Pawpaw - Asimina triloba

zde můžete probrat vše o pěstování pawpaw

Moderátor: Stanley_51

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Minikiwi » 02 říj 2023, 22:13

Franz píše:Pokud by měl někdo zájem ochutnávky plodů tak by se dalo uskutečnit nějakou následující sobotu co vy na to?


Miroslave, děkuji Vám za skvěle připravenou sobotní akci za sebe i za kolegu z Citrusklubu Brno Petra krokodýla. Kromě venkovní výsadby a výsadby ve fóliovníku mě zaujaly i zkušenosti, cenné rady a odpovědi. Vše bylo umocněné ochutnávkou některých konkrétních odrůd asimin. Obdivuji Vaše znalosti, vytrvalost, pracovitost, ochotu podělit se o zkušenosti a přeji úspěchy při vyšlechtění nových odrůd. Bylo to příjemně strávené dopoledne a ani občasný déšť to nenarušil. Darované plody jsem dnes připravil k ochutnávce přítomným 12 kolegům v zaměstnání, každému alespoň po kousíčku, všichni byli překvapení chutí, dohadovali se co jim to připomíná a zajímali se co to vlastně je. U všech celkově pozitivní reakce. Věřím se si některý i asiminu vysadí na zahrádu. I tato akce mě motivuje, abych po 3 neúspěších to zkusil znovu po 4 až budou k dispozici sazenice. Jarda
Minikiwi
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 26
Registrován: 08 led 2023, 19:22
Bydliště: Brno sever

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod MikeDundee » 05 říj 2023, 19:00

Měl bych takový dotaz - mám v plánu vrtanou studnu. Podle lidí z okolí je voda tvrdá s vyšším obsahem vápníku (resp. kalcitu). Je vhodné touto vodou zalévat asiminy, když mají rády kyselejší půdu, ale zároveň potřebují vápník ? (ikdyž v kyselé formě sádry, jak zde bylo psáno)...
MikeDundee
ouško
ouško
 
Příspěvky: 83
Registrován: 17 čer 2016, 17:24
Bydliště: Olomoucko 280m

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod moonvil » 05 říj 2023, 23:25

Když dojde dešťovka, tak běžně zalívám asiminy tvrdou vodou z řádu a nevidím tam žádný problém.
Občas přihnojím síranem amonným, ono se to pak trochu srovná.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4107
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod radek.god » 06 říj 2023, 15:51

Petr z H. píše:Pochybuji, že jsou spálené od slunce. Ani na přímém slunci se nespálí. Spíš nedostatek živin.
Trápit ji přes zimu v bytě je nesmysl. Je to opadavý strom a zimu potřebuje. Jestli venku chcíply, tak určitě ne zimou - nejspíš suchem.

Loni mi slunce temer vsechny 1-2 lete rostliny i cerstve semenace spalilo.I letos, dokud na ne neslo slunce, byly v pohode a problem zacina az ted jak je slunce nizko.Dostatek zivin muze byt problem.Nemuzu rict 100 % zda a jak casto jsem letosni semenace hnojil.Obecne obcas pouzivam vylouhovane kafe nebo univerzalni hnojivo.A pochybuju, ze ma smyl je ted na zimu hnojit, nebo ano a cim ? .
Ad ta zima.Tezko chcipnou suchem v Praze, kde v zime trvale/prilis casto prsi a obcas pri nizkych teplotach dokonce i na par dni nasnezi.Ikdyz jsem je dal pod orech k zidce, tak stejne na ne dokazalo nasnezit a substrat me prisel trvale mokry nebo vlhky az do jara.
Tam kde mi prezily byly venku an parapetu okna +/- v suchu.Ale to byly 1-2 lete rostliny z Tropiku a pak po preneseni ven a zasazeni vsechny na jare chciply.
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1764
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Franz » 06 říj 2023, 16:14

Pravda vylouhované kafe je jako h⁸nojivo tak účinné jako koláč na břichu, chcípá ti to jen proto že je máš těžce deficitní a když je dáš do horších podmínek tak končí je to bohužel tvým přístupem k rostlinám
Franz
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 421
Registrován: 28 čer 2012, 07:25
Bydliště: Hranice 240 m.n.m

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod kasta » 08 říj 2023, 14:20

ten muj plod se za posledni mesic jeste trochu zvetsil a vybarvil, ale porad nevykazuje zadny znamky dozravani, tak ta moje asimina asi zase tak moc rana nebude (i kdyz vezmu v uvahu nekolikatydenni posun oproti jizni morave)
jinak ja jsem zadnou pudni reakci neresil, zalivam tim, co je po ruce a asiminy vypadaji vylozene zdrave. myslim, ze se jim tu dari samo od sebe, jablone tu vzdycky sly dobre a navic ta zahrada je takova vlhci "pripotocni nizina' takze vlastne prirozeny biotop.
jestli plod uspesne dozraje, zkusim vysit seminka, uz kvuli te samosprasnosti, treba ji podedi
Obrázek
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1337
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod paloo » 09 říj 2023, 07:42

kasta píše:ten muj plod se za posledni mesic jeste trochu zvetsil a vybarvil, ale porad nevykazuje zadny znamky dozravani, tak ta moje asimina asi zase tak moc rana nebude (i kdyz vezmu v uvahu nekolikatydenni posun oproti jizni morave)
jinak ja jsem zadnou pudni reakci neresil, zalivam tim, co je po ruce a asiminy vypadaji vylozene zdrave. myslim, ze se jim tu dari samo od sebe, jablone tu vzdycky sly dobre a navic ta zahrada je takova vlhci "pripotocni nizina' takze vlastne prirozeny biotop.
jestli plod uspesne dozraje, zkusim vysit seminka, uz kvuli te samosprasnosti, treba ji podedi
Obrázek

Nič si z toho nerob ja mám 12 dospelých rastlín a ešte tento rok nedozrel ani plod
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7349
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod kasta » 09 říj 2023, 08:11

paloo píše:Nič si z toho nerob ja mám 12 dospelých rastlín a ešte tento rok nedozrel ani plod


Dik :) ja to trochu prozivam, protoze je to prvni plod co se mi tu vytvoril a to jeste necekane brzy po vysazeni tech rostlin, ale je fakt, ze je jeste cas cely rijen...
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1337
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Hofis » 09 říj 2023, 09:09

U mě ve VDF už spadly první 3 Primy. Začíná to pomalu dozrávat...
Obrázek
Obrázek
Foto: Varnsdorf, 08.10.23

Bohužel se sice po letošním masivním ručním opylení vytvořily i početné clustery na přiroubovaných větvích, ale v rámci redukce násady je později stromek shodil. Tak doufám, že se snad už konečně příští rok něco udrží i na nich... :?
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3830
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Jozef » 10 říj 2023, 09:26

Největší plod
Obrázek
Jozef
nováček
nováček
 
Příspěvky: 125
Registrován: 17 úno 2017, 19:25

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod radek.god » 10 říj 2023, 10:59

Franz píše:Pravda vylouhované kafe je jako h⁸nojivo tak účinné jako koláč na břichu, chcípá ti to jen proto že je máš těžce deficitní a když je dáš do horších podmínek tak končí je to bohužel tvým přístupem k rostlinám


nevim uz jaka zemina byla pouzita pri kliceni asimin.Zda novy univerzalni substrat s hnojivem (tam by melo hnojivo vydrzet 3-6 mesicu - aspon se to na obalech pise ) ale nektere byly taky ve starsi zemine ktera byla ruzne behem minuleho roku hnojena ci nehnojena a jasne, behem roku jsem asi do tech asimin take dal kousek hnojiva. Nevim co bych mohl udelat lepe ... Ad to kafe jako hnojivo jsem vychazel nejen z tohoto clanku, ale je toho plny net.
https://magazin.specialnizahradnictvi.c ... t-rostlin/
Nedokazu posoudit jaky vliv a na jakou rostlinu ma logr z kafe.Vpodstate jsem tim hnojil (a stale hnojim) vse co slo.Predevsim rajcata, papriky, ale i tropy a subtropy.
Kdyz to slo, tak jsem treba polivkovou lzici, nekdy dve rozmichal v 2.5L plastu od avivaze a tim pak zaleval.Nechapu ty navody, ze se ma vpravit hnojivo do zeme.Jak to jako ma clovek udelat, aniz by neposkodil rostlinu nebo jeji koreny tim vpravovanim? A tak jsem prihodil treba lzicku k rostline a pak to zalil.
Nechcipla zadna.
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1764
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Petr z H. » 11 říj 2023, 08:23

radek.god píše:Ad to kafe jako hnojivo jsem vychazel nejen z tohoto clanku, ale je toho plny net.


Nevěřit internetu, napsat lze kdekoli a cokoli.
Moje zkušenost: taky jsem naletěl, na muškáty jsem použil běžnou zeminu smíchanou s kompostem, jako používám vždy, ale dle rad jsem do ní zapracoval ještě lógr. Muškáty 2 měsíce chřadly a byly čím dál slabší. Pak jsem to celé vysypal, znovu smíchal zeminu s kompostem, ale už bez lógru. Muškáty se pak vzpamatovaly a rostly normálně. Od té doby lógr nikdy, ať si píše kdo chce co chce. Lógr je zlo a zřejmě může dost podstatně uškodit. S13
Uživatelský avatar
Petr z H.
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 352
Registrován: 06 úno 2018, 11:53
Bydliště: Brněnsko 400 a 435 m.n.m.

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod radek.god » 12 říj 2023, 12:05

Petr z H. píše: Lógr je zlo a zřejmě může dost podstatně uškodit. S13

mno nevim,
asi mas pravdu a s muskaty Ti to verim, ackoliv letos jsme je uz nepestovali a tedy nemam s nimi zkusenost ad reakce na logr.
Jako je fakt, ze jsem vubec neresil to pro jaky typ rostlin je ten logr vhodny a naopak nevhodny.
Konkretne tam jsou jako vhodne rostliny vyjmenovane tusim kyselomilne, coz asi asimina nebude.
Jedinou opravdu spatnou zkusenost s hnojivem mam u narančily.Ale to jsem vedel hned, ze to neni dobry napad a za par hodin uz mi bylo jasne, ze to byla totalni minela.Kdyby to nekdo zkousel, tak na zahubu teto rostliny stacila cca 1 cajova lzicka NEREDENEHO hnojiva na jahody aplikovana 5cm od stredu rostliny ... :? Njn, chybama se clovek uci :-)
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1764
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod kaaja-el » 12 říj 2023, 14:23

Co jsem tak nějak vyčetl na netu, Pawpaw a Tomel viržinský by měly být oba kyselomilné, díky jejich původnímu rozšíření v lesích východního pobřeží USA.
zde mapa:
https://forages.oregonstate.edu/matchclover/soils

Obrázek
Uživatelský avatar
kaaja-el
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 186
Registrován: 23 dub 2022, 10:00
Bydliště: Nýřanská černouhelná pánev, 350mnm.

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Pedro » 13 říj 2023, 09:31

Kdyby měl někdo zájem ochutnat asiminu, nabízím možnost se stavit a nasbírat si zdarma plody.
Nejlépe během příštího týdne. Čekám, jak opadají listy a jedna z rostlin ( ta větší vpravo) půjde k zemi. Nikdo to nejí a zabírá to místo.
Když tak prosím pište SZ.
!!Plody předány do dobrých rukou :D , takže již nejsou k dispozici!!

Obrázek

Obrázek
Naposledy upravil Pedro dne 17 říj 2023, 09:00, celkově upraveno 1
Pedro
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 256
Registrován: 15 bře 2010, 17:14
Bydliště: Vyškov nadm. v. 254m

PředchozíDalší

Zpět na PAWPAW ( Asimina )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků