Pawpaw - Asimina triloba

zde můžete probrat vše o pěstování pawpaw

Moderátor: Stanley_51

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod moonvil » 29 kvě 2018, 11:45

Petr z H. píše:A máte někdo srovnání šlechtěných odrůd a semenáčů? Jsou jejich plody výrazně menší nebo horší chuti? Pěstuji si právě semenáče, tak bych rád relevantní informace, zda skutečně stojí za to je očkovat, nebo je nechat vyrůst jako semenáče? Semena jsou ze samosprašné odrůdy, tak bych předpokládal, že si původní vlastnosti zachovají?


Jako vždy to bude trochu loterie, ale podle dostupných informací to vypadá, že procento použitelných semenáčů je poměrně vysoké. Samozřejmě hodně pomůže, když ta semena, která vyseješ, budou pocházet z kvalitních velkoplodých rostlin.
A nic ti nebrání část stromku nechat původní (semenáč) a část přeroubovat nějakou ověřenou odrůdou. U samosprašné odrůdy neznamená nutně, že si zcela zachová původní vlastnosti, bylo by to supr, ale bohužel se na to nedá spolehnout.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4086
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Jožka » 29 kvě 2018, 17:40

Píšete že vám rostliny od p. Rezla nerostou a nepřežily zimu, já byl u něj ve skleníku hned první den kdy vyhlásil že bude prodávat a všechny rostlyny byly strašně malé velikstí snad jen do deseti centimetru. Větší rostlyny vubec neprodával snad možná jen svým známým. Cenově ta kvalita neodpovidá.
Jožka
generál
generál
 
Příspěvky: 1205
Registrován: 17 lis 2016, 10:58
Bydliště: Strážnice 177m.n.m.

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod alex » 29 kvě 2018, 17:46

co stal taky 10cm kusok?
alex
člen
člen
 
Příspěvky: 463
Registrován: 15 lis 2016, 17:30
Bydliště: Rajka, HU | 126m | USDA 7b

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod MikeDundee » 29 kvě 2018, 22:58

U Rézla jsem byl hned druhý den co to otevřel a měl tam už jen pár těch malinkých 10cm. Na stránkách chtěl za jednu rostlinu 400,- ale na místě nám říkal že ty malé jsou jen zbytky a že nám je dá za 200,- za kus. Tak nevím komu se poštěstilo koupit od něj ty velké. Měl jsem takovou radost že mám 6 různých odrůd (a to ještě po náročné dopravě do Bambusária abychom tam byli mezi prvními) a nakonec nic z toho.
Někde jsem četl, že se ty větší lépe ujímají, že by se asimina měla vysadit do volné půdy při velikosti cca 100cm.

Chtěl bych se zeptat těch šťastnějších kterým už asiminy plodí - je nějaký rozdíl v chuti mezi jednotlivými odrůdami ? A liší se chutí plodící semenáč... ?
MikeDundee
ouško
ouško
 
Příspěvky: 75
Registrován: 17 čer 2016, 17:24
Bydliště: Olomoucko 280m

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Petr z H. » 30 kvě 2018, 08:01

MikeDundee píše:Někde jsem četl, že se ty větší lépe ujímají, že by se asimina měla vysadit do volné půdy při velikosti cca 100cm.


Tak stratifikaci venku bych nedělal, četl jsem, že semena nepřežijí mráz, takže by mohly přes zimu buď vyschnout, nebo umrznout. Doporučil bych stratifikovat přes zimu v lednici, a až na jaře sázet do země. A pokud je semeno dobře uchováno, klíčivost je 100 %, takže jich stovky potřeba nebudou. ;)

Tady je foto mého aktuálního stavu - klíčit začaly na konci února, po popsaných peripetiích se opět maličko hýbají, na některých je vidět, že znovu obrážejí i ty, kterým listí uhynulo :

Obrázek

Jinak toho přesazování bych se až tak nebál, viz. toto video:

https://www.youtube.com/watch?v=vtXeqpTqoG8

Asi do toho půjdu na podzim, vysadím je do sadu. Stínit už nebude nutné, škůdci taky nebudou, a vlhka bude dostatek. Možná to je lepší varinata, než trápit kořeny další rok v PETkách.
Uživatelský avatar
Petr z H.
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 351
Registrován: 06 úno 2018, 11:53
Bydliště: Brněnsko 400 a 435 m.n.m.

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Stanley_51 » 30 kvě 2018, 10:27

Petr z H. píše: Jinak toho přesazování bych se až tak nebál,

Nevím jaké má kdo zkušenosti s přesazováním, ale mám pocit, že je to jen mýtus. Přesazoval jsem jak malé semenáčky, tak velké rostliny úplně stejně jako cokoliv jiného. Žádné škody jsem nezaznamenal. Dokonce na květnících velkých ( 80 cm ) stromků bylo upozornění - opatrně rozřežte květináč, ať se neporuší kořenový bal. Kořeny koukaly z odvodňovacích otvorů, ale normálně jsem je vyklepl, bal rozrušil a zasadil do volné půdy. Úplně bez problémů rostou a plodí.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9220
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod nene » 30 kvě 2018, 10:35

Stanley_51 píše:[... bal rozrušil ....


Tohle je asi "jádro pudla"...my byli zpočátku zbabělci a ooopatrněěěě :) se snažili vysadit rostlinu pawpaw tak, aby se bal nerozpadl a kořeny nedejbože nepoškodily. U některých rostlin se nám to nepovedlo, bal se rozpadl a rostliny už plodí, ty druhé spíše stagnují.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4237
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod alex » 30 kvě 2018, 10:48

minulorocne semenace
Obrázek
Obrázek
alex
člen
člen
 
Příspěvky: 463
Registrován: 15 lis 2016, 17:30
Bydliště: Rajka, HU | 126m | USDA 7b

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod MikeDundee » 30 kvě 2018, 13:03

Alex: Moc pěkné rostlinky. Mohu se tě zeptat, jaký jsi tam dával substrát ? (resp. z čeho a v jakých poměrech jsi jej umíchal aby se v tom rostlince první 2 roky líbilo a nebyla ani v suchu ani přemokřena) ?
MikeDundee
ouško
ouško
 
Příspěvky: 75
Registrován: 17 čer 2016, 17:24
Bydliště: Olomoucko 280m

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod alex » 30 kvě 2018, 13:16

uprimne? najlacnejsi z hornbachu
alex
člen
člen
 
Příspěvky: 463
Registrován: 15 lis 2016, 17:30
Bydliště: Rajka, HU | 126m | USDA 7b

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Petr z H. » 30 kvě 2018, 13:31

Teď jsem dohledal nějaké odborné články ohledně pěstování. Semena stratifikovat při 5°C alespoň 7 týdnů. Nepřežijí teplotu < -15°C. Semena mohou být uchována 2-3 roky v ZIP sáčku ve vlhké rašelině při 5°C. Dobré výsledky byly dosaženy se směsí rašeliny a písku v poměru 1:1. pH ideálně kolem 5.5. Vysoká nádoba - 30-40cm. Přihnojování Osmocote 14-14-14 (14N-6.1P-11.6K) v dávkování 2.22 g/l. Nebo Peters 20-20-20 (20N-8.78P-16.6K) v dávce 0.8g/l. Pěstovat ve středním stínu venku, či slabém stínu ve skleníku - zastínění způsobí větší tvorbu listů. Vyhřívání dna nádoby 32°C, pěstováno při teplotě 24°C. Sazenice přesazovat až po dosažení alespoň 10 listů, jinak mohou pro tuto sezónu ukončit růst. Přesazovat do 4-8l vysokých nádob (https://www.stuewe.com/products/treepots.php).
Uživatelský avatar
Petr z H.
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 351
Registrován: 06 úno 2018, 11:53
Bydliště: Brněnsko 400 a 435 m.n.m.

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Franz » 30 kvě 2018, 17:22

Zdravím po delší odmlce, vegetace roste letošního roku úžasně asiminy nevyjímaje.Pro ilustraci přikládám i fotky, letos bude dozrávat zhruba 30 odrůd asimin na v jedné lokalitě kde konečně budu moci posoudit perspektivní odrůdy pro naši kotlinu i když favority už nějaké mám, pokud bude zde na kiwiforu zájem mohl bych udělat den otevřených dveří s ochutnávkou a přednáškou.
Obrázek
Obrázek
Pokud bude mít někdo zájem o substrát pro asiminy můžu nabídnout v 70l balení jedná se o vlastní recepturu která se osvědčila.
Franz
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 420
Registrován: 28 čer 2012, 07:25
Bydliště: Hranice 240 m.n.m

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod moonvil » 30 kvě 2018, 17:40

Skvělá zpráva, den otevřených dveří by byl supr věc - za mě na 100% účast!
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4086
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod milos 51 » 30 kvě 2018, 18:22

Obrázek
Taky mě to těší ! Mirku super !! A přidávám první asimínový dezert - luksusní kavárna Břeclav. Zdeňku ,už nás nedoženeš ! :lol:
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1868
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Jožka » 30 kvě 2018, 18:30

MikeDundee- já když byl u p.Rézla tak za ty mrnavé rostlinky chtěl 400kč žádnou slevu nedával, tak to jsi měl štěstí že ti slevil na 200kč.
Jožka
generál
generál
 
Příspěvky: 1205
Registrován: 17 lis 2016, 10:58
Bydliště: Strážnice 177m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na PAWPAW ( Asimina )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 20 návštevníků