Pawpaw - Asimina triloba

zde můžete probrat vše o pěstování pawpaw

Moderátor: Stanley_51

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod AsiminaFan » 27 bře 2023, 16:00

Ahoj, vedeli by jste jestli by odrudy Allegheny a Shenandoah dozraly i v okrajovych oblastech?
560M.N.M
Okres Cesky Krumlov, cca 560M.N.M
AsiminaFan
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 24
Registrován: 26 bře 2023, 11:53
Bydliště: Kajov, 560 M.N.M

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Franz » 27 bře 2023, 16:46

tak záleží, kde žiješ pokud v itálii a pod. tak jo, ale v české kotlině ne, leda ve studeném skleníku
Franz
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 420
Registrován: 28 čer 2012, 07:25
Bydliště: Hranice 240 m.n.m

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod AsiminaFan » 27 bře 2023, 18:04

Franz píše:tak záleží, kde žiješ pokud v itálii a pod. tak jo, ale v české kotlině ne, leda ve studeném skleníku


teploty jsou stejne jako ve Hranici, fungovalo by to?
Okres Cesky Krumlov, cca 560M.N.M
AsiminaFan
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 24
Registrován: 26 bře 2023, 11:53
Bydliště: Kajov, 560 M.N.M

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Stanley_51 » 27 bře 2023, 21:27

AsiminaFan píše:Ahoj,

Ahoj, vítám tě na kiwifóru. E5
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9220
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Franz » 27 bře 2023, 21:38

no pokud suma efektivních teplot dosáhne 3000 a více tak bude
Franz
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 420
Registrován: 28 čer 2012, 07:25
Bydliště: Hranice 240 m.n.m

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod AsiminaFan » 28 bře 2023, 14:08

vypocital jsem 3000 - 3200 prumerne
pro teploty vyssi nez 10C
Okres Cesky Krumlov, cca 560M.N.M
AsiminaFan
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 24
Registrován: 26 bře 2023, 11:53
Bydliště: Kajov, 560 M.N.M

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod nene » 28 bře 2023, 14:22

Suma tepla = součet průměrných denních teplot za celé vegetační období.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4237
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod AsiminaFan » 28 bře 2023, 20:04

nene píše:Suma tepla = součet průměrných denních teplot za celé vegetační období.

ano, vim
Okres Cesky Krumlov, cca 560M.N.M
AsiminaFan
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 24
Registrován: 26 bře 2023, 11:53
Bydliště: Kajov, 560 M.N.M

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Josef » 29 bře 2023, 18:35

AsiminaFan: Před několika lety jsem zkoušel na Vysočině v n.v. 560m také pěstovat toto ovoce, ale už si nevzpomínám jestli to byla nějaká ta Tvoje zmiňovaná odrůda, ale jednalo se tehdy asi o 3 dostupné odrůdy ke koupi. Vysázeno u domu, jižní strana, nikdy nepřečkaly zimu. Pak jsem zkoušel i nevytápěný skleník, také to odešlo jako kiwi Jeny. Nechci Ti brát iluze, ale myslím si, že jsou to vyhozené peníze i když v posledních letech zimy nejsou ani zde takové jak byly. Zkusit můžeš, i zázraky se dnes dějí. Raději bych se venku orientoval na pěstování odolnějšího ovoce v těchto podmínkách. Pološvestka TOP gigant dosahuje zde až 120g a je to vynikající tutovka. Určitě chutná v těchto podmínkách lépe než zde venku pěstovaná asimina. Tak ať se Ti daří.
Josef
oficír
oficír
 
Příspěvky: 626
Registrován: 04 bře 2022, 14:01
Bydliště: Žďársko, 560 m.n.m - Vysočina

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod moonvil » 29 bře 2023, 19:21

Příčina nezdaru ale zřejmě nebyla čistě působením mrazu - minimálně v tom nevytápěném skleníku by to mělo v pohodě přežít. Když vidím, co všechno snesou kontejnerované asiminy... vůbec jim nevadí promrznutí květináče na kost, vysušení do poslení kapky vody, atd. Teploty až do -20C jim nečiní problém, ani mladým, větší mráz jsem nezkoušel.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4083
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod nene » 29 bře 2023, 19:42

I my považujeme pawpaw za téměř nezničitelnou rostlinu. Jediný problém jsme měli po přesazení větší asiminy, která na novém místě po přesazení "odhodila" celý naroubovaný terminál (více než pětiletý roub, dokonale srostlý, místo roubování skoro nebylo poznat, v podstatě odešel celý rozvětvený stromek Primy). Nicméně podnož jede dál a letos už půjde roubovat.
Mladé rostlinky pawpaw stíníme - máme je na místě s vysokou hladinou spodní vody a bez přistínění nestíhají a listy reznou. S přistíněním je to v pohodě a větší rostliny (asi metr), s velkou listovou plochou, už plné celodenní slunce zvĺádají dobře.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4237
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod AsiminaFan » 29 bře 2023, 19:43

Josef píše:nikdy nepřečkaly zimu.

S experimentalnim semenacem vse vyslo, jen si nejsem jistej s dozravanim
Okres Cesky Krumlov, cca 560M.N.M
AsiminaFan
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 24
Registrován: 26 bře 2023, 11:53
Bydliště: Kajov, 560 M.N.M

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Josef » 30 bře 2023, 10:10

Nene: Chtěl bych se Tě jenom zeptat, to pěstuješ venku na Vsetínsku? A jakou to má potom venku pěstované chuť? Protože ze začátku byly sazenice dosti drahé a celkem nedostupné, tak jsem si s tím opravdu tehdy pohrál přesně podle dostupných informací. Snažil jsem se nic neošidit a výsledek byl vždy stejný, nula. To samé i nevytápěný skleník. Pak jsme jednu sazenici měli ve velkém kontejneru a i s fíky jsem to vždy na zimu tahal na rudláku do garáže, v květnu ven, pak koncem října zase garáž a tak několik let. Nakonec jsme všechny kontejnery zrušili, nemělo to smysl ani efekt. I když podnebí za poslední roky se změnilo a dnešní sazenice jsou asi kvalitnější a odolnější, nechci brát v těchto výškách kolem 600m nikomu snahu a iluze, ale pořád si myslím, že toto ovoce, fíky apod... tady pěstovat venku je zatím jen přání. Vytápěný skleník, zimní zahrada, kdo má, to bych bral. Ale venku??? Ještě dnes, kde nesvítí celý den slunce, máme na jezírku led. Včera jsem ho rozbíjel. A to až na pár dní letos nebyla žádná zima jak zde bývala.
Tak ať se Ti daří.
Josef
oficír
oficír
 
Příspěvky: 626
Registrován: 04 bře 2022, 14:01
Bydliště: Žďársko, 560 m.n.m - Vysočina

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Hofis » 30 bře 2023, 20:14

Josefe, sice nejsem nene, ale pokud ti nepřežily asiminy zimu, bylo to stoprocentně vším jiným, než že by přes zimu zmrzly. Mají prokázanou mrazuvzdornost do -24°C, možná i více, některé prameny uvádějí i -27°C. Takže ty jen tak nezmrznou. :) Ale mám podobnou zkušenost jako ty z výsadby v Praze. Vysadil jsem je na podzim, ještě s listy, celkem 2 rostliny. Zaléval jsem je, staral jsem se o ně, normálně shodily listy a na jaře se neprobudila ani jedna z nich. Od té doby jsem na tohle opatrný a vysazuji ještě neolistěné stromy na jaře. A to funguje bez problémů. Moje teorie je, že asiminy strašně pomalu koření, a pokud jdou do té zimy nezakořeněné, tak je zle. Ono i celkem dlouho trvá, než se pak úplně chytnou, u mě jsou to tak 3 roky. To podle mě také souvisí s tím pomalejším kořeněním. Teprve po 3 letech začaly být slušné přírůstky a od té doby je to rok od roku lepší. Ale je to jen můj osobní názor. Jinak na severu mi bez problémů dozrává Prima, která se rozhodně neřadí mezi nejranější odrůdy. Ve Varnsdorfu dozrává v první polovině října. Jasně, Varnsdorf není česká Sibiř, ale také tam není zrovna nejtepleji. Myslím, že kdyby si u sebe vsadil na nějaké ranější odrůdy, jako třeba Summer Delight, Pensylvania Golden 2 nebo 3, Belle a možná i Overleese, tak by ses plodů zřejmě také dočkal. Ale jsou tu jiní odborníci na toto téma, kteří vědí daleko víc, třeba poradí... :wink:
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3809
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Franz » 30 bře 2023, 21:06

ano souhlasím s předcházejícími, že zimou to není pokud je v zemi tak zmrznutí nehrozí uhyne jen pokud je nějak načatá a jen ty nejranější PA2,PA3 by teoreticky mohli dozrát všechny ostatní dozrávají později, ale spíš na vysočině de dá pěstovat jen jako okrasná rostlina což považuji za nesmysl
Franz
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 420
Registrován: 28 čer 2012, 07:25
Bydliště: Hranice 240 m.n.m

PředchozíDalší

Zpět na PAWPAW ( Asimina )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 24 návštevníků