Pawpaw - Asimina triloba

zde můžete probrat vše o pěstování pawpaw

Moderátor: Stanley_51

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod kasta » 28 říj 2023, 09:34

Ja dnes nasel pod stromem ten plod, co ho od zari intenzivne pozoruju :) Je mekky, jen malicko otlaceny na jednom miste, ale jeste vubec nevoni, tak jsem ho zatim dal dovnitr a vyckam. Vaha 190g.
Jestli mam opravdu ty odrudy, co jsem kupoval (Summer Delight a Allegheny), tak myslim, ze to odpovida tem Alleghenam - pozdejsi, mensi, ale brzky nastup do plodnosti rostliny, ve srovnani s tou druhou. Uvidim, jestli tam objevim ty citrusovy tony typicky pro tuhle odrudu :)
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1308
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod AsiminaFan » 28 říj 2023, 10:15

odkud jsi kupoval?
Okres Cesky Krumlov, cca 560M.N.M
AsiminaFan
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 24
Registrován: 26 bře 2023, 11:53
Bydliště: Kajov, 560 M.N.M

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Hofis » 28 říj 2023, 10:15

Začne vonět do pár dnů, pokud je měkký. To se nedá přehlédnout... :wink:
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3809
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod nene » 28 říj 2023, 11:39

kasta píše: Uvidim, jestli tam objevim ty citrusovy tony typicky pro tuhle odrudu :)


To jako fakt? :shock: No, něco tam asi bude, protože nám Allegheny moc nechutná a to nám pawpaw chutnají hodně :wink: . Citrus s banánem....to je skoro jak popis chuti vína :lol:

Do toho jak moc ho necháš změknout ti kecat nebudeme, ale nepřežeň to, je to pak místy nahořklé (to bude ten citrus :wink: ). Ale je to tak u všech odrůd. Když už to samo spadlo......jíme hned, nejdéle za dva dny. Až budeš mít plodů víc, tak si to sám "ohmatáš" a budeš vědět, co ti chutná víc. My ty hodně přezrálé (spadnou a my nejsme u stromu) s hnědými fleky necháváme kosům. Ale tvrdé jsou samozřejmě taky nedobré......U těch hodně měkkých nám ještě vadí, že je velice tenká slupka a špatně se to vyjídá lžičkou bez toho, aby ji člověk nepřibral.

Ale jinak - opravdu blahopřejeme k úrodě, drželi jsme palce.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4237
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Hofis » 28 říj 2023, 12:04

Ano, pravda, pokud je to měkké, dá se to jíst hned. Jakmile se začnou objevovat hnědé fleky, je potřeba to okamžitě sníst. Já je mám tedy raději už uleželé, když tak pěkně voní. Ale jakmile to přezraje, tak už to také není ono. Už takové zkaramelizované mi to pak nechutná... :) Hranice je tedy opravdu tenká, a je asi lepší první plod sníst spíš dřív, než později přezrálý. S14
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3809
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod kasta » 28 říj 2023, 17:15

Dekuju moc vsem! Kupoval jsem je v ekozahradnictvi, s nima mam celkem dobry zkusenosti, s vyjimkou kiwi teda, tam to byl pruser

Ja jsem si prave o te odrude Allegheny neco vic cetl primo na strankach od toho slechtitele (Peterson), kde zminuje ty citrusove tony. Asi bude mit opravdu jinou chut, on o nem zase pise, ze tuhle odrudu ani sirit nechtel, protoze je mensi a ma vetsi podil semen, nez si dal jako standart, ale zakaznici, si ji "vynutili" kvuli specielni chuti :)

Tak ja mu dam jeste den a rozkrojim zitra navecer, pak stejne odjizdim, tak to akorat hezky vyjde. Fleky zatim nejsou, treba se jeste trochu rozvoni. Je to experiment, ale ja jsem letos v urodu jeste ani nedoufal, navic bez opyleni...
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1308
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod nene » 28 říj 2023, 17:24

My jsme Allegheny koupili taky jen ze zvědavosti - vycházelo v degustacích jako jasná jednička. Ale - pro nás nic moc, s těmi semeny to sedí, malé to je taky :) .
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4237
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod kasta » 28 říj 2023, 17:35

nene píše:My jsme Allegheny koupili taky jen ze zvědavosti - vycházelo v degustacích jako jasná jednička. Ale - pro nás nic moc, s těmi semeny to sedí, malé to je taky :) .


Bude asi fakt vyrazneji jiny, no to posoudim asi az za par let. Chut je samozrejme individualni, a vam nechutna ani mispule Nottingham, ktera je naprosto skvela, takze me to nedesi :) :) :)

P.S. mne teda porad vic pripada, ze u vetsiny ovoce chut zalezi hodne na lokalite, jak mu to tam sedne a dari se mu tam. ze to moc nejde zobecnit. no uvidim zitra...
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1308
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod moonvil » 28 říj 2023, 18:13

Už jsem těch asimin ochutnal docela hodně (i díky Mirkovým degustacím v Hranicích) a začínám mít dojem, že chuť je daná odrůdou jen do jisté míry, zatímco mnohem více je ovlivněna dalšími vlivy jako lokalitou, výživou, množstvím dostupné vody, stupněm vyzrání (velmi důležité!) apod.
Nechci tím říci, že je úplně jedno jakou člověk vysadí odrůdu, to ne, ty rozdíly v chuti tam rozhodně jsou, ale nezdá se mi to tak výrazné jako u jiných ovocných druhů. Na nějaké citrusové tóny bych moc nespoléhal, možná je tam někdo bude cítíit, ale to je velmi individuální.
Letos mi tu dozrává asi 6-7 semenáčů (téměř vše premiéra), je to z výběrových semen včetně různých vítězů degustačních soutěží v USA a zatím jsem tam neobjevil něco, z čeho bych padl na zadek.
Pro mě osobně zůstává favoritem Petersonův Potomac, ale opět - nejsem zatím schopen potvrdit, že stejná odrůda by chutnala v jiných podmínkách nebo naroubovaná na jiné podnoži totožně. Skoro bych se tomu divil.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4083
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod longr » 28 říj 2023, 18:27

Rozdíly v chuti tam jsou, ale ten silný základ je +- stejný, jak píše moonvil. Teď jsem měl pár plodů od p. Rézla, mix odrůd, bylo to v bedýnce, ale přesto, že jsem neznal odrůdy, něco se odlišit dalo. Chuť byla víceméně u všech dobrá (hlavně dáno (pře)zrálostí), ale jeden plod byl exkluzivní. Skoro bych se vsadil, že to byla odrůda Lehman's Delight, kterou jsem od něj myslím loni koštoval a velmi mi chutnala.
Moje Prima letos měla už pár kilo plodů a chuť taky vynikající.
longr
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 383
Registrován: 15 lis 2021, 15:47
Bydliště: Brno-Bystrc, cca 229 m n. m., Novojičínsko, cca 265 m n. m.

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod kasta » 30 říj 2023, 17:06

Tak jsem dnes tu asiminu schroupal. Byl to zajimavy zazitek, nevim, co vsechno jsem tam citil za chut, zezacatku nejvic nejaky saponat :) potom asi hlavne mango, ale bez naznaku kyselosti. Citrusy ani horkost ne. Nejdriv to bylo hodne nezvykly, ale jak jsem ji jedl, chutnala mi cim dal vic. Allegheny to ale asi nebudou, pecky tvori jen 4% hmotnosti plodu a ne 8%. Takze patrani pokracuje.
Obrázek
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1308
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod nene » 30 říj 2023, 17:33

Sákryš, schroupal při jezení asiminy mi nepřijde jako to správné slovo, máme si dělat starosti? :wink:
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4237
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod kasta » 30 říj 2023, 17:44

nene píše:Sákryš, schroupal při jezení asiminy mi nepřijde jako to správné slovo, máme si dělat starosti? :wink:


Zatim ziju :) ale ty seminka jsem opatrne vyndal a jsou vsechny na te vaze, chystam se je vysit (ale fakt je, ze vypadaji celkem lakave, jako nejaky orisky)
Asi nema smysl poustet se na zaklade tvaru a velikosti plodu a semen do patrani, co mam za odrudu, ze? Mozna pristi rok, jestli bude plodu vic (uz se tesim)
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1308
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Berett » 30 říj 2023, 19:02

kasta: ja si myslim ze ten 8% je prumer, a ze kazdy ovoce ze stejneho stromu je o neco jine.
ale 4% semen na to cele ovoce je velmi dobre! :D
Berett
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 15
Registrován: 19 říj 2023, 17:37
Bydliště: Loučovice, 690 m.n.m

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod kasta » 30 říj 2023, 19:40

Berett píše:kasta: ja si myslim ze ten 8% je prumer, a ze kazdy ovoce ze stejneho stromu je o neco jine.
ale 4% semen na to cele ovoce je velmi dobre! :D


jasne byl to prvni plod, jeste samosprasne opyleny, nemuzu z toho moc vyvozovat. jen ze prave u te odrudy Allegheny psali u Petersonu, ze ma vic semen v pomeru k duzine, v prumeru 8 procent. no pristi rok budu snad chytrejsi
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1308
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

PředchozíDalší

Zpět na PAWPAW ( Asimina )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků