdenekCernoch » 07 říj 2016, 21:20

doma na Moravě taky nic nedozrelo . Násada je slušná nikdo nic neopyloval žel suma tepla letos schází. Celoročně studené noci dělají svoje. :D15
mrazová kotlina Nízkého Jeseníku ve 460 m.n.m zahrada u rodiču Větřkovice
ZdenekCernoch
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3930
Registrován: 29 zář 2008, 21:38
Bydliště: Větřkovice u Vítkova

Re: Odroda Pawpaw-Asimina triloba. Ktorá dozreje aj na sever

Příspěvekod aron » 07 říj 2016, 22:38

milos 51 píše:Prolific je fakt pozdní ,ale vloni mě uzrálo všechno. Věřím ,že se to letos bude opakovat. Na dnešní noc hlásí +2.
Chtěl jsem vědět ,jestli je možné naočkovat květní očko a po ujmutí ten květ odstranit ,aby se dál vyvíjel letorost nikoliv plod.


Myslím si že je to možne. Ja keď som na jar očkoval boli tam aj kvetne. Ja som však nemusel odstrániť puk lebo na konci apríla tak či tak všetky kvety aj puky omrzli.
Naposledy upravil aron dne 08 říj 2016, 16:40, celkově upraveno 1
aron
nováček
nováček
 
Příspěvky: 129
Registrován: 20 črc 2015, 18:55
Bydliště: Utekáč 402 m.n.m

Re: Odroda Pawpaw-Asimina triloba. Ktorá dozreje aj na sever

Příspěvekod aron » 07 říj 2016, 22:42

Keď sme pri tom prolificu nie som si istý či to prolific vôbec je. Človek si nikdy nie je istý čo kúpi. Zaujímavé je že ukončuje vegetáciu skôr ako prima.
aron
nováček
nováček
 
Příspěvky: 129
Registrován: 20 črc 2015, 18:55
Bydliště: Utekáč 402 m.n.m

Re: Odroda Pawpaw-Asimina triloba. Ktorá dozreje aj na sever

Příspěvekod paloo » 08 říj 2016, 08:46

Vlaňajšie leto bolo leto :) No stredoeuropske leto bolo práve toto posledné :D4 Boli aj horúce dni,studené noci a do toho hoodne pršalo.A pre asimíny ako Zdenek vraví je potrebná hooooodne veľká suma tepla.A preto aj tento rok sa dolnáci nad úrodou usmievajú a tlačia to do sudov S1
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7338
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: Odroda Pawpaw-Asimina triloba. Ktorá dozreje aj na sever

Příspěvekod ZdenekCernoch » 08 říj 2016, 20:59

Když jsem to doma sledoval kolik bylo potřeba tepla k dozrání plodu tak třeba Overlese začala dozrávat po dosažení sumy tepla kolem 2600°C, Sibley to bylo podobně, Tollgate a Davis potřebovaly cca 2700°C k začátku dozrávání. No a když to letos shrnu do sumy tepla tak to vychází necelých 2500°C což by stačilo k dozrání PA Goldenu v tomto čase . U boruvek je mapa sumy tepla od dubna do cca 7 října. Tam si to muže každý ověřit v okrajových oblastech to dozraje opravdu jen když je horký leto jinak ne a začátek kvetení je kolem 5 - 8 května ne jako letos až někdy ve druhé polovině května ty dva týdny pak na podzim chybí :cry:
mrazová kotlina Nízkého Jeseníku ve 460 m.n.m zahrada u rodiču Větřkovice
ZdenekCernoch
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3930
Registrován: 29 zář 2008, 21:38
Bydliště: Větřkovice u Vítkova

Re: Odroda Pawpaw-Asimina triloba. Ktorá dozreje aj na sever

Příspěvekod milos 51 » 12 říj 2016, 12:09

Co se týká dozrávání ,je tu ještě jedna jakási možnost. Pokud má asimina nějakou podobnost s banány ,tak všichni víme ,že bynány se dováží zelené a tvrdé ,silně podtržené a dozrávají u nás. Zkoušel to prosím někdo s asimínou ? Ví někdo, do jaké fáze dozrávání se musí dostat na stromě ,aby potom pohodlně dozrála v sáčku s jablkem?
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1852
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Odroda Pawpaw-Asimina triloba. Ktorá dozreje aj na sever

Příspěvekod Stanley_51 » 12 říj 2016, 15:03

Před pár dny mi vítr shodil jeden cluster z Primy, bohužel tvrdý a nezralý. Zatím to nedozrálo.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Odroda Pawpaw-Asimina triloba. Ktorá dozreje aj na sever

Příspěvekod paloo » 13 říj 2016, 08:57

Ja som to pred mrazom otrhal,no a postupne to začína smrdieť S1 Čiže dozrievajú-je len otázne kedy to trhať.Asi len skúšať pokus omyl.Ale na to je treba riadnu úrodu a nie pár scípakov S2
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7338
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: Odroda Pawpaw-Asimina triloba. Ktorá dozreje aj na sever

Příspěvekod milos 51 » 13 říj 2016, 09:14

Jasné. Palo a máš tu PA Golden3 ? S touto odrůdou by se měly ty pokusy dělat ve tvých podmínkách.
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1852
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Odroda Pawpaw-Asimina triloba. Ktorá dozreje aj na sever

Příspěvekod Pedro » 13 říj 2016, 09:24

Já mám Miloši tu PA Golden 3 z roubu od tebe. Letos jsem na krátké větvičce narostlé loni z očka nechal jeden klastr. Nejdřív jak rostl mi nalomil tu větvičku, tak jsem odlomil většinu plodů a nechal dva. včera jsem se po měsíci dostal na zahradu a oba plody už byly shnilé na zemi. Plody na rostlině Prolificu(kam je to přiočkované) některé měknou, zbytek je ale ještě tvrdý. Určitě by to ale už v teple došlo.
Jak už bylo napsáno výše, tak bych řekl, že ten Prolific je dost pozdní. I u mě na kraji Hané je dozrávání na hraně. Ale ono je to skoro jedno, u nás to nikdo nejí :? .
Michale, můžeš si klidně odpoledne přijet s košíkem a natrhat(nejen Prolific) :lol:
Pedro
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 253
Registrován: 15 bře 2010, 17:14
Bydliště: Vyškov nadm. v. 254m

Re: Odroda Pawpaw-Asimina triloba. Ktorá dozreje aj na sever

Příspěvekod paloo » 13 říj 2016, 09:56

milos 51 píše:Jasné. Palo a máš tu PA Golden3 ? S touto odrůdou by se měly ty pokusy dělat ve tvých podmínkách.

Mám PA Golden 1 a tá by mala byť najskoršia.No je v tom slávnom Luigi a nechce sa jej rásť.Na rok navrúblujem do iných vitálnejších rastlín.
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7338
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

PředchozíDalší

Zpět na PAWPAW ( Asimina )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků