Fíkovník

zde můžete probrat vše o pěstování fíků

Moderátor: Stanley_51

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 20 čer 2016, 13:38

Mojmíre, prosím tě, na té rostlině v Myslejovicích v jakém stádiu byly tyhle nyní dozrávající fíky po skončení zimy?
Je to tak, že přezimovaly na rostlině už v nějaké velikosti a v podstatě se jedná o pozdní letní/podzimní násadu, která už vloni nestihla dozrát?
Pokud ne a je to klasická breba, která se objevila až na jaře, tak by šlo o velmi ranou odrůdu - zhruba v tomto stavu je nyní breba u mě ve skleníku a to jen na některých rostlinách.

A má tam otec pro porovnání ještě nějaký jiný fíkovník nebo jen tenhle?
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4083
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod francuesco » 20 čer 2016, 23:01

Michale, to jsou čtyři stejné fíkovníky v květináčích vedle sebe. Zimoval je na verandě a aź teprve nedávno (extrémě pozdě) je vytáhl ven. Byly naprosto bez listů a doslova obsypané fíky. Podle mě jsou na rostlině už od podzimu, ale to přesně nevím. Chuťově jsou teď vynikající. Plody vážil a mají prý od 100 do 120 gramů. Jeden fíkovník mu zničili Lalokonosci.
Uživatelský avatar
francuesco
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1549
Registrován: 30 čer 2014, 20:18
Bydliště: Prostějovsko 214 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 21 čer 2016, 09:33

Aha, tak to pak jo. Plody přes 100g jsou už celkem dost - dělá to tahle odrůda běžně (i ve volné půdě) nebo jen za těchto specifických podmínek?
Ono udržet násadu přes zimu je poměrně obtížné, buď zmrzne, shnije nebo prostě odpadne - dalo by se zjistit, jaké podmínky panovaly na oné verandě během zimních měsíců? Aspoň zhruba teplota, světlo, vlhkost.
Pokud by byl takový postup zreprodukovatelný, tak by to bylo supr.
Jo a ještě jsem se chtěl zeptat jak staré ty 4 rostliny jsou a jak velké jsou ty květináče - napadá mě teda ještě asi 27 dalších otázek, ale nechcu už být zase otravný.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4083
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod francuesco » 21 čer 2016, 12:16

Ok Michale, večer ho uvidím, tak se ho na vše zeptám a písnu :-)
Uživatelský avatar
francuesco
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1549
Registrován: 30 čer 2014, 20:18
Bydliště: Prostějovsko 214 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod francuesco » 21 čer 2016, 15:17

Dnes focený fíkovník v botanické zahradě v Prostějově:
Obrázek
Uživatelský avatar
francuesco
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1549
Registrován: 30 čer 2014, 20:18
Bydliště: Prostějovsko 214 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod francuesco » 21 čer 2016, 15:37

Michale, tak ty fíkovníky u otce byly po celou dobu umístěné ve sklepě, skoro úplně po tmě. Když hodně mrzlo, tak tam bylo okolo 0 st. Jinak tam bylo okolo 5 st. Většina výhonů a fíků prý narostlo až na konci zimy a na jaře. Všechny výhony a fíky byly bez světla bílé a rostlina byla bez listů. Až ve druhé půli května dal fíkovníky teprve ven. Fíky už byly osypány a začaly už rašit zelené listy. Vlhkost ve sklepě byla okolo 60 aź 70 procent. Stáří rostlin je cca 6 až 7 let. Květináče jsou o obsahu asi klasického menšího kýble. Hnojení asi žádné, zalévání minimální. Pěstuje je na výšku skoro bez zastřihávání. Jsou před domem v předzahrádce po celý den na slunci.
Uživatelský avatar
francuesco
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1549
Registrován: 30 čer 2014, 20:18
Bydliště: Prostějovsko 214 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod milos 51 » 23 čer 2016, 20:24

Obrázek
Slíbený ležící fíkovník.
Dík Stando.
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1865
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 24 čer 2016, 09:24

francuesco píše:Michale, tak ty fíkovníky u otce byly po celou dobu umístěné ve sklepě, skoro úplně po tmě. Když hodně mrzlo, tak tam bylo okolo 0 st. Jinak tam bylo okolo 5 st. Většina výhonů a fíků prý narostlo až na konci zimy a na jaře. Všechny výhony a fíky byly bez světla bílé a rostlina byla bez listů. Až ve druhé půli května dal fíkovníky teprve ven. Fíky už byly osypány a začaly už rašit zelené listy. Vlhkost ve sklepě byla okolo 60 aź 70 procent. Stáří rostlin je cca 6 až 7 let. Květináče jsou o obsahu asi klasického menšího kýble. Hnojení asi žádné, zalévání minimální. Pěstuje je na výšku skoro bez zastřihávání. Jsou před domem v předzahrádce po celý den na slunci.


To je skoro zázrak, že to ty nové výhony a fíky po vytažení ze sklepa přežily - tam pak už muselo být víc jak 5°C, pokud to takto začalo rašit.
Zajímá mě to mimo jiné proto, že jsem pár kontejnerovaných fíkovníků taky letos vytáhnul ze sklepa až hodně pozdě - zhruba dva měsíce poté, co se naplno rozjely rostliny ve skleníku a když teď porovnám ty urychlené s těmi pozdě vytaženými, tak
jistý náskok tam vidět je, ale ne tak výrazný a hlavně ty pozdě vytažené vypadají mnohem lépe, protože nemají poškozené listy od přenesení ze skleníku ven (UV šok) a následných dubnových/květnových mrazíků.
Ještě nevím co z toho přesně plyne za ponaučení, ale budu o tom přemýšlet...
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4083
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod ivan » 24 čer 2016, 10:13

Obrázekimage post
Obrázekupload image
už som to tu niekde písal- tie mravce sú neskutočne agresívne- nenažraté( vlani mi decimovali všetko čo sa dalo)... a tento rok sú ešte nedočkavejšie- žerú už aj zelené nedozreté figy- asi vedia, že je ich málo- a aby aj im zostali- ( mne nemusia, veď načo...nestačí, že v apríli všetko pomrzlo- akoby zázrakom niektoré plody fíg prežili- ale mravce ich všetky načali) - po aprílových mrazoch zo stoviek fíg ostalo pár kusov( možno 20ks)- ale sú už všetky načaté...... S13
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1787
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Radim K » 24 čer 2016, 11:08

Taky pozorujeme, jak jsou mravenci poslední roky neskutečně nenažraní a agresivní. Alespoň na naší zahradě je to nejhorší škůdce vůbec, který se stará o všechny "podškůdce". Jsou schopni během pár dní obsadit desítky květináčů s mraveništi a na stovky rostlin roznést hned několik druhů škůdců, které navíc brání před sluníčkami a škvory, takže z nich dělají nesmrtelné kolonie škůdců. Jak venku, tak ve sklenících, venku to navíc bylo umocněno v dubnu a květnu obdobím bez dešťů, což škůdcům vyhovuje a třeba mšic je letos jako nikdy a jsou/byly úplně na všem. Je mi líto pro jejich pracovitost mravence likvidovat, ale bohužel je to zdroj problémů na zahradě :( . Taky se mi zdá, že jich je několikanásobek, co před 10 - 15 lety.
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1906
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Fíkovník

Příspěvekod ivan » 24 čer 2016, 12:03

ja som kmene stromov natrel lepom proti mravcom- pomohlo- vošky požrali lienky- ázijské- je ich veliký počet ( vôbec som nestriekal proti voškám- lienky si poradili)...ale mravce sa presťahovali a žerú teraz všetko- zemiaky, mrkvu...a na hrachu bolo toľko škodcov- že ešte sa len začali tvoriť struky- a bolo po hrachu- mravce tam nanosili zelené a aj čierne vošky... mraveniská mám vo všetkých kvetináčoch...nepomáhajú ani tie rôzne granulky a prášky proti mravcom- o pár dní sú tam zas....
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1787
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Radim K » 24 čer 2016, 14:12

Právě že kmeny stromků jsme také natřeli, použili jsme vazelínu a zatímco předloni to pomohlo, letos ji normálně přelezou :shock: . Buď to byla vazelína trochu jiného složení, nebo jsou ti mravenci čím dál oprsklejší :D .
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1906
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Fíkovník

Příspěvekod Marek107 » 24 čer 2016, 22:11

Dnes jsem kontroloval stav fíku ve skleníku a už to začíná zrát odrůda White Marseilles.
Obrázek
Marek107
oficír
oficír
 
Příspěvky: 574
Registrován: 28 srp 2008, 12:37
Bydliště: Veseli nad Morovou, 170 m.n.m

Re: Fíkovník

Příspěvekod Mirek » 03 črc 2016, 18:49

moonvil píše:Aha, tak to pak jo. Plody přes 100g jsou už celkem dost - dělá to tahle odrůda běžně (i ve volné půdě) nebo jen za těchto specifických podmínek?
Ono udržet násadu přes zimu je poměrně obtížné, buď zmrzne, shnije nebo prostě odpadne - dalo by se zjistit, jaké podmínky panovaly na oné verandě během zimních měsíců? Aspoň zhruba teplota, světlo, vlhkost.
Pokud by byl takový postup zreprodukovatelný, tak by to bylo supr.
Jo a ještě jsem se chtěl zeptat jak staré ty 4 rostliny jsou a jak velké jsou ty květináče - napadá mě teda ještě asi 27 dalších otázek, ale nechcu už být zase otravný.


Michale, dodám Ti také jeden vzorek Tvé bádání: Dozrávají mi teď plody na fíkovníku Filda z loňské letní násady, které na rostlině přezimovaly. Rostlina je přes dva roky stará, je to řízkovanec od Tebe, byla zimovaná v nevytápěné místnosti, cca metr od okna, min. teplota 3 °C, v květináči 23 cm/ 5l. Původně měla cca 10 plodů, zůstalo 5 plodů (což si myslím vzhledem k její velikosti je i tak dost).
Třeba budou pro Tebe tyto informace užitečné.
Obrázek
Mirek
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 85
Registrován: 10 kvě 2014, 12:16
Bydliště: Brno-venkov, 377 m n.m., USDA 6b

Re: Fíkovník

Příspěvekod Marek107 » 05 črc 2016, 18:23

Obrázek
Dneska jsme z Vaškem ochutnávali a vážili Komen.
Marek107
oficír
oficír
 
Příspěvky: 574
Registrován: 28 srp 2008, 12:37
Bydliště: Veseli nad Morovou, 170 m.n.m

PředchozíDalší

Zpět na FÍKOVNÍKY ( Ficus )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků