Pawpaw - Asimina triloba

zde můžete probrat vše o pěstování pawpaw

Moderátor: Stanley_51

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod onry » 03 čer 2018, 20:22

Jedny z prvních asimin jsem měl koupené v něčem podobném kočkolitu, byly docela pěkně narostlé a kořeny prorostly celý květináč. Nepřežila ani jedna. Pak jsem měl rostliny původ Italie (beton) opět krásné velké rostliny. Kořenový bal parádní. Odešlo 75% (3). Poslední jsem sázel semenáč předpěstovaný v domácí směsi hlíny ze zahrady a zahr. substrátu z Mountfilda a roste parádně a ostatní na které nemám místo rostou ve stejné směsi parádně doteď. Nejvíc jim vadí si myslím ta změna: jak složení půdy tak vzdušnosti substrátu. Většina prodávaných rostlin je pěstovaná v umělých (skoro laboratorních )podmínkách ve sklenících s pravidelným přísunem mikroživin, rosením apod. Pak dostanou facku v podobě volné přírody,kdy jim možná ještě přidáme nevhodným hnojením.
onry
člen
člen
 
Příspěvky: 431
Registrován: 16 říj 2008, 15:46
Bydliště: 16km jižně od Brna, 192 n.m.

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod nene » 03 čer 2018, 20:44

Vysazovali jsme pět "zabetonovaných" a dvě "substrátové" asiminy, při výsadbě jsme vždycky dali do jámy kvanta sádry, nechcípla ani jedna (a to jsme tam toho dali fakt tolik (dle rady odkudsi), že jsme mysleli, že nemají šanci to ustát..
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4175
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Franz » 03 čer 2018, 21:13

ZdenekCernoch píše:substrát je největší problém. To co tu Franz vychvaluje je naprosto nepoužitelné po vysadbě sadu se z toho tahaly jen klacky s uhnitými kořeny. Mortalita 85% mluví za všechno. Je to duvod k zamyšlení nad složením vychvalovaného substrátu co možná funguje někde ve skleníku s kapkovou závlahou naprosto selže po vysadbě do sadu taktéž s kapkovou závlahou S15

substrát od gramofloru funguje max 2,5 roku pak opět nepoužitelná břečka bez vzduchu jako mnohé jiné ....... škoda slov


milý Zdeňku,
substrát je medium ve kterém rostliny žijí a pokud je to dlouhodobá kultura měl by mít substrát co možná nejmenší degradaci což můj substrát má.
Ty očekáváš, že vyseješ osivo a rostliny porostou jak rakety jen díky tomu, že je občas zaliješ a výživu začneš řešit až když kytky "kroutí listy" a začneš tvrdit, že je na hovno.A pokud ji máš už naroubovanou a drží listy tak ji spěcháš prodat a pak tvrdíš, že je normální když pár roků sedí, ale to se jen vzpamatovávají z tvého pěstování. O tom ,že je nutné při větších výsadbách udělat rozbor půdy a sním spojená úprava fyzikálně chemických parametrů je pro tebe " španělská vesnice"
Mortalita je vždy jen v řádu kusů, výsadby co jsem realizoval jsem takovou mortalitu nezaznamenal, ale chápu, že se ti nechce platit dluhy :D
Ono taky přeprava a skladování rostlin před výsadbou je celkem důležitá a ne že je suché pražíš v autě.
Jak ty říkáš italský beton já v tomto ohledu nevidím problém, rostliny jsou vitální a při dodržení podmínek pro zdárný růst rostliny rostou dobře.
Asimina je náročnější ovocná dřevina, která potřebuje ze začátku dostatek závlahy a výživy a pak bez problémů roste a plodí.
Franz
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 410
Registrován: 28 čer 2012, 07:25
Bydliště: Hranice 240 m.n.m

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Franz » 03 čer 2018, 21:15

nene píše:Vysazovali jsme pět "zabetonovaných" a dvě "substrátové" asiminy, při výsadbě jsme vždycky dali do jámy kvanta sádry, nechcípla ani jedna (a to jsme tam toho dali fakt tolik (dle rady odkudsi), že jsme mysleli, že nemají šanci to ustát..

ta rada odkudsi je moje doporučení S9
Franz
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 410
Registrován: 28 čer 2012, 07:25
Bydliště: Hranice 240 m.n.m

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Stanley_51 » 03 čer 2018, 21:42

Franz píše: Asimina je náročnější ovocná dřevina, která potřebuje ze začátku dostatek závlahy a výživy a pak bez problémů roste a plodí.

Mohu na 100% potvrdit, měl jsem s asiminami stálý problém, po každé nové výsadbě do roka chcíply. Až jsem dostal stromky od Mirka ( k tomu návod na pěstování ) a ejhle, ono to půjde. Teď již oba stromky ( Prima a Overlees ) prosperují a hlavně plodí.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod ZdenekCernoch » 03 čer 2018, 21:56

nechci se tady hádat ale výživu , substrát a kompletní technologii tady v Evropě už jeden zmáknul tak že se tomu nechce ani věřit.

jednoletý semenáče Obrázek

jde i v běžném skleníku vypěstovat od výsevu roubovanou kytku za jeden rok s výškou kolem 100 - 120 cm a za tím si stojím -neb jsem viděl a kytky držel v ruce

podmínka je ovšem kvalitní osivo a výsev v lednu pak lze již pruběhu května a června roubovat tak aby to ještě do podzimu narostlo S14
Naposledy upravil ZdenekCernoch dne 03 čer 2018, 22:20, celkově upraveno 1
mrazová kotlina Nízkého Jeseníku ve 460 m.n.m zahrada u rodiču Větřkovice
ZdenekCernoch
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3930
Registrován: 29 zář 2008, 21:38
Bydliště: Větřkovice u Vítkova

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod ZdenekCernoch » 03 čer 2018, 22:11

Zemina v chorvatsku a klima je pro Asiminu jako stvořené. Na přípravu sadu věnuji chorvati hodně energie a trvá jim to dva roky než je připraveno na výsadbu a bez závlahy ani omylem. Nikdo kytky nesuší vody maji vždy dostatek. Sklizen od půlky srpna do konce září.

Ve Francii taky jeden dělá asiminy, ale jeho kytky jsem zatím neviděl. Má dokonce pořízenou licenci na petersonky od Häbërli beeren exluzivní licence pro evropu a dávaji sublicence jenže za takových podmínek, že do toho nejdu.

V hodně malém počtu to dělaj ještě dvě školky v Holandsku a jedna v Německu jen semenáče

V bulharsku to taky jeden roubuje a množí jenže pěstuje ve volné půdě kde to i roubuje a prodává prostokořené na podzim . Velmi pěkné rostliny.
mrazová kotlina Nízkého Jeseníku ve 460 m.n.m zahrada u rodiču Větřkovice
ZdenekCernoch
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3930
Registrován: 29 zář 2008, 21:38
Bydliště: Větřkovice u Vítkova

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Franz » 04 čer 2018, 10:05

ZdenekCernoch píše:nechci se tady hádat ale výživu , substrát a kompletní technologii tady v Evropě už jeden zmáknul tak že se tomu nechce ani věřit.

jednoletý semenáče Obrázek

jde i v běžném skleníku vypěstovat od výsevu roubovanou kytku za jeden rok s výškou kolem 100 - 120 cm a za tím si stojím -neb jsem viděl a kytky držel v ruce

podmínka je ovšem kvalitní osivo a výsev v lednu pak lze již pruběhu května a června roubovat tak aby to ještě do podzimu narostlo S14


Pěkná fotka dvouletých rostlin, ale neboj Zdeňku ještě pár let a poznáš to, to se poddá :lol:
Franz
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 410
Registrován: 28 čer 2012, 07:25
Bydliště: Hranice 240 m.n.m

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod alex » 04 čer 2018, 10:18

neviem, ja mam tiez semenace : najlacnejsia zemina z hornbachu a trochu hnojiva Cererit a ide to jak drak.
alex
člen
člen
 
Příspěvky: 463
Registrován: 15 lis 2016, 17:30
Bydliště: Rajka, HU | 126m | USDA 7b

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod milas » 04 čer 2018, 17:14

Já som to trtol do zeme a žije si to po svojom....nepotrebujem reklamu,chválu.....samozrejme sa starám O to po svojom....berúc info z ne tu a tu... S14

Obrázek
Uživatelský avatar
milas
admirál
admirál
 
Příspěvky: 2581
Registrován: 27 kvě 2009, 18:15
Bydliště: Skoro Piešťany 169 m n. m.- M.I.L.A.N

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod onry » 04 čer 2018, 19:40

Franz píše:ta rada odkudsi je moje doporučení S9

Prosím kde najdu ten návod na výsadbu . Nějak to nemůžu dohledat na foru. Díky.
Zatím jsem tedy vysledoval, že není problém asiminu vypěstovat (byť s různými přírůstky), ale životaschopně přesadit.. :wink:
onry
člen
člen
 
Příspěvky: 431
Registrován: 16 říj 2008, 15:46
Bydliště: 16km jižně od Brna, 192 n.m.

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod nene » 04 čer 2018, 20:43

milas píše:....nepotrebujem reklamu,chválu.....


Ale takový malilinkatý "wauuu..." napsat můžeme? :) S6
Nádhera.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4175
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod nene » 04 čer 2018, 20:48

onry píše: Prosím kde najdu ten návod na výsadbu . ...



"...je vhodné ke každé sazenici dát cca 1 kg sádrovce(i přímo ke kořenům - neboj se toho).
Jelikož sádrovec pravděpodobně neseženeš stačí i obyčejná šedá sádra (bílá má dálší látky)
Je vhodné do výsadbové jámy přidat kompost nebo hodně rozleželý hnůj, pro zjednodušení tam dej i cererit.
Dále 1-2 roky namulčovat do výšky 15-20 cm. To je choulostivé místo u starších rostlin netřeba.
Jako další bod je zálivka, až naroste dostatečná listová plocha je nutné zalévat i po pár dnech co pršelo.
Kořeny rostou, až když půda má dostatečnou teplotu a oproti listové ploše jsou opožděné.
V podstatě do půlky léta zaléváš kontejner, který je v půdě."
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4175
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod onry » 05 čer 2018, 08:43

Tu sádru předpokládám vytvrdlou a rozklepanou, nebo se kořeny mají zabetonovat? S6
onry
člen
člen
 
Příspěvky: 431
Registrován: 16 říj 2008, 15:46
Bydliště: 16km jižně od Brna, 192 n.m.

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Petr z H. » 05 čer 2018, 08:50

Když tak sleduju vaše úspěchy/neúspěchy - doporučujete spíš vysadit semenáček na stálé stanoviště co nejdřív (myslel jsem, že letošní sazenice (nyní cca 20 cm) bych zasadil někdy v září), nebo je raději držet co nejdéle ve skleníku ve výhodných podmínkách (vláha, živiny, teplo) co nejdéle, třeba do výšky 1m?
Uživatelský avatar
Petr z H.
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 344
Registrován: 06 úno 2018, 11:53
Bydliště: Brněnsko 400 a 435 m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na PAWPAW ( Asimina )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků