Pawpaw - Asimina triloba

zde můžete probrat vše o pěstování pawpaw

Moderátor: Stanley_51

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod antarian » 28 dub 2020, 21:03

Tak ja mam rostlinky zatim malinke, tak radeji poctive zalevam - prelevam (myslim, ze uplne prelit to ve volne pude ani nejde)

Puvodne jsem zaleval z jezirka, kdyz je voda navic a prsi a u stromku mam udelane neviditelne obrubniky naplnene mulcem a tech cca 10 - 50 l tam muzu naraz nalit konvema. (ale uprimne moc to nevypada, ze by mi neco do jezirka naprselo). Daval jsem jim minuly rok tak 20 l co tri dny pokud neprselo. (bohuzel mi je podryl krtek a dalo vcelku zabrat je pak vubec udrzet na zivu, ale zvladnuli to)

mimo tema: Ted jsem tedy pripojil cisticku odpadnich vod a tam vyprodukujeme cca 1000l za 3 dny a to se ani neda uzalevat (uz jsem to zacal rozstrikovat i na travnik). Zalevani mi trva tak 1,5 hodiny nez tech 100 ovocnejch stromku zaleju a vycerpam tech cca 1000 l. Pokud by byla fakt nouze tak muzu zalevat cca 20 - 30 l ke kazdemu stromku tydne. Co nespotrebuju odtece bez vyuziti do vsakovacky, tak jsem zatim poctivej a snazim se to vyuzit :-) (ale asi mi to moc dlouho nevydrzi :-) )

Musim rict ze me vcelku prekvapilo to mnozstvi vody co se da takhle vyuzit dvakrat a jeste clovek neplati za stocne :-D (takze kdo ma cisticku doporucuju :-) )
A hlavne doporucuju i ty neviditelny obrubniky kolem kazdeho stromku a zamulcovat - mam to u vetsiny stromku a super :-D (ten rozdil je obrovsky, nejvic ve svahu, kde se to jinak prakticky neda zalejt a ze toho mam u me ve svahu mnoho. napr. jedno misto s kamcatkama a mam tam jednu bez obrubaku (tu jsem nesazel ja:-) ) a ta je kazdej rok stejna ... spis jen tak preziva a zbytek v obrubakach kolem ni roste)
antarian
velitel
velitel
 
Příspěvky: 798
Registrován: 02 zář 2018, 14:53
Bydliště: Kamhajek (kolinsko) 282m n.m.

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Lenkalor » 28 dub 2020, 21:44

Rudolfe, kdybych nepřišla na tohle fórum, nikdy by mě nenapadlo pěstovat například asiminy. Ještě loni jsem si říkala, že je to blbost je u nás pěstovat. :) No, a už tu bydlí.
Ale sama jsem zvědavá, jak se popasují s hryzci. Když jsem kopala ty jámy, tak jsem narazila na několik jejich chodeb, v jedné měli i spižírnu plnou kousků oddenků bršlice, která už začala rašit. Ale jestli jsou asiminy jedovaté, jak se tu několikrát psalo, tak by mohly hlodavce spíš odpuzovat. Ještě mě napadlo dát sem tyčky s větrníky z pet flašek.
Vlhko tady celkem bude, protáhli jsme letos ještě dál vývod z okapu ze stodoly, takže pokud občas zaprší, tak se to pořádně prolije.
Antarian - taky mulčuju, ale občas mi to vyhrabe naše malé hejno slepic, které mají pro sebe asi tak hektar.
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1132
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod antarian » 28 dub 2020, 21:59

Lenkakor: vsechny stromky u me byly v pohode, krome tech asimin.
Ze 4 stromku mi 3 zlikvidovali psy, takze mam nakonec uplne jine odrudy nez jsem.puvodne chtel :-) (nakonec jsem bral spis podle toho jak se mi sazenicka libila protoze tech odrud bylo na vyber strasne moc a nemohl jsem si pak na miste nikdy vybrat)

1 z nich jsem zachranil (pul cm nad roubovanim se to vzpamatovalo a obrazilo) takze jich mam nakonec 5.

Na psy ty asiminy byli fakt jak magnet a chodili se mi tam vyvalovat a na zaver ji vyskubli ze zeme (nic jineho nenicili). Nakonec jsem to vyresil a misto kury mulcovaci jsem jim tam dal kacirek a v tom se vyvalovat nechtej a uz tam nelezli:-)))) )

No a pote co jsem to vyresil mi vyhrabal krtinec pod asiminou krtek a zalejval jsem.jak vzteklej at ji udrzim nazivu :-) krtek mi podhrabal skoro vsechny stromky, ale tem ostatnim to bylo fuk.

Takze zatim po prvnim roce s Asiminou s ni tedy moc uspechu teda nemam.
antarian
velitel
velitel
 
Příspěvky: 798
Registrován: 02 zář 2018, 14:53
Bydliště: Kamhajek (kolinsko) 282m n.m.

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Lenkalor » 28 dub 2020, 22:10

Antarian- psi mají čich jaký si neumíme ani představit. Jestli květy asiminy smrdí jako zkažené maso, možná sama rostlina vydává pach pro nás nezjistitelný, ale psi to mohou vnímat. A vlhká kůra s tímto pachem je mohla přitahovat. Po tvých zkušenostech tam ohrádku z pletiva nechám co nejdéle. :)
Já jsem vybírala co nejranější odrůdy, aby měly šanci tady dozrát.
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1132
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod antarian » 28 dub 2020, 23:15

Lenkakor:
Obrázek

Pletivo ty potvory nezastavilo :-)

Jinak jsem mel kolem puvodne netkanou textilii a ta je zrejme drazdila taky a hlavne jim tam delala stin.

Jinak ty dalsi stromky pak vypadali fakt uplne stejne jako foto co jsi posilala, ale nemuzu to najit :-) (ty uz mam po jednom stejne jako.ty)
Kazdopadne mam vetsinu stromku takhle oplocenejch a necham to tak aspon dva roky nez vyrostou.
Treba u fikovniku to ma vyhodu ze to na zimu muzu vycpat netkanou textilii a kdyby bylo nejhur ochranit koreny.
antarian
velitel
velitel
 
Příspěvky: 798
Registrován: 02 zář 2018, 14:53
Bydliště: Kamhajek (kolinsko) 282m n.m.

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Lenkalor » 28 dub 2020, 23:43

Máme méně vytrvalé potvory. :D
Ty foliovníčky, které se mi teď osvědčily během přímrazků, jsem tady někde okoukala.
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1132
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Hofis » 29 dub 2020, 11:59

Rudolf M píše:Zajímavá diskuze (Lenko gratuluji k Asiminám :) ) ohledně zálivky. V posledních 6 letech je zálivka klíčová pro růst asimin. Souhlasím plně s Michalem, škatulkování a přepočet do konví bohužel nelze praktikovat v praxi. Záleží na strašně moc faktorů, od typu půdy, zamoření hrabošema, zastíněnou polohou, okolní vegetací, klima samotné polohy.
Když si nebudu hrát na encyklopedii a budu vycházet jen z našich rostlin a podmínek a že jich máme a na rozmanitých místech, je přepočet konví na jednu rostlinu nic neříkající údaj. Máme rostliny ve svahu na JZ s těžší půdou, která běžnou konví nebo hadicí zalít nejde, ne na první pokus, aby to mělo význam, musí se tam zalívat při vedrech obden a ne jen pod asiminou ale i v okolí asiminy, jinak to vyprahlá okolní půda vypije a to se tu bavíme o stovkách litrů vody, při extrémním suchu a vedru i o kubíku vody týdně pro 2 rostliny. Vyleje se tak mnohem více vody s nejistým výsledkem. Ne proto, že by tolik chlastaly, ale proto, že ten profil půdy se musí totálně prolejt, aby se voda dostala k většině kořenů. Na přesně takový případ se hodí kapková závlaha. Pak máme několik rostlin v sadu, kde je terén na Z-SZ a výborná savá tmavozem, tam stačí při vedrech bohatě 1x týdně zalít a to velmi vydatně (v létě si to stopuju a zalívám velké Asiminy 3 minuty hadicí (=cca 60 l na plochu 1x1 m), menší méně- vím přesně kolik vody tam padne). Pro nejjistější výsledky je vhodné, si vyčlenit plac a při situaci, kdy mam potřebu zalít rostlinu zaliju stejným stylem i ten plac a za hodinu si jdu kopnout a podívam se, kam se voda až dostala. Díky těmto pokusům vím, že má nulový význam zalévat konvou rostlinu v přesušeném svahu a jestli chci něčeho docílit na přesušených místech, musí se začít už od dubna a nebo přejít na kapkovou závlahu. Tak asi tak :) .

A ty roční úhrny srážek jsou taky diskutabilní, průměr sice je 550 mm, ale jabloně rostou i v místech kde pršívá 300 mm ročně až po horské polohy, kde naprší 1500 mm. Co tak pozoruji, tak nejšťastnější jsou Asiminy a exoti v oblastech, kde naprší od 1200 mm a více. Obecně subtropy chlastají první ligu, takové Merano, kde rostou i polopouštní druhy palem, jako je pravá datle, má roční průměrný úhrn srážek 2000 mm. ČR je o proti subtropickým oblastem poušť, nebojte se zalévat více S20 .


No, Rudo, tak tady bych asi trochu brzdil. V podmínkách, kde prší v průměru pouze 300 mm srážek ročně, a takových míst v Čechách asi opravdu moc nenajdeš, ti nebudou růst žádné stromy a ani naprostá většina keřů (tedy pokud nebude blízko pod povrchem spodní voda, aby ji ty rostliny měli kde brát). To bude prostě step jak vyšitá, jinak bys asi popíral veškeré přírodní zákonitosti. :)

Asiminy obsadily v Severní Americe úplně stejný biotop, jako u nás původní jabloně lesní, to je fakt a proto ten příměr s jabloněmi sedí.
Jinak naprosto souhlasím s tím, že čím více vody, tím lépe! Já to nepěstuji natolik ve velkém, abych rešil kapkovou závlahu. Pěstuji to pro radost a nechci mít po zahradě všude hadice. Ani nemám vrt nebo studnu, abych mohl vzít hadici a nalít jen tak 60 l k rostlině. Zalévání beru u takto větších rostlin spíše jako přípomoc k přírodním podmínkám a musím s ní pečlivě hospodařit. Tudíž je mým cílem pěstovat všechny rostliny tak, aby nestrádaly a plodily. Asiminu mám v těžší půdě v mírném ďolíku, takže když k ní naleju v období sucha týdně 20 litrů, prosperuje dobře, neplýtvám vodou a mám víceméně celou sezonu dost vody pro všechno, z mé vlastní zkušenosti.
Je jasné, že počet litrů za týden je nic neříkající číslo. To si musí každý vyhodnotit sám, jak mu ta rostlina prosperuje. Ve svahu je jakákoliv zálivka na nic, vše steče nahoře i pod povrchem.
Myslím, že většina lidí to má podobně jako já, takže jakés takés vodítko by tyto informace poskytnout mohly, od toho toto fórum je, vyměňovat si zkušenosti, z kterých mohou případně čerpat i ostatní... :wink:
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3808
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Rudolf M » 01 kvě 2020, 13:23

Já si to ale necucám z prstu :wink: . Ty oblasti v ČR (bohužel pro ně) existují, s úbytkem srážek jsou nejsušší místa v ČR s ročním průměrem srážek opravdu kolem 300 mm ročně. Samozřejmě je to otázka jen několika posledních let, být to průměr desítek let, skladba vegetace by odpovídala asi tak severnímu Teheránu. A popravdě, jestli budou ty horká léta pokračovat, tak to v těch oblastech bude i tak vypadat..
Taky to jde ruku v ruce s teplotou, být průměrná teplota o 2°C nižší, ty 300 mm by byly na úplný, ale úplný hraně, ale šlo by to. Nebyl to vhodně zvolený příklad, spíš jsem jen ukázal extrém :D . Takže jablka a asiminy prosím jen pro oblasti od 800 mm výše, kdo má méně, zalévejte :) . Ale rozpětí jako takové bez zálivky přežijí fakt velké (ale bude tomu odpovídat jejich stav a ovocný výnos).
Uživatelský avatar
Rudolf M
generál
generál
 
Příspěvky: 1289
Registrován: 26 bře 2015, 22:30
Bydliště: Mrchojedy 460 mnm

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod nene » 01 kvě 2020, 15:15

Takže hurrrááá, máme podmáčenou zahradu? No konečně to bude k něčemu dobré (asiminy už tam jsou a docela si lebedí).
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4233
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Kika » 01 kvě 2020, 17:29

No, ja mam podmacenou zahradu, ale asimina (letos 3. rojem) se porad usazuje, prirustky nula nula nic.
Ted jsem ji okukovala a ma nasazene dva kvety.
Cimz bych se chtela zeptat, kdy vam tedy kvete? To vypada, ze nekomu uz kvetla pred mesicem?
A ted vam bude kvest ta druha vlna (netusila jsem, ze to dela)?
Kika
ouško
ouško
 
Příspěvky: 73
Registrován: 18 říj 2018, 08:13
Bydliště: Taborsko 405 m.n.m., Praha 260 m.n.m.

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Radim K » 01 kvě 2020, 21:36

Kika: kde se dá dnes ještě najít podmáčená zahrada? :shock:
Asiminy, jakkoliv jsou náročné na vodu, ale nesnášejí těžké "udusané" jílovité země, ve kterých skoro nerostou. Ideální jsou vlhké, ale kypré půdy, kde je dostatek vzduchu.
U nás kvete naplno právě v tyto dny a ještě nějakou dobu kvést bude. První "zralé" květy byly asi před týdnem.
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1906
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Stanley_51 » 01 kvě 2020, 22:05

Mě začíná kvést Overlees a do týdne by měla začít i Prima. Dokonce mám asi 10 poupat na tříletém semenáči, ale ten je tak o 14 dní opožděn.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9220
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Kika » 01 kvě 2020, 22:49

Mame ji hned vedle potoka. Otazkou je, cemu se rika podmacena, ale rozhodne pomerne vlhko tam je.
Kika
ouško
ouško
 
Příspěvky: 73
Registrován: 18 říj 2018, 08:13
Bydliště: Taborsko 405 m.n.m., Praha 260 m.n.m.

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod moonvil » 02 kvě 2020, 07:19

Potvrzuji Radimovo pozorování - jílové přemokřené stanoviště nemají rády, pokud ale není na výběr, tak je v takovém místě lze zkusit vysadit "na kopeček" vysypaný nějakým prodyšnějším materiálem.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4083
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod ivan » 02 kvě 2020, 08:18

Hofis píše:
....Ani nemám vrt nebo studnu, abych mohl vzít hadici a nalít jen tak 60 l k rostlině. Zalévání beru u takto větších rostlin spíše jako přípomoc k přírodním podmínkám a musím s ní pečlivě hospodařit. Tudíž je mým cílem pěstovat všechny rostliny tak, aby nestrádaly a plodily. Asiminu mám v těžší půdě v mírném ďolíku, takže když k ní naleju v období sucha týdně 20 litrů, prosperuje dobře, neplýtvám vodou a mám víceméně celou sezonu dost vody pro všechno, z mé vlastní zkušenosti.
Hofis- koľko vody (dažďovej) máš? :) ...my zachytávame zo 60m2 plochy strechy (nádoba má objem 800 l)- a napr.ani tento rok to nestačilo ani na polievanie čerpníkových rastlín (muškátov, paliem, oleandrov,....) a voľne vysadené rastliny sa konvou posledné roky u nás dopolievať nedajú- bez hadice ( s prietokom cca 2 až 3 000 l/hod.) sú to aj tak hodiny polievania....veď napr. len pod 1 stromom je tento rok deficit už 500 l vody( a ten deficit sa poslednými rokmi kumuluje, pôda je čím viac do väčších hľbok presušená) -mám to potvrdené aj od hydrogeológa- .....máme v záhrade íl - od jesene do jari bežne u nás zem v trávniku "čvachtala"- nerád som chodil po záhrade- len nevyhnutné minimum, lebo mokrý íl sa zhutní a po preschnutí je tvrdý ako betón - teraz v posledné roky to už tak neni....zem je suchá už vo februári, v marci- ono je to dané viacerými faktormi- nie iba menšou sumou zrážok za rok, ale napr. aj tým, že výpar z pôdy je aj v zimných mesiacoch ( čo bežne bývala zem zmrznutá), resp. pod snehom ( v našej oblasti je priemer 30 dní zo snehovou pokrývkou- samozrejme, že to už neplatí), + oveľa viac slnečného svitu ( za apríl sme predbehli aj napr. Hvar- najslnečnejší ostrov na Jadrane- a to až o 40 hod. slnečného svitu za mesiac :shock: ),+ viac veterných dní v roku, ...napr. vlani u nás priemerná teplota za 3 mesiace(jún+júl+august- oficiálne číslo) dosiahla 22,4°C- (u mnohých z ČR a SR to neni ani 18°C), rosa je už u nás výnimočný jav ako aj hmla.....takže počasie tu u nás blbne čím ďalej tým viac- takže je jasné, že u každého je to inak ( súhlasím s tým, čo Rudolf napísal...)- "neni sucho ako sucho"- každý sucho vníma inak...
- napr. aj včera u nás slnečno( bez zrážok) - a aj dnes od rána totál modrá obloha nez 1 mraku:
Obrázek
Za 2-3 dni rozkvitne lipa :shock: (o mesiac skôr ako obyčajne)
Obrázek
...takže "chlapi zo západu" buďte radi, že Atlantik máte bližšie, táto kontinentálna klíma, čo je u nás je na..... S13
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1786
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na PAWPAW ( Asimina )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník