Fíkovník

zde můžete probrat vše o pěstování fíků

Moderátor: Stanley_51

Re: Fíkovník

Příspěvekod EvaOstrava » 07 čer 2023, 10:24

Ale máš je z řízku? A v teplé oblasti!
Moje Peretta ještě nemá ani šest listů na žádné větvi, je nechráněná uprostřed zahrady. Možná se naučím roubovat. Vykopávat bych ji asi nezvládla.
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 847
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: Fíkovník

Příspěvekod Brano70 » 07 čer 2023, 10:28

kaossik píše:Letos mi už začíná docházet trpělivost s Perettou. Můj první fikovník, mám letos pátým rokem, ale doposud jsem. Neochutnal jediný plod.... .


Kaossik, netrap ju v kvetinaci, zasad ju rovno do zeme a pojde ako drak. Ak nemas nejaky nepodareny klon, tak isto bude rodit. Ja ju mam v zemi uz par rokov v 500 m n.m. a nema problema.
Uživatelský avatar
Brano70
oficír
oficír
 
Příspěvky: 504
Registrován: 19 úno 2017, 19:38
Bydliště: Žibritov,okr. Krupina(SR),500mn.m.;USDA7a; Rézhegy (Belianske kopce),155 m n.m., USDA7b/8a

Re: Fíkovník

Příspěvekod EvaOstrava » 07 čer 2023, 10:37

A už nasazuje plody?
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 847
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: Fíkovník

Příspěvekod kaossik » 07 čer 2023, 10:47

Ve 130l květináči se fakt netrápí. Na volnou výsadbu mám dvě místa. Jedno už má zabrané desert king a oprávněně, druhým rokem a bude mít prvních 8 plodů, které už krásně rostou. Druhé místo bude opět něco na brebu, kandidáti jsou Negronne, Pálava ale je tu dost dalších kandidátů.

Co se Peretty týká, tak v 35l květináči mám Trnavský velkoplodý, který je ve všech ohledech velmi podobný, ne li identický a sklidil jsem z něj loni 2 plody, půl roku po řízkovaní, takže když už tak bych zasadil ten.
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1158
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Fíkovník

Příspěvekod Luk » 07 čer 2023, 15:38

Pálava roste jak plevel a s brebou problém není. Ale chuťově se s Negronne srovnávat nedá. Negronne je jako jahodová marmeláda. Taky ho zkouším v zemi. Breba letos na jaře zmrzla. Ale v květináči drží bez problému. A v podzimním mokrém počasí bude mít navrch. Uvidíme jestli se osvědčí.
Luk
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 242
Registrován: 18 dub 2019, 18:23
Bydliště: Břeclav 158 m n. m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Jožka » 07 čer 2023, 19:50

EvaOstrava- peretu mám z řízků.
Jožka
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1176
Registrován: 17 lis 2016, 10:58
Bydliště: Strážnice 177m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod kaossik » 07 čer 2023, 19:56

Luk píše:Pálava roste jak plevel a s brebou problém není. Ale chuťově se s Negronne srovnávat nedá. Negronne je jako jahodová marmeláda. Taky ho zkouším v zemi. Breba letos na jaře zmrzla. Ale v květináči drží bez problému. A v podzimním mokrém počasí bude mít navrch. Uvidíme jestli se osvědčí.


To si také myslím. Mě ale brebu v květináči nedrží. Na zimovišti jsou moc vysoké výkyvy teplot, takže nedrží prakticky nikde (jediný plod udržel JvP).
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1158
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Fíkovník

Příspěvekod Luk » 07 čer 2023, 22:32

Co zkusit dát rostliny po zimě ze zimoviště ven a brebu tak oddálit?
Luk
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 242
Registrován: 18 dub 2019, 18:23
Bydliště: Břeclav 158 m n. m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod moravak » 08 čer 2023, 08:50

Varování pro pěstitele především z jižní Moravy. Letos jsem na svých fikovnících zaznamenal masivní výskyt škůdce molovenky fíkové (Choreutis nemorana). Tento škůdce, jehož housenky požírají listy fíkovníku, se k nám dostal v posledních letech díky změně klimatu z oblasti středomoří. Minulý rok jsem pozoroval sporadické stopy výskytu, ale letos je to extrém. Některé odrůdy prakticky zastavily růst protože mladé listy velikosti cca 1cm jsou kompletně vyžrané housenkami. Pravděpodobně budu muset sáhnout po chemickém ošetření. Doporučuji všem zkontrolovat rostliny na výskyt této housenky, než vám způsobí významnější škody. Díky zbarvení jsou housenky nezaměnitelné. Přikládám foto z dnešního rána.
Obrázek
Uživatelský avatar
moravak
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 28
Registrován: 30 srp 2020, 20:45
Bydliště: Bavory u Mikulova 225 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Jožka » 08 čer 2023, 10:15

moravak píše:Varování pro pěstitele především z jižní Moravy. Letos jsem na svých fikovnících zaznamenal masivní výskyt škůdce molovenky fíkové (Choreutis nemorana). Tento škůdce, jehož housenky požírají listy fíkovníku, se k nám dostal v posledních letech díky změně klimatu z oblasti středomoří. Minulý rok jsem pozoroval sporadické stopy výskytu, ale letos je to extrém. Některé odrůdy prakticky zastavily růst protože mladé listy velikosti cca 1cm jsou kompletně vyžrané housenkami. Pravděpodobně budu muset sáhnout po chemickém ošetření. Doporučuji všem zkontrolovat rostliny na výskyt této housenky, než vám způsobí významnější škody. Díky zbarvení jsou housenky nezaměnitelné. Přikládám foto z dnešního rána.
Obrázek

Tak jsem se šel podívat a zatím jsem nic nenašel, ale v mém okolí nikdo fikovniky nemá tak ty moje si zatím nenašli.
Jožka
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1176
Registrován: 17 lis 2016, 10:58
Bydliště: Strážnice 177m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Satan » 08 čer 2023, 11:48

Peretta pěstování venku volná půda koupený 11.9. 2015 . Letos první fík u této odrůdy musí mít člověk štěstí nebo velkou trpělivost.
Obrázek

Obrázek

Obrázek
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod zbynda » 08 čer 2023, 12:32

Ad Petetta - velké množství rostlin Petetty je zde v ČR v zahradnictvím prodáváno jako importy in-vitro malých sazenic získaných za pár EUR. Ty pak v Česku přesadí do větších kontejnerů a max. následující rok jdou na trh. Tyhle kousky potřebují delší dobu, klidně více jak 5-7 let, než začnou plodit. Pro běžného zákazníka jsou na první pohled těžko rozeznatelné, obsluha zahradnictví mnohdy také neví co prodává :D
Uživatelský avatar
zbynda
nováček
nováček
 
Příspěvky: 120
Registrován: 11 dub 2019, 08:28
Bydliště: Střední Čechy, 210 m.n.m., jižní svah, průměr zim 2016-2020 = USDA 7b

Re: Fíkovník

Příspěvekod kaaja-el » 08 čer 2023, 14:57

Satan píše:Peretta pěstování venku volná půda koupený 11.9. 2015 . Letos první fík u této odrůdy musí mít člověk štěstí nebo velkou trpělivost.

Takže je to už 7 let, a teď se ti ta Peretta rozjede:-)
Uživatelský avatar
kaaja-el
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 180
Registrován: 23 dub 2022, 10:00
Bydliště: Nýřanská černouhelná pánev, 350mnm.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Luk » 08 čer 2023, 15:39

moravak píše:Varování pro pěstitele především z jižní Moravy. Letos jsem na svých fikovnících zaznamenal masivní výskyt škůdce molovenky fíkové...

U mě jsou už 4 roky. Když se objeví, stříkám biologicky. Škody žádné. Viz sekce choroby a škůdci. Chce to hlídat listy a včas zasáhnout.
Luk
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 242
Registrován: 18 dub 2019, 18:23
Bydliště: Břeclav 158 m n. m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 08 čer 2023, 18:27

Tady jsem zatím letos molovenku neviděl, ale určitě se ukáže. Naštěstí tou dobou bývá už listová plocha v maximální velikosti, takže se nic hrozného neděje.
Když jdu kolem, tak housenku zamáčknu, stříkat kvůli tomu není třeba.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4031
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

PředchozíDalší

Zpět na FÍKOVNÍKY ( Ficus )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků