Pawpaw - Asimina triloba

zde můžete probrat vše o pěstování pawpaw

Moderátor: Stanley_51

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Rudolf M » 31 črc 2019, 14:42

Tady ještě fotodokumentace s popisem, jen ty nejzajímavější.

Prima 1216, původ Itálie, mizerná půda, v zemi 9 let, plodila po 7 letech, do výšky nejde, jen do stran, plody menší, ale hodně. Nikdy nestříháno.
Obrázek

Prima 1216, zakoupena zahradnictví Žižka. Mizerná půda. V zemi 5 let, plodila po 3 letech. Ta dělá kulovitou korunu na kmínku. Nikdy nestříháno.
Obrázek


Prima 1216, zakoupena v zah. U Mašků (Brno). Výborná půda. V zemi 3 roky, plodí poprvé, plody obří, roste správně pyramidálně, hodně do výšky. Nikdy nestříháno.
Obrázek
Obrázek
Obrázek


Sunflower, zahradnictví Kastner 2016. Mizerná půda, na kraji jižního prudkého svahu, nezalejvaná, nehnojená. Roste do boků. Ještě neplodí. Nikdy nestříháno.
Obrázek


Susquehanna, zahradnictví Kastner. Výborná půda. Kupovaná s nejistotou ujmutí roubované části, mizerný srůst, ale je ok. Roste spíše do šířky. V zemi 3 roky, nestříháno.
Obrázek


Mary foos Johnson, zahradnictví Žižka 2016. Výborná půda, hojně zalévaná. Nestříháno, ještě neplodí. Extrémní růst, pyramidální.
Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
Rudolf M
generál
generál
 
Příspěvky: 1267
Registrován: 26 bře 2015, 22:30
Bydliště: Mrchojedy 460 mnm

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Kika » 31 črc 2019, 15:18

Díky, je zajímavé vidět, jak si každá dělá co chce. :) Já mám zatím druhým rokem jen slabší proutek se 3 bočními větvičkami, ale vypadá, že bude hezky pyramidální. Přírustky zatím nic moc, ale není zalévaná, je na chalupě, nicméně zemina je vlhčí (kousek od potoka). Většinou mám pocit, že suchem netrpí, ale jak vidno, tak asi zvládne vody i víc.
Kika
ouško
ouško
 
Příspěvky: 73
Registrován: 18 říj 2018, 08:13
Bydliště: Taborsko 405 m.n.m., Praha 260 m.n.m.

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Kykouš » 31 črc 2019, 18:08

[quote="Rudolf M"]Tady ještě fotodokumentace s popisem, jen ty nejzajímavější.

Ježiš to je nádherný, ten prostor, stín a jedlý prales. S6 Stromky vypadají moc hezky, je vidět, že jim asi svědčí spíš kvalitnější a vlhčí zem.
Tak jo, jsem odhodlaná koupit Primu, místečko tu má na dvoře v závětří, půda teda nic moc, ale už jsem si zvykla kopat do šutru, tak jí vykopeme větší jámu a tam dáme lepší hlínu, aby měla hezčí start.
Stromky se snažím kupovat vždy co nejmladší, aby se dobře chytili, tak se zkusím poohlídnout po nějakém ročním mrňousovi. Starší stromky většinou končí jako palivo, nemají pořádný kořenový systém, což je asi o to horší v takové suché oblasti, jako jsem já.

Antarian: Díky za tip, ikdyž tady zahradnictví nemělo dobrou recenzi a všechny jujuby jsou už zřejmě u Frištenských :-), už jen ze zvědavosti se tam zajedu kouknout.
Myslím, že budeme mít stejnou půdu, takže se asi musím připravit na perný boj vypiplat z klacíku stromek, ale snad to dáme :-) Psíka mám taky, ale na(ne)štěstí se víc jak o kmínky zajímá o hnůj a slepice :D
Kykouš
ouško
ouško
 
Příspěvky: 75
Registrován: 12 črc 2019, 12:51
Bydliště: Kolín, 260m.n.m.

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Hofis » 01 srp 2019, 13:25

Kykouš:
Snaž se koupit spíš větší, než jednoroční stromek. Nemusel by přežít první zimu. Nebo jej zazimuj někde v chladu vevnitř a vysaď ho až na jaře. U asimin je opravdu důležité, aby se na první zimu pořádně chytly. Vysazování na zámraz opravdu nedoporučuji. Kdysi jsem takto vysadil dva menší semenáče v Praze, zimu nepřežil ani jeden.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Rudolf M » 01 srp 2019, 14:41

No on je rozdíl roční a roční. To co se dá i v ČR sehnat a je roční, má sotva 10 cm, to jako na výsadbu fakt ne.. aspoň ne uprostřed léta. A pak jsou roční, co mají 50-100 i více cm, ty vřele doporučuji, tam je jistota, že je kvalitně zakořeněná podnož a že velmi brzy pojedou.
Uživatelský avatar
Rudolf M
generál
generál
 
Příspěvky: 1267
Registrován: 26 bře 2015, 22:30
Bydliště: Mrchojedy 460 mnm

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Hofis » 01 srp 2019, 15:52

Ano, mluvil jsem o semenáčích, pokud jde o roubovance, tam bude asi situace jiná.
Rudolf M: Jinak jsi to taky pěkně rozjel, všechna čest... :D
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Rudolf M » 01 srp 2019, 21:12

Mno nevím, tohle jsou jen 3 a více leté výsadby, mladší stromky sem nedával, je to jen čubrhél ze země :D . Zrovna včera jsme obětovali kus zahrady a vysadili dalších 8 stromků co jsme si sami na jaře roubovali, nejvyšší má 70 cm. Aby toho nebylo málo dalších asi 8 stromků jsme sázeli začátkem léta do jiné části sadu (větrno, horší půda-pokus), vše výběrové odrůdy, něco i semenáče z výběrových odrůd. Ano tak moc nám Asiminy chutnají i celé rodině :wink: .
Uživatelský avatar
Rudolf M
generál
generál
 
Příspěvky: 1267
Registrován: 26 bře 2015, 22:30
Bydliště: Mrchojedy 460 mnm

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod ZdenekCernoch » 01 srp 2019, 21:59

chce to fakt hodně ale poctivě zalivat. Bez vody to jaksi nejde S13
mrazová kotlina Nízkého Jeseníku ve 460 m.n.m zahrada u rodiču Větřkovice
ZdenekCernoch
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3930
Registrován: 29 zář 2008, 21:38
Bydliště: Větřkovice u Vítkova

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Radim K » 02 srp 2019, 00:55

Hofis píše:Kykouš:
Snaž se koupit spíš větší, než jednoroční stromek. Nemusel by přežít první zimu. Nebo jej zazimuj někde v chladu vevnitř a vysaď ho až na jaře. U asimin je opravdu důležité, aby se na první zimu pořádně chytly. Vysazování na zámraz opravdu nedoporučuji. Kdysi jsem takto vysadil dva menší semenáče v Praze, zimu nepřežil ani jeden.


Důvod úhynu nebyl na 99% mráz. Jednoleté semenáče vydrží vše, dokonce i v květináči venku bez ochrany po celou zimu. Mohly odejít třeba z důvodu fyzického poškození, nebo třeba taky použitím nevhodného substrátu (nesnáší bílou rašelinu přimíchanou ve velkém do substrátu či volné půdy) a mnoho dalších důvodů :) .
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Hofis » 02 srp 2019, 14:57

Taky si nemyslím, že umrzly. Spíš bych řekl, že nestihly pořádně zakořenit a uschly. Člověk to takhle na podzim moc nepozná, jestli tomu něco chybí. Prostě to shodí listy a řekneš si je podzim, takže ok. Opravdu nevím, co tomu bylo, ale přijde mi, že zrovna ty asiminy koření velmi dlouho a na zimu je potřeba, aby už byly alespoň trochu chycené. Já bych je tedy po téhle zkušenosti na podzim už nesázel. Ale je to samozřejmě každýho věc.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Radim K » 02 srp 2019, 17:05

Jj, určitě je lepší výsadba na jaře, o tom žádná. Předevčírem jsme vysadili 8 stromečků, tak doufám, že ještě zakoření. Sazenice byly pěkné, tak věřím, že to bude OK. Většinou sázíme vše jednoleté, ať je to cokoli :lol: .
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Jožka » 20 srp 2019, 16:15

Jaké máte zkušenosti s očkováním ted´v srpnu?
Jožka
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1176
Registrován: 17 lis 2016, 10:58
Bydliště: Strážnice 177m.n.m.

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod ZdenekCernoch » 20 srp 2019, 21:08

venku už to nedělat - pozdě . Ve skleníku by to ještě šlo S20
mrazová kotlina Nízkého Jeseníku ve 460 m.n.m zahrada u rodiču Větřkovice
ZdenekCernoch
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3930
Registrován: 29 zář 2008, 21:38
Bydliště: Větřkovice u Vítkova

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Jožka » 21 srp 2019, 17:04

Díky za odpověd´, nechám to na jarní roubování jestli seženu nějaký roub.
Jožka
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1176
Registrován: 17 lis 2016, 10:58
Bydliště: Strážnice 177m.n.m.

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod pavell » 23 srp 2019, 00:07

ZdenekCernoch píše:chce to fakt hodně ale poctivě zalivat. Bez vody to jaksi nejde S13

Tak nevím, já mám dva semenáče asi tak 15 let staré, nikdy nezalévané v hnusné půdě, teda spíš cihlách a omítce a rostou jako blázen a dokonce plodí.
pavell
desátník
desátník
 
Příspěvky: 966
Registrován: 08 říj 2017, 01:33
Bydliště: Kyjov

PředchozíDalší

Zpět na PAWPAW ( Asimina )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků