Roubování a očkování asiminy

zde můžete probrat vše o pěstování pawpaw

Moderátor: Stanley_51

Re: Roubování a očkování asiminy

Příspěvekod moonvil » 14 črc 2022, 18:49

kačer píše:U asiminy to bohužel nejde, po přesazení s holými kořeny odchází na kompost.


Jak to myslíš s holými kořeny? Semenáče asimin snesou celkem drsné zacházení. Vyrábím je tak, že semena hážu do kalfasu s rašelinou (klidně 1000 najednou) a jak to postupně další roky klíčí, tak toho vždy trs vytáhnu, oklepu substrát a nastrkám to do růžáků. Žádný problém při přesazení, kořeny jsou celkem pevné, nepoškodí se nebo jen minimálně.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Roubování a očkování asiminy

Příspěvekod kačer » 14 črc 2022, 19:03

2* jsem přesazoval asiminu a vždy skončila na kompostě, byly to už naroubované stromky, jestli pro semenáče to neplatí, rád to letos vyzkouším, semen bude dost.
kačer
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 25
Registrován: 22 říj 2018, 09:33

Re: Roubování a očkování asiminy

Příspěvekod Petr z H. » 14 črc 2022, 19:51

kačer píše:2* jsem přesazoval asiminu a vždy skončila na kompostě, byly to už naroubované stromky, jestli pro semenáče to neplatí, rád to letos vyzkouším, semen bude dost.


Několkrát jsem přesazoval asiminy, a vždy to zvládly. Kořeny se nijak snadno poškodit nedají. Jediné, co nefunguje, je současné přesazení a roubování. V tom případě se rouby nechytnou. Ale rostlina obrazí znovu pod roubem.
Uživatelský avatar
Petr z H.
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 344
Registrován: 06 úno 2018, 11:53
Bydliště: Brněnsko 400 a 435 m.n.m.

Re: Roubování a očkování asiminy

Příspěvekod radek.god » 14 črc 2022, 22:45

Petr z H. píše:Několkrát jsem přesazoval asiminy, a vždy to zvládly. Kořeny se nijak snadno poškodit nedají. Jediné, co nefunguje, je současné přesazení a roubování. V tom případě se rouby nechytnou. Ale rostlina obrazí znovu pod roubem.

No tak presne to jsem udelal.Vykopal ze zeme a tedy presadil a cca po 2-4 tydnech na to dnes narouboval.Jestli se daji nebo nedaji koreny snadno poskodit je otazka.Asi to nebude takove jak se to prezentuje s tim hlavnim korenem.To by u me skoncily v bioodpadu vsechny.Kazdopadne by me zajimalo co presne se deje s 1-2 letym semenackem na slunci, ze chcipne.Jako pochopil bych, ze se spali listy a nadzemni cast, ale koreny s nakou casti vrsku by to slunce snad zabit nemelo :-o
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1654
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Roubování a očkování asiminy

Příspěvekod moonvil » 14 črc 2022, 22:58

radek.god píše:Kazdopadne by me zajimalo co presne se deje s 1-2 letym semenackem na slunci, ze chcipne.


Tak mladé semenáčky nemají co dělat na přímém slunku - ne v tomto zdejším počasí, kdy teploty šplhají přes 32-35°C, to se pálí listy i u větších asimin, které jsou zastíněné netkankou.
Ideální stanoviště je v plném stínu starších stromků.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Roubování a očkování asiminy

Příspěvekod Radim7- » 16 črc 2022, 17:19

Dobrý den, našel by se prosím někdo, kdo by na počátku jara poskytl 2 rouby Aimina triloba G E O R G I A ? Jsem od Prostějova. Nabídnu třeba velmi kvalitní domácí kdoulovou marmeládu nebo rouby Prima, Overleese, NC-1, později i Mango a Sunflower. Všechny jsem koupil a uz nemohu dát 1000 Kč za další, když navíc je to jen do pokusného nejistého místa mezi zdmi. Děkuji za pochopení. Moc děkuji!! mal.r@seznam.cz
Radim7-
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 2
Registrován: 15 črc 2022, 22:13

Re: Roubování a očkování asiminy

Příspěvekod Stanley_51 » 16 črc 2022, 21:43

Radim7- píše:Dobrý den,

Ahoj, vítám tě na kiwifóru. E5
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Roubování a očkování asiminy

Příspěvekod Stanley_51 » 20 srp 2022, 21:50

Potřebuji do své Overlees vroubovat Primu. Jakým způsobem to roubujete ? Forkertem nebo do rozštěpu - co je vhodnější ? Nemám zatím s roubováním asiminy zkušenosti.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Roubování a očkování asiminy

Příspěvekod moonvil » 20 srp 2022, 22:06

Funguje toho víc, ale nejspolehlivější mi přijde anglická kopulace (whip and tongue).
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Roubování a očkování asiminy

Příspěvekod Franz » 22 srp 2022, 09:59

souhlasím s Michalem jen vyber pečlivě větev na kterou to prdneš, zrovna prima je málo vzrůstná a ráda hodně plodí na úkor růstu
Franz
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 410
Registrován: 28 čer 2012, 07:25
Bydliště: Hranice 240 m.n.m

Re: Roubování a očkování asiminy

Příspěvekod Hofis » 24 srp 2022, 14:04

Podle mě je úplně jedno jak, ale důležité je kdy. Ideální doba je, když mají pupeny tak 0,5 cm. Pak se to chytá krásně. Dělal jsem klasicky do rozštěpu, rouboval jsem o Velikonocích. Rouby už se začaly samy rozbalovat, tak jsem teď v tom vlhčím počasí vybalil.
Rouby již pěkně srostlé, na Allegheny je již i zformované květní poupě. :) Má hodně slunce a prostoru, věřím, že z ní bude jeden z bočních terminálů.
Obrázek
Obrázek
Foto: VDF, 21.08.22

U toho dvojroubu Susquehanny jsem nakonec dal na rady tady, za které moc děkuji S14 , a tu hlavní větev odřízl (na obr. v popředí), doufajíc, že se ze zbylých 2 naroubovaných větví stanou terminály. No uvidíme, růst to prostě nechám, co to poroste.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Foto: VDF, 21.08.22
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Roubování a očkování asiminy

Příspěvekod kaaja-el » 29 čer 2023, 12:15

V jaké výšce zakládáte korunu? Mám totiž podnože, kde jsem nechal v maximální možné výšce (= cca 40cm) 2 větve, na které bych z jara rád očkoval. To by znamenalo, že se mi koruna rozdvojí v této výšce. Je to moc nízko, nebo je to v pořádku? Ještě to mohu seříznout na jeden terminál a očkovat jen na něj, to by ale znamenalo jen jedno očko na jednu podnož.
Uživatelský avatar
kaaja-el
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 180
Registrován: 23 dub 2022, 10:00
Bydliště: Nýřanská černouhelná pánev, 350mnm.

Re: Roubování a očkování asiminy

Příspěvekod moonvil » 29 čer 2023, 15:15

Řekl bych, že rostlině je to víceméně jedno jak vysoko se to větví. Třeba moje semenáče mají první větve docela nízko a já je tak nechávám - raději ať plod spadne z menší výšky.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Roubování a očkování asiminy

Příspěvekod radek.god » 28 led 2024, 15:33

Tak spekuluju nad tim jakym zpusobem bude nejlepsi naroubovat Primu na temer rocni semenace :shock:
Pro predstavu rouby maji prumer cca 5 mm od oka, ale ty semenace maji 3-4 mm :-o
Nevim, zda se mi povede kmen nariznout a roztazenim pro vlozeni roubu ho na jedne strane neodlomit :-o
Jinak semenace uz maji pupeny, ale samozrejme nahore, kde je to tenke treba 2 mm
Vetve pri vysce do 20 cm nema zadny ze semenacu
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1654
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Roubování a očkování asiminy

Příspěvekod radek.god » 29 led 2024, 12:28

Tak si rikam, az to naroubuju, co s tou vrchni uriznutou casti podnoze, ktera mi zbyde ...
Napadla me takova silena vec ...
Asimina triloba náleží do čeledi láhevníkovité (Annonaceae)
.....
Annona Cherimola S20 Asimina Triloba ...

Zkousel jste to nekdo ?
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1654
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

PředchozíDalší

Zpět na PAWPAW ( Asimina )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník