Pawpaw - Asimina triloba

zde můžete probrat vše o pěstování pawpaw

Moderátor: Stanley_51

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod mirka » 06 kvě 2021, 00:24

Tak Primu 1216 mám zamluvenou v Droždíně S11
mirka
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1533
Registrován: 12 úno 2015, 21:17
Bydliště: Zlín 230 m.n.m.

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod antarian » 06 kvě 2021, 19:54

Jinak docela slusne stromky mel i pan matejka ve vykani, ale jestli tam aktualne neco ma nebo ne netusim.
antarian
velitel
velitel
 
Příspěvky: 798
Registrován: 02 zář 2018, 14:53
Bydliště: Kamhajek (kolinsko) 282m n.m.

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod paloo » 07 kvě 2021, 06:30

Keby som si mal kúpiť znova asimínu tak len od Mirka Podlouckeho S9
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7348
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod caver » 07 kvě 2021, 08:29

Ahoj,

určitě Primu, druhou bych volil podle podmínek, buď s preferencí raných plodů (Summer delight) nebo vyšší kvality (Petrsonovy odrůdy - Allegheny, Susquehanna, Shennandoah, Potomac).
Stromky určitě od Mirka Podlouckého (http://asimina.org/odrudy%20asimina%20triloba), rozumí tu pěstování asimin asi nejvíc.



Bláža píše:Dobrý den,
chtěla bych si před dum (na severní stranu) pořídit dvě asiminy, dali byste mi prosím doporučení jaké odrůdy zvolit? A kde koupit - v tom drožíně? Nebo by někdo měl na prodej? Ale chtěla bych aby to byla pořádná rostlina, mrňky už jsem si u pana Danka koupila loni, zimu nepřežila ani jedna :-/
Děkuji za všechny rady
Bláža
caver
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 460
Registrován: 03 zář 2009, 12:31
Bydliště: Hranice IV Drahotuše

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod romkrom » 07 kvě 2021, 14:39

Jožka píše:Ochutnali jste už někdo plody VE 21 a Lehman’s Delight?

Tak to vypadá, že tyto odrůdy tu nikdo nepěstuje :wink:
Uživatelský avatar
romkrom
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 342
Registrován: 01 kvě 2010, 10:39
Bydliště: Kroměřížsko

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod moonvil » 07 kvě 2021, 15:17

Pouze jako semenace, zrovna dnes jich slo do zeme 50 zhruba ctyrletych rostlin.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4083
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Jožka » 07 kvě 2021, 16:14

Romkrom- mám na semenaci priroubovane VE 21 a Lehman s Delight, každého jednu větev. Lehman má letos tři květy tak uvidím jestli s toho něco bude. Podle p. Rezla z Bambusaria by Lehman měl mít plody o váze až půl kilogramu.
Jožka
generál
generál
 
Příspěvky: 1203
Registrován: 17 lis 2016, 10:58
Bydliště: Strážnice 177m.n.m.

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod paloo » 07 kvě 2021, 17:17

Jožka píše:Romkrom- mám na semenaci priroubovane VE 21 a Lehman s Delight, každého jednu větev. Lehman má letos tři květy tak uvidím jestli s toho něco bude. Podle p. Rezla z Bambusaria by Lehman měl mít plody o váze až půl kilogramu.

Aj u nás jeden z Nitry predáva polkilové :lol:
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7348
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod caver » 07 kvě 2021, 19:41

Půlkilové plody...z toho mě jímá hrůza :D Co s tím budete dělat? Já jsem před lety přestřelil, mám 10 stromků, jen ze dvou nejstarších je kolem 25-30 kg plodů...zatím mám každý rok kolem 50 kg asimin, z toho spotřebujeme max tak 8-10 kg a co s tím zbytkem..zatím to zvládám rozdávat, ale až se pořádně rozjedou ty další stromy, tak vážně nevím.
caver
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 460
Registrován: 03 zář 2009, 12:31
Bydliště: Hranice IV Drahotuše

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Jožka » 07 kvě 2021, 20:03

Problém s plody nemám, zatím jsem žádné neměl. V loni první květy zmrzli tak nebylo ani na ochutnání. :D
Jožka
generál
generál
 
Příspěvky: 1203
Registrován: 17 lis 2016, 10:58
Bydliště: Strážnice 177m.n.m.

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Franz » 07 kvě 2021, 20:35

Ono odrůd je taky dotaženo více než dost i těch novějších, ale má filozofie je o tom, že nová odrůda by měla být v něčem o něco lepší nebo zajímavější.
Pominu fakt, že jednotlivé odrůdy mají pro mě téměř zcela stejnou chuť- rozhodně záleží v jakém stupni zralosti se konzumuje a zda má rostlina přísušek nebo dostatek vláhy.
Jediná odrůda rappahanock má dužninu o něco pevnější a lojovitější, na druhou stranu je zbytečně moc bujná přírůstky přes metr větve svírají blbý úhel velmi rychle se koruna zahušťuje a je náročnější na řez- prostě koště.
Plody chutné velikost 150-300g kulovité.
Sesquehanna a shenandoah velikostně pěkné, semínka skutečně o něco menší, ale velmi pozdní asi nejvhodnější lokality pro pěstování jižní Morava Litoměřicko.
Prima jasný favorit poloranná odrůda plody velké až velmi velké pěkný tvar plodů není problém plody větší než 600g klastry běžně přes 1,5 kg pro vysokou násadu plodů má menší růst.
Jedinou nevýhodou jsou velká semena velikostně 2x větší než u ostatních odrůd.
Další vynikající odrůda je PA2 jedna z nejranějších odrůd, má snahu přeplozovat a to na úkor velikosti plodů průměr cca 200-250g, ale našel jsem i 400g tvar plodů není vždy tak pěkný ale 15 kg ze stromku není problém.
Mám i další odrůdy které upřednostňuji např.:overlease, sunflower, mango, pa3, alegheny, rapahanock pro různé vlastnosti.
Zdeněk dotáhl dosti odrůd, ale ničím nepřevyšují výše uvedené takže je mám jako genofond.
Co se týče semenáčů- až tak špatná volba to podle mě není, sám mám několik a celkem i překvapují a rozhodně nejsou s dozráváním tak špatně
Podařil se mi semenáč - raná na úrovni PA2, ale velikostně je na tom lépe 300-400g má to ale háček plodů má celkem málo.
Co se týče VE 21 a Lehman delight sice je nemám, ale jsem k těmto odrůdám skeptický.
Summer delight mám malé stromky cca 1,5 metru zatím jsem měl jeden klastr takže těžko soudit co se týče plodnosti a velikosti plodů, ale určitě není ranější než třeba PA2
Franz
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 420
Registrován: 28 čer 2012, 07:25
Bydliště: Hranice 240 m.n.m

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Stanley_51 » 07 kvě 2021, 21:25

Mirku, mám od tebe Primu a Overlees. A zrovna Overlees by mě zajímala z hlediska plodnosti. Ta moje vždy nasadí obrovské množství květů, 80% opadá a zbylé plody jsou velikosti polévkové lžíce. Prima plodí ještě o něco méně, loni kvetla pěkně a stejně měla pouze jeden plod. Takže jestli mám něčeho nadbytek, jsou to semena. A to obě Asiminy opečovávám, vody mají dost a jsou od sebe vzdáleny asi 2,5 metru. Špatným opylením by to tedy být nemělo. Navíc pomáhám i štětečkem a vydatně bzučím. :lol:
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9220
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Bláža » 07 kvě 2021, 21:39

Díky, už jsme mu psala email, mám to totiž, samozřejmě, strašně dalko :-/ Tak snad posílá.
Praha 250mnm
Bláža
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 26
Registrován: 02 kvě 2021, 15:52

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Bláža » 08 kvě 2021, 10:15

Koukám, že v České Lípoě prodává asiminy pan Stanko - https://www.netradicniovoce-eshop.cz/kontakt/ to nemám tak daleko.
Tomu se dá důvěřovat?
Dřív prodával i fíkovníky, třeba by měl a nemusela už bych nic dalšíhoi shánět E5 E3
Praha 250mnm
Bláža
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 26
Registrován: 02 kvě 2021, 15:52

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Franz » 08 kvě 2021, 20:20

Stando zkusím poradit co se týče hnojení.
Nyní dej síran amonný cca dvě hrstky.
1-2 kg granulovaného hnoje-( stopové prvky kovy) rozhodit pod strom,
je dobré jim dát 2g molybdenu amonného na rostlinu ( řekl bych nejdůležitější -metabolismus dusíku) rozpustit ve vodě a zalít a hořkou sůl taky hrstku.
Kromě síranu amonnému to udělej 2x za sezónu a mělo by se to rozjet.
Opylovat štětcem to opravdu nemusíš s opýlením nemají problém jen s udržením plodů rostliny se musí dostat do aktivního růstu t.j. alespoň 0,5m přírůstky za rok a pak nebuse problém ani s plody ani velikosti plodů.
Franz
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 420
Registrován: 28 čer 2012, 07:25
Bydliště: Hranice 240 m.n.m

PředchozíDalší

Zpět na PAWPAW ( Asimina )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 24 návštevníků