Pawpaw - Asimina triloba

zde můžete probrat vše o pěstování pawpaw

Moderátor: Stanley_51

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod nene » 13 čer 2021, 10:33

Prima je dobrá, velká, hladká, jemná....není to ale pawpaw, které bychom si vybrali k jídlu, kdyby byla vedle hromada třeba Overleasu :wink: . Ale - to už je opravdu individuální.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4176
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod antarian » 13 čer 2021, 14:59

Tak mango nakonec nic neudrzelo ale na overlease se tech clusteru udrzelo nekolik.

Tak to vypada ze poprve ochutnam plody pawpaw, jestli to jeste neopada za chvili :-)
Snad aspon jeden cluster vydrzi a uzraje.

Nene:
Takze chutove jsou odrudy hodne odlisne jo? Tak to se tesim az u me ta sbirka zacne komplet plodit :-)
antarian
velitel
velitel
 
Příspěvky: 797
Registrován: 02 zář 2018, 14:53
Bydliště: Kamhajek (kolinsko) 282m n.m.

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Rafał » 17 čer 2021, 14:29

Ahoj. Nekdo vi jaka je żivotnost stromu pawpaw? Nedavno jsem sledoval video na youtube: https://www.youtube.com/watch?v=Se3y4QnkMVw ,kde bylo rećeno że nadzemni ćast asiminy żije v prumeru 15 let a pak zemre a od korene vyroste novy strom.Je to pravda nebo ne ? dekuji .
Rafał
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 43
Registrován: 11 lis 2010, 17:51
Bydliště: vesnice v Polsku nedaleko Osoblaha(242 m.n.m)USDA 6b

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod moonvil » 17 čer 2021, 15:45

Řekl bych, že se dožije víc než těch 15, protože některé mám 5 let v kontejneru než jdou do země a to by už měly jako třetinu života za sebou ... :)
Odnožovat to umí, ale nemyslím si, že by k tomu docházelo až ve chvíli, kdy stromek umírá.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Petr z H. » 18 čer 2021, 07:46

Rafał píše:Nekdo vi jaka je żivotnost stromu pawpaw?


Zdroje udávají 50 - 150 let.
Uživatelský avatar
Petr z H.
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 344
Registrován: 06 úno 2018, 11:53
Bydliště: Brněnsko 400 a 435 m.n.m.

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod antarian » 18 čer 2021, 11:49

Tak mam bohuzel dotaz k memu mangu...
Ostatnich cca 10 pawpaw je v pohode.

Mango mi zacalo vadnout na jednom z vyhonu... (Poskozeni jsem nenasel, ale predevcirem jsem poprve zaleval z cisticky, trosku se obavam jestli nebyla kontaminovana voda, ale na druhou stranu na zbylych 100+ stromkach zadny problem nevidim)

Je mozne ze by to bylo tim ze zacala usychat ? Jsou to vyhony co vyrustaji z vetve co je polozena nejvys.

Vyhony ze stejneho stromku vyrustajici vedle jsou ok. (Ta sucha cast v pozadi je prave z te spatne vetve)

Pokud by to bylo od slunicka, predpokladam, ze by to asi v,padalo jinak.
Proto me napadla poskozena vetev i kdyz to neni videt, kontaminova voda, malo vody (zaleval jsem poprve a prazi tam cely den slunce a navic je to lehce ve svahu), prelite vodou, ale ostatni jsem zalil vice a jsou ok.

Obrázek

Obrázek
antarian
velitel
velitel
 
Příspěvky: 797
Registrován: 02 zář 2018, 14:53
Bydliště: Kamhajek (kolinsko) 282m n.m.

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod nene » 18 čer 2021, 12:06

Obdobně vadnoucí výhon jsme právě dneska řešili na Belle - minulý týden jsme přihnojovali a asi jsme to ve spěchu přehnali (je to ještě malý stromek)....Aspoň si tedy myslíme, že je to tím - nabodnuté to nikde nebylo. Kombinace - hnojivo, sucho, slunce.....
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4176
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod antarian » 18 čer 2021, 12:56

ja se jen modlim ze to byl fakt jen nedostatek vody....

nejvetsi strach mam fakt o to, jestli ta voda z cisticky nebyla nejaka spatna.... Jen si nedokazu vysvetlit proc by pak vedle stoji overleese, ktery te vody dostal mnohem vic (steka to k nemu je pod mangem v jednom ztracenem obrubniku by vypadal uplne perfektne a jeste se na nem zvetsovali plody.
Vedle mam jeste 5 cm malej pawpaw a ten byl zalitej taky stejnou vodou a naopak se krasne probouzi k zivotu a zacina rust)

podobne blbe vlastne jeste dopadnuli listy na dottato (vsimnul jsem si toho vcera), taktez jen jeden vyhon na kterem byly obrovske listy mezi 20 az 30 cm a ty zacali uvadat. Po proliti vodou, me prijde ze se ten vyhon vzchopil a mensi listy se davaji do kupy a koncove pupeny se dale otviraji a vypadaji OK. U toho Fikovniku me ale ta voda napadla hned (misto na ktery cely den prazi slunce, kolem dokola ma vyhraty steny pod seou vyhraty kameny a odpoledne to do nej pere jeste vic, protoze se na nej odrazi svetlo co jde do oken)

takze ted me asi nezbejva nez to sledovat a modlit se ze jsem nepopravil vsechny stromky v zahrade :-(
antarian
velitel
velitel
 
Příspěvky: 797
Registrován: 02 zář 2018, 14:53
Bydliště: Kamhajek (kolinsko) 282m n.m.

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Jožka » 18 čer 2021, 15:55

Záleží co je to za čističku a dojake míry dokáže vodu vyčistit, jestli tam nezůstávají zbytky saponatu a podobně. Kamarád má čističku a vodu zaleva jabloně a hnusně, už několik let a nebyl zatím problém.
Jožka
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1176
Registrován: 17 lis 2016, 10:58
Bydliště: Strážnice 177m.n.m.

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod moonvil » 18 čer 2021, 19:56

Hezkej překlep, prosím neopravovat :wink:
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod antarian » 18 čer 2021, 20:31

Zacina to usychat jeste vice, ale na druhou stranu se objevuji nove listky na kminku namisto tech puvodnich vetvi, tak to treba prezije.

Kazdopadne mi to nedalo a odhrabal jsem kacirek kolem kmene (tak peti cm vrstva)

No a pod kacirkem je kmen obalenej slimakama malejma. (tak netusim jestli dokazou poskodit i kmen i kdyz zatim maly, ale je fakt ze po tom zaliti nemeli kam vylezt a tak se zkusili prisat na stromek). Prijde mi to teda divny, ze by mohli slimaci poskodit i drevitej kminek, to spis kdyby byli mozna v nejake dire a likvidovali korinky? (mozna je to uplna blbost)

No dal jsem jim tam ferramol, tak uvidime co se ted bude dit.
antarian
velitel
velitel
 
Příspěvky: 797
Registrován: 02 zář 2018, 14:53
Bydliště: Kamhajek (kolinsko) 282m n.m.

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Miki » 18 čer 2021, 20:57

Ahoj.
Dal by som vinu slnku a málo vody.
Mám primu a owerleese vonku v chotári na priamom slnku asi tri roky a aj keď to občas polejem prírastky za tie tri roky si 10 CM. Doma na dvore takmer celý deň v tieni , polievané množstvom vody ,vlani sadene a vlani asi 20 CM prírastky a tento rok už 25 CM.
Juhozápad SR
Miki
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 15
Registrován: 08 čer 2021, 10:51

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod radek.god » 19 čer 2021, 11:47

Tak vcera prislo 5 semen ze Srbska, uvidime - zatim je macim ve vode a vecer hodim do miniparniku :-o
Na stratifikaci v lednici prdim, to je nadlouho a stejne nemuzu vedet kdo, jak dlouho a v jakych podminkach semena skladoval :-(
Za jak dlouho tady nekomu vykoukla prvni rsotlinka po te, co jste dali semeno do zeme ?
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1654
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Radim K » 19 čer 2021, 11:57

Dtto jako Akebia. Semena nesmí vyschnout a klíčivost bez stratifikace čistá nula, testováno pusinkometrem :wink:
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod lipoti » 20 čer 2021, 15:08

Letos mi poprvé vykvetla Asimina (Prima), ze třech květů nasadila plody a ty se zatím stále drží a rostou. Tak se chci zeptat, jestli je nějaká šance, že je udrží, nebo raději nemám doufat?

Obrázek

Obrázek

Obrázek
lipoti
nováček
nováček
 
Příspěvky: 176
Registrován: 22 led 2021, 19:27
Bydliště: Běleč u Litně, 280 mnm

PředchozíDalší

Zpět na PAWPAW ( Asimina )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků