Pawpaw - Asimina triloba

zde můžete probrat vše o pěstování pawpaw

Moderátor: Stanley_51

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Radim K » 29 říj 2019, 01:30

Super. U nás už je po. Poslední plod Primy spadl někdy během víkendu. Celkem ze třech plodících stromků přes 10 kg. Konečně první rok, kdy jsme byli v asiminách soběstační (a nemuseli od někoho loudit na ochutnání :D ) a i přes extrémní nepřízeň počasí na jaře byly letos Asiminy nejplodnějším ovocným stromem vůbec. Následovány akebiemi a nashi. Peckoviny a jádroviny vesměs katastrofa.
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Stanley_51 » 01 lis 2019, 11:32

Mám jeden dotaz. Vzhledem ke zvýšené úrodě asiminy ho konzumujeme s manželkou každý den několik kousků. Manželce včera a mě dnes se najednou udělalo zle od žaludku, až jako na omdlení. Jelikož jediné, co jsme jedli v tu dobu oba společně bylo pawpaw, máme za to, že to bylo z tohoto ovoce. Máte někdo podobný poznatek ? Na netu jsem se nikde nedočetl, že by konzumace pawpaw způsobovala nevolnost ( tlak v žaludku ). Pecky jsme samozřejmě nejedli, takže případná otrava nepřichází v úvahu.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod nene » 01 lis 2019, 12:21

Alergie na pawpaw je ve světě asimin asi celkem běžná, někde jsme tu dávali před asi dvěma lety odkazy na forum, kde si lidi navzájem sdělují, jak jim bylo blbě. A odkazy na to, proč. Doporučují se max dvě asiminy na den.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4176
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod caver » 02 lis 2019, 19:07

Hmm, to není alergie, ta by se od určité doby projevovala po každé konzumaci. Tohle se týká rozdílů mezi jednotlivými plody.
Mám se to doma letos stalo s asiminou taky, dal jsem si na zahradě jeden plod a za hodinu jsem se kroutil s křečemi v žaludku, žena podobně. Asiminy obsahují mnoho biologicky aktivních látek (např. několik acetogeninů), které mohou být v závislosti na koncentraci toxické. Koncentrace se může lišit v jednotlivých plodech vlivem stáří, výživy, oslunění, stresu rostliny, atd. Bohužel v domácích podmínkách nelze odlišit který plod je jaký a prohánět každý plod před konzumací chromatografem je taky hloupost...
caver
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 459
Registrován: 03 zář 2009, 12:31
Bydliště: Hranice IV Drahotuše

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod ZdenekCernoch » 02 lis 2019, 19:51

je to možný. Zatím jsem se s tím nesetkal a to jsem těch plodu už sežral par desítek kilo. Kdo ví jak to celý dopadne S20
mrazová kotlina Nízkého Jeseníku ve 460 m.n.m zahrada u rodiču Větřkovice
ZdenekCernoch
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3930
Registrován: 29 zář 2008, 21:38
Bydliště: Větřkovice u Vítkova

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod ivan » 02 lis 2019, 20:54

Radim K píše:Super. U nás už je po. .......... Peckoviny a jádroviny vesměs katastrofa.

Radime- čo bolo u vás s kôstkovinami a jadrovinami?
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1751
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Hofis » 02 lis 2019, 21:46

caver píše:Hmm, to není alergie, ta by se od určité doby projevovala po každé konzumaci. Tohle se týká rozdílů mezi jednotlivými plody.
Mám se to doma letos stalo s asiminou taky, dal jsem si na zahradě jeden plod a za hodinu jsem se kroutil s křečemi v žaludku, žena podobně. Asiminy obsahují mnoho biologicky aktivních látek (např. několik acetogeninů), které mohou být v závislosti na koncentraci toxické. Koncentrace se může lišit v jednotlivých plodech vlivem stáří, výživy, oslunění, stresu rostliny, atd. Bohužel v domácích podmínkách nelze odlišit který plod je jaký a prohánět každý plod před konzumací chromatografem je taky hloupost...


Plody by se měly jíst pouze zcela vyzrálé a po úplném změknutí. Pak by měl být obsah těchto nežádoucích toxických látek minimální. Takže nejíst přímo ze stromu, ale nechat dojít až do úplného změknutí.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3763
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Stanley_51 » 02 lis 2019, 22:58

Hofis píše:Plody by se měly jíst pouze zcela vyzrálé a po úplném změknutí.

Já jiné ani nejím, konzistence už je kašovitá a slupka začíná mít černé fleky. Snědl jsem jich opravdu dost, neboť letos byla úroda štědrá. Nevolnost od žaludku až skoro na omdlení nás postihla oba dva najednou, přestože jsme neměli ani jeden plod společně. Dnes se mi podařilo udělat smoothie z pawpaw a jogurtu, přičemž jsem omylem rozmixoval i jedno semeno a nebylo mi vůbec nic. Takže tomu nějak nerozumím.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Radim K » 03 lis 2019, 00:03

Hofis píše:
Plody by se měly jíst pouze zcela vyzrálé a po úplném změknutí. Pak by měl být obsah těchto nežádoucích toxických látek minimální. Takže nejíst přímo ze stromu, ale nechat dojít až do úplného změknutí.


Tady jde trochu o paradox, naopak spíše pozoruji, že lidé mají problém s konzumací příliš zralých plodů. O sušených ani nemluvě. Vysvětluji si to, jak psal Martin, kvůli prudkým změnám v obsahu acetogeninů v průběhu/stavu zralosti a j., a také proto, že přezrálé plody mají velmi měkkou i slupku a její obsah je snáze zkonzumován a jak známo, vyšší obsah, více či méně, toxických látek, je kromě semen i ve slupce. Přezrálé plody jsou pak i nahnědlé barvy a karamelové chuti, kterou někdo vyhledává, ale mě je spíše dost nepříjemná.

ivan píše:

Radime- čo bolo u vás s kôstkovinami a jadrovinami?[/quote]
Mrazy a hmyzí invaze. Mrazy sťaly nakonec 80% úrody, kvůli čemuž jsem nestříkal chemií proti pilatkám a j., tím pádem 98% zbylých plodů bylo napadeno.
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Hofis » 03 lis 2019, 15:47

Jj, já vždy počkám, než pěkně změknou, ale na hniličku je teda tak fakt nemusím. Vím, že jsem někde četl, že je celá rostlina jedovatá, i včetně ještě nezralých plodů! Proto je vždycky nechám dojet doma, třeba i jen 2 dny, až jsou pěkně poddajné. Problémy jsem letos zatím nepozoroval, ani u dětí, ale nebylo toho zas až tak mnoho. Zase jsme to pak spořádali prakticky během jednoho dne. Jakmile změknou, jde to pak strašně rychle do přezrání...
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3763
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Rafał » 04 lis 2019, 22:25

Chtel bych se zeptat,jestli nekdo slysel o odrode Jaspis ,ktera pochazi z Tchaj-wanu a ma ovoce v cervenej barve ? Tu je adresa stranky kde można to koupit :
https://allegro.pl/oferta/asimina-trilo ... 8569949182
Co na tom myslite,je to możne ze neco takowe existuje ?
Rafał
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 43
Registrován: 11 lis 2010, 17:51
Bydliště: vesnice v Polsku nedaleko Osoblaha(242 m.n.m)USDA 6b

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod ZdenekCernoch » 04 lis 2019, 22:49

tohle asi dost pochybuju že má původ jinde než ve photoshopu.

Viděl jsem plody asiminy se sytě oranžovou dužinou ale slupka je stále zelená jak brčál. Sytě oranžové zbarvení dužiny plodu má díky přírodní kombinaci minerálu ( zemina je červenohnědá) a je to v okolí Zadaru.
mrazová kotlina Nízkého Jeseníku ve 460 m.n.m zahrada u rodiču Větřkovice
ZdenekCernoch
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3930
Registrován: 29 zář 2008, 21:38
Bydliště: Větřkovice u Vítkova

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Radim K » 05 lis 2019, 01:58

Hmm, Garden of dreams Szczecin. Nedávno jsem tu psal příspěvek, jak se mnou majitel vy*ebal, jako málokdo. Prvotřídní podvodník. Pozor na to!
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Rafał » 05 lis 2019, 18:42

To je Polska zahradni skolka ,ponekud podobna ceskemu Drozdin .Można tam koupit zajimave rostliny,ktere nikde jinde v Polsku ne koupite .Tak myslel jsem,ze to neni pravda,ale chtel jsem ujistit.A mimochodem ,je zajimave ze można lidom tak beztrestne tlaćit hruśky na vrbe .
Rafał
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 43
Registrován: 11 lis 2010, 17:51
Bydliště: vesnice v Polsku nedaleko Osoblaha(242 m.n.m)USDA 6b

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Radim K » 06 lis 2019, 00:05

Přesně to jsem před několika lety udělal a objednal tam rostliny, které jinde nekoupíte - no a 80% byl podvod. A majitel si mě zablokoval e-mail, když jsem na to přišel. Opakuji. NIKDY Garden of dreams Szczecin!
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

PředchozíDalší

Zpět na PAWPAW ( Asimina )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků