Pawpaw - Asimina triloba

zde můžete probrat vše o pěstování pawpaw

Moderátor: Stanley_51

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod MikeDundee » 30 kvě 2018, 20:25

Jožka: No on nám vyloženě říkal že to větší prodal předchozí den a že za tyhle prťavé chce 200,- U těchto byl roub z hlavního stonku jen 2-3cm. Podle tvého vyprávění to ale vypadá, že první den prodával za plné peníze 10 centimetrové a ten druhý den rozprodával 8 centimetrové se slevou :lol:

Franz: Mně se ten nápad líbí. Ikdyž jsem na vás krapánek naštvaný že jste mě vytrvale odmítal po 3 roky cokoliv prodat či rezervovat a já se kvůli tomu musel honit za tomely různě po republice, ikdyž to mám k vám do Hranic nejblíž :D
MikeDundee
ouško
ouško
 
Příspěvky: 75
Registrován: 17 čer 2016, 17:24
Bydliště: Olomoucko 280m

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Jožka » 31 kvě 2018, 15:33

Mike: je to tak prošel jsem celý skleník i jujuby a tomely byly malé a všechno bylo po čtyřech stovkách. V Uh. Ostrohu mají asiminy za 800kč vysoké asi 60cm až 1m, ale jenom dvě odrudy.
Jožka
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1193
Registrován: 17 lis 2016, 10:58
Bydliště: Strážnice 177m.n.m.

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod MikeDundee » 31 kvě 2018, 18:16

To je právě ten problém, který jsem tady zmiňoval. Není to pořádně od koho koupit. Buď jde o nějaké pochybné dovozy, semenáče, nebo jen 1-2 odrůdy (Uherský Ostroh nebo Kruh kde mají jen Primu a to na osobní odběr pro mě přes půlku republiky v Jilemnici), nebo nekvalitní nedopěstované asiminy od Rézla, které jsou hned pryč a pak stejně pojdou. A přitom zájemců je spousta a jsou ochotni zaplatit o dost víc, než je standartní cena běžných ovocných dřevin.
Protože jsem se už 2x spálil, jsem rozhodnutý, že jakmile postavím skleník, tak po vzoru Petra z H. zkusím vypěstovat vlastní semenáče a pak je případně zkusím něčím přeroubovat. Sice to bude pár let trvat než si pochutnám, ale mezitím mi budou dělat radost tomely, fíky, moruše a jiné exotické ovoce, které letos mají nasazeny plody...
MikeDundee
ouško
ouško
 
Příspěvky: 75
Registrován: 17 čer 2016, 17:24
Bydliště: Olomoucko 280m

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Marek107 » 31 kvě 2018, 22:23

A co tak https://www.drozdin.cz/seznam.pdf máš to kousek.
Marek107
oficír
oficír
 
Příspěvky: 574
Registrován: 28 srp 2008, 12:37
Bydliště: Veseli nad Morovou, 170 m.n.m

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod MikeDundee » 31 kvě 2018, 23:38

Marek107: Díky za odkaz. Před lety tam měli jen semenáče a pár základních odrůd, teď koukám nabídku rozšířili.
Z Droždína mám ale rozporuplné zkušenosti. Koupil jsem tam dost věcí. Něco super (hlavně prostokořenné stromky na podzim), jiné rostliny nerostly či pošly (hlavně z kontejnerů), u dalších očividná záměna odrůd (toto potvrzují i další lidé např. na zahrada.cz). Teď na podzim jsem vykopával moruši trnavskou, kterou jsem u nich koupil jako bonsaj (ležela jim tam v kontejneru několik let podle cedulky), za 3 roky nevyrostla ani o píď až jsem ji teď nahradil odrůdou Illinois Everbearing, která má přírůstky a už teď plodí :-)
Ale díky za odkaz. Možná se tam zajedu podívat a pokud by byly rostlinky většího vzrůstu a v dobré kondici, možná nějakou zakoupím a budu doufat, že odrůda sedí ;-) Sice z těch odrůd které jsem původně chtěl mají jen Shenandoah, ale asi slevím ze svých požadavků a spokojím se s něčím než s ničím :-)
MikeDundee
ouško
ouško
 
Příspěvky: 75
Registrován: 17 čer 2016, 17:24
Bydliště: Olomoucko 280m

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod ZdenekCernoch » 01 čer 2018, 07:03

v příštím roce to už pustím i v čechách do prodeje letos je toho málo. Na příští rok by mohlo být kolem 13 000 roubovancu. Zaleží co na to L........ kupuje za 40 000 US ročně z USA. Sady v Chorvatsku ......... Chtělo by to tak 30 000 kytek ročně jenže na to není kapacita a žel ani dostatek roubu S15 Ve 3 leté kultuře a použitím Quick pots 6T20 je to na cirka 1700 m2 s manipulačním prostorem S15

Stále není vyřešen problem vysoké mortality kytek po výsadbě do sadu - zdravá cirka 1 metr vysoká rostlina zhnědně a nevyraší. V květináči vše zdravé a rostoucí . Prostě tohle mi hlava nebere. Druhá věc jsou srnci ti mají na svědomí dalších x desítek zničených rostlin.
mrazová kotlina Nízkého Jeseníku ve 460 m.n.m zahrada u rodiču Větřkovice
ZdenekCernoch
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3930
Registrován: 29 zář 2008, 21:38
Bydliště: Větřkovice u Vítkova

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Petr z H. » 01 čer 2018, 09:13

ZdenekCernoch píše:Stále není vyřešen problem vysoké mortality kytek po výsadbě do sadu - zdravá cirka 1 metr vysoká rostlina zhnědně a nevyraší. V květináči vše zdravé a rostoucí.

Myslím, že to je ten stejný problém, co jsem měl já, když jsem nechal klíčit semena ve směsi zeminy/kompostu. Vše vzešlo, ale postupně u některých začaly blednout a usychat listy, až odešel celý letorost. Naznal jsem, že to je přemokřením, protože na dně PETek bylo blátíčko. Po přesazení do zahradnického substrátu se vzchopily a začínají odspodu znovy rašit i ty pošlé semenáčky. Nemůže být stejný problém při přesazení rostlin do volné půdy? Buď nepropustná jílovitá půda, kde dojde k přemokření kořenů, nebo nějaký minerál/pH, na které jsou asiminy "alergické"?
Což mi vyvolává otázku - vy, kterým se bez problémů ujaly - do jaké zeminy/jakým způsobem sázíte sazenice z kontejneru do volné půdy?
Uživatelský avatar
Petr z H.
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 348
Registrován: 06 úno 2018, 11:53
Bydliště: Brněnsko 400 a 435 m.n.m.

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Jakub » 01 čer 2018, 13:51

MikeDundee píše: Není to pořádně od koho koupit.

A co třeba ještě zkusit Limbach? Stejný problém jsem řešil loni. Na podzim jsem odtamtud vzal 2 stromky, mají cca 130 cm, oba drží i nějaké plody, tak snad je udrží nadále. Nejhezčí je asimina z Hranic, tam měly plody smůlu a omlátily je kroupy, mám ještě asiminu z 1 zdroje z Olomouce, no comment... :)
Obrázek Obrázek
Loňské Limbach
Obrázek
Z Hranic
Obrázek
To nejlepší nakonec, pětiletá Prima z Droždína S6
Jakub
oficír
oficír
 
Příspěvky: 517
Registrován: 23 lis 2013, 21:31
Bydliště: Vsetínsko 490 m.n.m. USDA 6b

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod MikeDundee » 01 čer 2018, 17:23

Tak jsem se vypravil do Droždína. Musím pochválit jejich rostlinky, krásné, metr vysoké. Vzal jsem na zkoušku Primu a Mary Foos a zrovna nasadil ven. Bohužel Shenandoah neměli (ale už je mi to jedno, chci mít alespoň něco, už mě to prostě nebaví jezdit po republice a shánět). Paní mi říkala, že to stejně všechno chutná stejně dobře. Rostliny si prý sami množí z dospělejších rostlin na zahradě. Takže díky Marek107 na upozornění o rozšíření jejich sortimentu. A doufám, že nedopadnu jak Jakub - přesně tak se mi chovaly některé kontejnerované rostliny od nich - vůbec to nerostlo.
Jinak kamarád kterému také pozdechala většina rostlin z Bambusária si u majitele stěžoval - Rézl mu odpověděl že jeho rostliny musí IHNED!!! po nákupu do volné půdy, jinak je prý jasné, že v jeho kontejnerech a substrátu nepřežijí . To jsem zvědavý kdo si dobrovolně vysadil jeho osmicentimetrové nedopěstky na začátku parného léta dobrovolně ven. Tak to tady uvádím pro zajímavost dalším nakupujícím ať ví, jak se mají s jeho materiálem chovat...
MikeDundee
ouško
ouško
 
Příspěvky: 75
Registrován: 17 čer 2016, 17:24
Bydliště: Olomoucko 280m

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod caver » 01 čer 2018, 18:02

Franz: dobrá zpráva, vítej zpět. Pro balík substrátu se k Tobě zastavím, na anony není nic lepšího, poslední zbytky z minula jsem si chránil jak oko v hlavě.
caver
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 459
Registrován: 03 zář 2009, 12:31
Bydliště: Hranice IV Drahotuše

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Franz » 01 čer 2018, 20:02

ZdenekCernoch píše:v příštím roce to už pustím i v čechách do prodeje letos je toho málo. Na příští rok by mohlo být kolem 13 000 roubovancu. Zaleží co na to L........ kupuje za 40 000 US ročně z USA. Sady v Chorvatsku ......... Chtělo by to tak 30 000 kytek ročně jenže na to není kapacita a žel ani dostatek roubu S15 Ve 3 leté kultuře a použitím Quick pots 6T20 je to na cirka 1700 m2 s manipulačním prostorem S15

Stále není vyřešen problem vysoké mortality kytek po výsadbě do sadu - zdravá cirka 1 metr vysoká rostlina zhnědně a nevyraší. V květináči vše zdravé a rostoucí . Prostě tohle mi hlava nebere. Druhá věc jsou srnci ti mají na svědomí dalších x desítek zničených rostlin.


No jo Zdeňku o pěstování kytek žel bohu nevíš vůbec nic i když se pasuješ za samozvaného odborníka, jseš rád když ti nečo trochu roste a už to střílíš, prodáváš odrůdy se kterými nemáš žádné zkušenosti v naších podmínkách.
Házíš tady tisíci kusy o výsadbách na balkáně a klidně rostliny necháš brutálně přeschnout a o výživovém poradenství ani nemluvě to je důsledek vysoké mortality.
A jako správný dlužník děláš mrtvého brouka a tváříš se, se neexistuješ.
Zdravím tě Mirek
Franz
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 420
Registrován: 28 čer 2012, 07:25
Bydliště: Hranice 240 m.n.m

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Franz » 01 čer 2018, 20:06

MikeDundee píše:Jožka: No on nám vyloženě říkal že to větší prodal předchozí den a že za tyhle prťavé chce 200,- U těchto byl roub z hlavního stonku jen 2-3cm. Podle tvého vyprávění to ale vypadá, že první den prodával za plné peníze 10 centimetrové a ten druhý den rozprodával 8 centimetrové se slevou :lol:

Franz: Mně se ten nápad líbí. Ikdyž jsem na vás krapánek naštvaný že jste mě vytrvale odmítal po 3 roky cokoliv prodat či rezervovat a já se kvůli tomu musel honit za tomely různě po republice, ikdyž to mám k vám do Hranic nejblíž :D


Je pravda, že jsem dva roky nefungoval, ale tomely pěstuji jen pro vlastní potěšení jako hobík pokud budeš chtít mám dostatek roubů rostlin, které u mě mě bez problémů plodí a asi by se dalo i měco naočkovat.
Franz
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 420
Registrován: 28 čer 2012, 07:25
Bydliště: Hranice 240 m.n.m

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod onry » 03 čer 2018, 11:14

Musím se trochu zastat pana Rezla. O asiminy a podobné speciality je pořád odbrovský zájem a každý kdo prodává více odrůd a druhů exotu je neustále bombardován zájemci. To ostatně dokazuje okamžité vyprodání po zahájení prodeje.
Asiminy se snažím pěstovat už kolik roků a musím říct, že žádná rostlina určená do volné půdy není tak problematická!! I když všichni prodejci ze začátku tvrdili pravý opak. Z první várky 4 rostlin cca 50cm nepřežila ani jedna!!! Další várka 6 rostlin- rostou jen dvě (jedna jen jako podnož - roub uschl po 2. letech). Další dvě rostliny- přežila jen jedna ale tři roky se jen kroutí. Na druhou stranu semenáč předloni zasazený do volné půdy roste parádně. Podle reakcí na foru je velmi důležité místo ( vlhko, výživná půda atd) Jakmile se podaří překlenout první 3-4 roky roste pěkně i na horším stanovišti.
Problém s nedostatkem rostlinek řeší prodejci cenou (pěkné rosliny 1m- 800,900-1200/ks) Pan Rézl dal do prodeje tohoroční roubovance s cenou 400( nebo i 200Kč) Ta cena odpovídá poptávce a velikosti rostlin. To že nepřežijí je problém spíš v asimině. Mám skoro dojem jestli asiminy nejsou něco jako kamelie (kamelie nesnáší změnu -přenášení, otáčení, vodu přímo z kohoutku atd atd.)
Ja se teď snažím spíš sázet semenáče s tím že je pak přeroubuji (pokud seženu rouby) :D4
onry
člen
člen
 
Příspěvky: 431
Registrován: 16 říj 2008, 15:46
Bydliště: 16km jižně od Brna, 192 n.m.

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod ZdenekCernoch » 03 čer 2018, 13:11

substrát je největší problém. To co tu Franz vychvaluje je naprosto nepoužitelné po vysadbě sadu se z toho tahaly jen klacky s uhnitými kořeny. Mortalita 85% mluví za všechno. Je to duvod k zamyšlení nad složením vychvalovaného substrátu co možná funguje někde ve skleníku s kapkovou závlahou naprosto selže po vysadbě do sadu taktéž s kapkovou závlahou S15

substrát od gramofloru funguje max 2,5 roku pak opět nepoužitelná břečka bez vzduchu jako mnohé jiné ....... škoda slov
mrazová kotlina Nízkého Jeseníku ve 460 m.n.m zahrada u rodiču Větřkovice
ZdenekCernoch
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3930
Registrován: 29 zář 2008, 21:38
Bydliště: Větřkovice u Vítkova

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Radim K » 03 čer 2018, 15:13

onry píše:Musím se trochu zastat pana Rezla. O asiminy a podobné speciality je pořád odbrovský zájem a každý kdo prodává více odrůd a druhů exotu je neustále bombardován zájemci. To ostatně dokazuje okamžité vyprodání po zahájení prodeje.
Asiminy se snažím pěstovat už kolik roků a musím říct, že žádná rostlina určená do volné půdy není tak problematická!! I když všichni prodejci ze začátku tvrdili pravý opak. Z první várky 4 rostlin cca 50cm nepřežila ani jedna!!! Další várka 6 rostlin- rostou jen dvě (jedna jen jako podnož - roub uschl po 2. letech). Další dvě rostliny- přežila jen jedna ale tři roky se jen kroutí. Na druhou stranu semenáč předloni zasazený do volné půdy roste parádně. Podle reakcí na foru je velmi důležité místo ( vlhko, výživná půda atd) Jakmile se podaří překlenout první 3-4 roky roste pěkně i na horším stanovišti.
Problém s nedostatkem rostlinek řeší prodejci cenou (pěkné rosliny 1m- 800,900-1200/ks) Pan Rézl dal do prodeje tohoroční roubovance s cenou 400( nebo i 200Kč) Ta cena odpovídá poptávce a velikosti rostlin. To že nepřežijí je problém spíš v asimině. Mám skoro dojem jestli asiminy nejsou něco jako kamelie (kamelie nesnáší změnu -přenášení, otáčení, vodu přímo z kohoutku atd atd.)
Ja se teď snažím spíš sázet semenáče s tím že je pak přeroubuji (pokud seženu rouby) :D4


Úhyn u asimin dle mých zkušeností není běžný a není normální. Jen v případě, pokud jde o vadné sazenice. Jsou zdroje, ze kterých nám asiminy odešly z drtivé většiny, ale za poslední 3 roky jsme vysadili kolem 10 stromků asimin a nejen, že neodešla žádná, ale přírůstky už první rok tvořily klidně 40 cm. Sázíme na rozličná stanoviště a do dvou druhů půd.
Problém je Asimina, pěstována dlouhodobě v kontejneru. Vychytat substrát není jednoduché a hlavně to nemá smysl držet dlouhodobě v nádobě, to obvykle dělají obchodníci, pokud náhodou nevyprodají a může to být jeden z důvodů následného úhynu vysazené Asiminy.
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1899
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

PředchozíDalší

Zpět na PAWPAW ( Asimina )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků