Roubování a očkování asiminy

zde můžete probrat vše o pěstování pawpaw

Moderátor: Stanley_51

Re: Roubování a očkování asiminy

Příspěvekod Hofis » 06 črc 2022, 10:47

Michale, díky za postřeh! To jsi mě ale moc nepotěšil, holt chybama se člověk učí... :( Já jsem právě doufal, že díky tomu pyramidálnímu růstu budou všechny ty naroubované větve dál přirůstat a sílit, zvlášť když rostou tak pěkně nahoru. No, uvidíme... :?
Jinak účelem nebylo stromek přeroubovat, jsem s tou Primou spokojen, ale pouze přiroubovat pár nových odrůd. Hlavně některé Petersonky chci vyzkoušet. Ta Susquehanna by navíc měla být i hodně pozdní, tady jsem zvědav, jestli to u mě vůbec bude schopné dozrávat.

Petr z H.:
Určitě ano, zvlášť pokud to můžeš mít takto pod kontrolou. Chytá se to velmi ochotně a pěkně. :) Mluvím o zkušenosti z před 2 let, kdy se mi chytly všechny s vrcholovým pupenem, ale bez vrcholového pupenu pouze 1 ze 3. Ale to jsem ještě nepoužíval parafilm ale sáčky a celkově zkušenost nebyla s roubováním asimin vesměs žádná. :) Věřím, že kdybych to teď udělal tak, že bych to zabalil do toho parafilmu, chytlo by se to asi stejně. Akorát by to o dost dýl trvalo, než si ta rostlina uvědomí, že má vyjet ze záložního pupenu. Takto je to rychlé a už příští rok by to mohlo zakvést. Navíc to potřebuju dělat stylem „naroubuj a zapomeň“, protože to pak třeba 3 týdny vůbec nevidím. A tento výše popisovaný způsob se mi prostě osvědčil. Je to jen zkušenost, ale ať si to každý dělá, jak chce... :wink:
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Roubování a očkování asiminy

Příspěvekod nene » 06 črc 2022, 13:50

Hofis: Moc držíme palce, ať to roste, vypadá to krásně. Ale - s tím, co píše moonvil, bohužel korespondují i naše zkušenosti. Dá hodně práce přesvědčit strom, že chceme, aby rostl ten roub na tenké větvi a ne to všechno okolo. Taky už roubujeme u asiminy (a tomelu) jen terminální větve. Na boční slabé větvi, i když se roub ujme a jede, strom ho je schopen příští rok (nebo i později) "odhodit".
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4175
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Roubování a očkování asiminy

Příspěvekod Franz » 07 črc 2022, 08:01

Také se mi nezdá roubovaní na spodní větvičky tak sice ukáže nějaký plody, ale charakter odrůdy bude zkreslený a sesquehhana a shenandoah jsou opravdu pozdní
Franz
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 410
Registrován: 28 čer 2012, 07:25
Bydliště: Hranice 240 m.n.m

Re: Roubování a očkování asiminy

Příspěvekod Hofis » 07 črc 2022, 12:27

Hm, tak mockrát ještě jednou všem děkuji za postřehy. Zajímavé je, že ty rouby, co jsem takto rouboval před 2 lety od nene normálně rostou jako všechny ostatní větve. Letos i kvetly, ale plůdky neudržely, tak uvidíme příští rok. Trochu mě to mate, protože jsem vlastně akorát vyměnil kus za kus. Starou větev jsem odstranil a vyměnil za roub. Ta rostlina to vlastně ani pořádně nestačila postřehnout a podle toho ty rouby i tak pěkně přirůstají. No, každopádně je to tam, dávat pryč to už nebudu a uvidíme, jak se to všechno ještě do budoucna vyvrbí... :?
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Roubování a očkování asiminy

Příspěvekod nene » 07 črc 2022, 12:40

No jo, no, rouby od nene, ty rostou.... :lol:
Příroda je mocná a o náhody tu není nouze...... :wink:
Ne vážně - jde jen o princip, tomel v obdobném místě by tu větev "uschnul". Nebo by se musel zbytek uříznout a nechat jet jen ten roub (což většinou není cílem). Roubovali jsme hodně a asimina nás drobet vyškolila. Ale - když to roste, co víc si přát.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4175
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Roubování a očkování asiminy

Příspěvekod Hofis » 07 črc 2022, 17:50

nene píše:No jo, no, rouby od nene, ty rostou.... :lol:

S6
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Roubování a očkování asiminy

Příspěvekod nene » 07 črc 2022, 18:15

:D
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4175
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Roubování a očkování asiminy

Příspěvekod radek.god » 13 črc 2022, 12:14

rychly dotaz - da se asimina zakorenit ve vode pisku nebo na to mate nekdo vyzkouseny jiny zpusob jak z rizku namnozit ? :-o
jeste to muzu naroubovat na rocni male 20cm semenacky z Tropiku :-o
Mate na to nekdo konkretni metodu, idealne nekam na stranu, chtel bych zachovat puvodni rostlinu.
Zkusenosti s tim nemam zadne.Ma nejaky smysl macet v pripade roubovani rizek do tekuteho/praskoveho stimulatoru ?
Vim, blby dotaz, ale radsi se zeptam predem :o
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1654
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Roubování a očkování asiminy

Příspěvekod Petr z H. » 13 črc 2022, 13:24

Moc nerozumím tomu, o co se snažíš a zda to vůbec lze, ale "normální" postup je v zimě šmiknout jednoleté výhony z dospělé rostliny, nechat je nejlépe ve vlhku v igeliťáku v lednici, na jaře urychlit (nebo počkat až naraší) podnož (semenáček) a na ten normální anglickou kopulací naroubovat onen v chladu uchovaný nenarašený řízek. Normální roubování - žádné máčení, žádné patlání vosku, prostě jen provést anglickou kopulaci a omotat v místě spoje roubovací páskou.
Jak to vypadá pár týdnů po roubování, viz můj poslední příspěvek na předchozí straně.
Uživatelský avatar
Petr z H.
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 344
Registrován: 06 úno 2018, 11:53
Bydliště: Brněnsko 400 a 435 m.n.m.

Re: Roubování a očkování asiminy

Příspěvekod radek.god » 13 črc 2022, 17:36

No mam 3 nebo 4 (?) rizky Prima 1216 nebo tak neco od Moniky.Mam z Tropiku 2 maly semenacky asi 20cm, kde zacinaji rust znova male listky a ktere jako jedine prezily slunce na vychdodni strane, dalsi dva nevypadaji, ze prezijou a paty je uz na hromade s listim nebo v zemi.Protoze ho enpoznam od drinu. S13 .Takze cil je jasny.Budto ty rizky od Moniky zakorenit (pokud to nezakoreni ve vode, tak nevim jak E3 ) a nebo naroubovat na ty 2 funkcni asiminy.Ano nejlepsi a pro me nejjednodussi by to bylo nechat zakorenit, ale posledni pokusy s korenenim temer cehokoliv v cemkoliv (krome kiwi ve vode ) dopadly vzdy stejne.Zcerna to nebo to chytne plisen nebo to uschne a nic ve vysledku nezakoreni.
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1654
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Roubování a očkování asiminy

Příspěvekod Petr z H. » 13 črc 2022, 22:28

Málokterá dřevina ochotně koření jako fíkovník či vrba. Určitě bych rouboval, ale rozhodně na jaře s čerstvými rouby. Úspěšnost červencového roubovaní nedokážu posoudit. Ani si neumím představit, jak se v tuto dobu získaly vhodné rouby …
Uživatelský avatar
Petr z H.
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 344
Registrován: 06 úno 2018, 11:53
Bydliště: Brněnsko 400 a 435 m.n.m.

Re: Roubování a očkování asiminy

Příspěvekod moonvil » 14 črc 2022, 02:37

Zakořenit to nezkoušej, to můžeš hodit rovnou na kompost. Asimina se nedá řízkovat klasickými postupy.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Roubování a očkování asiminy

Příspěvekod MonikaV » 14 črc 2022, 11:48

Pert z H--- tyhle nove vyhony klidne davam k roubovani, ockovani -zelene do zeleneho a jde to ( nekdy se zadari a nekdy ne, dost zalezi i na pocasi...proste to zabalim do parafin pasky, naroubuji roubovaci paskou a dam pod alobal- a pak cekam....)
Obrázek
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 967
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

Re: Roubování a očkování asiminy

Příspěvekod radek.god » 14 črc 2022, 16:03

No narouboval jsem to, jestli se to chytne, to netusim, rouboval jsem poprve a jeste k tomu na rostlinu mensi, nez je roub :-o
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1654
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Roubování a očkování asiminy

Příspěvekod kačer » 14 črc 2022, 17:32

Podnože tomelu a asiminy jsou první rok dost chcípáci, u tomelu se to dá řešit ( od milos 51 » 23 bře 2019 - díky za tip, letos to zkouším viz foto ). U asiminy to bohužel nejde, po přesazení s holými kořeny odchází na kompost. Takže nezbyde než počkat, až zesílí, nebo do toho říznout, i když je to pak spíš chirurgie než očkování. Od průměru 3 mm se to dá s trochou štěstí zbastlit.

Obrázek

tomely v boudě z polykarbonátu

Obrázek

Obrázek

asimina a detail očkování
kačer
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 25
Registrován: 22 říj 2018, 09:33

PředchozíDalší

Zpět na PAWPAW ( Asimina )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků

cron