Pawpaw - Asimina triloba

zde můžete probrat vše o pěstování pawpaw

Moderátor: Stanley_51

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod milas » 20 dub 2020, 21:28

U nás Asiminy "dojeli"....striedanie teplôt im nešmakuje.... E7
Uživatelský avatar
milas
admirál
admirál
 
Příspěvky: 2582
Registrován: 27 kvě 2009, 18:15
Bydliště: Skoro Piešťany 169 m n. m.- M.I.L.A.N

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod peterpe » 23 dub 2020, 20:49

U mnas behaju takyto pomocnici na asimine, boli cely od pelu, tak snad pomohli :-)



Obrázek

Obrázek
peterpe
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 30
Registrován: 17 črc 2015, 17:11
Bydliště: Bratislava

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Lenkalor » 27 dub 2020, 10:32

Tak jsem si řekla, že taky vyzkouším asiminy. Přesně před měsícem mi přišla Prima a Overleese z Ekozahradnictví, tak jsem je hned zasadila. Pročetla jsem tady co se dalo, tak snad jsem zeminu upravila dobře. Začaly růst a Prima má dokonce květní pupen. :)
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Jenom jsem musela vybírat mezi slunečnou, ale suchou polohou nebo vlhčím místem, ale slunce bude méně, takže v chladnějším roce možná plody nedozrají. Riskla jsem to druhé.
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1124
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod vlado69 » 28 dub 2020, 10:14

A dobře si udělala. Nejhorší je sucho
vlado69
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 329
Registrován: 17 lis 2008, 23:10
Bydliště: Kutná Hora

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Hofis » 28 dub 2020, 10:39

Přesně tak, asimina má asi stejné nároky, jako naše jabloně, takže taková pololesní rostlina. Hodně vlhka, slunce není až zas tolik potřeba, protože roste ve své domovině v nižších patrech lesů. Malé semenáčky může přímé slunce dokonce zcela zahubit. Takže polostín je ideální. Úplně ve stínu prý nemá tak výrazný pyramidální růst jako na více osluněných místech. To nemohu potvrdit, na severu je mám obě na slunných, ale vlhkých místech. Prima to snáší velmi dobře a roste pouze pyramidálně, u Manga se teprve uvidí.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Petr z H. » 28 dub 2020, 11:17

Hofis píše:Přesně tak, asimina má asi stejné nároky, jako naše jabloně


Tak jabloně rostou téměř všude, na vlhkých i na suchých místech. Což tak trochu popírá zde opakovaně zdůrazňovaný fakt, že asiminy je potřeba stále zalívat, aby se jim dařilo.
Nicméně narouboval jsem si jich teď hromady, takže část zasadím na vlhčí (jestli se o tom vůbec dá poslední léta mluvit) zahradě, a část na slunci v suchém sadu. Budu k nim přistupovat jako k jabloním, a uvidíme, jak se budou tvářit. 8)
Uživatelský avatar
Petr z H.
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 344
Registrován: 06 úno 2018, 11:53
Bydliště: Brněnsko 400 a 435 m.n.m.

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Hofis » 28 dub 2020, 11:54

Nepopírá se to, jabloně potřebují ideálně 800 mm srážek ročně. To je v poslední době na území Čech vzácnost a to dokonce i ve VDF na (teď už spíš dříve) deštivém severu. V Praze v předjaří, když mám nasyslenou vodu a je jí dost, nikdy nezapomenu k jabloni několik 20 l konví nalít. Vyplatí se to.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Petr z H. » 28 dub 2020, 12:27

Hmm ... ale odjakživa je tu v ČR srážkový průměr 550 mm, a jabloně se tu pěstují běžně. A ten srážkový průměr stále trvá. Nikdy jsem je nazalíval. Proto se podivuji, že by asiminy byly tak nenáročné. :wink:
Takže jasné, chtějí 800 mm, tzn. párkrát za rok prolít.
Uživatelský avatar
Petr z H.
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 344
Registrován: 06 úno 2018, 11:53
Bydliště: Brněnsko 400 a 435 m.n.m.

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Hofis » 28 dub 2020, 13:27

Řekl jsi to naprosto přesně... :wink:
U jabloní je minimum 550 mm, optimum 800 mm, proto se většinou uvádí rozmezí 550-800 mm.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod jaro » 28 dub 2020, 14:28

Ak to raz tyždenne zaleješ 30tkou,tak musi rasť ako vrba.Aspoň u mňa to funguje.
jaro
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 210
Registrován: 14 zář 2014, 00:44
Bydliště: Stropkov SR 200m.n.m.

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Petr z H. » 28 dub 2020, 16:10

jaro píše:Ak to raz tyždenne zaleješ 30tkou,tak musi rasť ako vrba.Aspoň u mňa to funguje.


Až tak? Když to spočítám, nechám-li kolem v průměru 60cm bezplevelný kruh, a sezóna dejme tomu 28 týdnů, mi to vychází na 3400 mm! (a další přísun srážek během 6 chladnějších měsíců). Trochu předimenzované zalívání. Tzn. mělo by bohatě stačit takové zalití cca 1x za 3 týdny (+-týden podle teploty a srážek). Přeci jen to není vrba, ne?
Uživatelský avatar
Petr z H.
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 344
Registrován: 06 úno 2018, 11:53
Bydliště: Brněnsko 400 a 435 m.n.m.

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Hofis » 28 dub 2020, 16:32

Já zalévám pouze při delších obdobích sucha každý týden tak 20 l vody. Začnu s tím, když cca tak 3-4 týdny neprší a ukončím to po prvním větším dešti a zatím to zcela dostačuje. U mladých, ještě ne zcela prokořeněných sazenic bych ale zaléval častěji, aby to neuschlo. Tak cca po 3 letech dle mě dostačuje výše popsané.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Lenkalor » 28 dub 2020, 17:20

Ano, zalévám a mám radost, že to roste. Ten květní pupen se zvětšuje, nebude lépe ho vyštípnout, aby se stromek zbytečně nezdržoval, nebo nevadí ? Že bych ukázala ostatním doma, jak to vypadá a "voní".
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1124
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod moonvil » 28 dub 2020, 18:30

Ono to zalévání klasickou konví funguje totiž tak, že ti spousta vody odteče nějakým krtincem nebo po přeschnuté hlíně do pryč a k rostlině se dostane jen menší část.
Častější zalévání menšími objemy či kapkovka fungují podstatně lépe.
Mimochodem - když srovnám náročnost kontejnerované asiminy a třeba fíkovníku, tak ta asimina toho zase tolik nevypije. Asiminu v 10L kýblu zalívám třeba jednou týdně, fíkovník každý den (nebo ob den, podle počasí).
Člověk by čekal spíše opačný stav - že subtropickému fíkovníku stačí vody méně a asimina bude žíznivější, ale prdlajs.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Rudolf M » 28 dub 2020, 19:28

Zajímavá diskuze (Lenko gratuluji k Asiminám :) ) ohledně zálivky. V posledních 6 letech je zálivka klíčová pro růst asimin. Souhlasím plně s Michalem, škatulkování a přepočet do konví bohužel nelze praktikovat v praxi. Záleží na strašně moc faktorů, od typu půdy, zamoření hrabošema, zastíněnou polohou, okolní vegetací, klima samotné polohy.
Když si nebudu hrát na encyklopedii a budu vycházet jen z našich rostlin a podmínek a že jich máme a na rozmanitých místech, je přepočet konví na jednu rostlinu nic neříkající údaj. Máme rostliny ve svahu na JZ s těžší půdou, která běžnou konví nebo hadicí zalít nejde, ne na první pokus, aby to mělo význam, musí se tam zalívat při vedrech obden a ne jen pod asiminou ale i v okolí asiminy, jinak to vyprahlá okolní půda vypije a to se tu bavíme o stovkách litrů vody, při extrémním suchu a vedru i o kubíku vody týdně pro 2 rostliny. Vyleje se tak mnohem více vody s nejistým výsledkem. Ne proto, že by tolik chlastaly, ale proto, že ten profil půdy se musí totálně prolejt, aby se voda dostala k většině kořenů. Na přesně takový případ se hodí kapková závlaha. Pak máme několik rostlin v sadu, kde je terén na Z-SZ a výborná savá tmavozem, tam stačí při vedrech bohatě 1x týdně zalít a to velmi vydatně (v létě si to stopuju a zalívám velké Asiminy 3 minuty hadicí (=cca 60 l na plochu 1x1 m), menší méně- vím přesně kolik vody tam padne). Pro nejjistější výsledky je vhodné, si vyčlenit plac a při situaci, kdy mam potřebu zalít rostlinu zaliju stejným stylem i ten plac a za hodinu si jdu kopnout a podívam se, kam se voda až dostala. Díky těmto pokusům vím, že má nulový význam zalévat konvou rostlinu v přesušeném svahu a jestli chci něčeho docílit na přesušených místech, musí se začít už od dubna a nebo přejít na kapkovou závlahu. Tak asi tak :) .

A ty roční úhrny srážek jsou taky diskutabilní, průměr sice je 550 mm, ale jabloně rostou i v místech kde pršívá 300 mm ročně až po horské polohy, kde naprší 1500 mm. Co tak pozoruji, tak nejšťastnější jsou Asiminy a exoti v oblastech, kde naprší od 1200 mm a více. Obecně subtropy chlastají první ligu, takové Merano, kde rostou i polopouštní druhy palem, jako je pravá datle, má roční průměrný úhrn srážek 2000 mm. ČR je o proti subtropickým oblastem poušť, nebojte se zalévat více S20 .
Uživatelský avatar
Rudolf M
generál
generál
 
Příspěvky: 1268
Registrován: 26 bře 2015, 22:30
Bydliště: Mrchojedy 460 mnm

PředchozíDalší

Zpět na PAWPAW ( Asimina )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků