Pawpaw - Asimina triloba

zde můžete probrat vše o pěstování pawpaw

Moderátor: Stanley_51

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod romkrom » 28 kvě 2019, 14:31

paloo píše:Tu je Halvin
Obrázek


Ahoj Paloo, kdy nakonec Halvin dozrál?
Uživatelský avatar
romkrom
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 342
Registrován: 01 kvě 2010, 10:39
Bydliště: Kroměřížsko

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Stanley_51 » 28 kvě 2019, 16:28

Radim K píše:Stando, podle mě půjde spíše o věc opylení, než mrazové poškození.

Opylovávám asiminy každoročně ještě ručně, nehledě na vítr nebo hmyz. Loni i předloni měly clustery 3 a více plodů ve valné většině. Letos jsem zatím vícečetný cluster neobjevil, ač jsem při opýlení i bzučel. Je to jen zajímavost, protože plodů je tolik, že budu muset selektovat. Stromky by to jinak neutáhly. Ale pokud jsou plody jednotlivé, mohly by zase dosáhnout větší velikosti.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod moonvil » 28 kvě 2019, 16:44

Stando má krátká zkušenost je taková, že při téměř identických podmínkách mi vloni asimina (např. Potomac) udržela v jednom clusteru až 10 plůdků (musel jsem je pak probírat) a letos jen jeden až dva (zbylé sami opadaly).
Neomrzla, opyloval jsem ručně a velmi poctivě, zalévaná a hnojená dostatečně. Takže v tom vedle mrazu a opylení bude ještě něco dalšího.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4031
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Radim K » 28 kvě 2019, 18:02

My taky opylujeme pro jistotu ještě všechny odrůdy se všemi odrůdami, třeba i 5-10x za jaro a stejně jsme se zatím nějakých velkých násad nebo početných clusterů ještě nedočkali. Za to jednotlivé plody loni dorostly úctyhodných rozměrů. Myslím si právě, že to není jen samotným opylováním, ale že jsou tam určité fáze a s tím spojené potíže, že ne každý pyl je přijatelný a i když se blizna tváří na pyl natěšeně, ne vždy jej přijme. Bůhví, co všechno to ovlivňuje (vlhkost vzduchu, teplota, půda, průběh jara, bzučení,...)
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Marek1970 » 28 kvě 2019, 18:31

Stanley_51 píše: ..., ač jsem při opýlení i bzučel.
S1
To musel byť krásny pohľad. Dvojnohý, bzučiaci čmeliak so štetcom v ruke "poletujúci" okolo kvetov asiminy. Ešte, že susedia nevolali do Bohnic, to by sme asi na fóre potrebovali nového admina.
Marek1970
oficír
oficír
 
Příspěvky: 518
Registrován: 05 lis 2018, 18:14
Bydliště: "kúsok" od Piešťan, cca 160 m.n.m.

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod ZdenekCernoch » 28 kvě 2019, 18:43

Já už sem opylování dávno vdal nemá to cenu. V chorvatsku kolem toho taky nikdo nechodí a je tam toho zase neurekom. V podstatě co květ to cluster. U rodiču som nebyl už více jak rok a počítám že to letos lehlo mrazom. Loni bylo plodu kvanta a dozrály. S6
mrazová kotlina Nízkého Jeseníku ve 460 m.n.m zahrada u rodiču Větřkovice
ZdenekCernoch
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3930
Registrován: 29 zář 2008, 21:38
Bydliště: Větřkovice u Vítkova

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod nene » 28 kvě 2019, 19:17

My jsme vloni opylovali i bzučeli a podezíráme právě to bzučení z neúspěchu, protože vloni jsme sice plody pawpaw měli, ale málo, vzhledem k vyvinuté opylovací snaze. Letos jsme to nějak nestihli a většina pawpaw odkvetla bez naší přítomnosti - bylo ale teplo a docela dost hmyzu. Neopylených květů moc není, stromky mají víc "rohlíčků" než listů. Už by to mělo propadnout, jinak budeme muset dělat neoblíbenou probírku. Takže u nás to vypadá tak, že opylováním a hlavně tím bzučením se udělá víc škody než užitku.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4176
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Franz » 28 kvě 2019, 20:00

Stanley_51 píše:Mám jeden postřeh a potřebuji si ověřit, zda to platí. Rozkvetlé asiminy přešly lehkým mrazem a nyní po opadu okvětních plátků zjišťuji, že rostliny nevytvořily clustery, pouze jednotlivé plody. Loni měly clustery o třech i více plodech, ale na jaře nemrzlo. Máte někdo podobný postřeh ?


taky jsem si myslel, že mi mrazík nepoškodil květy, ale cosi pomrzlo i tak je plodů spousta většinou po clustrech odhad půl tuny naroste opylovat ručně je dle mého zcela zbytečné spíš to bude o kondici rostlin
Franz
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 410
Registrován: 28 čer 2012, 07:25
Bydliště: Hranice 240 m.n.m

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Stanley_51 » 28 kvě 2019, 21:33

nene píše: hlavně tím bzučením se udělá víc škody než užitku.

Příští rok už nebzučím !!! :lol:
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod mifin » 28 kvě 2019, 21:42

Když jsem neopyloval osobně (bzučet jsem nezkoušel), žádné plody nenarostly. Máme ale jediný malý stromek, který asi nikdy nevyroste. Přesazovat se ho nebudu pokoušet. Má nejlepší místo, hnojím ho, zalévám (je tu sucho) a stejně vůbec neroste. Při vysazování (před cca 10ti lety) měl poškozený hlavní kořen, chytil se, ale nevím, jestli třeba tohle nemůže být také důvod.
Mám malé semenáče v květináčích a zkusím je tak za rok naroubovat, doufám, že na tom budou lépe.
Když je více asimin, určitě se opylí snadněji a bez člověka, ale když je jeden malý stromek, zdá se mi, že bez ručního opylení to moc nejde.
mifin
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 317
Registrován: 15 led 2017, 21:11
Bydliště: Praha - sever, 236 m n.m.

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Stanley_51 » 29 kvě 2019, 10:02

mifin píše:Když jsem neopyloval osobně (bzučet jsem nezkoušel), žádné plody nenarostly.

Podívej se na příspěvek Franze viewtopic.php?f=22&t=31&p=79486#p79486 snad ti to pomůže.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Rafał » 29 kvě 2019, 13:07

Ten Cererit można koupit v kazdem zahradnim obhode,nebo pouze online ?
Rafał
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 43
Registrován: 11 lis 2010, 17:51
Bydliště: vesnice v Polsku nedaleko Osoblaha(242 m.n.m)USDA 6b

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod alex » 29 kvě 2019, 13:19

aj v hornbachu
alex
člen
člen
 
Příspěvky: 463
Registrován: 15 lis 2016, 17:30
Bydliště: Rajka, HU | 126m | USDA 7b

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod mifin » 29 kvě 2019, 22:04

Stanley díky, četl jsem to. Od výsadby ji opečovávám. Hnojím, i tu sádru jsem asi před rokem či dvěma dával, zalévám, mulčuju a prostě neroste. Je to marný, je to marný, je to marný...
Nevím, můžu zkusit zase dardu sádry a slepičince, ale už jsem se s tím tak nějak smířil. Odeberu z ní rouby a doufám, že když se podaří naroubovat semenáče, tak nové stromky porostou líp, jen vymyslet, kam je pak přesadit.

Cererit apod. mají snad v každém zahrad. obchodu i e-shopu včetně obi, hornbachu, baumaxu aj.
mifin
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 317
Registrován: 15 led 2017, 21:11
Bydliště: Praha - sever, 236 m n.m.

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Radim K » 29 kvě 2019, 23:44

Slepičince moc ne, ty jsou zásadité, Asimina chce spíše "kyselé vápno", což je jen sádrovec, síran vápenatý = sádra. Ale pokud už byla dodána, tak už to zázraky neudělá. Spíš je to o původu sazenice. Před 10 lety byly dostupné asi jen rostliny od Zdeňka, který je, byť v dobré víře, tehdy dovezl z Itálie, ale byly zasazeny v tamním příšerném oranžovém jílu a většina rostlin z tohoto původu už v Česku vychcípala, co jsme se bavili s několika lidmi, kteří je měli. My měli z této várky 3 rostliny, mě tehdy dvě na Moravě skomíraly, až pak úplně odešly, ale tady v Mrchojedech se po pěti letech trápení nakonec ta třetí, Prima, rozjela a teď už je "normální". Ale je velikosti ostatních 4-5 letých sazenic a už ji ostatní pomalu i přerůstají.

Takže problém bych osobně viděl ve špatném základu - sazenici.
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

PředchozíDalší

Zpět na PAWPAW ( Asimina )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků