Paw-paw

zde můžete probrat vše o pěstování pawpaw

Moderátor: Stanley_51

Re: Paw-paw

Příspěvekod jujto » 10 čer 2012, 22:40

Ja som ich mal sadene na jesen. Povedal by som, ze jesenna vysadba je u asimin u mna najvyhodnejsia.
Za uplynule dva roky som sa pokusal dopestovat nejake asiminy a zatienoval som ich. Najlepsie bolo sadit na jesen a zimovat ich na stanovisti.
Meter x meter jama, na spodok cez 10 cm drenaz z riecneho piesku a pre istotu (ak by to bolo tunajsou podou) komplet nova zemina. Najlacnejsia z B-xu. Na zimu som ich po opade listov zabalil do takej tej penovky, co ma jednu stranu so zaliatou kovovou foliou (neviem ako sa to vola, ale lepi sa to za radiatory proti uniku tepla), lesklou vrstvou von.
Pri tom velmi vcasnom jarnom mraziku som ich mal este zababusene. Majovy mrazik nas tesne minul. Pri suchach som poctivo zalieval (voda mala kam odtekat). Tak, ci onak, k preliatiu nedochadzalo ani kratkodobo.
Prvy krat sa mi tento rok podarilo dopestovat nejake vlastne listky, ktorym slnko nevadi a zatial mi rastlinka vegetuje a prirasta. A to som na Overleeske spravil pokus a v skorej jari som ufikol rastlinku asi 10 - 15 cm nad stepenim, hned nad dvoma puciacimi pucikmi.
Cielom bolo docielit prevahu korenovej sustavy. Musim povedat ze Prima ma teraz bujnejsiu korunku ale o cosi mensie listky a tensie prirastky. Navyse som dookola Overleesky nasadil hrach. Dusik si vyraba sam pomocou hrckotvornych bakterii na korienkoch. Povedal som si, ze ak nebude niecim asimine vadit, tak jej len pomoze. Vyzera to, ze jej nevadi a vlastne aj svojimi uponkami upevnuje jej listky a vietor jej nerobi problemy. Asi tycku pri rastlinach necham aj buduci rok a nasadim tam hrach k obom.
Samozrejme, ze som im dal do zaciatku jeden - dva razy zalievku s kristalonom start (alebo to bol uz Gold?). Myslim, ze tiez neprotestovali.
Uvidim, co budu hovorit, ked zacnu hromadnejsie prerastat korienky do okolitej pody.
Podla vsetkeho to vyzera, ze tomel to uz nadobro nerozdychal, takze uvolni miesto, ktore na jesen (po tohtorocnej pozitivnej skusenosti) zrejme vyuzijem pre dve asiminy.
jujto
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1444
Registrován: 14 bře 2010, 18:40
Bydliště: Turcianska zahradka, 420 mnm

Re: Paw-paw

Příspěvekod juro » 11 čer 2012, 08:10

To akým ľudským spôsobom sa staráš o tie svoje asiminy môže niektorých až šokovať (aj mňa) a hlavou im prebleskne hlavou, veď ja ich len zasadím do zeme, zalejem a kosím okolo trávnik aby ich bolo v tej húštine vidieť.
Naposledy upravil juro dne 11 čer 2012, 09:28, celkově upraveno 1
juro
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 372
Registrován: 23 kvě 2010, 20:40
Bydliště: Kolárovo 111 m n.m.

Re: Paw-paw

Příspěvekod Pedro » 11 čer 2012, 08:54

U mě neodešla ani jedna asimina a ani u rodičů ve Slavkově u Brna. Dokonce přežil i malý semenáč(na rozdíl od trifoliát). Jen jedna z nich co mám u domu se nějak kroutí, tak snad rozchodí i tu letošní zimu(na rozdíl od některých růří a trifoliát).
Zeminu jsem tedy neřešil. Je to opravdu stromek, který kořeny dosáhne daleko, tak pokud se mu nelíbí půda, tak ať to řekne hned :D . Stínění ani nějaké další fajnovosti jsem taky neřešil, snad jen ten přísun vody, pokud byl čas. Ani neprovádím nějaký řez až na zastřižení jednoho ze dvou konkurčnčních vrcholových výhonů a řezání roubů . Rostliny tak mají větve už od země a jsou i uvnitř neprosvětlené-zahuštěné.
Další propad letošní násady plodů už se nekonal a tak snad letos bude zase co ochutnávat. U mě naštěstí zatím přežilo všechny nástrahy i ostatní ovoce včetně meruněk a broskví.
Pedro
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 253
Registrován: 15 bře 2010, 17:14
Bydliště: Vyškov nadm. v. 254m

Re: Paw-paw

Příspěvekod jujto » 11 čer 2012, 22:57

Vsetky listy u asimin, ktore som sadil v inu dobu nez v neskorej jeseni a boli na priamom slnku odisli do vecnych lovist priam zavratnou rychlostou. Tie, ktore zostali zatienene, prezili o par tyzdnov dlhsie. Ci v zemi, ci v original zakorenovaci, vsetko mi odchadzalo. Ci v tieni, ci na slnku, ci mierne, alebo viac vlhky substrat vsetko. Neprezila mi jedina rastlinka.
Tak som sa snazil eliminovat vsetko, co by mohlo mat na potencialny neuspech vplyv. Premokrenie riesi drenaz, obdobie sucha zavlaha. Prihnojenie len striedmo v zalievke, aby som to neprehnal, ale zase aby mala rastlinka aspon nieco kym sa lepsie zakoreni. Substrat komplet iny a vzdusny, aby som vylucil potencialny problem podou. Ked je rastlinka pevnejsia a korenovy system mohutnejsi, lahsie prezije. Tak isto som si tymto overil tvrdenie, ze listy ktore vyjdu na jar na priamom slnku, uz slnko nespali. Je pravdive. Pokial boli listy von uz pri kupe, vacsinou boli zo zatieneneho pestovatelskeho priestoru bud pod foliou, sklom alebo polykarbonatom. Priamy slnecny upal ich spalil na tabak.
Toto ale nie je jedina rastlina, ktora ma u mna problem zakorenit. Odchadzaju mi tu celkom bezne jablone, hruska, marhula, kolomikty, tomel, cernice ....
Ci im doprajem tienenie, alebo nie, ci maju vlahy viac, ci menej, ci ich obcas striedmo prihnojim kristalonom v zalievke, alebo neprihnojim.
Jedine co mi dlhodobejsie prosperuje na vybornu su kanadky. Tie maju komplet vymeneny substrat, tak som sa rozhodol ho vymenit aj asiminam. Aspon kym sa pevnejsie zakorenia.
A od minuleho roku vlastne aj Vinsnove jahody, stromkove egrese a dva korienky vinica.
jujto
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1444
Registrován: 14 bře 2010, 18:40
Bydliště: Turcianska zahradka, 420 mnm

Re: Paw-paw

Příspěvekod juro » 12 čer 2012, 09:49

To ti verím, samozrejme že to naštve ak sa človek z niečim piple od kúpy za veľké prachy cez sadenie, tienenie a potom to skape. Ja som ich minulý rok tienil bielou geotextíliou aj tak listy zlahka chytili úpal od silného slnka v júny. tento rok už vyrašili na slnku a to je o niečom inom, listy zelené, najkrajšie sú Sunflower a Overlees, Prima je pomalšia. Akurát čo nezanedbávam je zalievanie raz týždenne, kedže nie som doma.
Každopádne by som odporúčal vysádzať mladé asiminy skoro na jar - marec, jeseň by som neriskoval, extra silný mráz a premrznú aj korene, ktoré sú nedostatočne vyvinuté. Som tak múdry, lebo zatial mi ani jedna z 8 asimin (Matejka, Zdenek, wabi S1 , Janko Ch.) nevykapala a vždy boli sadené rovnakým spôsobom.
juro
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 372
Registrován: 23 kvě 2010, 20:40
Bydliště: Kolárovo 111 m n.m.

Re: Paw-paw

Příspěvekod Pedro » 12 čer 2012, 10:09

Tak to je opravdu těžké, když odchází i ostatní rostliny. Nebude to tedy problém asimin.
Já jsem kupoval rostliny od pana Matějky, které měl volně na zahradě takže určitě nějakou dobu venku už byly a dával jsem je rovnou ven. Listy do věčných lovišť neodcházely.
Nejsem odborník, ale u mě může mít vliv i podnož. Třetí rostlina (od Zdeňka , původem z Ameriky ) je právě ta, která se probírá po této zimě pomaleji a snad to rozchodí. Srovnání je ale zavádějící, protože neroste na stejném místě, i když teplotně si myslím, že lepším 8) .
Jsou to ale jen dohady.
Pedro
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 253
Registrován: 15 bře 2010, 17:14
Bydliště: Vyškov nadm. v. 254m

Re: Paw-paw

Příspěvekod jujto » 12 čer 2012, 19:59

Neviem, co im nepasuje, alebo kde robim chybu. Preto sa snazim vyvarovat sa vsetkeho co mi napadne ze by im mohlo skodit. Rastliny bez listov vcas z jari som este nemal, takze nemozem sluzit.
Tieto na jesen este chvilku povegetovali pritienene, potom listy zhodili a zazimoval som ich. Na jar obrazili. Toto je pvy krat, co u mna na asimine nekapu listy a prirastaju nove. Jeden list sice vietor odtrhol, no viac nie. Su pevnejsie. Tie co som mal predtym zivorili a postupne prichadzali o listy, az nakoniec zostala sucha palicka s korienkom. A to som ich mal tiez zatienene tienovkou. Mozno sa radujem predcasne, ale dava mi to nadej, ze sa mi snad ujali a ze snad preziju aj nadalej.
jujto
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1444
Registrován: 14 bře 2010, 18:40
Bydliště: Turcianska zahradka, 420 mnm

Re: Paw-paw

Příspěvekod milas » 13 čer 2012, 21:31

Tu je riešenie...treba zohnať sadenice s RPM...a nie čakať 5 rokov,či sa tá -nechcem ju nazvať sviňou-potvora rozbehne....niektorí mi 2 roky tvrdili,že vytvára koreň... S1

http://www.fknursery.com/index.cfm/fuse ... /index.htm
Uživatelský avatar
milas
admirál
admirál
 
Příspěvky: 2581
Registrován: 27 kvě 2009, 18:15
Bydliště: Skoro Piešťany 169 m n. m.- M.I.L.A.N

Re: Paw-paw

Příspěvekod ZdenekCernoch » 13 čer 2012, 22:19

letos už to půjde s novu technologií množení lépe. Něco pustím již v červenci k prodeji, ale moc toho nebude. Aktuální výška letošních roubovancu je kolem 50 - 60 cm v červenci to bude kolem 80 - 100 cm.

Obrázek
mrazová kotlina Nízkého Jeseníku ve 460 m.n.m zahrada u rodiču Větřkovice
ZdenekCernoch
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3930
Registrován: 29 zář 2008, 21:38
Bydliště: Větřkovice u Vítkova

Re: Paw-paw

Příspěvekod jujto » 16 čer 2012, 03:25

milas píše:Tu je riešenie...treba zohnať sadenice s RPM...a nie čakať 5 rokov,či sa tá -nechcem ju nazvať sviňou-potvora rozbehne....niektorí mi 2 roky tvrdili,že vytvára koreň... S1

http://www.fknursery.com/index.cfm/fuse ... /index.htm


Je to na raste RPM rastlin naozaj vidiet?
jujto
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1444
Registrován: 14 bře 2010, 18:40
Bydliště: Turcianska zahradka, 420 mnm

Re: Paw-paw

Příspěvekod milas » 16 čer 2012, 10:16

Itečkari by mali vedieť googlovať... S1

http://www.rpmglobalsolutions.com/index ... /index.htm
Uživatelský avatar
milas
admirál
admirál
 
Příspěvky: 2581
Registrován: 27 kvě 2009, 18:15
Bydliště: Skoro Piešťany 169 m n. m.- M.I.L.A.N

Re: Paw-paw

Příspěvekod jujto » 17 čer 2012, 10:53

V bookmarkoch browsera mam o RPM toho dost. Osobne vsak mam radsej priamu osobnu skusenost. A kedze viem, ze nejake rastliny konkretne Asimin s RPM sa sem minulu sezonu dostali, dufal som, ze sa niektory zo stastnych majitelov ozve a poreferuje. ;)
jujto
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1444
Registrován: 14 bře 2010, 18:40
Bydliště: Turcianska zahradka, 420 mnm

Re: Paw-paw

Příspěvekod vlado69 » 20 čer 2012, 11:43

Přesně tak jujto, dokud někdo neporeferuje budu skeptický k tomuto "zázraku" u něhož jsem ani nepochopil v čem spočívá.
vlado69
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 329
Registrován: 17 lis 2008, 23:10
Bydliště: Kutná Hora

Re: Paw-paw

Příspěvekod vlado69 » 20 čer 2012, 11:58

ZdenekCernoch píše:letos už to půjde s novu technologií množení lépe. Něco pustím již v červenci k prodeji, ale moc toho nebude. Aktuální výška letošních roubovancu je kolem 50 - 60 cm v červenci to bude kolem 80 - 100 cm.

Obrázek


Tož poreferuj o nové technologii, jsem jedno velké ucho, ostatní to bude určitě taky zajímat S11
vlado69
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 329
Registrován: 17 lis 2008, 23:10
Bydliště: Kutná Hora

Re: Paw-paw

Příspěvekod ZdenekCernoch » 20 čer 2012, 20:40

je to dost složité. Vše je v podstatě napsano na pawpaw.kysu.edu

problém spočívá v kvalitě zálivkové vody, teplotě a dostupných živinách i vzdušné vlhkosti. Dá se napsat, když asimina dostane vše co potřebuje pak naroste za 3 měsíce do výšky cca 1 metr a toho dosáhne jen málo pěstitelů. Nám se podařilo docílit nárust kolem 80 cm za rok. :mrgreen:
mrazová kotlina Nízkého Jeseníku ve 460 m.n.m zahrada u rodiču Větřkovice
ZdenekCernoch
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3930
Registrován: 29 zář 2008, 21:38
Bydliště: Větřkovice u Vítkova

PředchozíDalší

Zpět na PAWPAW ( Asimina )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků