metody zakořeňování řízků

zde můžete probrat vše o pěstování fíků

Moderátor: Stanley_51

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod Marek1970 » 23 led 2020, 18:34

Plastový obal dávam preč. Robím to "takmer" ako v tom článku. Vatu narezať na menšie kocky a do ich stredu zapichnúť odrezok, hĺbkou asi 1 cm od spodnej časti vaty. Vatu som nikdy nenamáčal 24 hodín ale vždy som ju len "primerane" z vrchu polial (grodan pije vodu ako špongia, takže podľa mňa je to zbytočné namáčať na 24 h). Do plastového boxu nasypať vrstvu keramzitu, na túto vrstvu naukladať narezané kocky so zapichnutými odrezkami (prebytočná voda stečie dole do keramzitu). Pod plastový box položím a zapnem výhrevnú podložku (do terárií), tak aby boli u odrezkov "nohy v teple a hlava v chlade". No a čakať. Ak sa my zdá že je vata trochu viac obschnutá (nemám to z vrchu uzatvorené, takže nejaká voda sa stále odparuje) tak to jemne pokropím a ďalej čakám. Hneď ako sa objavia prvé korienky to spolu s vatou treba zasadiť do substrátu (po presadení pozor na príliš veľa vody, lebo v premokrenom substráte môžu korienky chytiť hnilobu rovnako ako po presadení z perlitu).
Za prípadné neúspechy nenesiem zodpovednosť, je to spoľahlivá metóda ale to že funguje u jedného neznamená, že u druhého niečo nezlyhá. Hlavne treba trpezlivosť a čakať na korienky. Grodan je sterilný, takže ak sa odrezky pred "zapichnutím" ošetria, tak by sa nemalo stať, že to začne plesnivieť.
Marek1970
oficír
oficír
 
Příspěvky: 519
Registrován: 05 lis 2018, 18:14
Bydliště: "kúsok" od Piešťan, cca 160 m.n.m.

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod Hanele12 » 23 led 2020, 22:45

Díky za obsáhlou odpověď. Ještě dotaz, čím desinfikujete? A protože jsem objednala kostky 10x10 cm a teď mi to přijde na jeden proužek zbytečně velké. Kolik cm v průměru tak musí být okolo řízku? Stačí když pustí kořínky a ty vatu porostou a pak šup do substrátu. Když ji říznu na 5x5 cm výška je 6,5 cm. Mohlo by to stačit?
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 723
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod haco » 23 led 2020, 22:49

potvrdzujem z vlastnych skusenosti - zakorenene odrezky presadzat aj s vatou - casom sa rozpadne. v substrate zalievat naozaj len mierne - vata zadrzuje vlhkost aj nadalej. radsej nechat sem tam substrat mierne preschnut. inak hrozi uhnitie korenov

rozmer 5 x 5 je dostatocny a dezifikovat nie je treba podla mna
haco
nováček
nováček
 
Příspěvky: 138
Registrován: 06 bře 2019, 22:27
Bydliště: Trencin

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod Hanele12 » 24 led 2020, 23:28

Diky moc. A jak tak koukam na stránky s vatou Grodan. Pěstují v tom hydroponicky rajčata atd. To asi nikdo nezkoušel dát místo substrátu jen tu vatu. Možná by ta velká nasákavost lépe držela vodu a ve vedru zabránila přesušení rostliny... Ale to je jen úvaha, vzhledem i k manipulaci s většími rostlinami. Stejně ten substrát v květináči úplně prokořeni a musí se pravidelně prihnojovat a pak když dorostou kořeny i rostlina určitě velikosti tak se kořeny ořezavaji při presazování, aby se udržela velikost kontejneru.
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 723
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod Marek1970 » 06 úno 2020, 19:02

Dnes, pri presadzovaní odrezku z perlitu, sa mi "podarilo" ulomiť všetky korienky čo mal S13 . Má šancu takýto odrezok pustiť ešte korienky nanovo alebo je už na odpis ? Boli ste už niekto tiež takto "šikovný", ako to dopadlo ?
Marek1970
oficír
oficír
 
Příspěvky: 519
Registrován: 05 lis 2018, 18:14
Bydliště: "kúsok" od Piešťan, cca 160 m.n.m.

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod Hofis » 06 úno 2020, 19:41

Hanele12 píše:Diky moc. A jak tak koukam na stránky s vatou Grodan. Pěstují v tom hydroponicky rajčata atd. To asi nikdo nezkoušel dát místo substrátu jen tu vatu. Možná by ta velká nasákavost lépe držela vodu a ve vedru zabránila přesušení rostliny... Ale to je jen úvaha, vzhledem i k manipulaci s většími rostlinami. Stejně ten substrát v květináči úplně prokořeni a musí se pravidelně prihnojovat a pak když dorostou kořeny i rostlina určitě velikosti tak se kořeny ořezavaji při presazování, aby se udržela velikost kontejneru.


To už asi opravdu bude lepší přimíchat do té zeminy trochu hydrogelu. Zatím s tím nemám žádnou zkušenost, letos to ale na 100% vyzkouším.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3789
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod nene » 06 úno 2020, 21:24

V době, kdy jsme si ještě mysleli, že budeme fíkovníky pěstovat v kontejnerech, jsme je nasadili do namíchané zeminy s hydrogelem. Možná jsi to info našel a divíš se, proč se neozýváme se zkušenostma. Důvod je jeden - nic moc směroplatného nemůžeme poradit. Měli jsme je v těch kontejnerech - 50l - jen od léta do jara příštího roku, jeden rok jsme je přezimovali a přitom pochopili, že takhle to nezvládneme - fíkovníky šly na jaře do volné půdy. Jediný v kontejneru jsme nechali Lungo del Portogalo - dostali jsme ho na radost a měli jsme strach, aby nezmrzl. V kontejneru prožil dvě léta, ta snad nejhorší na teplo a sucho. Přestože jsme ho nechávali opuštěného na zahradě na plném slunci i čtrnáct dní, zalitý jen při našem odjezdu, bez podmisky, kontejner přistíněný jen opřenou kachličkou z jižní strany, nikdy nám nepřischl. Moc jsme tomu nevěnovali ale pozornost a nepřičítali to tomu hydrogelu. Až když tady čteme zkušenosti ostatních, tak vidíme, že to asi tím hydrogelem mohlo být, že to přežil :wink: . Navíc nám ten fíkovník letos krásně zarodil. Takže asi mu tam bylo dobře - bylo, už je taky "na volno" :), krásně přes léto vyrostl a zmohutněl, takže konec tahání kontejneru S6 . No a přes zimu jsme ho nezalévali ani jednou - na podzim, když jsme ho dotáhli do předsíně a pak zase až na jaře, ale i to až po nějaké době, zemina byla celou dobu vlhká, spíš jsme měli strach, aby nám neuhnil. No a to jsou asi všechny "zkušenosti".
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4205
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod Hanele12 » 06 úno 2020, 22:29

Hydrogel jsem pořídila předminulý rok. Mám tu hrubší variantu, ne písek ale krystaly. A zkušenosti mám rozporuplné. Michala jsem do země pod rajčata, jahody i květiny. Ale asi jsem dala moc, chtela jsem jim dopřat. Vznikala při zaliti na vrchu půdy až taková slizovita kaše. Uhnily mi v tom tulipany a jiriny. Ale rajcatům a okurkam to svedcilo. Tak určitě dodržet návod a nedávat víc. Pak jsem to udělala tak, že jsem zeminu vyhrabal do kýble, část smichala s hydrogelem a nasypala pod a okolo kořenů v jamě. Na vrch už jen čistou hlínu. Voda prosákla a držela se zespodu u kořenů. Koupila jsem si to větší myslím 5 kg balení a budu ho mít asi na 10 let...
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 723
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod Hofis » 06 úno 2020, 23:04

Mockrát děkuji za zkušenosti. Chci s tím být nejprve velmi opatrný. Dám tak maximálně půlku předepsaného množství a jen tak na dno a trochu okolo. Co jsem o tom četl, tak by se to mělo nabalit na kořeny a udržovat je to vlhké. Ale to je to co píšou, víte sami, jak to s prodáváním je... :) Letos to chci ale pořádně vyzkoušet, i na jiné rostliny, na lokvát, fejchoi a i při vysazování nových rostlin to může ten první rok taky hodně pomoct, než se to stihne líp a hloubš zakořenit. I na rajčata to zkusím a jahody. Chce to ale asi hold bejt trochu opatrnej.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3789
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod nene » 06 úno 2020, 23:14

My to s tím substrátem promíchali....jen pro info.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4205
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod Hanele12 » 06 úno 2020, 23:19

Kořeny se myslím obalují tím pískem. Ono je vic výrobců a někde jsem to četla taky. Krystaly se míchájí do substrátu. Nemusíš se dávkování obávat, je malé. Jen já dala si 4x víc... přišlo mi to totiž málo. No a bylo to blbě.
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 723
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod Hofis » 07 úno 2020, 00:06

nene píše:My to s tím substrátem promíchali....jen pro info.


Jo, Jirko, jasně. Co já jsem k tomu četl, tak se to musí promíchat se zeminou. Mají to být takové mikroskopické krystalky, které se navážou na kořeny a udržují u nich vodu. Navíc se má i díky tomu lépe vstřebávat zálivkové hnojivo. A ani by se nemělo stávat to, co píše moonvil u té své kapkovky. Že ti přeschne substrát a pak už to protéká jen okolo a už to nezaleješ. Tohle by mohla být taková trochu pohodlnější varianta, nic proti kapkovce... :wink:

Hanele12: Tak to asi mluvíme o tom samém, budu opatrný. Jsem vždycky, i u hnojiva. :)
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3789
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod antarian » 07 úno 2020, 18:32

No kdyz ctu jak se poctive starate o vysazovani rizku tak jsem docela zvedavej na muj experiment, kdy jsem v prosinci do zeme napichal deset rizku a lednu dalsich deset rizku :-D (fikovniky me pokaceli hrabosi, tak jsem s tim nic jineho beztak delat nemohl :-D)

Sice dost pochybuju o tom, ze by mohlo na jare neco vzejit :-D Ale bylo to tak za 10 minut hotovy tak mi to nedalo to nevyzkouset :-D

Odhaduju uspesnost 0% tak schvalne jestli budu mile prekvapen :-)
antarian
velitel
velitel
 
Příspěvky: 798
Registrován: 02 zář 2018, 14:53
Bydliště: Kamhajek (kolinsko) 282m n.m.

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod Hofis » 07 úno 2020, 18:48

Koukal jsem z legrace na jeden z těch, co jsem zapíchal do kompostu v listopadu. Uschlý není žádný, ale ten jeden, co jsem vytáhl, neměl po nějakých koříncích ani známku, takže experiment pokračuje.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3789
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod Martin 46 » 07 úno 2020, 20:26

Chcem sa podeliť so svojou negatívnou skúsenosťou v zakoreňovaní v agrovate.Dnes som zistil že všetky odrezky ktoré sú v tejto vate mi hnijú. Vata bola na vrchu mierne vlhká ale dole totálne mokrá. Možno keby som ju po namočení ktoré trvalo možno 1 min. trochu vymačkal bolo by všetko ok, ale nenapadol mi to. Veď išiel som podľa návodu dole v nádobe som mal keramzit kde prebytočná voda mala odtiecť,
no neodtiekla dostatočne. Už nikdy v nej nebudem skúšať zakorenovanie. Nie je nad zakorenovanie v perlite tam som ešte problém nemal.A ešte ma napadlo ak by sa mi to podarilo zakorenit vo vate tak ako to po presadení zalievať aby vata ktorá zostáva na odrezku nevypila všetku vodu.To by znamenalo ďalšie riziko !
Martin 46
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 24
Registrován: 04 říj 2019, 19:46
Bydliště: Borovce okres Pieštany 160 m.n.m

PředchozíDalší

Zpět na FÍKOVNÍKY ( Ficus )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků