Fíkovník

zde můžete probrat vše o pěstování fíků

Moderátor: Stanley_51

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 20 říj 2021, 20:28

No, jako nouzové řešení to s těma mladýma rostlinama dělat lze, ale má to i nevýhody. Hlavně pak tu, že starší fíkovníky po x letech vyspějí a jde to poznat na kvalitě plodů, odolnosti atd.
Těch 5 let bych viděl právě jako minimum, kdy to začne být docela poznat. Nevím kdo ti tohle poradil, ale mám na to v podstatě opačný názor. Pokud rostlina v kontejneru po nějaké době ztrácí plodnost nebo něco takového, tak je problém ve způsobu pěstování. Občasný ořez kořenů a výměna substrátu funguje velmi dobře, není potřeba zvětšovat objem kontejneru.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hanele12 » 20 říj 2021, 21:02

Děkuji určitě vyzkouším obě varianty. Nechám jednu rostlinu v kontejneru a budu jí ořezávat kořeny a doplňovat substrát a k tomu si nechám třeba dvě rostliny náhradní a budu sledovat jaký je vývoj plodnosti kvality, mobility atd.
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 722
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod kaossik » 20 říj 2021, 21:12

Také bych se přidal s opačným názorem, protože co je u fíkovníků nejdůležitější, to je dřevo. Je to vidět i na zakořeňování řízků. Dlouhý řízek z tlustého špalku klidně zaplodí ještě v témže roce řízkování, řízek z tenké větvičky klidně i druhým rokem živoří. Dřevo je zásobní orgán rostliny a čím více dřeva tím je větší potenciál na zdravé silné výhony a velkou plodnost. Nicméně potenciál samotný ještě nic neznamená, rostlina musí mít dobrou výživu a pochopitelně i slunce a teplo. Ale větší rostlina s větší dřevní hmotou je určitě nejhodnotnější. Zkracování kořenů a výměna půdy je určitě důležitá, ale stejně tak je důležité i správné přihnojování a především pravidelnější. Pokud se totiž rostlina octne v situaci kdy má nedostatečnou sílu kořenové soustavy, případně nedostatek živin, zakrní a stane se z ní v podstatě bonsai. Což ale není nevratný stav, ale spíše signál, že je třeba tento stav řešit.
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1158
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Fíkovník

Příspěvekod Marek1970 » 20 říj 2021, 22:03

moonvil píše:No, jako nouzové řešení to s těma mladýma rostlinama dělat lze, ale má to i nevýhody. Hlavně pak tu, že starší fíkovníky po x letech vyspějí a jde to poznat na kvalitě plodů, odolnosti atd.
Těch 5 let bych viděl právě jako minimum, kdy to začne být docela poznat. Nevím kdo ti tohle poradil, ale mám na to v podstatě opačný názor. Pokud rostlina v kontejneru po nějaké době ztrácí plodnost nebo něco takového, tak je problém ve způsobu pěstování. Občasný ořez kořenů a výměna substrátu funguje velmi dobře, není potřeba zvětšovat objem kontejneru.

Michal, možno je to tak ako píšeš ale asi to už osobne, pri figovníkoch pestovaných v nádobách v skleníku, nevyskúšam a tú myšlienku (výmenu "starých" rastlín za nové) má Hanka možno odo mňa. Viem, že takto - orezávanie koreňov, orezanie nadzemnej časti a výmena substrátu to robia viacerí pestovatelia a na tvojich stránkach je na to pekný návod - od Billa Muzychko ale mne za tri roky v skleníku napriek pravidelnému rezu narastú niektoré figovníky v nádobe do takých rozmerov, že je neúnosné ich ďalej takto pestovať a je pre mňa jednoduchšie ich odstrániť a nahradiť novou rastlinou . Skúšal som to napr. na Brunswicku (orezávať) a po orezaní a výmene substrátu nemala tá rastlina zďaleka takú plodnosť a vitalitu ako "nová" pred rokom zakorenená rastlina (netvrdím, že to nemohlo byť spôsobené nejakou mojou chybou alebo konkrétnou odrodou). Skrátka mám pocit, že dvojročná rastlina v nádobe mi zaplodí oveľa lepšie ako figovník, ktorý som po vyčerpaní kapacity na hrubo orezal a vymenil substrát. Ten trojročný figovník má u mňa v skleníku v 60 l alebo 90 l zapustenej nádobe, kmienok hrubý takmer ako betónový vinohradnícky stĺpik. Viem že je to tak trochu barbarstvo vyhodiť veľkú trojročnú rastlinu ale v skleníku to plánujem takto robiť aj do budúcna (teraz na jeseň som po odplodení takto obmenil všetky rastliny v skleníku pestované v zapustených nádobách). Orezávanie a výmena substrátu asi funguje o čom svedčia skúsenosti tvoje a spomínaného Billa Muzychko ale každý si hľadáme svoju cestu. Mimochodom asi viacerí, by sme si radi prečítali tvoje nové skúsenosti vo ficáriu. Nech sa darí.
Marek1970
oficír
oficír
 
Příspěvky: 518
Registrován: 05 lis 2018, 18:14
Bydliště: "kúsok" od Piešťan, cca 160 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod kaossik » 20 říj 2021, 22:38

Marek1970 píše:ale mne za tri roky v skleníku napriek pravidelnému rezu narastú niektoré figovníky v nádobe do takých rozmerov, že je neúnosné ich ďalej takto pestovať a je pre mňa jednoduchšie ich odstrániť a nahradiť novou rastlinou .


No já mám dvouleté rostliny ze silných sazenic, které zaplodily už v prvním roce a musím říct, že moje zkušenost je taková, že ač do počtu plodů jsem s plodností dvouleté rostliny spokojený, velikost plodů je cca 1/2 až 1/3 té které je u daných odrůd deklarovaná. Takže ani druhý rok nemohu hodnotit nějak pozitivně, slibuji si, že třetí rok už bude úroda konečně uspokojivá, ale při tomto způsobu pěstování mi vychází, že použitelný je 1 ze 3 let. Což je asi ok, pokud má pěstitel dost místa a může tam mít rostliny v plné plodnosti i ty co se teprve rozjíždějí.
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1158
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hanele12 » 20 říj 2021, 22:41

Po tomto novém náhledu na pěstování rostlin jsem si totiž uvědomila že například DK mi nejvíce plodil 2 a 3
třetím rokem a teď už je to opravdu vidět jak se snižuje ta plodnost a přírůstky i přes pravidelné hnojení. Prísti rok uz vidím tu bídu právě proto jak se snažím stromek různě ořezávat a zmenšovat, nahřížila jsrm si , když to dělat nebudu muset a budu mít opět mladý řízek vyhodí masivní velké větve na kterých příštím roce bude zase skvělá breba teď už je to opravdu horší a horší.
Stejně tak mé nejstarší 4 leté Laradek, HC a BT. Nasazení a růst jdou rapidně dolů. LaRadek jsem dokonce věnoval sestře aby ho dala do země . jsem viděla že v tom kontejneru už moc právě neprosperuje a hodil by se spíš v teplejším místě do země) nechala jsem si právě z něj jenom řízek abych ho uschovala a ten je letos obalený Musela bych opravdu zvolit velké kontejnery aby to mělo smysl pěstovat větší rostliny a to jak už jsem uváděla tak úplně nechci Chtěla bych zachovat relativně malé přenosné nádoby a nebo u vybraných zapuštené kontejnery ve skleníku. Tak všem pěstování zdar a ať nám uzraje co nejvíc fíků což je naším cílem.
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 722
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 21 říj 2021, 07:33

V pohodě, pokud má někdo lepší výsledky s mladšími rostlinami, tak proč ne. Připadá mi akorát škoda nevyužít potenciál dospělých fíkovníků.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod kaossik » 21 říj 2021, 09:47

Hanele12 píše:Po tomto novém náhledu na pěstování rostlin jsem si totiž uvědomila že například DK mi nejvíce plodil 2 a 3
třetím rokem a teď už je to opravdu vidět jak se snižuje ta plodnost a přírůstky i přes pravidelné hnojení.


No ono ale to hnojení musí být fakt bohaté, třeba dle toho návodu na figs4fun se dává celý šálek hnojivé směsi na kontejner a pak pravidelné přihnojování po celou sezónu. Nicméně viděl jsem na fb úžasnou rostlinu, která byla malý stromek, snad jen v 15l kontejneru a měla víc a větší plody než mé dvouleté rostliny v 50l a dotyčný mi tvrdil, že to nijak nehnojí.

Co se týká breby tak tam to je asi celkem jedno jak je rostlina stará, ale pokud se pěstuje na maincrop, tak si nějak nedokážu představit takový způsob pěstování, jelikož tam dozraje třeba 6 plodů na výhon (který se zastipuje) a tak počet plodů které mají šanci dozrát záleží spíše na tom jak je rostlina rozvětvená a to lze docílit jen tak, že je rostlina starší.
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1158
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 21 říj 2021, 13:38

Marek1970 píše:Ten trojročný figovník má u mňa v skleníku v 60 l alebo 90 l zapustenej nádobe, kmienok hrubý takmer ako betónový vinohradnícky stĺpik.


Marku a máš to zapuštěné tak, že kořeny z té nádoby prokoření do okolního substrátu? Tím by se totiž eliminovala výhoda toho kontejneru a ve výsledku by to bylo stejné jako umístění rostliny volně v zemi.
Já s tím ve skleníku taky pořád ještě experimentuju, nedá se říct, že bych to měl už všechno vychytané.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod Marek1970 » 21 říj 2021, 16:32

Mám to v maltovníkoch, ktoré sú upravené ako samozavlažovacie. Vo výške cca 8 - 10 cm od dna nádoby na úrovni medzidna je dookola vyvŕtaných asi 10 -12 otvorov o priemere 10 mm kadiaľ odteká prebytočná voda zo spodného zásobníka a zároveň ako som tento rok pri výmene rastlín zistil, tak cez časť týchto otvorov (6 až 8 ) figovníky prekorenily do okolitej zeminy, pričom koreň vlastne upchal ten odtokový otvor. To čiastočné prekorenenie však nebol žiaden zásadnejší problém pri odstraňovaní rastlín z nádob.
Možno aj preto mi tie rastliny v skleníku rastú extrémne rýchlo a bujne, lebo čiastočne čerpajú vodu a živiny aj mimo nádob. Voľne v skleníku v zemi mám vysadený len SD, všetko ostatné je v tých zapustených nádobách. Stále sa len učím a hľadám najlepšie riešenie. Na pestovaní v polykarbonátovom skleníku mi okrem extrémneho rastu trochu prekáža, zatiaľ o niečo nižšia chuťová kvalita plodov oproti plodom z rastlín voľne pestovaných v zemi. Je to pravdepodobne spôsobené stále funkčným UV filtrom na polykarbonáte alebo tým, že to možno preháňam so zálievkou, alebo to neviem dobre zvládnuť s výživou, proste plody z figovníkov v zemi alebo z figovníkov v nádobách, ktoré mám mimo skleníka sú chutnejšie (preto mi to vychádza skôr na ten UV filter). Mnoho vecí som čerpal práve z tvojich stránok a odkazov na nich, takže určite je okrem tohto fóra aj stránka "plnazahrada" skvelý zdroj informácií za čo ti patrí dík.
Marek1970
oficír
oficír
 
Příspěvky: 518
Registrován: 05 lis 2018, 18:14
Bydliště: "kúsok" od Piešťan, cca 160 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod kaossik » 22 říj 2021, 19:29

Teď to každý den vypadá nějak takto. Na Negronne to masivně zraje, obě rostliny už na počet plodů dohnaly RdB, které má stále nasazenou druhou várku z července a dva plody se konečně začaly hýbat, tak snad ještě zabojuje. Na Jaune budou první zralé plody z druhé násady zralé každým dnem.

Výhled počasí je skvělý, následujících 7 dní povětšinou slunečných dní je skvělý prospekt na zrání.


Obrázek
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1158
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Fíkovník

Příspěvekod ivan » 23 říj 2021, 10:03

ivan píše:Celá zima bola pre figovníky mierna- priaznivá...avšak koncom marca boli plné miazgy(nastolený trend od r. 2016) teploty -6°C v apríli dokonali dielo- a výsledok takýto...potrhalo aj 5 cm hrubé konáre......( v marci odoberané odrezky ešte boli všetky živé)
Obrázek
...len režem a režem...konárov za nákladné auto...keďže chladné počasie sa figovníkom nepáči, a žiadne horúčavy nie sú ani v dlhodobom výhlade....breba KO S13 ....a druhá úroda bude zrieť ...v "decembri"

Dopľňam info zo sahary: ...je to jedna z najhorších sezón, ak nie najhoršia...druhá úroda nechce zrieť ani v centre mesta, kde je viac ako 40 ročný figovník, ktorý chodím "pozorovať" cca 30 rokov...takto to nechce dozrievať ani tam:
Obrázek
Obrázek
...môj odhad z mája sa bohužial potvrdil, figovníky majú "meškanie" cca mesiac, tento figovník v centre mesta vždy dozrieval koncom augusta- v septembri- je koniec októbra a len náznaky dozrievania- a nepomohlo ani to, že bol nadpriemerne teplý jún ( +3,7 °C nadpriemer)a aj júl(+2,7°C nadpriemer).... a nepomohol ani nadpriemerný slnečný svit...u mňa detto- zo stoviek plodov zopár kusov dozretých...dokonca aj rok 2017- keď mi v januári ( priemer za január bol -6,7°C)-vymrzli hrubé kmene až k zemi- hlavná úroda začala mi dozrievať začiatkom septembra....
Toho slnečného svitu u nás stále pribúda:
- doteraz máme cca o 280 hod. nadpriemer (1981-2010):
https://www.shmu.sk/sk/?page=1&id=klima ... =1981-2010
- a cca o 400 hodín nadpriemer oproti obdobiu 1961-1990:
https://www.shmu.sk/sk/?page=1&id=klima ... =1961-1990
...na dozrievanie je potrebný aj určitý počet dní, tento rok hlavnú úrodu začali nasadzovať až v júli S13
...slnečného svitu máme od začiatku roka doteraz viac ( o 100 hodín)-ako mesto Pazin na Istrii a zhruba rovnako ako mesto Poreč :shock:
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1751
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod jarek01 » 24 říj 2021, 09:43

Tak u mne je letošní fíková sezóna o hodně lepší než loňská.
V současnosti fíkovníky v nádobách končí sezónu.

Obrázek

Poslední plody dozrávají ještě na venkovním Veselském, ale otázka je jak dopadl po dnešní noci.

Obrázek
jarek01
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 346
Registrován: 02 úno 2014, 14:27
Bydliště: Uherský Ostroh, 178 m/nm

Re: Fíkovník

Příspěvekod Bullets » 24 říj 2021, 16:04

Kolika litrové máš nádoby na fíkovníky? Uvažuju právě že bych vyzkoušel jednu rostlinku ale určitě by musela do květináče :D
Uživatelský avatar
Bullets
oficír
oficír
 
Příspěvky: 553
Registrován: 27 bře 2021, 11:42
Bydliště: Kajsik v Goralii 400 m n. m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Petr z H. » 24 říj 2021, 18:06

Tak to vypadá, že na venkovních fíkovníkách začínají dozrávat první plody na Hardy Chicago, Francuesco, Julia Von Presburg a Becane.
Tak se budu těšit, že v normálnější sezóně (letošní je cca o měsíc zpožděná) dozrají i ostatní odrůdy, které sice mají bohatě nasazeno, ale stále jsou zelené a tvrdé ... i v mojí nefíkové poloze. S6
Uživatelský avatar
Petr z H.
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 344
Registrován: 06 úno 2018, 11:53
Bydliště: Brněnsko 400 a 435 m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na FÍKOVNÍKY ( Ficus )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků

cron