Pawpaw - Asimina triloba

zde můžete probrat vše o pěstování pawpaw

Moderátor: Stanley_51

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Rudolf M » 16 čer 2016, 23:05

Před pár dny jsme slavnostně vysadili větší Sunflower, s krásnými přírůstky. Zejtra je půjdu shrabat na hromadu.
Obrázek

Po letech se nám podařilo opylit primu a držel tam jeden klas s 5 plody. Naštěstí tam po dnešku 3 zbyly :D15 S9 .
Uživatelský avatar
Rudolf M
generál
generál
 
Příspěvky: 1289
Registrován: 26 bře 2015, 22:30
Bydliště: Mrchojedy 460 mnm

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod juraj+ » 17 čer 2016, 08:37

Rudolf M : Mal by si odrezať jeden celí konár , dať tam tyčku a ten druhý priviazať tak aby to rástlo rovno hore. Mal by si pekný stromček lebo takto to nie je pekné. Na plody máš ešte čas .Keď to odrežeš teraz , do zimy sa ti rana zahojí.
Uživatelský avatar
juraj+
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 341
Registrován: 11 črc 2011, 17:57
Bydliště: Okres, Komárno

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Rudolf M » 17 čer 2016, 11:03

Díky za radu, porozmýšlím. Není zrovna na vhodném místě, aby to byl vysoký strom, to že roste do keře se mi tak i hodí, respektive, že má nosné větve už takto od spodu. Takový tvar jsme vzali i schválně :D15 .
Uživatelský avatar
Rudolf M
generál
generál
 
Příspěvky: 1289
Registrován: 26 bře 2015, 22:30
Bydliště: Mrchojedy 460 mnm

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod MikeDundee » 18 čer 2016, 10:20

Zdravím všechny pěstitele asimin,

neví někdo kde mohu sehnat tyto odrůdy:
Shenandoah
Alegheny
Halvin
Maria's Joy
VE-21

Po náročné kultivaci mého pozemku mám konečně vyčleněno místo na 4-5 asimin. Po dlouhém pátrání v nejrůznějších zahraničních diskuzích fórech (a mimojiné i v zajímavé knize Pawpaw: In Search of America's Forgotten Fruit z roku 2015) jsem si vybral výše zmíněné odrůdy o nichž více zdrojů tvrdí, že jsou velice kvalitní co se týče chuti, konzistence a ranosti.
Bohužel je u nás nemůžu sehnat, ikdyž jsou již v kolekcích tuzemských pěstitelů.

Zdenek Černoch (exoticfruitplants.eu) má všechny, ale buď nejsou naroubované, nebo jsou zarezervované do zahraničí a nové rezervace nepřijímá... :cry:
Pan Podloucký (asimina.org) některé odrůdy vlastní, ale aktuálně nemá naroubováno a ani neví jestli bude roubovat (prý se mám zkusit ozvat za rok :cry:
Pan Rézl (bambusarium.cz) má také část těchto odrůd. Otevřel prodej asimin 14.6. Včera (17.6.) jsem mu volal že bych si k němu dnes udělal výlet, ale všechny asiminy má již vyprodané... Sám je prý z toho v šoku :cry:
Na pawpaw.cz jsem tyto odrůdy nenašel :cry:
Na lubera.de jsem něco našel, ale nevidím možnost zaslání do ČR (a to posílají všude možně po Evropě... :D2

Koukám, že prodej asimin musí být slušný byznys. Poptávka dalece převyšuje nabídku.
Neví někdo, kde by se ještě daly sehnat?
Případně nechce si někdo, kdo má výše uvedené odrůdy přivydělat a naroubovat mi je ? :roll: Jistá zakázka a klidně zaplatím dopředu zálohu... :)
MikeDundee
ouško
ouško
 
Příspěvky: 75
Registrován: 17 čer 2016, 17:24
Bydliště: Olomoucko 280m

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod petrlcr » 18 čer 2016, 10:42

Zkuste ještě kouknot do zahradnictví v Drozdíňe. Já tam své Asiminy kupoval a nemohu vynachválit. Velké a silná roubované rostliny. Výběr mají obrovský, ale zda mají Vámi poptávané odrůdy netuším.
petrlcr
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 325
Registrován: 06 říj 2011, 21:14
Bydliště: Sokolov

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod romkrom » 18 čer 2016, 10:49

Doporučil bych ti koupit běžně dostupný Overlease nebo Mango, protože jsou relativně ranné a mají velké plody a pak na ně postupně naroubovat tyto nové odrůdy, život je krátký a bohužel pěstování rostlin stromů a keřů se počítá na roky. Ať se dožiješ nějaké slušné úrody ještě dokud jsi mlád a vesel :P

Mimochodem, jsem tento rok zjistil docela zajímavou věc. Asimina nemá ráda podsazení. Měl jsem kořeny až 15 cm pod povrchem zeminy a rostlina rostla velmi pomalu, nepomohl ani igelitový pařeník, i když se jinak tvářila zdravě. Tak jsem je vykopal zasadil těsně k povrchu a rostlinky se zrychlily. Mám jílovotou půdu. K tomuto zjištění pomohla náhoda.
Uživatelský avatar
romkrom
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 342
Registrován: 01 kvě 2010, 10:39
Bydliště: Kroměřížsko

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod MikeDundee » 18 čer 2016, 14:54

Přeroubování je další možnost, ale kde vzít rouby? Nechat zaslat z USA je dle zkušeností něco příšerného... A údajně asimina shazuje větve, takže úspěch není zaručen... Proto jsem chtěl pěstovat rovnou celé stromky jedné odrůdy.
Ve fóru jsem narazil na rostliny přeroubované Zdenkem Černochem, ale to asi musíte být kamarádi... :?
MikeDundee
ouško
ouško
 
Příspěvky: 75
Registrován: 17 čer 2016, 17:24
Bydliště: Olomoucko 280m

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod ZdenekCernoch » 18 čer 2016, 17:26

Odpovím i když nerad . V mém e-shopu již asiminy z kolekce od Petersona nebudou k nalezení. Letos již došlo k registraci těchto odrud v Evropě a mám kontakty na lidi kteří již s tímto mají problémy. Člověk si bude muset pár let počkat než se rozjedou matečnice v Chorvatsku.

Registraci a de facto i licenci k prodeji má Häbërli beren ze Švýcarska . Tudíž získat ji koupi téměř nemožné. Proto se budou množit jiné nové odrudy na které mám svolení od šlechtitele Cliffa Englanda a Jerry Lehmana. Ze semen které jsem od nich získal původem z ručního opylení by mohlo být kolem 6 - 8 velmi kvalitních nových odrůd asiminy.

Někteří z uživatelu kiwifora to již ví. Pracuji na projektu Agrar panonika Ernestinovo a našel jsem investora. To je také jeden z duvodu proč jsem zatím neposílal rostliny z objednávek v mém e-shopu. Již brzy se všichni dočkaji. Saša z Ukrajiny který má prsty v dovozu hybridu Junos x unshiu je již od minulého týdne v Česku. Dnes večer jedu za ním do Prahy a zítra si s ním podebatuji. Bude dělat pro mě . Já končím s montážemi v Německu a mizím do Chorvatska za učelem výstavby a realizace projektu Ernestinovo. Ještě to budu muset do konce června nějak vydržet na montážích.

128 ha pozemek s licenci na 78 ha skleníku, s termálním pramenem 100 - 120°C a možnosti výstavby termální 30Mw turbíny, hotelem pro zákazníky a skleníkem z produkce finské firmy Novarbo, které jsou schválené investorem. Počítám s tím že jeden skleník bude čistě tropický s bazenem s teplou vodou a bujnou tropickou vegetaci ( jen ovoce). Realizace se blíží velmi rychle. S14

ještě pustím do světa jednu zásadní informaci: roubovaná asimina lze s finskou technologii skleníku vypěstovat do prodejní velikosti v rámci jedné vegetační sezony ( od výsevu k prodeji roubovaného stromku nebude doba delší než 11 měsíců). Rychlost rustu a rustový potenciál asiminy v dobrých podmínkách jsou neskutečné.
mrazová kotlina Nízkého Jeseníku ve 460 m.n.m zahrada u rodiču Větřkovice
ZdenekCernoch
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3930
Registrován: 29 zář 2008, 21:38
Bydliště: Větřkovice u Vítkova

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Stanley_51 » 18 čer 2016, 20:28

MikeDundee píše:Zdravím všechny

Já tě také zdravím a vítám na kivifóru E5
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9220
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod paloo » 19 čer 2016, 07:12

MikeDundee píše:Přeroubování je další možnost, ale kde vzít rouby? Nechat zaslat z USA je dle zkušeností něco příšerného... A údajně asimina shazuje větve, takže úspěch není zaručen... Proto jsem chtěl pěstovat rovnou celé stromky jedné odrůdy.
Ve fóru jsem narazil na rostliny přeroubované Zdenkem Černochem, ale to asi musíte být kamarádi... :?

Shenandoah
Alegheny
Halvin
Maria's Joy
VE-21
Až na posledné dve mám všetky.Takže isto tu niekto bude mať aj tie posledné.A asimína nie je až také ovocie aby si do toho vrazil velké prachy.Ten čas keď sme za ne dávali velké prachy a robili dovoz z usa sú už dávno preč :D4
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7348
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod maja » 19 čer 2016, 11:55

paloo, vedela som že sa ozveš :D
shenandoah
Obrázek

alegheny
Obrázek
maja
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 330
Registrován: 31 kvě 2013, 13:25
Bydliště: pri Lučenci, 270 m.n.m. MÁRIA

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod milas » 19 čer 2016, 18:03

A to nie je všetko.... S1 poniektorí to už aj vykopali.....
Uživatelský avatar
milas
admirál
admirál
 
Příspěvky: 2582
Registrován: 27 kvě 2009, 18:15
Bydliště: Skoro Piešťany 169 m n. m.- M.I.L.A.N

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod maja » 19 čer 2016, 18:46

milas píše:A to nie je všetko.... S1 poniektorí to už aj vykopali.....

koštujeme a vykopeme, juraj+ ich jedáva so štipcom na nose, aj tak sa dá E10
maja
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 330
Registrován: 31 kvě 2013, 13:25
Bydliště: pri Lučenci, 270 m.n.m. MÁRIA

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod aron » 19 čer 2016, 20:55

Maja som rad že máš nejaké plody som zvedavý kedy ti dozrejú.
aron
nováček
nováček
 
Příspěvky: 129
Registrován: 20 črc 2015, 18:55
Bydliště: Utekáč 402 m.n.m

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod zdesta » 19 čer 2016, 21:37

Zdravím, Nechal jsem Primu ve fóliáku od přesazení, cca za 2 měsíce ji objevily menší přírůstky,
když už se oteplilo na asi 28st.,myslím, že tam nebylo až zas tak teplo, možná ne tak vlhko, zemina byla pod mulčem vlhká,
tak mi začala vadnout,radši jsem podlil, nevím, jestli ji přes léto nechat odkrytou?
ještě jsem ji neměl na přímém slunci,
taky se mi do ní pustil nějaký okusovač :(

https://postimg.cc/image/74182b5tj/
https://postimg.cc/image/tfj122uip/
https://postimg.cc/image/4q1tv8o2v/
zdesta
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 4
Registrován: 15 dub 2016, 20:26

PředchozíDalší

Zpět na PAWPAW ( Asimina )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 17 návštevníků