Mno?ení semeny

zde můžete probrat vše o pěstování pawpaw

Moderátor: Stanley_51

Re: Mno?ení semeny

Příspěvekod longr » 06 kvě 2023, 16:05

Ono se píše leccos, ale realita je jiná. Truhlík se semenáčky asiminy byl loni celou dobu přímo na slunci a úplně v pohodě. Důležité je, aby rostliny na přímém slunci měly dostatek vláhy a živin. Kořenový systém malé rostlinky je přecejen citlivější, než u větších rostlin. Stejně tak se píše o tom, jak asimina nesnáší přesazování nebo poškození kořenů, ale už několik pěstitelů mi říkalo, že to tak úplně není. Podařilo se jim bez problémů přesadit i vzrostlý stromek (s patřičným zmenšením koruny) a na novém stanovišti rostl bez problémů. Jistě, narušení kořenů růst dočasně zpomalí, ale kytka to zvládne.
longr
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 368
Registrován: 15 lis 2021, 15:47
Bydliště: Brno-Bystrc, cca 229 m n. m., Novojičínsko, cca 265 m n. m.

Re: Mno?ení semeny

Příspěvekod radek.god » 06 kvě 2023, 17:00

Ano, lze poskodit 1-x korenu pri presazovani, ale vsechny koreny u vsech rostlin :-o ? I proto se snazim vyhybat presazovani , protoze to obvykle pri cemkoliv nedopadne dobre, vzdy tam jsou naky ztraty.Cim mensi a mladsi rostliny, tim je vetsi sance, ze dojde k poskozeni korenu.Takze jak jsem cetl, ze asimina dela podobne dlouhy hlavni koren jako mangovnik, tak semena obou davam rovnou idealne do 2L.
Samozrejme na to presazovani jsem si daval pozor.No nasel jsem jeste dalsi naznaky korinku nebo vyklicenych asimin, tak kousku na pokusy bude snad dost :-)
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1729
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Mno?ení semeny

Příspěvekod Franz » 07 kvě 2023, 10:47

Tak nevím Radku připadáš mi jako terminátor zkus se lépe věnovat kytkám prihnojit držet ve vzdušném substrátu nemořit to tmou i ty výsevy do čistého perlitu to snad ani nemůžeš uhlídat
Klidně na podzim dojeď nějaké kytky ti dám
Franz
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 420
Registrován: 28 čer 2012, 07:25
Bydliště: Hranice 240 m.n.m

Re: Mno?ení semeny

Příspěvekod radek.god » 22 kvě 2023, 20:23

Franz píše:Tak nevím Radku připadáš mi jako terminátor zkus se lépe věnovat kytkám prihnojit držet ve vzdušném substrátu nemořit to tmou i ty výsevy do čistého perlitu to snad ani nemůžeš uhlídat
Klidně na podzim dojeď nějaké kytky ti dám

Diky moc za nabidku S20 , kdybych to nemel tak daleko, tak bych urcite dovalil, ale z Prahy je to k Tobe dalka a cestu mimo Prahu moc nemam.
Aktualne mam par letosnich semenacku ze semen od Standy a klici postupne dalsi.Vse v 2L PET prikryte vrskem PET umistene na parapetu na jiznim okne pod strechou = diky strese a uhlu/vysce slunce sem v tuto dobu nejde za CELY den ani jeden paprsek primeho slunecniho svetla, tak je sance, ze to asiminy prezije a uvidime :-)
Spis je otazka kam a do jakych podminek s tim pak na zimu, aby to prezilo.Je zajimave, ze prvni vykliceny semenacek na ktery alespon nejake prime sluneci svetlo doslo cca do casti brezna, tak od 10cm uz moc neroste do vysky, ma par svetle zelenych listku nahore a kmen zacina mit tmavsi typicky drevnatou barvu.Semenacky vyklicene o 2 mesice pozdeji maji nektere uz stejnou vysku.
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1729
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Mno?ení semeny

Příspěvekod antarian » 08 říj 2023, 13:31

Ahoj, da se nekde na netu najit nejaky univerzalni navod jak a kdy na to?

Zatim marne na netu neco hledam...

1) po zkonzumovani ovoce? Co se semeny? Vysusit? Nebo strcit rovnou do lednice na 2 3 mesice a treba v lednu vysadit doma do substratu?

2) nejaky uplne jiny postup?

3) hodne tu ctu o problemech navykani na svetlo.
- nechat vyrust
- strcit za sklo
- jak bude teoleji do skleniku
- pripadne pozdeji pod terasu s makrolonem na strese?

4) kdy je mozne roubovani? Nasledujici rok?
antarian
velitel
velitel
 
Příspěvky: 798
Registrován: 02 zář 2018, 14:53
Bydliště: Kamhajek (kolinsko) 282m n.m.

Re: Mno?ení semeny

Příspěvekod Stanley_51 » 08 říj 2023, 14:09

antarian píše:Ahoj, da se nekde na netu najit nejaky univerzalni navod jak a kdy na to?

Tak nejsem sice odborník na pawpaw, ale napíšu ti postup, jak to dělám já ( a funguje ). Po zkonzumování ovoce všechna semena nechám zaschnout ve skleníku do konce podzimu a ještě než začne mrznout je nahážu do kompostéru. Na jaře, když rozsazuji kytky do substrátu z kompostéru, tak mi u nich začnou lézt semenáčky. Stačí je vypíchnout a přesadit. Jelikož se systematicky množením pawpaw nevěnuji, nechávám si vždy jen pár kousků a zbytek rozdám. Mýtus o tom, že malé semenáčky nesnáší slunce je nesmysl. Rostou na plném slunci úplně stejně jako ve stínu a za rok jsou již dost silné, aby se daly roubovat.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9206
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Mno?ení semeny

Příspěvekod radek.god » 10 říj 2023, 11:18

Stanley_51 píše:Mýtus o tom, že malé semenáčky nesnáší slunce je nesmysl. Rostou na plném slunci úplně stejně jako ve stínu a za rok jsou již dost silné, aby se daly roubovat.

Stando, toho "mytu" je ale plny internet :D
Takze pokud to neni pravda, tak jak si mam Stando vysvetlit, ze na slunci se pali listy a asimina nakonec vsechny listy shodi, nove nenarostou a rostlina z vrchu uschne a chcipne.A jine rostliny, ktere v dobe zacatku usychani prendam treba o metr vedle, ale MIMO PRIME SLUNECNI MISTO ( nebo na slunci vubec nejsou) , tak se vzpamatuji a "normalne" rostou ?
Vyzkouseno na 1-2 letych semenacich z Tropiku i na mych vlastnich semenacich z Tvych semen.Loni nebo predloni me to stalo vsechny asiminy ( co nezabilo slunce pres jaro a leto, to zabila zima venku).Letos mi chciply nebo tipuji, ze chcipnou 2-3 semenace a "zbytek" se dostane do faze, kdy budu muset vymyslet, kde je v bytovych podminkach nejlip zazimovat.

Obrázek

Obrázek
(rostlina druha z leva, ta s nejvice listy dole, je mangovnik)

Obrázek
( rostlina napravo od hlineneho kvetinace nejblize k oknu je annona murricata )

Asiminy jsou v 1.75-2.5 L od "coly" .
Umisteni jizni okno, ale pod strechou.Tzn nekdy od zacatku jara do konce leta tam VUBEC nejde prime slunecni svetlo.Je to misto, kde cca v lednu - breznu jsem dal klicit asiminy po zimni stratifikaci semen v lednici.Od te doby jsem s nimi nehybal.Na primem slunci byla jedina a je to vpodstate 15cm holy kmen bez listu na rezu snad jeste zeleny.Prvni pokusna rostlina z lednoveho semene je na tom stejne spatne.Zbytek ma zelene listy , nektere rostliny ale jsou hole a jsou na nich nove max 1cm listky.
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1729
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Mno?ení semeny

Příspěvekod moonvil » 10 říj 2023, 11:36

antarian píše:Ahoj, da se nekde na netu najit nejaky univerzalni navod jak a kdy na to?


1) po zkonzumovani ovoce? Co se semeny? Vysusit? Nebo strcit rovnou do lednice na 2 3 mesice a treba v lednu vysadit doma do substratu?
Opláchnout od dužniny, zasypat do zip sáčku s vlhkým pískem nebo rašelinou a strčit dolů do lednice, nechat tam celou zimu

2) nejaky uplne jiny postup?
Nic nečistit, naházet to do kýbla, zasypat vlhkým substrátem a pak na zimu schovat někam, kde je zima, ale nemrzne nebo jen lehce.
Tomuto účelu klidně poslouží i kompost, pokud to tam někde zahrabeš a zahážeš listím nebo tak něco.

3) hodne tu ctu o problemech navykani na svetlo.
Já ve fóliáku mladé semenáče stíním bílou netkankou nebo je mám nastrkané pod plodícími rostlinami. Když bylo přes 30°C, tak mi to jinak pálilo listy.
Světlo samotné jim nevadí, spíš v kombinaci s vysokými teplotami.

4) kdy je mozne roubovani? Nasledujici rok?
Uvidíš, jak ti to v prvním roce naroste. Pokud to udělá 40-60cm a bude to mít trochu silnější průměr, tak lze další rok roubovat. Buď hned zjara nebo pak i později do zeleného.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4066
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Mno?ení semeny

Příspěvekod Stanley_51 » 10 říj 2023, 21:34

radek.god píše: Stando, toho "mytu" je ale plny internet :D

Samozřejmě, protože lidi jsou trubky. Když ti asimina vyklíčí na volném prostranství bez stínu ( jako u mně ), neexistuje, aby jí spálilo slunce. Je totiž již od klíčku zvyklá na sluneční světlo. Ovšem když to někdo pěstuje od semene ve skleníku, případně v bytě na okně, nesmí se pak divit, že mu je slunce spálí. Spálilo by totiž každou rostlinu.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9206
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Mno?ení semeny

Příspěvekod Petr z H. » 11 říj 2023, 08:36

radek.god píše:Stando, toho "mytu" je ale plny internet :D
Takze pokud to neni pravda, tak jak si mam Stando vysvetlit, ze na slunci se pali listy a asimina nakonec vsechny listy shodi, nove nenarostou a rostlina z vrchu uschne a chcipne.


Internet snese všechno, často se autoři jen baví nebo živí tím, že splácají kupu nesmyslů.
1. Rostliny nejsou od mala zvykané na slunce, takže dospělé listy už se jen tak nepřeučí, a uschnou.
2. Slunce je posílené sklem, takže problém je silné slunce + sklo -> popálení. Velkou roli hraje i vysoká teplota za sklem.

Je nějaký důvod je přes sezónu trápit doma na okně? Proč je třeba nezačít klíčit v březnu a v okamžiku vyklíčení nad povrch je v květnu hodit ven?
Uživatelský avatar
Petr z H.
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 347
Registrován: 06 úno 2018, 11:53
Bydliště: Brněnsko 400 a 435 m.n.m.

Re: Mno?ení semeny

Příspěvekod radek.god » 11 říj 2023, 12:45

Petr z H. píše:1. Rostliny nejsou od mala zvykané na slunce, takže dospělé listy už se
Je nějaký důvod je přes sezónu trápit doma na okně? Proč je třeba nezačít klíčit v březnu a v okamžiku vyklíčení nad povrch je v květnu hodit ven?

Petre, vsechny semena od Standy (az na jedno v lednu) jsem dak klicit v breznu.A duvod proc nesly ven? Protoze pred rokem cxa jsem nechal 5 semenacku z Tropiku na balkone na parapetu a kdyz se na jare zacaly probouzet (rust listu), tak jsem je dal do zeme a vsechny zacaly usychat.Vykopal jsem je a dal mimo prome slunce a zacaly se vzpamatovavat.Jakykoliv pokus o umisteni na slunce skoncil stejne - zacaly jim usychat listy a pak cela rostlina chcipla.
U mych semenacku jsem na slunci skoncil uplne stejne.Jediny semenacek z Tropiku a nejaky muj prezivsi jsem nechal venku pres zimu pod orechem u plotu.Ale rozmocil se nebo mu uhnily koreny a uhnil cely.Z toho duvodu vnimam info na netu ohledne varovani mladych semenacu pred umistenim na prime slunce jako opodstatnene a zrejme mohou byt semenacky v zime venku, ale musi byt v suchu.Otazka je do jake miry jsou mrazuvzdorne koreny.Takze to vidim na umisteni pet lahvi s asiminama na zimu nekam na parapet nebo do foliovniku na balkon.Kdyz je nepreleju, tak by mohly prezit.Kdy pujdou ven do zeme a na prime letni slunce to nevim.2 lete semenace z Tropiku to nedaly, takze minimalne 2 roky to vidim na ochranu pred sluncem.Jasne, rostlin mam ZATIM dost tak muzu vzit tu co vypada na chcipnuti a experimentovat s ni.
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1729
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Mno?ení semeny

Příspěvekod Petr z H. » 11 říj 2023, 12:56

To je asi marný ... proč ti všichni píší, že ani mladé semenáčky nemají problém se sluncem? Myslíš, že tu není dostatek lidí se zkušenostmi s jejich pěstováním, a radši budeš věřit fámám šířeným po internetu? 8) Měl jsem vyklíčené semenáčky ve skleníku - neuschly. Měl jsem semenáčky venku v PETkách v mraze - nezmrzly. Není problém v mraze, není problém ve slunci. Problém je evidentně v půdě nebo rostlině - půda musí být propustná, vlhká, s dostatkem živin. Pokud venku semenáč na slunci usychá a ve stínu neusychá, zřejmě má problém s nedostatkem vláhy nebo jejím příjmem (např. poškozené kořeny).
A co vlastně znamená na slunci usychá a ve stínu se vzpamatovává? Pokud list uschne, už je uschnutý a nikdy se nevzpamatuje. To by zasloužilo bližší vysvětlení. Jestli jen vadne, pak bych se opravdu zaměřil na dostatek vody, resp. stav kořenů.
A co se týká sucha - ne! Je to rostlina, která pochází z Ameriky, ze stejného podnebného pásma. Je zvyklá na stejnou zimu. A roste především kolem potoků, má ráda vlhko, nikoli sucho. Mně spíš přijde, že je trápíš doma, v nepřirozeném prostředí - málo světla, sterilní klima, absence zimy, nedostatek živin atd.

Toto jsou semenáčky, které jsem přesně po roce od vyklíčení na jaře rouboval, byly ve skleníku na slunci a další léto přesazoval do země. Jsou na přímém slunci, foceno další rok uprostřed léta:


Obrázek

Ještě jedna zkušenost - polovina vysazených roubovanců přes zimu pošla. Ale byla to ta, která byla vysazena blíž baráku. Takže měla určitě teplejší půdu, než ta druhá polovina, ale nejspíš přesah střechy způsobil clonění srážek a susšší půdu, takže ty rostliny přes zimu nezmrzly, ale USCHLY! Takže i v zimě potřebují být ve vlhku, aby se na jaře ještě vůbec probudily.
Uživatelský avatar
Petr z H.
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 347
Registrován: 06 úno 2018, 11:53
Bydliště: Brněnsko 400 a 435 m.n.m.

Re: Mno?ení semeny

Příspěvekod radek.god » 11 říj 2023, 18:22

Petr z H. píše:To je asi marný ... proč ti všichni píší, že ani mladé semenáčky nemají problém se sluncem? Myslíš, že tu není dostatek lidí se zkušenostmi s jejich pěstováním, a radši budeš věřit fámám šířeným po internetu? 8) Měl jsem vyklíčené semenáčky ve skleníku - neuschly. Měl jsem semenáčky venku v PETkách v mraze - nezmrzly. Není problém v mraze, není problém ve slunci. Problém je evidentně v půdě nebo rostlině - půda musí být propustná, vlhká, s dostatkem živin. Pokud venku semenáč na slunci usychá a ve stínu neusychá, zřejmě má problém s nedostatkem vláhy nebo jejím příjmem (např. poškozené kořeny).
A co vlastně znamená na slunci usychá a ve stínu se vzpamatovává? Pokud list uschne, už je uschnutý a nikdy se nevzpamatuje. To by zasloužilo bližší vysvětlení. Jestli jen vadne, pak bych se opravdu zaměřil na dostatek vody, resp. stav kořenů.
A co se týká sucha - ne! Je to rostlina, která pochází z Ameriky, ze stejného podnebného pásma. Je zvyklá na stejnou zimu. A roste především kolem potoků, má ráda vlhko, nikoli sucho. Mně spíš přijde, že je trápíš doma, v nepřirozeném prostředí - málo světla, sterilní klima, absence zimy, nedostatek živin atd.

Toto jsou semenáčky, které jsem přesně po roce od vyklíčení na jaře rouboval, byly ve skleníku na slunci a další léto přesazoval do země. Jsou na přímém slunci, foceno další rok uprostřed léta:

Ještě jedna zkušenost - polovina vysazených roubovanců přes zimu pošla. Ale byla to ta, která byla vysazena blíž baráku. Takže měla určitě teplejší půdu, než ta druhá polovina, ale nejspíš přesah střechy způsobil clonění srážek a susšší půdu, takže ty rostliny přes zimu nezmrzly, ale USCHLY! Takže i v zimě potřebují být ve vlhku, aby se na jaře ještě vůbec probudily.


No treba jak tam psal Standa, ze nahazi semena na podzim nebo pred zimou na kompost a pak jen vybira na jare rostlinky.Pripadne, ze je tam necha nebo je zasadi nekde vedle a celou dobu jsou na sluncia jsou otuzilejsi, protoze si na to slunce zvykaji postupne...
- jasne, tohle chapu a dava to smysl.Kdybych mel plodici strom s neomezenou zasobarnou semen, delam to stejne.Bohuzel nemam a nez se k nemu dokopu, potrva to mnoho let ( nebo to bude stat x tisic za starsi roubovane stromy a i tam to potrva x let.To ze uschne list a uz se neprobere je mi jasny.To ani neocekavam.Co ocekavam je ze narostou s jarem behem svetla, tepla a dostatu vody nove, odolnejsi a ne ze rostlina nove nevyzene a uschne (i pres dostatecnou zalivku ).Jestli pak neroste kvuli spatne zemine nebo nedostatku zivin nemam jak poznat.Neocekavam, ze bych mel cerstve nebo par mesicu stare semenacky hnojit.To obvykle skonci uhynem rostliny kvuli citlivosti korenu.Navic v zemi by melo byt zivin dostatek.Korenovy bal jsem neposkodil, to by po presunu do stinu nezacaly rust nove listy.Tzn stejny kvetinac, zemina, zalevani ... prime slunce = usychaji listy, pak cela rostlina a konec a o par cm vedle pod stolem bez primeho slunecneho svetla rostou nove listy a rostline se dari ...
Kliceni a rust ve skleniku nedokazi z duvodu absence skleniku posoudit.Muzes to mit na upalu, ale taky zastinene necim jinym nebo pod spravnym uhlem ... Co zanm skleniky, tak je tam horko, vlhko a malo svetla, protoze to neni cire prusvitne sklo, ale nejaky last nebo neco zakaleneho.To se neda s zadnym sklem nebo pruhlednym sklem v obyvaku an jizni stranu srovnavat.Tam chapu, ze se muze behem slunecniho maxima za jasneho dne vytvorit vysoka teplota a spali to vetsinu rostlin.
Rostliny pres zimu nemohly uschnout.Jak, kdyz porad prsi nebo pada snih ? Jak kdyz zemina NEMUZE pres zimu v PET ci kvetinaci vyschnout.To proste v CR venku bez ochrany proti snehu ci zime NELZE.Je to jeste horsi, nez jako bych v byte nalil litr vody do 20+ cm kvetinace.No to do jara nevyschne ani kdybych to mel u topeni nebo to fenoval a za 1-2 tydny rostlina uhnije nebo uschne, protoze uhniji koreny - osobne vyzkouseno mnohokrat.
Jinak to co se vetsinou deje je, ze rostlina prijde o listy (uschnou a odpadnou), nove nevyzene a postupne z vrchu zacne usychat.Na rezu je stale zelena, ale postupne se zelena snizuje dolu az to nakonec zdrevnati a uschne.Tohle je nekonecny boj, ktery nelze vyhrat, chapu, ze chcipnou koreny, ale duvod nedokazu odhalit (pokud neni substrat suchy nebo mokry, tak nemam jak to zjistit.Jak jsem psal, ze jsou nektere asiminy hole kmeny bez listu a ze chcipnou/ uschnou, tak jsem kontroloval i tu lednovou - na rezu je dole zelena.Ale listy nula a uadna snaha vyhanet nove.A to jsme ji dal z parapetu ven na balkon ... Proste z toho co jsem vyzkousel loni, a predloni (asiminy) , tak dokud na ne nesviti prime slunecni svetlo, tak rostoua maji zelene listy, jakmile na ne jde prime slunecni svetlo, tak se listy zacnou palit a nakonec upadnou.Trva dlouho, nez (nebo zda-li vubec) narostou nove listy.Je mozne, ze ty hole asiminy ted ke konci roku oziji a vyhodi nejake listy.Vubec bychs e tomu nedivil, viz pistaciovnik co jsem psal v sekci pistaciovniky.TAky, CELY rok nic, zadna snaha vyhnat listy a uz jsme ho odepsal jako ostatni, ze proste uschne a konec a teprve ted, ke konci roku zacinaji rust listy , to nechapu. :-)
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1729
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Mno?ení semeny

Příspěvekod Petr z H. » 12 říj 2023, 08:39

radek.god píše:Co ocekavam je ze narostou s jarem behem svetla, tepla a dostatu vody nove, odolnejsi a ne ze rostlina nove nevyzene a uschne (i pres dostatecnou zalivku ).

Nemůže být jeden z důvodů třeba to, že je rozhozený biorytmus? Jsou od podzimu do jara v dormanci, a rostou pouze v letní sezóně? Mají takové podmínky, aby shodily listí, přes zimu byly v chladu a spaly, a aktivovaly se až cca v dubnu?

radek.god píše:Rostliny pres zimu nemohly uschnout.Jak, kdyz porad prsi nebo pada snih ? Jak kdyz zemina NEMUZE pres zimu v PET ci kvetinaci vyschnout.To proste v CR venku bez ochrany proti snehu ci zime NELZE.

Ha ha ha. Jestli si myslíš, že zimní mlhy, pár cm sněhu a pár milimetrů deště znamená, že nemůžou uschnout, tak to se dost mýlíš. Nevím, jak v Praze, ale tady v Brně jsou spíše častější zimy, kdy se vůbec přes zimu nedoplní vláha v zemi, ačkoli se sem tam i trocha sněhu objeví.
Uživatelský avatar
Petr z H.
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 347
Registrován: 06 úno 2018, 11:53
Bydliště: Brněnsko 400 a 435 m.n.m.

Re: Mno?ení semeny

Příspěvekod radek.god » 12 říj 2023, 10:14

Petr z H. píše:Nemůže být jeden z důvodů třeba to, že je rozhozený biorytmus? Jsou od podzimu do jara v dormanci, a rostou pouze v letní sezóně? Mají takové podmínky, aby shodily listí, přes zimu byly v chladu a spaly, a aktivovaly se až cca v dubnu?


Petre, pokud se bavime o tech 1-2 letych co jsem mel z Tropiku, tak tam byly na balkone na jizni stranu na parapetu pres celou zimu.Pokud se mylim, tak se omlouvam, musel bych to dohledavat ve zpravach - tusim, ze mi to takhle napsal Radim z Tropiku.At je nedavam pres zimu hlavne do bytu, ale necham je dle mych moznosti na balkone, mozna psal neco o izolaci, ale to uz nevim.Takze jsem je tam skutecne nechal.Byly zabalene kvuli preprave v nejake folii, tak jsem ji tam nechal jen jsem je OBCAS symbolicky zalil.Zimu prezily a s rostoucim svetlem na jare zacaly vyhanet listy.Neprezil mi tam jen nejaky drin nebo co, ale vsechny asiminy ano.Ono by tam na jihu brzo bylo slunce vysoko nad strechou a neslo by tam od jara nebo jen cast dne a hlavne tam proste musim kytky behem roku posouvat, jinak jsou pulku dne ve stinu podle mista na balkone.
Takze jsem je z mista, kde uz svitilo slunce dal do zeme na severni stranu, kde slunce zacalo s jarem vemi brzo silit, ale ne tak jako na jizni strane, kde na asiminy stejne nemam trvale misto.
Dal jsem tam takhle driny , mucenky (incarnaty hlavne) , akebie trifoliatu, pentaphyllu a peticetnou a dalsi a vysledkem bylo, ze tam diky slunci vse usychalo.A to jsem zaleval.Proste zacaly usychat listy, pak z vrsku cela rostlina az nektere uschly uplne.A nove listy se nevytvarely.
Abych neprisel o vsechny rostliny, tak jsem vse co prezilo vykopal a dal ze spodni casti svahu o cca 3m vyse, kde je housti z plevelu nebo malin.Slunce tam prakticky diky tomu nejde, nebo az od urcite vysky rostlin.2 z 5 prezivsich akebii tam mam dodnes :-) driny tam chciply, incarnata taky.Ikdyz mozna jeden drin nebo co to je, tam je dodnes, ikdyz jeste nekvetl.
Asiminy jsem tedy vykopal a dal zpatky do puvodnich kvetinacu na jizni balkon.Dalsimi pokusy jsem zjistil, ze asiminy na miste kam vubec NEJDE slunce zacinaji ozivat a vyhanet listy.
A naopak na miste, kam jde stale silnejsi slunce, tak chcipaji nebo chciply.Bohuzel, jak se meni vyska slunce, tak je nemozne kazdych par dni je presouvat.To bych tam musel byt cely den.Takze drive ci pozdeli na ne slo slunce i pod stolem a zase zacly usychat a padat listy a dalsi chciply.Posledni 1 nebo 2 jsem dal na zimu ven jak jsem psal.Jedna vypadala na chcipnuti, druha ne.Na jare jsem je prozkoumal blize a nasel jsem rozmocene klacky bez znamky zeleneho, ktere se pri pokusu o vytazeni ven rozlomily a bylo jasne, ze to je na kompost ...
Ano, na svahu je nic moc zemina, takze se da rict, ze slunce nemusi byt jedinym faktorem, ktery prispel k chcipnuti rostlin, ale vzhledem k tomu dalsimu presunu asimin zpet na balkon do kvetinace a rozdilneho chovani na slunci a ve stinu povazuji prime slunce za hlavni pricinu uhynu takto mladych rostlin.
O tech "mytech" o tom, ze mlade asiminy nesmi byt na primem slunci jsme se docetl samozrejme az po tom, kdy jsem se snazil najit pricinu uhynu stavajicich rostlin.Jedine co jsem se docetl do te doby bylo o tom, ze nemaji rady presazovani nebo proste ze se musi davat pozor na ten hlavni koren.U stavajicich semenacku mam ted vyzkouseno, ze do momentu, nez se koncem leta zacaly dostavat slunecni paprsky pod strechu a tedy do jizniho okna do bytu, tak asiminy mely zelene listy a "darilo se jim".Stejne jako kdyz je pod mrakem.Jako tam chapu, ze se vytvori za oknem vysoka teplota.Zase na druhou stranu, jelikoz jsem pod strechou, tak se tam to slunce dostane az nekdy pozde odpoledne a logicky jen do leve casti okna.Takze podle me tam koncem leta slunce nebylo mezi 11-15h a tedy jsem se vyhnul nejvyssim vyhnim.

Petr z H. píše:Ha ha ha. Jestli si myslíš, že zimní mlhy, pár cm sněhu a pár milimetrů deště znamená, že nemůžou uschnout, tak to se dost mýlíš. Nevím, jak v Praze, ale tady v Brně jsou spíše častější zimy, kdy se vůbec přes zimu nedoplní vláha v zemi, ačkoli se sem tam i trocha sněhu objeví.




No me prijde puda od konce podzimu a hlavne pres celou zimu permanentne mokra , stejne jako zemina v kvetinacich.Jedine co mi tam prezilo v kvetinacich byla vetsina lokvatu.Je mozne, ze jsem mel vykopat jamu a do ni dat PETky s asimina.Ale to uz nezjistim a zkoumat nebudu :-) Ona je tady na povrchu spise ornice ze stavby.Tzn da se dokopat do 20 cm, pak uz to jde tezko.Je to jako kamen.V zime nevim.Nemam dobry a velky ryc a lopatkou se to fakt neda.Jinak na tom svahu, kde mi vse pri presazeni na jare chcipalo, jak jsme psal, tak mam ted asi 2 roky 15 fejchoi, rybiz, angrest a jeden drin nebo co to prezilo.Ty fejchoy mam v 2L PET nebo kvetinacich, ale jsou tam asi 3 , ktere tam jsou jen tak, bez "ochrany" a letosni zimu tam neprezila jedna jedina.

Ted uz se slunce pri 10°C tolik nebojim, spise mi jde o to, KAM a KDY dat letosni asiminy ted na zimu.
Urcite je nemuzu a ani nechci nechat v byte za jiznim oknem.Takze realne mam jen tyhle moznosti


1) balkon na zem , ke zdi a tedy na svetlo, bez deste ci snehu
2) balkon na zem hned za drevene zabradli, tzn do celorocni tmy, kam ale muze prset ci napadat snih
3) balkon na parapet ( tam kde byly pres zimu Asiminy a driny z Tropiku )
4) balkon do foliovniku na misto s malo svetlem
5) balkon do foliovniku na misto s vice svetlem, kde muze dojit za jasneho dne ke zvyseni teploty odhadem do 20-30°C max a vecer treba 0 nebo minus
6) kolárna baraku, ktera je pod urovni chodniku a kde je male okenko a minimum svetla.Tzn je tam vyrazne nizssi teplota, nez je ve vytapenem byte.
- loni jsem tam pro nedostatek mista v byte nechal na stole uprostred mistnosti teda ne hned za oknem kam to dat neslo : Annony cherymoy - prezily vsechny.5+ let stare ananasovniky - neprezil zadny.

Presun asimin je nevyhnutelny odhadem do tydne.Sice predpoved pro Prahu uz neukazuje -3°C S6 , ale jen jednu krasnou 0 z po na ut :wink: a pak uz jen 2-6°C TROPY a sama pozitiva ... :o
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1729
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

PředchozíDalší

Zpět na PAWPAW ( Asimina )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků