Fíkovník

zde můžete probrat vše o pěstování fíků

Moderátor: Stanley_51

Re: Fíkovník

Příspěvekod El Mariachi » 26 kvě 2020, 22:58

Máš luxusní skleník a hlavní výhra je, že je přilepený k baráku S14
El Mariachi
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 201
Registrován: 30 říj 2016, 00:28
Bydliště: okres Ostrava-město, 260 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod petrikve » 27 kvě 2020, 10:41

Obrázek
Carica před domem přečkala v pohodě. Žádná ochrana.
Dva keře jsem nechal vrcholky nárůst na brebu a dva ořezal dost radikálně na jeden kmen. Brzy už budu muset začít zaštipovat vrcholky. Přeji všem úspěch letos.
Obrázek
Loňská letní úroda.
petrikve
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 10
Registrován: 15 úno 2019, 10:38
Bydliště: 191 m.n.m

Re: Fíkovník

Příspěvekod kocour » 28 kvě 2020, 09:22

Zdravím,
nemáte náhodou někdo odrůdu Trnavský velkoplodý (Mitas)? Nějak se mi k ní nedaří dostat. Sazenice nebo řízky, klidně si počkám i na zimní odběr řízků, ale chtěl bych tuto odrůdu vyzkoušet. Výměnou můžu nabídnout přebytky z mnou pěstovaných odrůd.
Díky moc, Michal
kocour
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 2
Registrován: 12 črc 2019, 08:36

Re: Fíkovník

Příspěvekod Milosmail » 29 kvě 2020, 08:12

Ahoj Michale kocoure :-)

odkud jsi?
Milosmail
nováček
nováček
 
Příspěvky: 142
Registrován: 03 kvě 2017, 13:01
Bydliště: Kousek pod Brnem

Re: Fíkovník

Příspěvekod El Mariachi » 29 kvě 2020, 09:43

Já mám mladou rostlinu v květináči (cca dva roky) takže na řízky ještě není, ale popravdě úplně omráčený z téhle odrůdy nejsem. Zatím nic moc nepředvedla :( Takže u mě spíš zklamání, stejně jako z odrůdy Dlhé diely.
El Mariachi
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 201
Registrován: 30 říj 2016, 00:28
Bydliště: okres Ostrava-město, 260 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod ivan » 29 kvě 2020, 10:55

Poprosil by som o radu odborníkov na zaštipovanie, pestujem figovníky iba vonku zasadené, vonkajšie figovníky nezaštipujem, mám ale dva v črepníku (sú z "juhu"- a chcem otestovať, aké plody budú mať u nás)- a nerád by som "stratil" ďalšiu sezónu...zakorenené boli v lete 2018, - do jesene narástlo cca 5-6 listov, ...a aj vlani prírastky malé cca 10 cm a nenasadili (púčiky) z brebou, chcem sa spýtať, či by som mal konce zaštipnúť- a začnú nasadzovať na tohtoročných výhonkoch skôr plody( zatiaľ sú tam neni ani náznaky plodov- mali by tam byť akoby dva púčiky vedľa seba- z 1 sa vytvára plod letnej násady, zatiaľ tam je iba 1 púčik- podľa mňa rastový...):
Obrázek
...a druhú otázku mám- nemám skúsenosti z figami v črepníkoch- rast je veľmi slabý- aj vlani rýchlo ukončili rast (v júli) vyhnali cca iba 5 až 6 listov - možno preto, že ich mám na priamom slnku? (prakticky celý deň) + veternom mieste,....(asi pred 2 týždňami som ich presadil do črepníkov cca 30cm výšky a priemeru 25 cm)
...na vonku vysadených -1 konár (čo zázrakom) nenamrzol na jar - už teraz vidno v raste na mladom dreve v pazuche listu 2 púčiky, z ktorého sa vytvorí letná násada
dík za rady
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1779
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hofis » 29 kvě 2020, 11:44

No, moje praktická zkušenost je taková, že jsem někdy v půlce června zaštípl vrcholek LdA, aby se větvil a místo toho mi to udělalo prakticky okamžitě násadu fíků. Tehdy to také byla 3letá rostlina a vůbec jsem to nečekal... :shock:
Od té doby jsem další rok zaštípl koncem června můj BT v květináči a poprvé dozrála prakticky všechna letní násada (veškerá breba kvůli chladnému květnu opadla). Na Přažském venkovním jsem zaštípl zhruba polovinu výhonů (ve volné půdě), také nebyla žádná breba, a všechny tyto zaštípnuté výhony dozrály do plné zralosti. To se mi předtím nikdy nestalo a dokonce mi přišlo, že to mělo vliv i na ty nezaštípnuté výhony a dozrály dřív. Ale jsem prakticky pořád na začátku s těmito pokusy na nějaké opravdu směrodatné výroky, je to jednoletá zkušenost.
Jinak s fíkovníkem v květináči také bojuji. Má opravdu velké listy a obrovský výpar, potřebuje strašně moc vody. V parných dnech se musí zalévat i dvakrát denně... :( Osvědčilo se mi zapuštění celého květináče do země, což snížilo spotřebu vody asi tak o polovinu. Další možností je opravdu velký květináč, který bude držet dostatek vody delší dobu. Protože ale větší než 40 litrové květináče nechci, testuji letos přidání hydrogelu do zeminy. Přesadil jsem kvůli tomu všechny velké rostliny. Zatím nemohu říct, ještě žádné opravdu teplé dny nebyly, ale zatím se to jeví celkem nadějně, pokud neprší, stačí ke každé velké rostlině zálivka cca 2 litry vody 2x týdně. Když prší, jako teď, rostliny zalévám akorát jednou týdně 2 litry s hnojivem. Jinak si vystačí s tím, co spadne z nebe. Ale myslím, že plný potenciál se projeví, až když bude opravdu vedro. Jsem na to zvědav.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3792
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 29 kvě 2020, 11:59

Ivane kontejnerované fíkovníky, které jsou teď venku, v podstatě zastavily veškerý růst - teď mluvím hlavně o rostlinách, které byly urychleny někde ve skleníku a pak vyneseny ven. V noci je stále chladno a některé fíkovníky už do konce sezóny víc neporostou, udělají pevný koncový vrcholový pupen a hotovo. Zaštípnutí má podle mě smysl hlavně v případě, že rostlina evidentně pořád valí dál bujným zeleným výhonem, který stále narůstá, tzn. objevují se na něm další a další mladé lístky.
Jestli je vývin zastavený, tak je asi zaštípnutí zbytečné, ale můžeš jej provést za účelem větvení na konci výhonu.
Ty plodové pupeny jsou někdy vidět hned vedle růstového, tj jak říkáš "dva púčiky vedle sebe", často ale tak miniaturní, že skoro nejdou vidět a objevují se až později, zaštípnutí je často popostrčí, ale nezafunguje to vždy. Občas si nechávám na zaštipované rostlině nějaký výhon nezaštípnutý, abych to mohl porovnávat.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4071
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod Marek1970 » 29 kvě 2020, 12:30

Som skôr začiatočník než odborník. Pridám však tiež pár osobných skúseností.
To či figovník po zaštipnutí nasadí plody alebo sa začne vetviť pravdepodobne závisí od viacerých faktorov akými sú odroda, veľkosť rastliny, spôsob pestovania, hnojenie, ...
Mám dve rastliny Negrone jednu v 25 l a druhú v 65 l do zeme zapustenom kvetináči obe pestované v skleníku.
Kým ten v 25 l, napriek tomu že je rastom menší, nasadil po zaštipnutí množstvo plodov, tak ten v 65 l i keď je vzrastom väčší namiesto plodov (nemá ani jeden) sa začal bujne vetviť.
V zime zakorenený odrezok White Marseilles má 15 cm, po zaštipnutí z dôvodu vytvárania kostry, namiesto vetvenia nasadzuje na 15 cm rastline 4 plody ! To isté odroda Veselí (alias Mičurinska 10) má 20 cm a po zaštipnutí nasadených 6 fíg ale púšťa už aj nové vetvičky.
Neskutočne ochotne po zaštipnutí nasadzujú množstvo plodov okrem spomínaných WM a Veselí aj napr. odrody HC, Campaniere, Jaune d'Escoussans, Francuesco,...
LSU Gold na mohutnej rastline mi po zaštipnutí vytvoril 2 figy a 30 nových výhonkov.
No a také SD po pestovaní vo veľkom kvetináči (kde nasadzoval plody) zasadený na jar do zeme v skleníku po zaštipnutí ani jeden plod ale dreva neúrekom (ale vnímam to ako daň za presadenie do zeme, kde asi rast v prvom roku ide najmä do koreňov a dreva).
Odrody ako Pereta a Brunswick po zaštipnutí mi vytvorili asi rovnomerne pár plodov a pár nových vetiev.
Ešte moja skúsenosť k "slabému rastu" figovníkov v kvetináči. Väčšina figovníkov mi zo zakoreneného odrezku dokáže za sezónu vyrásť na 0,8m až 1,5m pekne rozvetvenú rastlinu (je však pár výnimiek najmä ak sú odrezky silnejšie zasiahnuté vírovou mozaikou).
Jediné čo som pre to spravil, že som ich po kvalitnom zakorenení v PET-ke hneď presadil do 12 až 20 l samozavlažovacieho kvetináča s univerzálnym substrátom a troškou postupne uvoľňujúceho hnojiva Osmocote 6m, dolomitického vápenca a pestoval v skleníku. Nič viac + dostatočná závlaha. V skleníku všeobecne rastú všetky figovníky ako nadopované. Takže pre urýchlenie rastu jednoznačne aspoň prvý rok treba figovníky predpestovať v skleníku.
Marek1970
oficír
oficír
 
Příspěvky: 519
Registrován: 05 lis 2018, 18:14
Bydliště: "kúsok" od Piešťan, cca 160 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Dahe » 01 čer 2020, 12:38

Obrázek
Asi jen šest let čekání a už plodí.
Dahe
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 391
Registrován: 10 kvě 2009, 14:50

Re: Fíkovník

Příspěvekod Marek1970 » 02 čer 2020, 10:35

Dahe píše: Asi jen šest let čekání a už plodí.

Tak to je božia trpezlivosť. 6 rokov čakať na plodenie figovníka by som nezvládol. Ja som už vyhodil jeden z troch "lídlovakov" a zvyšné dva poletia v blízkej dobe, keďže ako jedine figovníky sú po druhom roku bez náznakov plodenia. Všetky ostatné moje figovníky (nie z Lidla ale väčšina od členov tohto fóra) sa dokázali prejaviť násadou už v prvý, najneskôr na druhý rok.
Aktuálna breba na voľne rastúcom figovníku (Brunswick) po silnom jesennom orezaní "lovcami odrezkov":
Obrázek
Obrázek
Plodov breby je menej ako minulý rok ale sú to riadny mackovia.
Marek1970
oficír
oficír
 
Příspěvky: 519
Registrován: 05 lis 2018, 18:14
Bydliště: "kúsok" od Piešťan, cca 160 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod JančiZV » 02 čer 2020, 10:48

Paráda, a ktorý si vyhodil?
Mne zatial nahodila plody len Napolitana, RdB a ´´Chicago,,nič.
JančiZV
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 356
Registrován: 30 bře 2014, 12:16
Bydliště: Zvolen 299m.m. SR

Re: Fíkovník

Příspěvekod Marek1970 » 02 čer 2020, 10:57

Ako prvé letelo Lidlové "BT-čko". Ešte zostali rastliny kupované ako "Napolitana" a "Rouge de Bordeaux".
Rastú ako blázon ale ani po zaštipnutí žiadna násada len množstvo nových výhonkov, tak som ich dal do vyhnanstva mimo skleník a zvažujem ich ďalší osud.
Mimo Lidlové odrody ma tak svojou plodnosťou navnadili, že skutočne nemám náladu čakať x-rokov, čo za zázrak z nich vyrastie. Oveľa menšie rastliny po zaštipnutí už plodia a tieto potvory len ženú drevo S13
Inak, letnú násadu mám už na všetkých figovníkoch pestovaných v skleníku dávno (okrem SD a asi jedného neposlušného Negrone) na vonkajších som ešte len tento víkend zaštipoval pár výhonkov na prvých dvoch rastlinách, ten nekončiaci chlad a severný vietor moc k rastu vonkajších figovníkov neprispieva :( .
Marek1970
oficír
oficír
 
Příspěvky: 519
Registrován: 05 lis 2018, 18:14
Bydliště: "kúsok" od Piešťan, cca 160 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Satan » 02 čer 2020, 14:19

Dnes jsem přesadil Dessert King koupený 2.6.2017, a Ronde de Bordeaux 28.5. 2018 obě odrůdy koupené v Lidlu, zatím nemají ani jeden fík .
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Marek1970 » 02 čer 2020, 14:59

Hmmm. Ja by som už s nimi nestrácal čas (minimálne s tým DK).
U mňa:
Desert King - minulé leto zakorenený odrezok má už nasadenú vzorku breby.
RdB - tento rok zakorenené dva odrezky z dvoch spoľahlivých zdrojov (členovia fóra) a obidva po zaštipnutí na 20 cm prútikoch už majú nasadené po 2 figy.
Takže za mňa, ak to nie je zaručená odroda zo spoľahlivého zdroja (čo supermarkety nie sú) a ak nezarodí ani na tretí rok, tak patrí do koša.
Tohtoročné alebo z leta minulého roka zakorenené odrezky po zaštipnutí:
RdB (tohtoročný odrezok) :
Obrázek
White Marseilles (tohtoročný odrezok):
Obrázek
Trnavský veľkoplodý (zakorenený koncom leta minulý rok):
Obrázek
Marek1970
oficír
oficír
 
Příspěvky: 519
Registrován: 05 lis 2018, 18:14
Bydliště: "kúsok" od Piešťan, cca 160 m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na FÍKOVNÍKY ( Ficus )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: kaaja-el a 5 návštevníků