Pawpaw - Asimina triloba

zde můžete probrat vše o pěstování pawpaw

Moderátor: Stanley_51

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod nene » 31 srp 2022, 10:27

Dneska padání pokračuje ve velkém, Alegheny, Shenandoah a už i Prima. Zřejmě to sucho a teplo to uspíšilo. Plody jsou vynikající, sladké, přiměřeně aromatické, vevnitř sytě oranžové, pecky velké, vyzrálé. To, co včera ještě bylo na omak tvrdé, dneska leží na zemi a je zralé. Špatně je, že toho bude moc najednou. Přezrálé nám nechutnají.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4228
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Jožka » 02 zář 2022, 11:19

U nás už to taky zraje..
Obrázek
Jožka
generál
generál
 
Příspěvky: 1200
Registrován: 17 lis 2016, 10:58
Bydliště: Strážnice 177m.n.m.

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod MonikaV » 04 zář 2022, 09:19

Jožko, tak jsem od tebe kousek a u nás - jako kámen (prima, lady D)
Obrázek
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 992
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Jožka » 05 zář 2022, 19:45

Prima 272g.
Obrázek

Obrázek
Jožka
generál
generál
 
Příspěvky: 1200
Registrován: 17 lis 2016, 10:58
Bydliště: Strážnice 177m.n.m.

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod hreba » 07 zář 2022, 14:19

Zdravim . Mohla bych poprosit o radu? Chtěli bychom sadit na zahradu (jižní Morava 190 m n.m.) za domem PAWPAW a dle toho co jsem si načetla a vzhledem k tomu ,že chceme jednu rostlinu a nejsme žádní velcí zarádkáři , tak jsme vybrali Georgia, Sunflower nebo Prima . Doporučujete prosím nějakého dodavatele rostlin? Chtěli bychom spíš větší rostlinku. A hodně by mě zajímalo, jestli je možno ještě teď na podzim sadit nebo až na jaře a pokud na jaře ,tak kdy? Jaké máte zkušenosti ? Jeden pán říká,že klidně i teď druhý až na jaře, tak teď nevím. Moc děkuji Jana
hreba
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 4
Registrován: 06 zář 2022, 15:50

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Petr z H. » 07 zář 2022, 15:47

hreba píše:Zdravim . Mohla bych poprosit o radu? Chtěli bychom sadit na zahradu (jižní Morava 190 m n.m.) za domem PAWPAW a dle toho co jsem si načetla a vzhledem k tomu ,že chceme jednu rostlinu a nejsme žádní velcí zarádkáři , tak jsme vybrali Georgia, Sunflower nebo Prima . Doporučujete prosím nějakého dodavatele rostlin? Chtěli bychom spíš větší rostlinku. A hodně by mě zajímalo, jestli je možno ještě teď na podzim sadit nebo až na jaře a pokud na jaře ,tak kdy? Jaké máte zkušenosti ? Jeden pán říká,že klidně i teď druhý až na jaře, tak teď nevím. Moc děkuji Jana


Asiminy se prodávají kontejnerované, takže zasadit můžete kdykoli. Malou rostlinu po vysazení první rok trochu stínit. A doporučuji 2, kvůli opylení. Samosprašná je pouze Prima, ale i tak jí bude líp s dalším opylovačem. Koupíte malou rostlinu, i tak cena půjde k 1000,-. Velké víceleté rostliny budou mnohem dražší. Pozor - nesnáší vápno a vyžadují větší zálivku přes léto.
Uživatelský avatar
Petr z H.
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 349
Registrován: 06 úno 2018, 11:53
Bydliště: Brněnsko 400 a 435 m.n.m.

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod radek.god » 07 zář 2022, 19:18

Petr z H. píše:zasadit můžete kdykoli. Malou rostlinu po vysazení první rok trochu stínit

Na tohle bacha. Ja zasadil 1-2 lete semenacky "kdykoli", tedy nekdy na jare a na vychodni stran, kde jsem si rikal, ze nebude takovy slunecni upal a i pres zalivku temer vsechny uschly a chciply.
Poucen z chyb a dalsich experimentu se semenacky jsem bohuzel ztratami zjistil :
Mlade semenacky nevydrzi co se tyce slunce VUBEC NIC E7. Chce to absolutni stin, ZADNE prime slunecni svetlo, cim vetsi tma nebo sero, tim lepe.
Ted je mam v 2L PET u betonoveho sloupku plotu, kam za cely den nejde jediny paprsek primeho slunecniho svetla a je jim tam podle rustu nejlepe.
Pristi rok nebo mozna az ten dalsi je zkusim hodit pod velky orech do mista, kam VUBEC nejde slunecni svetlo.
Zimu mi na balkone prezily vsechny , kvetinace byly zakryte bublinkovou folii.Tak verim, ze u toho plotu ve tme pod orechem, kam se snih nedostane, by mely prezit taky ... :wink:
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1740
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Hofis » 07 zář 2022, 22:13

Dle mé zkušenosti je nejlepší vysadit rostlinu v dormanci, tedy bez listí, a je vcelku jedno kdy. Klaplo mi to i v únoru. Vzhledem k tomu, že vyžaduje opravdu chladné až mrazivé zimování aby prosperovala, bych počkal až shodí listy, a vysadil na podzim. Hlavní je, aby už neměla listy, tedy žádný odpar.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3807
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Rudolf M » 08 zář 2022, 01:48

radek.god píše:Na tohle bacha. Ja zasadil 1-2 lete semenacky "kdykoli", tedy nekdy na jare a na vychodni stran, kde jsem si rikal, ze nebude takovy slunecni upal a i pres zalivku temer vsechny uschly a chciply.
Poucen z chyb a dalsich experimentu se semenacky jsem bohuzel ztratami zjistil :
Mlade semenacky nevydrzi co se tyce slunce VUBEC NIC E7. Chce to absolutni stin, ZADNE prime slunecni svetlo, cim vetsi tma nebo sero, tim lepe.
Ted je mam v 2L PET u betonoveho sloupku plotu, kam za cely den nejde jediny paprsek primeho slunecniho svetla a je jim tam podle rustu nejlepe.
Pristi rok nebo mozna az ten dalsi je zkusim hodit pod velky orech do mista, kam VUBEC nejde slunecni svetlo.
Zimu mi na balkone prezily vsechny , kvetinace byly zakryte bublinkovou folii.Tak verim, ze u toho plotu ve tme pod orechem, kam se snih nedostane, by mely prezit taky ... :wink:


Dalo by se polemizovat S14 . Já osobně si nemyslím, že by slunce až tak vadilo, ono strašně záleží na typu půdy, i to umístění/ventilace polohy a možnosti vody. Ono taky je zálivka a zálivka. Znám lidi co zalívají tak, že vemou konev a zalijí s ní celý záhon. Jenže trochu jílová půda+sucho+moc vody naráz= že ke kořenům se toho moc nedostane. Nebo pak opačný extrém, ale ta rostlina je malá a vytvořit uměle narychlo prostředí pro kořeny, které bude vyhovovat se dělá těžko bez předchozích zkušeností.
Ta východní strana domu může být taky zrádná, jsou typy rostlin co to milují a dokážu si představit, že Asimina tenhle typ rostliny nebude. Jenže to souvisí s tou ventilací místa výsadby, volně na zahradě nedochází k takovým škodám. Vysadili jsme už dost asimin, nejvíc právě že těch nejmenších, a to do otevřeného sadu, celodenní výsmah, ničím nestíněné slunce od úsvitu do cca 7 večer. Všechny se ujaly a rostly bez problémů. První roky jsme víc mulčovali než zalévali, osvědčilo se to.
S tou východní zdí bych to shrnul tak, že původně lesní dřeviny ten kumulovaný výsmah od zdi už od rána, dobře nesnáší.
Proti úplnému zastínění ze začátku nic nemám, ale později si myslím, že to je na škodu, většinou hodně zastíněné Asiminy rostou hodně do výšky a tolik neplodí. Na slunci jsou kompaktnější a obalený plody.
Uživatelský avatar
Rudolf M
generál
generál
 
Příspěvky: 1288
Registrován: 26 bře 2015, 22:30
Bydliště: Mrchojedy 460 mnm

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod moonvil » 08 zář 2022, 06:24

Ok, taky přihodím nějaký svoje moudro. Aktuálně mám asimin v zemi na několika stanovištích téměř 100 kusů. Plné slunce zvládají zcela v pohodě, dokonce snesou i takové sucho jako bylo letošní první půlrok - to ale musí být už dobře zakořeněné a rozjeté a je dobré jim alespoň občas trochu vypomoci zálivkou. Co se týče mladých sazenic, tak ty doporučuji předpěstovat první sezóny v kontejneru na nějakém místě v zeleném stínu nebo pod bílou netkankou a dávat je do země až v okamžiku, kdy mají ideálně přes metr a předtím udělaly nějaký hezký přírůstek (ideálně 50cm a více). Pokud se vrazí do volné půdy na plné slunko malý roubovanec hned po zakoupení, tak je velká šance, že bude několik let stagnovat a nakonec může i chcípnout. Výsadbu provádět určitě až shodí listy.
Vysazovat asiminu přímo pod ořech je blbost, všechny hezké plodící rostliny, co jsem kdy viděl, byly na slunných stanovištích.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4081
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Petr z H. » 08 zář 2022, 07:58

radek.god píše:Mlade semenacky nevydrzi co se tyce slunce VUBEC NIC E7. Chce to absolutni stin, ZADNE prime slunecni svetlo, cim vetsi tma nebo sero, tim lepe.


Přidám se k ostatním - není to pravda. Mladé semenáčky i roubovance mám na zahradě 3/4 dne na plném slunci. V sadu jsem je měl dokonce celý den na slunci, ale začátkem srpna se jim spálilo listí v důsledku tropické epizody a 14 dní mé nepřítomnosti (ale to ostatně i fíkovníkům a rybízu). Takže slunce zvládají bez problémů, problém jsou pouze výjimečné extrémy jako u každé rostliny - vysoká teplota a sucho.
Uživatelský avatar
Petr z H.
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 349
Registrován: 06 úno 2018, 11:53
Bydliště: Brněnsko 400 a 435 m.n.m.

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod nene » 08 zář 2022, 08:31

Kdyby se tropická epizoda vyskytla v květnu a spálilo se mladé listí, tak bude mít asimina problém přežít. A pokud by se tropy během léta ještě opakovaly, tak to bude na koupi nové rostliny.
Plné slunce u nás na zahradě na jihu znamená padesátistupňové teploty při zemi. Paw-paw na přistíněném místě mají spálených jen několik horních listů.
Naše Allegheny na plném slunci po letošku - nic na parádu:

Obrázek

(vody dostatek).
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4228
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod MonikaV » 08 zář 2022, 09:09

První dva roky jsem asiminy stínila (byly to malé stromky), řekla bych, že spíše kořenily a moc nerostly. Určitě pro větší rostliny, přímé slunce nevadí,( rostlina vytváří hodně velké dlouhé listy a tím stíní plody, takže sluníčko uvítá, aby plody dozrávaly)
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 992
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Rudolf M » 08 zář 2022, 11:44

moonvil píše:Ok, taky přihodím nějaký svoje moudro. Aktuálně mám asimin v zemi na několika stanovištích téměř 100 kusů. Plné slunce zvládají zcela v pohodě, dokonce snesou i takové sucho jako bylo letošní první půlrok - to ale musí být už dobře zakořeněné a rozjeté a je dobré jim alespoň občas trochu vypomoci zálivkou. Co se týče mladých sazenic, tak ty doporučuji předpěstovat první sezóny v kontejneru na nějakém místě v zeleném stínu nebo pod bílou netkankou a dávat je do země až v okamžiku, kdy mají ideálně přes metr a předtím udělaly nějaký hezký přírůstek (ideálně 50cm a více). Pokud se vrazí do volné půdy na plné slunko malý roubovanec hned po zakoupení, tak je velká šance, že bude několik let stagnovat a nakonec může i chcípnout. Výsadbu provádět určitě až shodí listy.
Vysazovat asiminu přímo pod ořech je blbost, všechny hezké plodící rostliny, co jsem kdy viděl, byly na slunných stanovištích.


V tom je ta krása rozdílných zkušeností :) . My jsme sázeli ten rok námi roubované prcíčky (na roční naše podnože, z našich semen), někdy v srpnu, tzn v plné vegetaci. Rostliny cca 20-30 cm veliké, ještě měli roubovací pásku. Naše teorie byla, že se musí vysadit co nejdřív, aby se nepoškodil hlavní kůlový kořen v nádobě. Jestli se nepletu, sázeli jsme je v létě 2019. Druhý rok všechny kusy chytly tempo a jedou do teď, žádné stínění, žádné podstrojování. Ta nejvyšší má nyní přes 2 metry.
Já se domnívám že jde o více vlivů a dost podstatná je ta půda. Chystáme se dokonce přesadit i 10 let staré stromy ze zahrady na dvoře, do sadu.

Na zahradě na dvoře mají asiminy (2x prima, 10 a 8 let) sežehnuté listy, přírůstky pravidelně končí v půlce července, přírůstky max 30 cm, plodí hodně, ale většinou poloviční velikost plodů, než mají ty v sadu.
Přitom v sadu je mnohem více slunce :D . Je to podle mě o půdě a vlhkostních poměrů. Kyprá, výživná, bezkamenitá tmavo zem. Dokonce Asiminy v sadu už ani nezalejváme, letos sem tam jednou dal vrtidlo a jednou sem u každý stál 2 minuty s hadicí- jsou bez škrábnutí, přírůstky v metrech a větve nyní leží na zemi pod tíhou plodů. A ty na dvoře jsem prolejval jak vzteklej stovkami litrů vody. Tzn že to není o zálivce.
Uživatelský avatar
Rudolf M
generál
generál
 
Příspěvky: 1288
Registrován: 26 bře 2015, 22:30
Bydliště: Mrchojedy 460 mnm

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Rudolf M » 08 zář 2022, 12:42

Tady ještě demonstrace.
Krom toho, že ty na zahradě na dvoře rostou jen 20-30 cm ročně a končí s růstem v půlce července, tak nedělají terminál (celkem 3 kusy, což již není náhoda, Sunflower jsme loni přesadili do sadu, ta byla na okraji jižního svahu, kde skoro po létě 2018 zdechla). Rostou jako křoví, neupřednostňují žádnou větev, jsem si zcela jist, že to je tím pomalým růstem.
Ty hodně poškozený listy už opadaly, Asiminy dvůr.
Obrázek


A tady jsou Asiminy sad, vše foceno dnes :D . Většina stále ještě roste, 4 roky starý roubovanec má 220 cm a letošní přírůstek 120 cm, bez zálivky a hnojení, na celodenním slunci, bez kompostu, sádry,..
Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Naposledy upravil Rudolf M dne 08 zář 2022, 14:11, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
Rudolf M
generál
generál
 
Příspěvky: 1288
Registrován: 26 bře 2015, 22:30
Bydliště: Mrchojedy 460 mnm

PředchozíDalší

Zpět na PAWPAW ( Asimina )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků