Pawpaw - Asimina triloba

zde můžete probrat vše o pěstování pawpaw

Moderátor: Stanley_51

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Hofis » 02 kvě 2020, 11:17

Jj, Ivane, já také s Rudou souhlasím, všude je to jinak a každý musí sám vidět, co tak nějak stačí u něj doma, to je jasné. Zas když nenapíšeš nic a s nikým nic neporovnáš a neprobereš, tak taky nic nevíš. V kolektivu je prostě síla! :wink:
Jinak pokud jsem v plné náloži, tak mám v Praze cca 3 kubíky vody, ve Varnsdorfu necelé dva. V Praze jsem měl na žačátku března plnou nálož a přebytečnou vodu jsem v zimě vyléval na zahradu. Cca tak 2 kubíky jsem mohl v Praze za zimu po zahradě rozlít. Teď už mám po tomto suchém jaru v Praze jen asi jeden kubík zásob, takže cca 2 kubíky už jsem použil na rozjetí zahrady, aby to k něčemu alespoň trochu vypadalo. Jeden kubík je tak na dvě pořádná kompletní zalití zahrady. Takže teď by už déšť opravdu bodnul, jinak budu za chvíli na suchu. S13
Ve Varnsdorfu je situace dobrá, ze sklepa odčerpáváme spodní vodu do záhonů, nádrže jsou plné a prší trochu skoro každý den, dnes zatím 3 mm, včera necelé 2 mm, ve středu 7,5 mm. Ve VDF se dvěma kubíky většinou bohatě vystačím, i když v tom suchu před 2 lety jsme také museli napouštět kubíkovou nádrž z vodovodu, to bylo opravdu extra zlé. Letos to tu na to zatím nevypadá, i když tu předtím opravdu skoro měsíc a půl nekáplo, tráva je zelený koberec a půda stále poddajná pod nohama. Teď už se tu pomalu blížíme ke 300 mm od začátku roku.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3806
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Franz » 02 kvě 2020, 20:37

Zdravím,

tak mám hodnocení mrazů na poupata květů, mráz byl ve dvou vlnách nejprve - 7až -8 a o 10 dní později -5 až -6 nejlépe obstáli PA1, PA2, Gent blum,Alegheny minimální poškození hodně odrůd 50-70% nejhůře sunflower a prima cca90% kvetů pryč, ale tvoří se nové květy byť ne v tak velkém počtu.
Letošní rok první kdy mrazík poškodil poupata v prědchozích letech taky mrazy udeřily, ale ne po několik dní holt každý strom má regeneraci jen do jisté meze.
Asiminy snesou i velký přísušek, ale pak to moc neroste a jakmile se plody v pozdním létě zvětšují a pak zaprší tak mají tak tendenci praskat. U nově sazaných rostlin doporučuji 1 až 2X za týden konev vody.
Co se týče těžkých půd domnívám se že při správné výživě v něm rostou bez problémů.
Franz
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 420
Registrován: 28 čer 2012, 07:25
Bydliště: Hranice 240 m.n.m

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Radim K » 02 kvě 2020, 20:56

ivan píše:...takže "chlapi zo západu" buďte radi, že Atlantik máte bližšie, táto kontinentálna klíma, čo je u nás je na..... S13

Posledních 7 let mi klima u nás jako oceánické rozhodně nepřijde. Ale je fakt, že je to lepší, než to Nitrianské Mongolsko :lol: Aspoň ty zimy nám to zatím ještě ohřívá, i když už pozoruji, že ne tak, jako dříve, když byly drsné zimy, tak to bylo více poznat. Srážkový význam je ale skoro nulový. Paradoxně spíš kvůli "blízkosti" oceánu máme nevhodně načasované přechody studených front s nízkou konvekcí a tudíž i nízkými úhrny srážek. Loňský rok bylo krásně vidět, že konvekce zesilovala vždy až od východu Čech/západní Vysočiny.

Jinak u nás Primy a Sunflower přišly zhruba o 70% květů. Ale zbylých 30% by snad mohlo dát plně dostačující úrodu. Belle nezůstal ani jediný kvítek (ale je mladá), Mary Foos Johnson má všehovšudy dva kvítky (dvoumetrová) a nejlépe dopadla Susquehanna a Prima v sadu, kde je tak 50% květů.
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1906
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Kika » 03 kvě 2020, 05:42

Diky, jilovitou pudu nemame, ale tezsi, hutna je. Samozrejme jsem ji smichala s kompostem pri vysadbe. Myslela jsem, ze by tu jit mohla, ale zatim nic moc. Tak treba se jeste porad usazuje a jeste to rozjede casem?
Pravda je, ze treba jablone a svestky tu jedou paradne, ale hrusne nebo kdoule taky sedi a nerostou.
Kika
ouško
ouško
 
Příspěvky: 73
Registrován: 18 říj 2018, 08:13
Bydliště: Taborsko 405 m.n.m., Praha 260 m.n.m.

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Jožka » 03 kvě 2020, 06:08

Kika: První dva až tři roky asiminy moc divoce nerostou až později se rozjedou a to já mám půdu písčitou.
Jožka
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1199
Registrován: 17 lis 2016, 10:58
Bydliště: Strážnice 177m.n.m.

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod milos 51 » 03 kvě 2020, 11:35

Kika : Nevypátral jsem ,kde asi tak přibližně bydlíš . Stačilo by u kterého města ...Je docela možné ,že té asimíně je zima . U nás v Břeclavi už odkvétají . Já mám dobrou zkušenost s malým foliovým krytem . Je na str. 271 (Lenkalor) . Stačí klidně jen jeden -dva roky ,než rostlina nastartuje . Pokud je asimína vysazena na břehu potoka ,jak píšeš ,tak je podle mého názoru na ideálním místě . Protože se uvádí ,že v domovině rostou právě na takových místech . Na březích jezer, řek a potoků a na podmáčených místech .( upravuji : na zaplavovaných ) A taky mám zkušenost ,že velice dobře reaguje na přihnojení a to i na list . Tak ji zkus podmáznout cereritem a nebo i něčím lepším :D
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1865
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod paloo » 04 kvě 2020, 07:59

Na asiminach sú tisíce kvetov a asi skončia v najbližšom čase na zemi.
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7346
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Hofis » 04 kvě 2020, 13:06

Ve Varnsdorfu se teprve začínají zvětšovat poupata, z těch nejlepších už začíná čouhat ten tradiční zobáček, ale zatím nekvete nic.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3806
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Kika » 05 kvě 2020, 06:53

Milos51, dekuji, jde o Taborsko, cca 400 m.n.m.
Zkusim prihnojit, ten kryt je dobra inspirace.
Kika
ouško
ouško
 
Příspěvky: 73
Registrován: 18 říj 2018, 08:13
Bydliště: Taborsko 405 m.n.m., Praha 260 m.n.m.

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod vlado69 » 06 kvě 2020, 14:48

Kutná Hora: Sunflower- v plném květu, Prolific- první květy se začínají vybarvovat, semenáče- velikost květů 1 cm.
vlado69
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 330
Registrován: 17 lis 2008, 23:10
Bydliště: Kutná Hora

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod paloo » 06 kvě 2020, 20:19

Jedna s kvitnúcich,Allegheny
Obrázek
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7346
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Radim K » 07 kvě 2020, 19:57

Na jihozápadě Asiminy začaly odkvétat, plůdky ještě zažijí propad, ale už se to rýsuje.
2 Primy a dole Sunflower:
Obrázek

Obrázek

Obrázek

Máloco je tak vděčné, co do pravidelnosti plození u nás, než právě Asimina. Od doby nastoupení do plodnosti je úroda každý rok i přes ty jarní šílenosti posledních let.
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1906
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod antarian » 07 kvě 2020, 23:54

Tak uz jsem videl psa hrabat u asiminy i pres ten kacirek :-(

Dost silne pochybuju ze mam sanci z te asiminy udelat strom co to prezije :-)

Aspon jsem ji jednou chytnul, tak si to mozna bude pamatovat a zejtra tam nasypu odpuzovac na krtky a psy a uvidime treba to taky pomuze.

Proste ta asimina je pro ty psy fakt jak magnet.

No aspon nemam problem s kockama a kiwi ty mi n pozemek nevlezou :-))))
antarian
velitel
velitel
 
Příspěvky: 798
Registrován: 02 zář 2018, 14:53
Bydliště: Kamhajek (kolinsko) 282m n.m.

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Lenkalor » 08 kvě 2020, 00:32

Tak rozříznout napůl kari síť, naklepat kolíky okolo asimin a zakopat a přivázat síť k nim. Za dva roky by už psi mohli dostat rozum a asiminy vyrůst.
Někdy je těžké být chytřejší než zvíře, vím o čem mluvím, máme belgického ovčáka. :)
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1131
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod nene » 08 kvě 2020, 06:22

Tak tak...my řešili vyhrabávání kanadských borůvek - položili jsme (a přikurtovali kolíky) na zem kolem dokola kytky pletivo (normální plotové) a to jsme zasypali rašelinou - psisko to zkusilo jednou a byl klid. Položit tu kari síť je ještě lepší nápad. S6
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4228
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

PředchozíDalší

Zpět na PAWPAW ( Asimina )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků