Fíkovník

zde můžete probrat vše o pěstování fíků

Moderátor: Stanley_51

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hanele12 » 22 lis 2022, 19:50

Přesazuji na jaře před rašením. A pak jdou do skleníku urychlit.
Letos jsem měla jeden TV v zemi v látkovém bez otvorů a jeden v normálním, kde prokořenil otvory dole ven a plodily stejně... Ale zkusím příští rok ještě LdA a Veselský/M10 zda to bude mít vliv...a budu referovat. Možná by to musel být opravdu malý, např 10l aby se to dalo hodnotit. Měla jsem je oba ve stejné velkém.
Je pořád co zkoušet.
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 722
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Satan » 23 lis 2022, 18:49

Pertta
Obrázek
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod EvaOstrava » 27 lis 2022, 08:00

Bylo mi nakonec líto zlikvidovat tak hezký stromek Pálavy - jak jsem původně plánovala. Rozhodla jsem se tedy ořezat kořeny teď, při jednom přemisťování, a pokud to rostlina přežije, tak dostane ještě šanci, možná ji i přeroubuji..... Elektrickou pilkou je to ořezání jednoduché, ale vytáhnout celou rostlinu z 60 litrového kontejneru, byl problém. Položit na bok nepomohlo, tak jsem ji musela dát na šikminu a pak se vlastní vahou lehčeji z květináče vysoukala. Možná je lepší řezat bal přímo v květináči a vytáhnout až ten zredukovaný válec kořenů. Teď ještě nějak ořezat větve.
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 847
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: Fíkovník

Příspěvekod kaossik » 27 lis 2022, 08:52

Ano rovnou v květináči je to lepší, obrýt a pak vyndat už jen redukovaný bal. U menších (35l a méně) se už dá vyklepat celý bal, ono to jde i u těch větších, ale je to hrozně práce.
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1158
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Fíkovník

Příspěvekod kaossik » 28 lis 2022, 17:54

Letošní řízek Trnavského měl dva plody, které už měly každou chvíli začít dozrávat, zkusil jsem je namazat olejem jako Eva a dal dovnitř do bytu. Nevím jestli se na tom podílel olej, nebo přišel prostě jejich čas, ale začaly dozrávat. Dozrávání probíhalo šnečím tempem asi dva týdny, výsledek byl smíšený. Jakoby část plodů dozrávala a druhá ne. V plodu byly suché části bez chuti, část byla normálně zralá. Poživatelné to bylo (po vyřezání suchých částí), chuť mi trochu připomínala Jaune. Na zaskleném balkóně se ještě statečně drží Negronne se zelenými listy, část u oken už je omrzlá, ale plody se hýbou tak 1 den z týdne a o milimetry. Počkám až opadá a co bude nafouklé nechám pár dnů dojít v pokojové teplotě.


Obrázek
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1158
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 28 lis 2022, 22:58

Lidi netrapte už ty fíky.
Není lepší sáhnout po nějakém chutném jablku nebo hrušce? :wink:
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod Petr z H. » 29 lis 2022, 09:07

moonvil píše:Lidi netrapte už ty fíky.
Není lepší sáhnout po nějakém chutném jablku nebo hrušce? :wink:


Přesně! :lol: Jsou toho metráky, vydrží to ve sklepě do jara a dá se z toho dělat cokoli. Fíky teď mají spát a chuťově to zpestřit až v sezóně. 8)
BTW musím dát zapravdu Michalovi, skutečně po zežloutnutí a opadu listí fíky ztratily svou chuť (resp. veškeré cukry). Trápit fíky na holých keřích nedává smysl.
Uživatelský avatar
Petr z H.
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 344
Registrován: 06 úno 2018, 11:53
Bydliště: Brněnsko 400 a 435 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod EvaOstrava » 29 lis 2022, 10:09

Já myslím, že každý má dělat to, co uzná za vhodné. No, a pokud to třeba byla chyba, tak se aspoň poučí. Vždyť nejlíp se učíme z vlastních chyb. :wink:
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 847
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: Fíkovník

Příspěvekod kaossik » 29 lis 2022, 10:27

Petr z H. píše:BTW musím dát zapravdu Michalovi, skutečně po zežloutnutí a opadu listí fíky ztratily svou chuť (resp. veškeré cukry). Trápit fíky na holých keřích nedává smysl.


Jaké holé keře?:-)

Toto je trnavský:

Obrázek

Toto Negronne:
Obrázek

Dokud vegetují, tak není problém, jen na zaskleném balkóně už málokdy vyleze teplota tak aby se pohnuly, takže co uzrálo v září za 3 dny teď trvá třeba 3 týdny.

Tím že zimuji na balkóně mám za balkónovými dveřmi VIP místo a jeden fík můžu dočasně přehodit dovnitř. Loni jsem takto jako vánoční stromek zkoušel Ronde de Bordeaux a fíky měly kvalitu zhruba jako letos v září (v té sérii fakt mizerného počasí), pořád o dost lepší kvalita než fíky z obchodu.

Jablka a hrušky nepěstuji, mám málo místa a tak už redukuji pěstování jen na ovoce co běžně neseženu v dostatečné kvalitě v obchodě.
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1158
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 29 lis 2022, 11:29

Ok, jestli to ma jeste par listu, tak to za danych okolnosti chapu.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod Brano70 » 29 lis 2022, 14:40

Kaossiku, nechcem sa pliest do disputy, ale Michal ma pravdu. Takto sa jednoznacne figovniky vysiluju, kratky den, dlha noc, rastlina ide metabolicky do minusu, kedze viac predycha, ako dokaze vytvorit. Treba im uz dopriat zimny klud...O to bude na jar lepsie startovat...
Uživatelský avatar
Brano70
oficír
oficír
 
Příspěvky: 504
Registrován: 19 úno 2017, 19:38
Bydliště: Žibritov,okr. Krupina(SR),500mn.m.;USDA7a; Rézhegy (Belianske kopce),155 m n.m., USDA7b/8a

Re: Fíkovník

Příspěvekod gr81 » 29 lis 2022, 15:27

Nojo, ale to lehce řekn.
Když máte zasklený balkon, zimní zahradu a pod.
Tak ty fíkovníky prostě zatím nežloutnou a neopadávají. U mě listy drží zelené, tak do půli prosince a raší v půli února.
Co s tím, když je tam teplo a kvůli choulostivějším rostlinám nemůžu otevřít okna dokořán.
Když zasvítí, je tam klidně celý den přes 30c.
A že by se rostliny vysilovaly? Nevím, možná ano, ale zase když je chladlo, tak metabolizmus nejede ani + ani -.
gr81
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 224
Registrován: 13 zář 2020, 14:05
Bydliště: Praha

Re: Fíkovník

Příspěvekod thesilentman » 29 lis 2022, 16:37

Zdravím, letos jsem vysadil 2 fíkovníky - Trnavský velkoplodý a Francuesco. Mám v zahradě místo ještě na jeden keř, chtěl bych něco z velmi raných - rozhoduju se mezi Ronde de Bordeaux, White Marsailles a Michurinska 10. Který byste mi doporučili? Případně i nějaký jiný... Díky. :wink:
Uživatelský avatar
thesilentman
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 14
Registrován: 13 říj 2022, 13:40
Bydliště: Jižní Morava 190 m n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 29 lis 2022, 16:44

gr81 píše:Nojo, ale to lehce řekn.
Když máte zasklený balkon, zimní zahradu a pod...

Jasný, na takovém stanovišti panují úplně jiné podmínky a lze je využít.
Mám dojem, že jsem kdysi kdesi četl, že fíkovníkům stačí cca 3 týdny dormance, což je v porovnání s jinými druhy opravdu velmi málo.
Takže pokud aspoň na ten měsíc shodí listy a dají se do klidu, tak by měly být schopné v únoru vyrašit v plné síle. Ostatně takto to funguje v zónách 9 nebo 10, tam se taky začíná už v únoru.

thesilentman:
RdB je supr volba, jen je potřeba oželet brebu - tu má jen vyjímečně.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod kaossik » 29 lis 2022, 21:05

Brano70 píše:Kaossiku, nechcem sa pliest do disputy, ale Michal ma pravdu. Takto sa jednoznacne figovniky vysiluju, kratky den, dlha noc, rastlina ide metabolicky do minusu, kedze viac predycha, ako dokaze vytvorit. Treba im uz dopriat zimny klud...O to bude na jar lepsie startovat...


Ono je to trochu jinak. Pokročilé rostliny si dýchání regulují otevíráním a zavíráním průduchů. Rostlina dýchá jak potřebuje a hlavně aby jí fungoval metabolismus, tak je potřeba určité teploty, v noci je ale už chladno a tak metabolismus stojí. Navíc aby se rostlina mohla vysílit tak by musela být v růstu. V současné době už k žádnému růstu nedochází. Pouze občas když přes den svitne slunce tak chvíli vyrábějí cukry (na plody, ale i dřevo). K vysilování dochází když je rostlina například v bytě a roste. To je ale především kvůli nedostatku světla v zimě, takže si nevyrobí dost hmoty, výhony jsou hubené, vytažené a zesláblé.
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1158
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

PředchozíDalší

Zpět na FÍKOVNÍKY ( Ficus )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků