Pawpaw - Asimina triloba

zde můžete probrat vše o pěstování pawpaw

Moderátor: Stanley_51

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Lenkalor » 13 dub 2020, 12:42

Taky jsem před 14 dny koupila a zasadila malé asiminy. A je na nich vidět, že raší, takže zatím dobré. Ale mám okolo nich zatím igelitový kryt asi 3/4 metru vysoký, aby měly stabilnější prostředí.
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1132
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Petr z H. » 16 dub 2020, 10:17

Chtěl bych se zeptat na zkušenosti těch, co pěstují asiminy ze semen. První rok byly v PETkách, nyní na jaře jsem je narouboval, ale jsou stále v PETkách. Některé jsem rozesazoval do PETek z velkého zbytku, co jsem nechal vyklíčit v kyblu, a mnohé už měly kůlový kořen ohnutý o dno kyblu, protože se nevelezl.
Dotaz - zasadit do země je plánuji až příští jaro. Je dostatečné je ještě letos druhým rokem držet v PETkách? Jsou dostatečné pro pojmutí kořenů, nebo bych je měl přesunout do větších nádob? Bude jejich budoucí růst v pořádku, i když se letos v PETce bude kůlový kořen kroutit?
Uživatelský avatar
Petr z H.
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 350
Registrován: 06 úno 2018, 11:53
Bydliště: Brněnsko 400 a 435 m.n.m.

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Rudolf M » 16 dub 2020, 11:00

Jestli je máš v těch petkách co nejvýše, tak hlubší nádoba se ti bude shánět dost špatně. Třeba odpovídající hlubší květináč je kolem 30 a více l, což je hrozně předimenzovaný, pokud přesadíš rostlinu ze 2 l nebo 2,5 do 30 l (méně litrové nádoby nejsou tak hluboké). Existují i vysoké růžáky, ale tam se taky bavíme o 15 l a více, aby byly hlubší než petka. Nechci ti křivdit, ale namíchat substrát tak, aby v tom rostlina prosperovala po přesazení je u Asimin někdy umění. To jak kvalitní je to směs se většinou ukáže až následující zimu.

Já osobně bych je nechal v těch petkách, a pokud je budeš mít letos ve skleníku a budeš se o ně dobře starat, dokáže roub narůst 20-250 cm, tak bych je v létě vysadil rovnou z petek do země :wink: . My jsme to tak loni udělali, loňské roubovance, jakmile ukončili růstovou periodu, což bylo v červenci jsme prdli do země a je po starostech.
Uživatelský avatar
Rudolf M
generál
generál
 
Příspěvky: 1289
Registrován: 26 bře 2015, 22:30
Bydliště: Mrchojedy 460 mnm

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Petr z H. » 16 dub 2020, 11:35

Rudolf M píše:pokud je budeš mít letos ve skleníku a budeš se o ně dobře starat, dokáže roub narůst 20-250 cm


Pokud tomu tak bude, a budu mít metrový výhon, tak to v létě zasadím. Jen tomu moc nevěřím. :wink: Ok, zatím nechám v PETkách.
Ještě jsem přemýšlel nad tím nařezat "nádoby" z kanalizační PVC trubky, průměr 10 cm a hloubka libovolná. Výhoda by pak byla v tom, že při sazení do půdy by se to snadno umístilo do výsadbové jámy, zasypalo a trubka jen vyndala. Bez nějakého dolování zeminy a kořenů jako z PETky.
Uživatelský avatar
Petr z H.
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 350
Registrován: 06 úno 2018, 11:53
Bydliště: Brněnsko 400 a 435 m.n.m.

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod moonvil » 16 dub 2020, 13:02

V PETce ti to asi metr neudělá, navíc ti to bude strašně vysychat. Používám tyhlety "home-made" roury, mají cca 8L a životnost 2-3 roky, cena jedné cca 4Kč:
http://www.plnazahrada.cz/img/gallery/a ... awpaws.jpg
Kolik jich potřebuješ? Něco mám ještě v zásobě.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4083
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod milos 51 » 16 dub 2020, 14:59

Taky jsem to jednou sázel tak ,že jsem opatrně nůžkami odstranil jenom dno pety a celou rostlinu i s petkou jsem zasadil do země . Klidně to tak může být i dva roky . Pokud bude asimína na dobrém místě a dobře prohnojeném ,tak ji stejně po roce už nepřesadíš . A tu petku potom nožem podélně rozřízneš a vypreparuješ .
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1865
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Petr z H. » 16 dub 2020, 22:05

Tak to tak přemítám a zvažuju ... asi se mi nechce to přesouvat do většího, řešit dočasný substrát na doplnění a pak hned zase stěhovat do země. Je jich celkem cca 40, takže bych měl i problém s místem ve skleníku s většími nádobami.
Asi to teda nechám v PEtkách, pokusím se na ně být tvrdý a přinutit je co nejvíc povyrůst, a v létě bych je přesunul do země. Díky za rady. :)
Uživatelský avatar
Petr z H.
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 350
Registrován: 06 úno 2018, 11:53
Bydliště: Brněnsko 400 a 435 m.n.m.

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Jožka » 19 dub 2020, 19:09

Za poslední tři dny se asiminy pěkně rozjíždí, hlavně aby znovu nezmrzli.
Jožka
generál
generál
 
Příspěvky: 1201
Registrován: 17 lis 2016, 10:58
Bydliště: Strážnice 177m.n.m.

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Radim K » 19 dub 2020, 21:54

Přesně to samé jsem si říkal, teď už to bude o ústa. První fialový květ pozorován předevčírem, dnes již fialových květů celá řada (kupodivu část poupat tedy vydržela prvodubnových -8°C, kdy už byly dost narašené).
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1906
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Milosmail » 20 dub 2020, 06:52

Poupata a květy?
Takže je to ve skleníku?
Miloš
Milosmail
nováček
nováček
 
Příspěvky: 142
Registrován: 03 kvě 2017, 13:01
Bydliště: Kousek pod Brnem

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Radim K » 20 dub 2020, 10:04

Venku na zahradě.
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1906
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Milosmail » 20 dub 2020, 11:04

Jé, já trouba myslel na Tomely, Asiminky nalévají květy, zabalil jsem je do folie, snad to k něčemu bude. S12
Milosmail
nováček
nováček
 
Příspěvky: 142
Registrován: 03 kvě 2017, 13:01
Bydliště: Kousek pod Brnem

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod milos 51 » 20 dub 2020, 12:13

Obrázek

Obrázek
U nás už asimíny jedou naplno v pylové fázi (fialové květy ). Ve tvých podmínkách se s nimi nemusíš vůbec mazlit . A do jakých fólií je balíš ?
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1865
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Milosmail » 20 dub 2020, 12:57

Zapíchal jsem okolo nich po vnějsí kružnici roxory, vzal stračku - balící folie a za mírnoho poklusu je obíhal, dokud jsem jim nevyrobil obal, byl to takový momentální nápad při stmívání a než se setmělo, byly čtyři zabalené :-)
Stajně mají jen malé květy, daleko od pylové fáze :-(
Asi se jim v tom jílovisku nelíbí :-(
Milosmail
nováček
nováček
 
Příspěvky: 142
Registrován: 03 kvě 2017, 13:01
Bydliště: Kousek pod Brnem

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Jožka » 20 dub 2020, 19:29

milos 51 píše:Obrázek

Obrázek
U nás už asimíny jedou naplno v pylové fázi (fialové květy ). Ve tvých podmínkách se s nimi nemusíš vůbec mazlit . A do jakých fólií je balíš ?

No to je nádhera, u mě na jednom stromku dva květy a na druhém tři, jinak to všechno pomrzlo když bylo -8°C.
Jožka
generál
generál
 
Příspěvky: 1201
Registrován: 17 lis 2016, 10:58
Bydliště: Strážnice 177m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na PAWPAW ( Asimina )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků