Zimní ochrana fíkovníků

zde můžete probrat vše o pěstování fíků

Moderátor: Stanley_51

Re: Zimní ochrana fíkovníků

Příspěvekod Petr z H. » 28 úno 2021, 19:19

nene píše:Rašícím fíkovníkům.


To byla otázka na Hanele. Fíky venku samozřejmě ještě ani náhodou neraší. Proto se ptám, proč chce kvůli -6 dávat zpět nějakou zimní ochranu?
Uživatelský avatar
Petr z H.
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 344
Registrován: 06 úno 2018, 11:53
Bydliště: Brněnsko 400 a 435 m.n.m.

Re: Zimní ochrana fíkovníků

Příspěvekod Hanele12 » 01 bře 2021, 13:37

nene píše:Rašícím fíkovníkům.

Díky ano, byl v zábalu když tu bylo -20 stupňů a začíná se tvořit breba. Nechci aby mi omrznul.
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 722
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Zimní ochrana fíkovníků

Příspěvekod Hanele12 » 01 bře 2021, 13:40

To byla otázka na Hanele. Fíky venku samozřejmě ještě ani náhodou neraší. Proto se ptám, proč chce kvůli -6 dávat zpět nějakou zimní ochranu?[/quote]

Tak za prvé byl v zábalu jsem na severu dost vysoko návětrná hůrka a podařilo se mi nevyzrálé zelené výhony udržet před mrazem. A za 2 začíná se nalévat breba a nebudu riskovat opad. Nic mi to neudělá ho na pár noci zase zabalit a zasypat.
Každého věc, jak se o své rostliny stará ne?
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 722
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Zimní ochrana fíkovníků

Příspěvekod Petr z H. » 01 bře 2021, 15:37

Breba na venkovním fíkovníku vydržela -20 °C a "nalévá se" v únoru v okrajové oblasi pěstování fíkovníků? Celkem pozoruhodný exemplář. :wink:
Nic ve zlém - jen jsem chtěl poukázat na to, že by stálo za rozvahu, zda si raději neušetřit mnoho zbytečně vynaložených sil a času kvůli pouhým -6 °C.
Uživatelský avatar
Petr z H.
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 344
Registrován: 06 úno 2018, 11:53
Bydliště: Brněnsko 400 a 435 m.n.m.

Re: Zimní ochrana fíkovníků

Příspěvekod Hanele12 » 01 bře 2021, 16:25

Petr z H. píše:Breba na venkovním fíkovníku vydržela -20 °C a "nalévá se" v únoru v okrajové oblasi pěstování fíkovníků? Celkem pozoruhodný exemplář. :wink:
Nic ve zlém - jen jsem chtěl poukázat na to, že by stálo za rozvahu, zda si raději neušetřit mnoho zbytečně vynaložených sil a času kvůli pouhým -6 °C.


Fakt nechápu pořád ty narážky a uštěpačný tón. Pro mně to prostě není jenom -6 stupňů a nevím jaká zbytečně vynaložená práce. Vždyť je to max půl hodiny. Minulý rok ani nezdřevnatěly větvičky co vyrostly v létě.
Přečtěte si pořádně co píšu, když už se do toho pořád montujete. Nepíšu, že breba vydržela - 20, ale že fíkovník v krytu vydržel s nevyzrálými větvemi - 20 a teď jak bylo teplo jsem odkryla a vidím zárodky malých kuliček breby... ( asi jak se kumulovalo teplo v hoblinách v krytu, nebo je to nasazená letní násada z minulého roku co mi tu vůbec nic nenasadi) a o ty nechci přijít, proto si fíkovník zase zabalím. Co je na tom pořád špatně!
A když jsem ve vedlejším vlákně psala dotaz, kdo pěstuje ve volné půdě fíkovníky ve vyšší nadmořské výšce a prosperují mu, včetně tipu na odrůdu, tak to jste se neozval. Myslela jsem si, že je zde komunita pěstitelů, co si vyměňují zkušenosti a postřehy z pěstování. Ne jak to chodí na FB.
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 722
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Zimní ochrana fíkovníků

Příspěvekod Petr z H. » 01 bře 2021, 18:42

Omlouvám se, jestli si to berete nějak zle - já jen vtipkuju, protože nevěřím, že by se v únoru na venkovním fíkovníku nalévala breba, a že by teď zažila takovou teplotu, jakou během letošní celkem tuhé periody nezažila. Jsem přesvědčen, že ty zárodky fíků tam jsou už z loňska. Stejně tak je mám já. Pokud byly fíkovníky zakryté a venku bylo - 20 °C, tak bych si nedělal iluze, že v hoblinách uvnitř by byla teplota výrazně vyšší. Jen vycházím ze svých zkušeností, jak rychle a pod jakými materiály mi v sadu či zahradě co promrzá (např. před pár dny byla promrzlá zem i uprostřed pod hromadou skládaného štípaného dřeva 2x2x2 m). Jen jsem chtěl, abyste si ušetřila práci.
A k druhé výtce - já pěstuju nyní již cca 30 odrůd fíkovníků ve volné půdě, ale jsou velmi mladé, tedy relevantní zkušenost s plodností a časem zrání venku budu mít během několika let. Proto v tuto chvíli nemůžu reagovat, které bych doporučil. Moonvil na své stránce nějaké rané popisuje, ale pokud jsem postřehl, pěstuje je ve skleníku či kontejnerech. Venku se určitě budou chovat úplně jinak.
Uživatelský avatar
Petr z H.
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 344
Registrován: 06 úno 2018, 11:53
Bydliště: Brněnsko 400 a 435 m.n.m.

Re: Zimní ochrana fíkovníků

Příspěvekod mifin » 01 bře 2021, 18:56

Petr z H. píše:... pěstuju nyní již cca 30 odrůd fíkovníků ve volné půdě, ale jsou velmi mladé, tedy relevantní zkušenost s plodností a časem zrání venku budu mít během několika let...

Moc by mě zajímalo, jaké zkušenosti budete mít po této zimě a jak Vám to které odrůdy přežily. 30 odrůd to už je pěkná sbírka. S6
Asi nejen já velmi uvítám, když si najdete později čas a podělíte se o informace. Ať Vám rostou!
mifin
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 317
Registrován: 15 led 2017, 21:11
Bydliště: Praha - sever, 236 m n.m.

Re: Zimní ochrana fíkovníků

Příspěvekod Hanele12 » 01 bře 2021, 19:50

Petr z H. píše:Omlouvám se, jestli si to berete nějak zle - já jen vtipkuju, protože nevěřím, že by se v únoru na venkovním fíkovníku nalévala breba, a že by teď zažila takovou teplotu, jakou během letošní celkem tuhé periody nezažila. Jsem přesvědčen, že ty zárodky fíků tam jsou už z loňska.


Dobře, tak jo.
Jj to jsem si myslela, že jsou možná z minuleho roku a přežitím zimy se z nich stává jarní breba. O tom jsem si minuý rok psala s Moonvilem.
A co se týká toho zimního zakrývání Právě že dost pěstitelů uvádí že žádné zakrytí nepomůže ale já mám zkušenost jinou nevím jak je to možné ale zakrývám hoblinami cca metr v průměru válec vysoký 2m rostlina svazaná ve středu do kuželu omotaná netkankou a to co v zábalu nebylo vždycky zmrzlo. Možná ale nemam odrůdu, která rychleji dřevnatí a tim by se to dost usnadnilo. Pry se takto chova Petera a tu zrovna nemám.
Určitě mně zajimaji výsledky letosni zimy na vnějsich rostlinach. Mam zatim 1 ks od kazdeho z 20 druhů tak nechci riskovat vysazení. Až budu mit nahradu v květináči.
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 722
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Zimní ochrana fíkovníků

Příspěvekod Stanley_51 » 01 bře 2021, 22:46

Hanele12 píše:dost pěstitelů uvádí že žádné zakrytí nepomůže

Hanko, trochu tě osvětlím problém zakrývání. Pokud na jaře v době rašení přijde noční mrazík ( tzv. radiační mráz ), má smysl přehodit přez rostlinu třeba netkanku nebo něco podobného. To je mráz, který trvá pouze chvíli ( 1 - 3 hod.) a jde zvrchu. Pak je ale druhá varianta a to je zimní, dlouhodobější mráz. Tam je ti nějaký přehoz na dvě věci. V tomto případě potřebuješ zemní teplo, protože i když dáš fíkovníku "kabát", on teplo nevyvýjí a tím pádem se v kabátě nezahřeje. Ovšem když uděláš kryt s dostatečnou izolací, tak teplo vycházející ze země rostlinu ochrání lépe.
Skoukni kryt v sekci banánovníky.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Zimní ochrana fíkovníků

Příspěvekod Hofis » 01 bře 2021, 23:27

No Hanko, ani já ti toho zatím moc neřeknu, protože je nerozbalím dříve, než na Velikonoce. A nikdy nic nerozbalím dřív, než začátkem dubna. To je taková dlouholetá zkušenost z našich severních šířek. Takže jsi příliš brzy podlehla předčasnému mámení jara a rozbalila to. Jako bych se sám viděl před několika lety. :lol: Vyplatí se, to vydržet. :wink:
Jinak k tomu, co tu bylo již řečeno ještě doplním, že je velmi důležité chránit hlavně krček rostliny tak do výšky alespoň 30 cm mulčem nebo případně přihrnout zeminou na zimu. Říká se, že krček je nejcitlivější na přemrznutí, ale je to trochu jinak. Když jsou opravdu mrazy, může teplota úplně při zemi být i o 3-4 stupně nižší. Takže sice dřevo výše přežije -18°C, což je u té rostliny třeba na hraně, ale -21°C u země totálně odpálí krček. Vysoký mulč je tedy u těchto rostlin extrémně důležitá součást ochrany na zimu.
Ty fíkovníky ve VDF (LdA a Michurinska-10) daly letos -18°C. Ale jsou zabalené u zdi a pod římsou, takže věřím a doufám, že to můžou zvládnout. Uvidíme na Velikonoce (snad S13 ). U tebe jsem opravdu na těch -20°C zvědav, to už je i v krytu opravdu zcela hraniční teplota. Nejhorší je, že to zatím teď nepoznáš, jak moc to ty rostliny dostaly, to se projeví až po čase. V Praze dal Pražský venkovní zcela bez ochrany -15°C, byl jsem líný ho balit. Takže i když se zatím vše tváří celkem normálně, tak je mi jasné, že z breby zřejmě nic nebude. Ale budu rád, pokud to vydrží alespoň ty vyzrálé v létě zaštípnuté letorosty. Alespoň by mohla být dobrá podzimní sklizeň. Rok je teprve před námi. :wink:
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3763
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Zimní ochrana fíkovníků

Příspěvekod Hanele12 » 02 bře 2021, 10:25

Diky za obsáhlou odpověď. Ano, kabátek z hoblin se osvědčil,
snad už výhony nezhnědnou.
Hofis rozbalit jsem bohužel musela, jak teď tálo tak se z té hromady kolem fikovniku vlhkost dostala do hoblin a to hodně. Byly uplně mokré. Ted je suším a ve čtvrtek jen zase nasypu do válce okolo fíku. Pražský mám zatim v květníku, trochu se obavam, že by zde měl problém s dozráním. Ano, na letošni rok se moc těším. Mnoho rostlin snad bude plodit poprvé. Uz mam připravenou podrobnou tabulku nasazeni a zrání plodů.
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 722
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Zimní ochrana fíkovníků

Příspěvekod Hofis » 02 bře 2021, 10:51

Ok, pokud to dýchá, tak vlhkost tolik nevadí, horší je, když se to zapaří. Pak je tam plíseň na totata. Pražský venkovní je potřeba v létě včas zaštípnout, nejpozději tak v půlce června. Pak to bude ok. :wink:
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3763
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Zimní ochrana fíkovníků

Příspěvekod Hanele12 » 02 bře 2021, 10:57

Hofis píše:Ok, pokud to dýchá, tak vlhkost tolik nevadí, horší je, když se to zapaří. Pak je tam plíseň na totata. Pražský venkovní je potřeba v létě včas zaštípnout, nejpozději tak v půlce června. Pak to bude ok. :wink:

Díky. Teď jsem ho stříhla na letní a mozna ho tedy dam do země a budu včas zaštipovat snad se mu povede lip než Pálavě.
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 722
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Zimní ochrana fíkovníků

Příspěvekod Hofis » 02 bře 2021, 12:30

Odolný je slušně. Pokud ho budeš mít u zdi na nějakém slunném místě a včas zaštipovat, tak to na podzimní sklizeň může celkem dobře fungovat. To zaštipování pak vlastně i kompletně nahrazuje zimní řez, nemusíš to pak vůbec řezat a celkem slušně se to pak na jaře i větví.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3763
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Zimní ochrana fíkovníků

Příspěvekod meyer » 02 bře 2021, 22:24

díky za podnětné informace z diskuse všem
Uživatelský avatar
meyer
oficír
oficír
 
Příspěvky: 567
Registrován: 19 pro 2020, 18:15
Bydliště: Praha 17

PředchozíDalší

Zpět na FÍKOVNÍKY ( Ficus )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: kaaja-el, pavell a 10 návštevníků