Pawpaw - Asimina triloba

zde můžete probrat vše o pěstování pawpaw

Moderátor: Stanley_51

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod milos 51 » 17 dub 2016, 12:52

Obrázek
Já si myslím ,že nejprve uzraje (je vnímavá- schopná opylení) blizna ,to je ten malý zelený čudlík na ještě světlé a pevné kuličce nezralého pylu .A teprve potom uzrává ta pylová kulička .Ztmavne a při doteku vypadává pyl.V tom momentě je ale blizna už nefunkční. Tak se ta rostlina brání samoopylení, samosprašnosti a musí mít pyl z jiné rostliny. Vygooglil jsem si to a tomuto jevu se říká prvobliznost- protogynie.
Pokud máš některou z rostlin samosprašnou Primu1216 ,je to bez problému. Jinak musíš počkat až uzraje pyl v některém květu ,sirkou ho vyšťourat a nějakým jemným štětečkem se pokusit o opylení.
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1865
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod zdesta » 17 dub 2016, 21:56

Zdravím všechny pěstitele asiminy,
koupil jsem na zkoušku jednu Primu, mám dotaz- je třeba rostlinu stínit když je vysazena ve vegetačním klidu?
Vysadil jsem do zeminy s PH 6, jestli mi ten obyč. PH metr funguje, namulčoval. Když jsem vysazoval, měla rostlina prolezlý kůlový
kořen z boku květináče, pro jistotu jsem jej rozřezal, abych ho nepoškodil, byl ale zahnutý, tak jsem ho i zasadil.
Bude to na růst mít vliv?
Děkuji za odpověď
zdesta
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 4
Registrován: 15 dub 2016, 20:26

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Radim K » 17 dub 2016, 23:16

V klasickém květináči mají Asiminy kůlový kořen vždy ohnutý, není to nic, co by mělo rostlinu poznamenat, v přírodě také není vždy jemné podloží, aby byl kořen rovný jako polská nebo holandská mrkev :) . Stínit není zapotřebí. Naopak, kdyby byla rostlina již ve vegetaci např. ze skleníku, tak by to bylo lepší, ale v tomto případě je to zbytečné.
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1906
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Stanley_51 » 18 dub 2016, 10:10

zdesta píše:Zdravím všechny

Zdeňku, vítám tě na kiwifóru E5
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9220
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod MartinRK » 18 dub 2016, 11:20

Zdravím všetkých. Koncom februára som asimine ostrihal vetšinu konárov nechal som iba tri jeden kolmo a dva 45°. No a všetky kvetné puky na týchto konároch sa naliali a následne zaschli. Urobil som niekde chybu ,alebo prečo sa to deje ? S15
MartinRK
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 34
Registrován: 03 říj 2012, 14:38
Bydliště: Záhrada - Podkriváň 450 m.n.m.

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod paloo » 18 dub 2016, 12:02

MartinRK píše:Zdravím všetkých. Koncom februára som asimine ostrihal vetšinu konárov nechal som iba tri jeden kolmo a dva 45°. No a všetky kvetné puky na týchto konároch sa naliali a následne zaschli. Urobil som niekde chybu ,alebo prečo sa to deje ? S15

Myslím,že počas posledného ochladenia ti zmrzli
viewtopic.php?f=22&t=280&start=150#p61044
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7348
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod zdesta » 18 dub 2016, 15:07

Diky za privitani a rady,jeste prosim, je to asi metr vysoky
letorost , nema se pri vysadbe zakratit, nebo nechat tak?
A jak s hnojenim, nevim jestli bu
de puda dost vyzivna.
Dal jsem ji ornici s piskem a raselinou.
zdesta
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 4
Registrován: 15 dub 2016, 20:26

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod milos 51 » 18 dub 2016, 15:24

Píše se, že asimina všeobecně dobře reaguje na jakékoliv přihnojování a to i na list . Mám pocit ,že ji ani nejde přehnojit. Ale já mám desetileté stromy ,tak s tou mladou rostlinou a zvlášť po výsadbě raději opatrně. Přimlouval bych se ovšem za ten foliový rukáv.
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1865
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod zmrzka333 » 18 dub 2016, 18:38

Milos 51 uz som hladala ako opelovat ale nevedela som aká je skúsensť. Keď dám peľ na lepkavú bliznu (samicí kvet) potom sa z tejto blizny este urobí fáza pelu (samcí kvet)? Alebo sa kvet zacne chovat inak preto ze bol opelený?
Pýtam sa reto ci viem potom pouzit aj pel z uz opelených kvetov. Lebo mám velký nepomer. Na jednom strome cca 120 kvetov a druhom 5 kvetov. Kolko kvetov opelím s pelom z 5 kvetov? Budem ho mat málo. A aj to hovorím vela lebo by som chcela mat plody na oboch stromoch.

Preto by som mozno potrebovala od niekoho viac pelu na tých 120 kvetov.
zmrzka333
ouško
ouško
 
Příspěvky: 97
Registrován: 17 pro 2014, 22:32
Bydliště: Košice-okolie 223 m.n.m.

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod zdesta » 18 dub 2016, 21:15

Chtěl jsem se zeptat proč dávat ten fóliový rukáv? Momentálně u nás hlásí noční minima 4st.
Je to kvůli ujmutí?
zdesta
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 4
Registrován: 15 dub 2016, 20:26

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod milos 51 » 18 dub 2016, 22:11

Zmrzka: Pyl z jednoho stromu se musí dostat na druhý a naopak. Myslím si ,že i těch pět květů bude bohatě stačit k opylení těch 120 .Blizny se stačí jenom lehce dotknout ,je to mikroskopická záležitost .A těch 120 plodů tak mladý stromek stejně neudrží. Já jsem to prováděl tak ,že jsem pyl nasbíral do malé skleničky ,pohárku a potom jsem opyloval štětečkem nebo i tamponem vaty. A ještě jedna věc.Zralý pyl je ve fialovém květu a opyluješ květ ještě zelený,tam kde je ještě zralá funkční blizna.
A taky to můžeš klidně nechat na přírodě. A nebo američtí Indiáni prý zavěšovali do korun asimin ryby aby přilákali hmyz a mouchy.
To jsem už taky zkoušel.Věšel jsem kůže z kuřete a na stromky nám potom šplhal pudl.
Zdesta:Ten malý foliovník kolem rostliny zvýší teplotu a vlhkost .Mám to vyzkoušené i na tomely a kiwi. Taky v tom bezvadně rostou rajčata.Stačí jenom první rok ,pokud mu chceš trochu polepšit.
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1865
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod zmrzka333 » 19 dub 2016, 19:07

Milos: Haa :lol: tak s tým masom musím tiez opatrne lebo ked sa mi do stromkov pusti ridgebac tak po nich ostanu piliny. To si ma upokojil ze ten pel vystací na vacsie mnozstvo. 120 kvetov nestihnem lebo ta asimina ktorá ich má tolko je rýchlejsia tedy kým sa vytvorí pel na druhej asimine tak uz bude vela kvetov na tej prvej vo fáze pelu. No dufam ze sa mipodarí opeliť aj tú druhu asiminu aby som mohla porovnat plody. len dúfam ze ked opelím tých 5 kvetov, tak ze z nich budem mat pel na tých cca 120. Teraz kvitnú 1x takze na náhodu to nenechám urcite pozbieram pel do misky ako píses a pekne vykonám erotiku ja.
zmrzka333
ouško
ouško
 
Příspěvky: 97
Registrován: 17 pro 2014, 22:32
Bydliště: Košice-okolie 223 m.n.m.

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod juraj+ » 19 dub 2016, 19:18

Budem trochu vulgárny , ale stačí sa pod strom vysrať a múch tam bude za chvíľku dosť S1
Uživatelský avatar
juraj+
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 341
Registrován: 11 črc 2011, 17:57
Bydliště: Okres, Komárno

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod paloo » 19 dub 2016, 19:56

Myslím,že v tejto zime nenajdeš muchu ani mikroskopom :mrgreen:
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7348
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod juraj+ » 19 dub 2016, 21:01

paloo píše:Myslím,že v tejto zime nenajdeš muchu ani mikroskopom :mrgreen:


Naša máčka ulovila potkana a doniesla ho ukázať ale nezožrala ho. tak som ho hodil pod asiminu a dnes aj keď fúkal silnejší vietor tak tam bolo dosť múch a ani mikroskóp som nepotreboval. :)
Uživatelský avatar
juraj+
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 341
Registrován: 11 črc 2011, 17:57
Bydliště: Okres, Komárno

PředchozíDalší

Zpět na PAWPAW ( Asimina )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 návštevníků