Pawpaw - Asimina triloba

zde můžete probrat vše o pěstování pawpaw

Moderátor: Stanley_51

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod antarian » 29 zář 2020, 21:00

A jeste jeden dotaz me napadl, nejak uz si nepamatuju jak jsem sazel pawpaw. (Tedy neco mam s roubem urcite nad, ale nektere jsou s roubem zrejme v zemi coz vzbiklo diky tomu vykopavani stromku od psu a vraceni zpatky. Zatim roste oboji)

Roubem nad nebo pod zem? Predpokladam ze nad?

Treba u tomelu jsem sazel pod zem a rekl bych ze jsem tak zachranil dva stromky co tuhle zimu (respeltive spis jaro) chcipnuli az k zemi, ale obrazily znova z te spravne casti pod zemi.
Ale tam to bylo asi hlavne proto ze mi prislo divny sazet nad zem podnoz co ma mensi odolnost vuci zime nez to co na ni bylo naroubovano a u toho pawpaw to asi bude fuk.
antarian
velitel
velitel
 
Příspěvky: 798
Registrován: 02 zář 2018, 14:53
Bydliště: Kamhajek (kolinsko) 282m n.m.

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Radim K » 29 zář 2020, 21:29

Co jsem zatím vypozoroval, tak se mi osvědčilo pravidlo, že pokud je vysazovaná rostlina s prokořenělým balem, je úplně jedno, kdy je to vysazeno.
Pokud je však bal významně narušen (třeba při vyrývání), je nutné toto podstoupit na začátku vegetačního období, tj. rostliny už musí být minimálně narašené, nebo úplně vyrašené. Možná to zní zvláštně, ale semenáčů takhle přesazuji každý rok desítky a úmrtnost je téměř nulová. Musí to být ve vegetaci. Případné poškozené kořeny okamžitě začnou reagovat růstem a rostlina je v pohodě a pokračuje v růstu. Vykopávali jsme takhle i letitou Asiminu a v pohodě.
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1906
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod antarian » 30 zář 2020, 15:07

tak jeste jedna otazka me napadla ...

v jakem sponu sazite pawpaw?
Ja jsem sazel predchozi vzdy po dvojickach vzdalene opravdu malo :-) mozna tak metr, protoze doufam ze to trochu pomuze s opylovanim.

Kazdopadne ted sazim delsi radu a tak dotaz ... jaky mate u vasi vysadby vzdalenosti mezi sazenicemi?
Chtel bych aby do budoucna tvorili rekneme nejakou clonu od silnice, ale vyslo mi to na 3m mezi sazenicema a tak premyslim, jestli nemam sehnat jeste jednu sazenici at se dostanu alespon na 2.2m

Do jake jde pawpaw sirky po rekneme 5 az 10 letech? (jde mi o to jestli se na ty 2.5 az 3 m sirky vubec dostanu a pokud ano tak zrejme jen na spodku stromku, vzhledem k tomu jaky pawpaw dela prirozene tvar koruny)
Pamatuji si jen na jeden strom u p. Matejky, a ten mel rekl bych urcite vice nez 3 m v siri, ale nepamatuji si kolik mu bylo a myslim, ze to bylo 10+ urcite.

Edit: koukal jsem na netu n obrazky... A myslim ze ty 3 m budou dobry, aspon budu moct neco nechat vic rust a tolik to nestrihat
antarian
velitel
velitel
 
Příspěvky: 798
Registrován: 02 zář 2018, 14:53
Bydliště: Kamhajek (kolinsko) 282m n.m.

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod nene » 30 zář 2020, 16:40

Zaleží i na tom, jestli stříháš a jak. Zastřihneš terminál - rostou do šířky. Na clonu od silnice bychom šli spíš na ty dva metry. Máme pawpaw od sebe něco pod dva metry a po sedmi letech se větve začaly dotýkat (ty větve nerostou kolmo ze stromku, takže ani dlouhá větev ještě nezasahuje k sousedovi). A to jsou v místě, kde všechno roste jako z vody. No a protože jsme nechtěli, aby se do sebe moc zamotaly a protože už byly ty větve opravdu moc dlouhé a ne dost pevné na tíhu plodů, tak jsme zastřihli na jaře konce těch větví na vnější odbočku - krásně to obrostlo a zpevnilo se. Takže se s tím dá vypěstovat živý plot,..... ale jilm to není :) .
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4229
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod antarian » 30 zář 2020, 17:44

Tak ted jsem nalomenej jeste vic :-))))

2.9m a 3
2.2m a 4
1.8m a 5

No prikoupim radeji pletivo, tyce a budu premejslet :-)
antarian
velitel
velitel
 
Příspěvky: 798
Registrován: 02 zář 2018, 14:53
Bydliště: Kamhajek (kolinsko) 282m n.m.

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod moonvil » 30 zář 2020, 18:46

Po deseti letech to bude široký, to je jasný, ale do té doby budeš mít mezi rostlinama fuky a jako clona to moc fungovat nebude.
Tak to vysaď hustěji a pak to protřídíš - předpokládám teda, že když děláš něco na způsob živého plotu, tak máš těch sazenic dost a můžeš je tam nasekat třeba po 150cm.
Před dvěma lety jsem vysadil 12 asimin v řadě na cca 14ti metrech a zatím to vypadá v pohodě, nechal jsem si dostatek místa z boků, takže se to klidně může časem spojit a nic se neděje, v nejhorším to pak v zimě vždy trochu zakrátím.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4082
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Pokuston » 30 zář 2020, 21:53

nene a protože už byly ty větve opravdu moc dlouhé a ne dost pevné na tíhu plodů, tak jsme zastřihli na jaře konce těch větví na vnější odbočku - krásně to obrostlo a zpevnilo se.

Také s tím budu muset něco udělat.Mitchel má už vic než metrové boční větve tenké a letos na jejich koncích plody menší než slepičí vejce Oproti lonsku poloviční až třetinové. Zajímavé že větev která ležela od začátku na plotě s Mafilem má klastr tří velikých plodů jaké jsem ještě neviděl a ty jsou zároven tvarově úplně odlišné než typické plody Mitchelu které mají vždycky vejčitý tvar. Nechápu
Pokuston
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 344
Registrován: 01 bře 2009, 15:29
Bydliště: okr. UH

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod antarian » 04 říj 2020, 20:22

Tak a hotovo :-)
Nemit psy byla by to lahoda :-)
Takhle pletivo kolem stromecku, pletivo z vetsi dalky (vse zapusteny do zeme) ztracenej obrubnik aby drzelo vlhkost. Uz me jen u pulky zbejva tam dat slapaky, kdyby vse selhalo tak aby nemohli hrabat :-)

Kazdopadne dalsich 7 kousku vysazeno a vsechny az na potomac vypadaji fajn (no uvidime snad se na jare vsechny proberou)

Na nekolik let tam ten jilm asi jeste muzu nechat a bude delat aspon stin kdyz nebude zrovna ostrihanej a uvidime za par let, snad se mi ho povede znicit bez likvidace pawpaw.
To je jedine z ceho mam trochu strach aby se jim treba nedotykali koreny a nejak se tem roundap nebo neco podobneho neprenesl z toho jilmu i na pawpaw. (Od toho jilmu je to asi jen metr od kmenu, ale mezi sebou maji cca 1.8 a k chodniku neco kolem metru a dal je toho mista pak teda vice)
V nejhorsim je obcas zkratim... Pokud to roste pomalu tak by to snad nebude problem.

Eventualne si pristi rok vyzkousim strihat casto a drzet to na metru, coz by asi fungovalo take.

Obrázek

Obrázek
antarian
velitel
velitel
 
Příspěvky: 798
Registrován: 02 zář 2018, 14:53
Bydliště: Kamhajek (kolinsko) 282m n.m.

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod moonvil » 04 říj 2020, 20:54

Roundup se dotýkajícíma kořenama podle mě nepřenese - teda ne v takové koncentraci, aby to asiminu poškodilo, ale ten jilm určitě odčerpá z okolí spoustu vody a živin. Vidím to na své řadě jilmů, vedle které mám rakytníky - ty potřebují dodatečnou zálivku a jsou menší než jinde vysazené keře. Nic neřešitelného, ale je dobré s tím počítat.

Pejsek vypadá, že už se těší na novou hračku... :wink:
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4082
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod dzani696 » 04 říj 2020, 21:32

antarian píše:To je jedine z ceho mam trochu strach aby se jim treba nedotykali koreny a nejak se tem roundap nebo neco podobneho neprenesl z toho jilmu i na pawpaw.

Nechcem pôsobiť ako greenpeace ale nechápem ten roundup(alebo niečo iné),nestačilo by ten jilm vytrhať? :?
Jano
Uživatelský avatar
dzani696
velitel
velitel
 
Příspěvky: 877
Registrován: 10 srp 2018, 20:26
Bydliště: Zábřeh na Moravě 285 m n. m.

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod moonvil » 04 říj 2020, 22:10

Musel bys tam najet s bagrem, ten jilm je děsná bestie. Navïc když jich máš celou řadu...
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4082
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Jožka » 05 říj 2020, 07:05

Roundup ani jiný herbicid se nepřenasi tím že se dotýkají kořeny. Rostlina si to bere listovou plochou.
Jožka
generál
generál
 
Příspěvky: 1200
Registrován: 17 lis 2016, 10:58
Bydliště: Strážnice 177m.n.m.

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod MonikaV » 05 říj 2020, 08:57

antarian - máš založený pěkný sádek, to by mohlo odradit ty tvoje psíky, tak ať se daří S6 (loni jsem je měla taky ohrazené, aby ten náš pajtáš (pes) se k nim nedomáhal, a nyní jsou bez oplocení a vůbec si je nevšímá, vybere si spíš velkou mulč. kůru a rozdrtí ji, takže u nás to zabralo S14 )
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 992
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod antarian » 05 říj 2020, 14:00

MonikaV: no sem na to zvedavej :-D S temito 7 novejma jich mam dohromady uz 12 (zatim kvetl jen jeden) a prozatim jsem pawpaw vubec neochutnal a kdyz tu obcas ctu ze je nekdo jiz vzrostle vykopal, nebo to nechavaji na zemi tak se jen modlim, ze to bude k jidlu :-D
antarian
velitel
velitel
 
Příspěvky: 798
Registrován: 02 zář 2018, 14:53
Bydliště: Kamhajek (kolinsko) 282m n.m.

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod milas » 05 říj 2020, 16:22

K jídlu to je,ale keď ti za rodí 12 stromov ako som mal ja,tak potom hodíme reč. ... :lol: momentálně mám 4....a aj to je veľa....červený kríž má už nebaví...aby to neskončilo na kompost musím to rozdávať. ...
Uživatelský avatar
milas
admirál
admirál
 
Příspěvky: 2582
Registrován: 27 kvě 2009, 18:15
Bydliště: Skoro Piešťany 169 m n. m.- M.I.L.A.N

PředchozíDalší

Zpět na PAWPAW ( Asimina )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků