Fíkovník

zde můžete probrat vše o pěstování fíků

Moderátor: Stanley_51

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 24 kvě 2022, 05:46

Mám za to, že tam musí být jak říkáš ten dvoupupen. Pokud je tam jen jeden, tak asi ani zaštípnutí nepomůže.
Však to klidně zkus na některých výhonech štípnout a část nechat dál růst - uvidíš jestli tam bude nějaký rozdíl.
Ono je možné, že tady ty neplodící Peretty byly množené in-vitro, to může oddálit nástup plodnosti.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod tuzogt » 24 kvě 2022, 14:13

Ahojte, máte skúsenosti so závlahou? Ako ju máte vyriešenú a nastavenú? Plánujem tento mesiac. Figy ktoré chcem zavlažovať sú v 45l kontajneroch.
Našiel som toto https://slov-aqua.eu/sk/kategorie/815-z ... 40-lh.html


Ďakujem
tuzogt
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 8
Registrován: 11 dub 2022, 17:44
Bydliště: SK/AT

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 24 kvě 2022, 15:05

Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod tuzogt » 24 kvě 2022, 15:26


Ahoj, tvoj článok som čítal, časť otázok mi to zodpovedalo, ale nie či to je dobre polievať ráno, večer, v noci, či každý deň menšie množstvo alebo každé 3 dni viac a tak. Ako to máte nastavené?
tuzogt
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 8
Registrován: 11 dub 2022, 17:44
Bydliště: SK/AT

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 24 kvě 2022, 16:05

Fíky v kontejnerech zalívám buď ráno nebo k večeru, případně ráno a večer v nejteplejších dnech v roce. Ale jinak je jim to celkem jedno, když jdu v poledne kolem rostliny, která jeví známky sucha, tak jí z konve trochu přileju a je to.
Takže nejde ani tak o to kdy, ale kolik. No a to samozřejmě záleží na aktuálním počasí. Není to tak, že bych na začátku sezóny načasoval kapkovku na 2x30 minut 7 dní v týdnu a nechal to být. Prostě podle potřeby ty intervaly upravím - je to otázka pár sekund, žádná složitá konfigurace. Než jdu ráno do práce, tak mrknu na oblohu, na teploměr, zvážím věrohodnost včerejší předpovědi a buď to nechám ve stejném režimu nebo trochu minut přidám či uberu.
Případně sem tam dokápnu ručně, když vidím, že některému kontejneru to nestačí - ono sladit naprosto přesně kapkovou závlahu u množství různě velkých rostlin v různě objemných kontejnerech není úplně možné. Něco se dá řešit odlišením kapkovačů 1/2/4/8 L/h, případně rozbočkama a spojkama, ale nikdy to není zcela dokonalé.
Doporučuji pořídit nějaký základ, zapojit to třeba na část rostlin a vyzkoušet si to. Je to stavebnicový systém, dá se to měnit podle potřeby.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod tuzogt » 24 kvě 2022, 17:45

moonvil píše:Fíky v kontejnerech zalívám buď ráno nebo k večeru, případně ráno a večer v nejteplejších dnech v roce. Ale jinak je jim to celkem jedno, když jdu v poledne kolem rostliny, která jeví známky sucha, tak jí z konve trochu přileju a je to.
Takže nejde ani tak o to kdy, ale kolik. No a to samozřejmě záleží na aktuálním počasí. Není to tak, že bych na začátku sezóny načasoval kapkovku na 2x30 minut 7 dní v týdnu a nechal to být. Prostě podle potřeby ty intervaly upravím - je to otázka pár sekund, žádná složitá konfigurace. Než jdu ráno do práce, tak mrknu na oblohu, na teploměr, zvážím věrohodnost včerejší předpovědi a buď to nechám ve stejném režimu nebo trochu minut přidám či uberu.
Případně sem tam dokápnu ručně, když vidím, že některému kontejneru to nestačí - ono sladit naprosto přesně kapkovou závlahu u množství různě velkých rostlin v různě objemných kontejnerech není úplně možné. Něco se dá řešit odlišením kapkovačů 1/2/4/8 L/h, případně rozbočkama a spojkama, ale nikdy to není zcela dokonalé.
Doporučuji pořídit nějaký základ, zapojit to třeba na část rostlin a vyzkoušet si to. Je to stavebnicový systém, dá se to měnit podle potřeby.


Ďakujem za perfektnú info, idem robiť Hunter s WiFi a dažďovým a teplotným senzorom, čo by to mal viac menej sám adaptovať, nakoľko som doma tak raz za mesiac poslednú dobu, preto to chcem max automatizovat. Občas to skontrolujú rodičia našťastie tiež :)
tuzogt
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 8
Registrován: 11 dub 2022, 17:44
Bydliště: SK/AT

Re: Fíkovník

Příspěvekod Jožka » 25 kvě 2022, 12:24

BT.
Obrázek
Francuesco.
Obrázek
Jožka
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1176
Registrován: 17 lis 2016, 10:58
Bydliště: Strážnice 177m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hanele12 » 26 kvě 2022, 07:53

Tak už vidím letní násadu, malé zárodky týden bez zaštípnutí nasazuje RdB řízek z podzimu 21 a Trnavský velkoplodý roční rostlina. Tak uvidím, jak to letos bude se zráním letní násady. Několik rostlin jsem zkušebně dala do země s tím, že WM, LdA a Peretta zústanou obalené i pres zimu, statní jen abych nemusela tolik hlidat zálivku, v prosinci půjdou do sklepa. Část rostlin je v geotextilních květináčích se spodnimi ustřihnutými rohy, aby mohly prokořenit, ale dobre se vyndavaly. Další část jsem udělala diru cca na 15 litrů, vylozila netkankou nasypala zeminu s hydrogelem. Uvidím, co se osvědčí víc. Do země šli ze skleníku před týdnem.

Obrázek

Obrázek
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 722
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 26 kvě 2022, 13:45

Tak u RdB můžeš od teď začít počítat zhruba 75dní, to vychází na polovinu srpna, což je good. Samozřejmě jen v případě, že bude normálně teplé léto, ne nějaká sibérie.
TV tak o týden až 14 dní později.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hanele12 » 27 kvě 2022, 07:23

moonvil píše:Tak u RdB můžeš od teď začít počítat zhruba 75dní, to vychází na polovinu srpna, což je good. Samozřejmě jen v případě, že bude normálně teplé léto, ne nějaká sibérie.
TV tak o týden až 14 dní později.


Díky, to je super zpráva. Letos to budu pečlivě evidovat, abych zase mohla něco vyřadit. Překvapuje mně, že nenasazuje Veselský, ale nebyl tak dlouho ve skleníku, zkoušela jsem ho nechat venku u zdi, to zpoždění je znát. Skleníkové zatím nechám do oteplení v červnu ve skleníku, pak půjdou ven, zdá se mi, že tam mají lepší vyzrání výhonů a menší vzdálenosti mezi listy. V polykarbonátu vytahují, vedro je tam.
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 722
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 27 kvě 2022, 08:19

Co nemusí být nutně ve skleníku by mělo být už dávno venku. Nižší noční teploty nevadí a jak říkáš - venku mají teď lepší podmínky pro zdravý růst.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hofis » 30 kvě 2022, 13:06

Mám jeden dotaz na již zkušenější pěstitele fíkovníků. Letos se mi u mého květináčového BT primárně pěstovaného na brebu stalo to, že po vytažení cca 10. května fíkovník naprosto rezignoval na násadu breby, která je nasazená opravdu v hojném počtu a místo aby se začala zvětšovat breba, tak začal rovnou tvořit zárodky main cropu. Malé zárodky breby se vůbec nezvětšují. Jako zaštípnu to a pojedu hold tento rok na main crop, ale stalo se to někdy někomu? Ten fíkovník jsem vytahoval v těch vedrech. Tak mě napadá, jestli to nemohlo být tím teplotním šokem, kdy jsem ho vytáhl tak z 10°C skoro do 30°C. I když jsem ho samozřejmě nechal pár dní orazit ve stínu. Skoro mi přijde, jako by si řekl, že jaro už bylo a teď už je léto, a úplně tu fázi breby vynechal... :(
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Marek1970 » 30 kvě 2022, 14:54

Honzo, tento rok mám podobný problém u viacerých "kvetináčoviek". Najviac ma nahneval opad niekoľkých desiatok kusov breby u Osborn Prolific ("za trest" išiel po opade breby do voľnej výsadby do zeme) a u Desert Kingu na ktorom zostali z množstva len dva mizerné kusy breby (ten ešte zostal v kvetináči). Za to viaceré odrody voľne vysadené v zemi, sú po miernej zime obsypané brebou a opad je minimálny. Dokonca aj na voľne vysadenom SD mám na dvoch nezrezaných konároch 7 kusov breby už teraz extrémnej veľkosti, tak som veľmi zvedavý ako to dopadne, lebo SD vraj nie je moc breba typ.
Marek1970
oficír
oficír
 
Příspěvky: 518
Registrován: 05 lis 2018, 18:14
Bydliště: "kúsok" od Piešťan, cca 160 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 30 kvě 2022, 16:06

Nojo, breba v kontejnerech = nevyzpytatelná záležitost. Jeden rok si myslíš, že už jsi všechna tajemství prokouknul, nachystáš rostlinám vše potřebné a ony tě stejně překvapí.
Výhony, na kterých chci brebu, každopádně na jaře před rašením zaštípnu, aby neměly vrcholový pupen, protože když jej mají, tak okamžitě začnou tvořit nové dřevo a na brebu kašlou.
Plus samozřejmě velké výkyvy teplot, ty způsobují určitě taky velký propad. Ale jsou tam i další vlivy, prostě breba v kontejnerech je extrémně háklivá na jakoukoli nevhodnou kombinaci teplot, závlahy, já nevím čeho všeho ještě.
Nejvtipnější mi na tom přijde, že čím víc se o to snažím, tím horší pozoruju výsledky. Nejlepší je prostě mít takovou rostlinu v zemi a hotovo.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hofis » 30 kvě 2022, 16:44

Marek1970: Díky za zprávu, Marku. Zřejmě v tom tedy letos sehrálo roli to počasí, když nejsem jediný. Takže asi další faktor, na který je potřeba si dát pro příště pozor. Akorát si nejsem moc jistý, jaký další ještě přijde faktor potom a kolich jich vlastně celkem bude. U fíkovníků prostě člověk nikdy neví... :( Jinak venkovní mi také letos krásně nasadil brebu a ta roste před očima. A teď už je také pěkně velká. :)

Moonvil: Michale, díky moc za tip s tím zaštípnutím. Akorát by mě zajímalo, když odstraním ty vrcholové pupeny ještě před rašením, z čeho vlatně pak ten fíkovník vyraší. :shock: To pak začne obrůstat až ze dřeva pod brebou? Nebo obětuje ty vrcholové kusy breby a místo ní vyhodí výhony? Za celou dobu, takže cca 15 let a více, mi nikdy tohle neudělal. Ano, stalo se mi mockrát, že v chladném jaru většinu breby shodil, ale to začala nejprve normálně růst, pak v důsledku chladného počasí zežloutla a opadla. Ale že by se ta rostlina takhle na férovku rozhodla odpískat brebu hned ze začátku, to se mi tedy opravdu ještě nestalo. Ale všechno je jednou poprvé. Fíkovník je holt skutečně rostlina plná překvapení. Bohužel jsou ale ta překvapení většinou spíše nemilá. S21
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

PředchozíDalší

Zpět na FÍKOVNÍKY ( Ficus )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků