Pawpaw - Asimina triloba

zde můžete probrat vše o pěstování pawpaw

Moderátor: Stanley_51

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod kardas26 » 29 kvě 2022, 15:18

Nechávám to na přírodě každoročně. Mám ale jen jednu samosprašnou odrůdu (asi Prima) a ani nevím co bych měl dělat. Clusterů je tam tak 10 s průměrně 3 zárodky, ale obvykle pak dozrává tak 5 plodů na celém stromku, což je celkem dost na to v jak špatném místě to mám (u plotu, pod vysokými stromy, v polostínu) :)
kardas26
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 31
Registrován: 11 čer 2019, 11:13
Bydliště: Východní čechy, 250m n.m.

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Rudolf M » 31 kvě 2022, 14:38

Přidávám se do klubu neopylovačů, neměl jsem ani jednou čas a takhle obalený asiminy jsme ještě nikdy neměli. Mám pocit, že tím štětečkem vždycky udělám víc škod než užitku.

Obrázek
Uživatelský avatar
Rudolf M
generál
generál
 
Příspěvky: 1289
Registrován: 26 bře 2015, 22:30
Bydliště: Mrchojedy 460 mnm

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Stanley_51 » 31 kvě 2022, 21:30

Jsem na tom úplně stejně, letos je asi rok zaslíbený asiminám. Overlees je tak obalená clustery, že budu muset udělat razantní probírku. Sice určitě samo něco opadá, ale stejně by toho bylo moc.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9220
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod moonvil » 31 kvě 2022, 22:01

Zhruba v tomto stádiu mi letos asiminy většinu clusterů poshazovaly, nevím čím to. Zajímavý je, že nejvíc toho zůstalo na jednom rachitickém stromku, který už měl několikrát nakročeno do krbu.
Ale ono toho i tak pár kilo bude.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4083
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod antarian » 15 čer 2022, 19:01

Jinak kdyz uz jsem u tech problemu s rostlinama. Tak jeste na paw paw mam tento problem. Vetsina je pekna jak na tech dvou fotkach. Ale dva stromky jsou na tom blbe...

Jeden ten neroste vubec viz. Foto a druhy tem relatovne rostl ale taky se nejake listy zacaly kroutit a i se zvlastne vybarvuje. U te vetsi bych tipnul ze se z toho dostane ale u te mensi si tim moc jistej nejsem a nechce se mi to moc zalejvat. Puda v okoli vypada vlhka tak si rikam ze bych to akorat prelil.

Stava se to nekomu?
Jsou to dve z 10

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Jedna se o ty 2 prostredni fotografie. Na tech jsou ty nemocne pawpaw
antarian
velitel
velitel
 
Příspěvky: 798
Registrován: 02 zář 2018, 14:53
Bydliště: Kamhajek (kolinsko) 282m n.m.

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod nene » 15 čer 2022, 19:16

Přehnojení dusíkem.....??
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4235
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod antarian » 15 čer 2022, 19:16

Detail listu tech co maji cerne spaleni ci co to je:

Obrázek

Obrázek
antarian
velitel
velitel
 
Příspěvky: 798
Registrován: 02 zář 2018, 14:53
Bydliště: Kamhajek (kolinsko) 282m n.m.

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod antarian » 15 čer 2022, 19:19

nene píše:Přehnojení dusíkem.....??


Je fakt ze to fest zasypavam hromadou listu pres zimu tak ze by se to po rozlozeni nejak nascitalo.

Cererit jsem daval ale to i ostatnim a ty jsou v pohode... tak leda ze by mi ujela ruka nebo zkratka to hnojivo bylo treba vic u korenu...

Kazdopadne nejak moc toho nedavam vetsinou k tomu hodim pul hrsticky cereritu...

No uvidime no snad to prezijou
antarian
velitel
velitel
 
Příspěvky: 798
Registrován: 02 zář 2018, 14:53
Bydliště: Kamhajek (kolinsko) 282m n.m.

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod nene » 15 čer 2022, 19:37

Umořit pawpaw není snadné, příští rok můžou být zcela v pohodě.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4235
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod ComRed » 15 čer 2022, 20:06

antarian píše:Jinak kdyz uz jsem u tech problemu s rostlinama. Tak jeste na paw paw mam tento problem. Vetsina je pekna jak na tech dvou fotkach. Ale dva stromky jsou na tom blbe...

Jeden ten neroste vubec viz. Foto a druhy tem relatovne rostl ale taky se nejake listy zacaly kroutit a i se zvlastne vybarvuje. U te vetsi bych tipnul ze se z toho dostane ale u te mensi si tim moc jistej nejsem a nechce se mi to moc zalejvat. Puda v okoli vypada vlhka tak si rikam ze bych to akorat prelil.

Stava se to nekomu?


Zdravím, mám podľa mňa rovnaký problém. Pestujem 3 rastliny a jedna mi to už robí druhý rok. Vôbec nerastie a má zdeformované listy, ktoré po okrajoch černajú. Ďalším dvom sa darí a vôbec neviem prísť na to v čom je problém, keďže sú v tej istej pôde vzdialené do 3 metrov.

Obrázek
ComRed
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 10
Registrován: 14 kvě 2022, 20:26

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod moonvil » 15 čer 2022, 21:18

Černé listy po okraji se objevují u mladších rostlin, které jsou vystaveny vysokým teplotám. Pomáhá přistínění např. bílou netkankou - klidně první 2 roky po výsadbě.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4083
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Stanley_51 » 15 čer 2022, 21:18

ComRed píše: Zdravím,

Ahoj, vítám tě na kiwifóru. E5
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9220
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod ComRed » 15 čer 2022, 23:07

moonvil píše:Černé listy po okraji se objevují u mladších rostlin, které jsou vystaveny vysokým teplotám. Pomáhá přistínění např. bílou netkankou - klidně první 2 roky po výsadbě.


Je to odroda Overleese a je v zemi tretí rok. Ročné prírastky sú cca 5 cm. Myslel som, že nakoľko to nie je semenáč, tak aj niečo vydrží. Prvý rok som ju pred slnkom chránil úplne. Teraz dostáva najmenej priameho slnka zo všetkých asimín, ktoré mám. Tak max 2-3 hodiny denne. Najviac sa u mňa paradoxne darí asimine, ktorá je cez deň úplne vystavená slnku. Tá rastie ako divá 3 metre vedľa.
ComRed
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 10
Registrován: 14 kvě 2022, 20:26

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod moonvil » 16 čer 2022, 06:00

Některé asiminy po vysazení do země pár let "trčí", mají mizerné přírůstky a vypadají na umření. Pak se rozjedou a najednou dělají metrové výhony a jsou v pohodě.
U těchto "mrzáků" se mi osvědčilo to přistínění ponechat co nejdéle, přihnojit síranem amonným formou zálivky plus nějakým dalším, klidně i listovým s mikroprvky - podle všeho má asimina poněkud vyšší nároky na molybden a kdoví co ještě.
Co nepomáhá je přelívání takovébo chcípáka kvanty vody, tím se akorát odrovnají už tak slabé kořeny. Lepší je bohatě zamulčovat a zalít jen občas.
Další možnost je to celé vykopat a umístit dočasně na marodku, tedy do kontejneru s rašelinovým substrátem, strčit někam do polostínu klidně pod strom a tam si hrát s výše popsanými hnojivy. Přitom mrknout na kořeny a ostranit uhnilé či jinak poškozené. Kdyby ses k tomuto kroku odhodlal, nafoť detaily kmínku, krčku a kořenů a dej je sem.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4083
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Petr z H. » 16 čer 2022, 07:54

antarian píše:Jeden ten neroste vubec viz. Foto a druhy tem relatovne rostl ale taky se nejake listy zacaly kroutit a i se zvlastne vybarvuje.
Stava se to nekomu?


Takto se mi chovaly ve skleníku, když jsem je měl v PETkách, ve vodě rozpustil LAD a zalil. Jsem přesvědčen, že jim nedělá dobře nadbytek dusíku. Včera jsem je zalil síranem amonným (ale už jsou v zemi), tak uvidíme, jak se na to zatváří ...
Jinak mikroprvky jsem jim zkoušel dávat, celý komplex (docelá drahá záležitost), ale nijak na to nereagovaly.
Uživatelský avatar
Petr z H.
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 351
Registrován: 06 úno 2018, 11:53
Bydliště: Brněnsko 400 a 435 m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na PAWPAW ( Asimina )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků