Roubování a očkování asiminy

zde můžete probrat vše o pěstování pawpaw

Moderátor: Stanley_51

Re: Roubování a očkování asiminy

Příspěvekod milos 51 » 05 úno 2022, 13:55

Přesně to chci napsat :D Není skoro . Konce roubů můžeš ještě namočit do vosku a snížit tak odpařování . A roubování přímo ze stromu na strom mám taky vyzkoušené a taky to jde . Pouze to musíš trochu hlídat . Musí to být těsně před vyrašením . Nedá se to určit podle kalendáře .
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1852
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Roubování a očkování asiminy

Příspěvekod Franz » 06 dub 2022, 09:10

Zdravím
Miloši dej vědět jestli to únorové očkování se povedlo přece jen to přešlo několika mrazy a jsem celkem zvědavý
Franz
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 410
Registrován: 28 čer 2012, 07:25
Bydliště: Hranice 240 m.n.m

Re: Roubování a očkování asiminy

Příspěvekod milos 51 » 06 dub 2022, 11:51

Teď jsem to fotil . Malé očko uprostřed štítku se zatím nehýbe ,je pořád stejné . Už jsem to tu ale jednou psal ,že to očko na štítku nemusí vůbec být a ze štítku vyroste očko náhradní .
Obrázek
Obrázek
Pro jistotu jsem roubované místo překryl parafilmem .
A dvě fotky loňských semenáčků (v květináčích) Roubováno Forkertem 29.1.22 . Očka už prorážejí parafilm
Obrázek
Obrázek
A v takovém stadiu jsou u nás asimíny .
Obrázek
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1852
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Roubování a očkování asiminy

Příspěvekod Franz » 09 dub 2022, 19:07

pěkné, roubované máš ve skleníku nebo venku?
Franz
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 410
Registrován: 28 čer 2012, 07:25
Bydliště: Hranice 240 m.n.m

Re: Roubování a očkování asiminy

Příspěvekod milos 51 » 09 dub 2022, 20:04

Franz píše:pěkné, roubované máš ve skleníku nebo venku?

První fotka (2x) je roubováno venku a druhé dvě ve foliáku . Dodatečně jsem zabalil parafilmem ( Jožko ,ještě jednou díky !) a na fotkách je vidět ,jak očka ten parafilm už proráží .
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1852
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Roubování a očkování asiminy

Příspěvekod kačer » 20 dub 2022, 10:42

Roubuji a očkuji asiminy a měl bych k tomu poznámku. Roub je schopen vyrazit z očka i do 10 dnů, zatím co očko (Forkert ) vyrazí nejdříve za měsíc, za dva a někdy i déle. Má s tím někdo podobné zkušenosti? Nestalo se mi to jen u asimin, ale i u jiných rostlin. Procento ujmutých oček je znatelně menší než u roubů.
Obrázek

Obrázek
Naposledy upravil kačer dne 20 dub 2022, 10:59, celkově upraveno 1
kačer
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 25
Registrován: 22 říj 2018, 09:33

Re: Roubování a očkování asiminy

Příspěvekod moonvil » 20 dub 2022, 10:57

Řekl bych, že klasický roub má často vrcholový pupen, který vyraší velmi brzy, zatímco očka se berou z postranních pupenů, jež mohou fungovat jen jako záložní a pak se pomaleji budí.
Navíc na očku je prostě velmi málo hmoty, tam je potřeba dobré propojení s podnoží než se začne něco dít. Roub má toho materiálu mnohem více a může zpočátku využít svých vlastních zásobních látek.
Nevím jestli je tam ještě nějaké další vysvětlení.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Roubování a očkování asiminy

Příspěvekod milos 51 » 03 kvě 2022, 10:02

Očkoval jsem 6.4. Forkertem (fotky nahoře) a dnes ,po měsíci ,očko proráží parafilmový kryt .
Obrázek
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1852
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Roubování a očkování asiminy

Příspěvekod MonikaV » 03 kvě 2022, 12:31

Kačer: -- tak jsem taky koukla na asiminu roubovanou 14.4. a velmi mile překvapila už jsou tam lìstky, ono asi taky zaležì i na počasì a jak píše moovil - na očku je měně hmoty....oproti roubu- ten jede rychleji..
Obrázek
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 967
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

Re: Roubování a očkování asiminy

Příspěvekod petr-mb » 21 čer 2022, 14:01

Úplně závidím, když vidím , jak Vám to roste.
Nemáte někdo Asiminu Primu 1216? nebo nějakého jiného opylovače, který by mi opyloval Asiminu Trilobu odrůdy Ithaca.
Teď poslední 2 roky kvete a bohužel nemám ji jak opylovat :-) Budu rád za každou pomoc/radu.
petr-mb@seznam.cz
petr-mb
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 1
Registrován: 20 čer 2022, 16:04

Re: Roubování a očkování asiminy

Příspěvekod moonvil » 21 čer 2022, 14:53

Pokud se vyskytujes nekde v okoli Brna, tak by se urcite neco naslo.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Roubování a očkování asiminy

Příspěvekod Stanley_51 » 21 čer 2022, 21:35

petr-mb píše:Úplně závidím, když vidím , jak Vám to roste.

Ahoj, vítám tě na kiwifóru. E5
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Roubování a očkování asiminy

Příspěvekod Hofis » 06 črc 2022, 00:24

Taky se přidám s nějakými postřehy k roubování asimin. Letos je obecně alespoň ve VDF výborný rok, co se roubování obecně týče. :) U asimin je podle mě právě důležité, aby roub měl vrcholový pupen. Pak je u mě ujímavost prakticky stoprocentní. A je jedno, jak velký roub použijete. U roubů, které nemají vrcholový pupen je ujímavost o dost horší. Asimina dokáže pak strašně rychle po naroubování vyrazit z toho vrcholového pupenu, a to mi přijde pro úspěšnost toho roubování zásadní. Vždy se jen snažím dbát na to, aby to po tom naroubování vypadalo úplně stejně, myslím tvarem i velikostí té nově naroubované větve. A je i úplně jedno, jak daleko od kmínku to naroubujete. Tady je třeba naroubovaná větévka odrůdy Alegheny. Napral jsem to tam, jak to přišlo, celkem pěkný velký roub. A dal jsem ho tam skoro u báze té původní větévky. Člověk pak ani nepozná, že tam je vlastně něco jiného. Tímto děkuji nene za pěkné roubíky! :wink:
Obrázek
Foto: Varnsdorf, 06.07.22

Zde detail roubu:
Obrázek
Foto: Varnsdorf, 06.07.22

A tady to samé, odrůda Susquehanna, čímž tímto děkuji i klukům z Tropiku!
Obrázek
Foto: Varnsdorf, 06.07.22

A roubík číslo 2:
Obrázek
Foto: Varnsdorf, 06.07.22

Celou větévku před naroubováním zabalím do parafilmu, nechám jenom na spodku volných tak 2 cm na řez. Roubuji do rozštěpu a velmi se snažím dbát na stejnou tloušťku podložky a roubu. To musí přesně sedět. Pak místo roubu obalím páskou z uříznuté potravinové fólie, ala Miloš, asimina má velmi měkké dřevo, naprosto to stačí (nezapomenout na cancour pro odmotání :) ). A nakonec ještě celé utěsním parafilmovou fólií, aby se tam nedostala voda. A pak už stačí jen čekat. Po třech týdnech u mě už vyráží vrcholový pupen. Toto bylo roubováno o Velikonocích. A ještě jedna poznámka nakonec. Ten parafilm růstem popraská a odpadne. Potravinovou fólii ale nechám až do pozdního podzima a odmotám až někdy v listopadu. To už je vlhko a není tak teplo. Podle mě je jeden z nejkritičtějších okamžiků u roubování tímto způsobem obnažení toho vlastního roubu, kdy se vlastně ze 100% vlhkosti najednou ocitne na čerstvém vzduchu. V místě roubu poté dost často vzniká pnutí hlavně v důsledku vysychání a nedělá to moc dobrotu. Potravinová fólie se natahuje spolu s roubem a hezky vydrží těsnit opravdu až do zimy. To už je roub pěkně srostlý a obnažení je bez problémů. Na zimu je ale třeba fólii odebrat, aby to pod ní neplesnivělo!
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Roubování a očkování asiminy

Příspěvekod moonvil » 06 črc 2022, 05:38

Hezký. Mám k tomu jen jeden postřeh, když vidím do jaké části stromku ty rouby dáváš. Tyhle relativně tenké postranní větvičky příliš nezesílí, roub na nich udělá nějaký přírůstek, tím se to celé ještě prodlouží a pokud to časem zakvete a zaplodí, tak budeš mít dost velkou váhu na dlouhém proutku a bude potřeba to vyvazovat, jinak se ti to hodně ohne a bude hrozit zlomení.
Taky jsem dřív takto nějakou asiminu narouboval, teď už dělám kopulaci celého roubu jen do terminálu (obvykle na mladé podnože) a pokud přeroubovávám starší stromek jako ten tvůj, tak raději sejmu nějakou silnější svislou větev a očkuju na to.
Ten vršek stromku plánuješ ponechat?
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Roubování a očkování asiminy

Příspěvekod Petr z H. » 06 črc 2022, 08:53

Dovolil bych si nesouhlasit. Rouboval jsem cca 30 semenáčků anglickou kopulací, většina roubů byla bez vrcholového pupenu, a chytly se 100% všechny. Stejně krásně a blbuvzdorně jako jabloně. Bez jakéhokoli hýčkání, pouze stažení místa kopulace roubovací páskou.


Obrázek
Uživatelský avatar
Petr z H.
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 344
Registrován: 06 úno 2018, 11:53
Bydliště: Brněnsko 400 a 435 m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na PAWPAW ( Asimina )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník