Pawpaw - Asimina triloba

zde můžete probrat vše o pěstování pawpaw

Moderátor: Stanley_51

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod amy80 » 01 říj 2019, 07:08

Měla bych dotaz, mám zatím pouze jednu Primu, když bych pořídila jeste jednu asiminu, ale cizosprasnou (pokukuju po Overleese nebo jiné rané), bude ji ta Prima sloužit jako opylovac?
amy80
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 626
Registrován: 13 črc 2014, 10:15
Bydliště: Praha - východ cca 400 mnm

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Hofis » 01 říj 2019, 08:54

Jasně... :)
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod milos 51 » 01 říj 2019, 09:02

Ano bude . A můžeš pokukovat i po PA Golden3 je opravdu raná a dobrá . A dobrá je i Rebca a Marias joy . Všechny jsou žlutomasé . Prima je bělomasá. A pokud bych mohl ještě poradit, příští rok začni s pokusným očkováním . Vyřízni očko a posuň ho o pár cm vedle . Na stejné rostlině . Jenom pro ten cvik . :D Pokud je Prima už větší stromek ,na nějakém tom jednom očku nesejde .
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1852
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod amy80 » 01 říj 2019, 11:38

Děkuji oběma :-)

Miloši tedy PA Golden3 doporucujes jeste spis nez tu Overleese?
Vic nez dve asiminy asi potrebovat nebudu, a nejspis ano nevtesnam, bohuzel zahrada neni velka... Takze nezbyva nez vybirat dobre :lol:
amy80
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 626
Registrován: 13 črc 2014, 10:15
Bydliště: Praha - východ cca 400 mnm

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Rudolf M » 01 říj 2019, 12:15

Hofis píše:Stejný problém i u mě, ten vichr mi kompletně asiminu očesal. Kousek od nás ve VDF spadl dokonce celkem vzrostlý pěkný dub na barák + několik dalších pěkných stromů padlo... :(
Ještě že jsem větve s plody vyvázal, jinak by to bylo všechno komplet polámané. Tomu se Rudo říká rada za všechny prachy... :)
Bohužel mám ale všechny plody zatím tvrdé jako šutr, tak snad to v teple dozraje. :?


Asi tak, nemít to vyvázané, tak se to rozštípe na 15 částí. Na to, že jsou stromy ještě plně olistěné, foukalo včera fest. Zdeňkovo rada "řezat, řezat" je sice dobře míněná, ale u stromu, kde člověk čeká 7 let na první plůdek, si velmi dobře rozmyslí, jestli vezme do ruky nůžky. A naopak u mladých plodných stromů, jako třeba foto s primou, co jsem vkládal výše, je 2 m vysoký terminál a z něho vedou pyramidálně větve, dole mají 50 cm a nahoře jen 15 cm- tam prostě není co stříhat, plodí hlavně ty větvičky co jsou kratší, to je mám zkrátit na 2 cm? :D Spíše bych viděl perspektivnější nechat větve tak jak jsou, a tím, že na větvi uzraje plod, se větev dramaticky zpevní. Vidím to i u jiných stromů, funguje to tak. Jenže, tohle chce taky místo na zahradě, tam kde se stromy musí řezat kvůli místu se strom neustále zmlazuje- a stejně se musí vyvazovat, protože ztrácí oporu a stabilitu větviček :) .

A podzimní info, Asimina co má metrový přírůstek, tak stále ještě roste, i přesto, že již začíná žloutnout :D .
Uživatelský avatar
Rudolf M
generál
generál
 
Příspěvky: 1267
Registrován: 26 bře 2015, 22:30
Bydliště: Mrchojedy 460 mnm

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod romkrom » 01 říj 2019, 13:31

[quote="Rudolf M"]Ahoj, tady je náš letošní rekordman, za 7 let co Asiminy pěstujeme (tato je v zemi 3 rokem) jsme takový přírůstek neměli. Letos mají ty největší 40 cm. Ale tahle má přírustek 1 m, a dokonce stále ještě roste S8 .

Třeba ten tvůj mutant bude i dobře zakořeňovat, když se má tak čile k světu, stane se první uznanou podnoží pro Asiminy a tvé jméno bude navěky uváděno v knihách vedle Mičurina S6
Uživatelský avatar
romkrom
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 342
Registrován: 01 kvě 2010, 10:39
Bydliště: Kroměřížsko

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod milos 51 » 02 říj 2019, 08:33

Obrázek
Obrázek
Dva roky řežu asimíny minimálně a plodí pořád stejně . Jenom plody byly letos menší . Shluky plodů se vytváří i na tenkých větvičkách a vahou visí dolů . Nic se neláme , houpe se to . Je pravda ,že přírůstky se téměř netvoří . Takové přírůstky jako má Ruda jsem měl před pěti lety .
Amy80 : Overleese nemám ,nemůžu teda porovnat ranost. U mě je nejdříve zralá PAG-3 (mám ji od Zdeňka). Vloni poslední den prázdnin a letos o týden dřív . V Praze to nebude o moc jiné . Naopak Prima 1216 tu už jednou nedozrála . Já mám pět stromků , ale podle mého názoru bohatě stačí dva :D A právě tu PAG3 mám přiroubovanou do Primy. Nepozoruji ,že by to vadilo . Tímto způsobem prodloužíš sklizeň na dva měsíce .
Rafal: Vyzkoušej zmrzlinu semifredo . Recepty lehce najdeš . Asimína se může taky přidávat do jiných marmelád . Stačí přídavek 10% a úplně se změní chuť marmelády - je tropická :D . Jedl jsem hruška + asimína , Martin dělá kdoule + asimína . Můžeš vyzkoušet jablka nebo slívy . Je taky možné plody zmrazit a použít na kombinaci příští rok . Např . s jahodami .
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1852
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Stanley_51 » 02 říj 2019, 10:57

amy80 píše: PA Golden3 doporucujes jeste spis nez tu Overleese? :lol:

Já mám Primu a Overlees a dobře se doplňují. Overlees zraje krapet dříve než Prima, u mně zrovna v tuto dobu. Jsem s oběma spokojen i co se týče chuti.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod amy80 » 02 říj 2019, 16:27

Díky za odpovědi :-)
amy80
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 626
Registrován: 13 črc 2014, 10:15
Bydliště: Praha - východ cca 400 mnm

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Petr z H. » 02 říj 2019, 19:24

Měl bych dotaz z jiného soudku - mám spoustu letošních semenáčků, v PET lahvích. Použil jsem směs rašeliny, zahradnického substrátu, kompostu a trochu sádry. Vypadají docela hezky, ale jak do příštího roku? Předpokládám, že většina živin bude spotřebovaná. Můžu je i příští rok ponechat v původních PET, nebude to na škodu rozvoje kořenů? A jak a čím nejlépe hnojit, aby prosperovaly celý rok? A nebo by bylo lepší je už nyní zasadit do země? Udělal jsem to totiž vloni, a většina z nich to nedala. Žijí cca 3 semenáčky, moc (skoro vůbec 8) ) jsem se o ně nestaral, a tak nijak zvlášť nepoporostly - jsou rozhodně menší než letošní semenáčky ve skleníku.
Uživatelský avatar
Petr z H.
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 344
Registrován: 06 úno 2018, 11:53
Bydliště: Brněnsko 400 a 435 m.n.m.

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Hofis » 03 říj 2019, 17:20

Už jsem to tu psal...
Přijde mi, že asiminy velmi dlouho a nesnadno po přesazení zakořeňují. I u mé asiminy, která již byla při přesazení celkem pěkný menší stromek, trvalo nejméne 3 roky, než začala pořádně jet a mít solidní přírůstky. Do té doby jen tak skomírala, skoro nerostla, a vůbec jsem nevěděl, co s tím. Toto zde potvrzuje vícero pěstitelů.
Na podzim jsem na zámraz zkoušel zasadit 2 dvouleté semenáče asiminy a nedal to ani jeden. Z mé zkušenosti bych je tedy teď moc nesázel a počkal s tím na jaro. Myslím si, že nestačí do zimy pořádně zakořenit a je tak paradoxně přes zimu ohrožena uschnutím. Jinak si to moc nedokážu vysvětlit, mrazuvzdorná je dost. Ale je to jen můj názor plynoucí ze zkušenosti.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Jožka » 03 říj 2019, 18:40

Ve volné pudě mě vyrostli čtyři semenáčky asi tři cm jsou vysoké tak uvidíme jestli dokáží přežít zimu.
Jožka
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1176
Registrován: 17 lis 2016, 10:58
Bydliště: Strážnice 177m.n.m.

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Petr z H. » 03 říj 2019, 19:54

Hofis píše:Myslím si, že nestačí do zimy pořádně zakořenit a je tak paradoxně přes zimu ohrožena uschnutím.


A tomu právě nerozumím. Zakořeněné jsou v PET. Přendáním do volné země se nic nezmění, místo PET budou obklopeny novou zeminou, kořeny zůstanou v původním substrátu ... Ale je pravda, že při přesazení se u některých substrát trochu rozpadal, takže možnost špatného zakořenění po přesazení by byla.
Ok - pokud to nechám na jaro - je lepší je nechat mrznou venku, nebo je dát do dílny s teplotou těsně nad 0°C?
Uživatelský avatar
Petr z H.
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 344
Registrován: 06 úno 2018, 11:53
Bydliště: Brněnsko 400 a 435 m.n.m.

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Hofis » 03 říj 2019, 19:57

Jestli jsi je sel rovnou do volné půdy, tak asi ano, to už by měly být zakořeněné. Problém je podle mě v tom, když je přesadíš (zasadíš) na zimu, na zámraz, jak je běžné u jiných ovocných dřevin.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Hofis » 03 říj 2019, 19:59

Petr z H. píše:Ok - pokud to nechám na jaro - je lepší je nechat mrznou venku, nebo je dát do dílny s teplotou těsně nad 0°C?

Nechal bych je pro jistotu v dílně, v květináči, když to kompletně promrzne, se to chová jinak...
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

PředchozíDalší

Zpět na PAWPAW ( Asimina )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků