Fíkovník

zde můžete probrat vše o pěstování fíků

Moderátor: Stanley_51

Re: Fíkovník

Příspěvekod Stanley_51 » 25 zář 2020, 21:47

SD také letos opožděn, začínají dozrávat první kousky pomalu o měsíc déle než loni. Je to poznat i na velikosti a ani nejsou už tak sladké.
Obrázek
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hanele12 » 25 zář 2020, 22:19

Petr z H. píše:
To pochybuju. Letos jsem měl BT dost seřezán, vyhnal metrové výhony, ...

Aha. To je dobrá informace. Tak takhle by to tedy asi nešlo. Mate ho v zemi nebo kontejneru? Kdy jste seřezával? Zkusím řez posunout na konec června třeba.
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 722
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Petr z H. » 25 zář 2020, 22:27

Hanele12 píše:Aha. To je dobrá informace. Tak takhle by to tedy asi nešlo. Mate ho v zemi nebo kontejneru? Kdy jste seřezával? Zkusím řez posunout na konec června třeba.


Ano, v zemi. Řezal jsem ho v dubnu, před rašením. Ve skutečnosti výhony začaly růst díky chladnému květnu až někdy v červnu. Letos u nás byly noční mrazíky ještě v druhé půlce května, a to ještě ani nerašil.
Uživatelský avatar
Petr z H.
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 344
Registrován: 06 úno 2018, 11:53
Bydliště: Brněnsko 400 a 435 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hanele12 » 25 zář 2020, 22:32

Lepší je asi zaměřit se na co nejrychlejší jarní urychlení než to pak honit koncem sezóny.[/quote]
Díky. Jen jsem to zkusila se poptat. Kdybych přisvětlovala a byl v teple a dozral v prosinci pak by jeste měl cca 3 měsíce na dormaci... jestli to někdo zkusil.
A ješte jsem měla jsem na okně celou zimu řízek Veselí a brzy na jare začal růst. Plodil letos nejvíc a vůbec mu nevadilo, že neshodil listy. Ale v zimě seděl a nepřirůstal i kdyz byl v teple. Chtěla bych to ješte jeden rok zkusit, jak se to osvědčí. A zajimalo by mně, zda má nekdo stejnou zkušenost.
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 722
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hanele12 » 25 zář 2020, 22:40

Petr z H. píše:
Ano, v zemi. Řezal jsem ho v dubnu, před rašením. Ve skutečnosti výhony začaly růst díky chladnému květnu až někdy v červnu. Letos u nás byly noční mrazíky ještě v druhé půlce května, a to ještě ani nerašil.

Díky. Říznu v zimě a pak jeste ty výhony tedy zkrátím třeba na polovinu na začátku července a uvidím. To se mi osvědčilo u Desert Kingu. Seřízlá větev cca 18. července uřiznutá polovina a výhon vyrostl. Mohla by být ještě větší tak pristi rok zastřihnu hned jak odplodí. Větev seřízlá 8. srpna obrazila cca 7 cm výhony a ty jsou moc malé na brebu. Snad zesílí přístí rok a bude základ na plody. Zkouším to různě.
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 722
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hofis » 25 zář 2020, 23:54

Mém BT v květináči opravdu drahně let, a nikdy mi nestihly dozrát dvě plnohodnotné sklizně. Většinou byla celkem solidní breba, ale nikdy nestihla dozrát hlavní úroda. Jen minulý rok, to mi ale opadala breba v chladném květnu a ještě jsem to v červnu zaštípl. Ale main crop je na BT podle mého názoru zcela podprůměrný. Breba je výborná, proto si s ním takto hraju. Seřízl jsem ho letos celkem hluboko v zimě a probudil po zmrzlých. Nahodil akorát výhony se zárodky fíků, které se ale nezvětšují a zůstanou s největší pravděpodobností na příští rok na brebu. No a dozrály na něm 3 breba fíky na těch málo větévkách, které jsem neseřízl. Zbytek breby opadl v červnu. Pořádně fíkovníky pozoruji tak poslední 2 roky, a myslím, že má moonvil pravdu s tou sumou teplot. Na té hlavně závisí, kolik bude mít fíkovník sklizní. Když se ta suma tepla podstatně zkrátí uměle zkrácenou vegetační dobou, fíkovník se zaměří pouze na brebu a main crop vynechá. Je to můj názor.
Podporuje to i letošní výsledek pěstování ve VDF. Tam bylo nejchladnější a nejdeštivější léto za posledních X let, tam jsem ani nemusel nic simulovat. Stejně jako BT v Praze vypadá ve VDF LdA po zaštípnutí v druhé půlce června. Udělal pouze zárodky fíků a stojí od té doby a vůbec nepřirůstá, nedělá vlastně vůbec nic. :shock: Michurinska-10 po zaštípnutí vyrazila alespoň nové výhony, na jednom se v srpnu vytvořily 2 malé fíky, bez šance na dozrání. To je podle mě všechno důsledek malé sumy tepla za letošní léto. A tím zpožděním se to dá nasimulovat.
Ale jinak naprosto souhlasím, pokud má někdo možnost to urychlit tak, že zvládne bez problémů 2 úrody, tak není o čem. Bez skleníku to ale podle mě na BT nejde. Proto to zkouším takto.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod El Mariachi » 26 zář 2020, 00:23

palino79 píše:To čo lidl predáva ako "Chicago" už u mňa začalo dozrievať asi dva týždne dozadu. Už som odtrhol asi 6 fíg.

Obrázek Obrázek


U mě Lidl "Chicago" ani po třech letech furt nic... Rostlina je velká jako kráva a ještě neměla ani pokus něco nasadit kromě listí :(
El Mariachi
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 201
Registrován: 30 říj 2016, 00:28
Bydliště: okres Ostrava-město, 260 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod nene » 26 zář 2020, 01:02

Jo, tohle "Chicago" z českého Lidlu máme taky a taky nic, ani náznak fíku a opravdu roste neskutečně, tak planě :lol: . A vypadá a roste naprosto stejně jako o rok později v českém Lidlu koupené RdB :shock: . Zato "Peretta" koupená ve slovenském Lídlu je opravdu RdB :D .
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4175
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Fíkovník

Příspěvekod nene » 26 zář 2020, 09:29

Vzhledem k dešti jsme vystartovali na kontrolu fíků a kupodivu něco i dozrálo, bohužel to praská a v té vodě se musí sklidit i to, co by tam klidně ještě týden vydrželo. Ale aspoň je vidět, u kterých fíkovníků dozrává letní násada brzy. U zbytku asi ani nedozraje. Je to po těch mrazech na jaře strašně moc opožděné.
Takže samozřejmě Veselí, malé, ale slaďoučké a vyzrálé fíky, RdB - prvních pět fíků, nic moc, ty ještě chtěly slunce, Becane je vynikající, ale dozrály zatím jen dva plody. A dozrál i první fík na HCčku. Laradek nám sklidili mravenci. Jinak nic. :( . Bratislava na jaře namrzla hodně a dlouho trvalo než se rozjela, takže ta letos nic.
Snad ještě Lídlák něco dá, tam je toho hodně a začínají se zvětšovat....
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4175
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Fíkovník

Příspěvekod mirka » 27 zář 2020, 11:04

Long d'Aout
Obrázek

Obrázek
Sultane
Obrázek

Obrázek
Peretta
Obrázek


Obrázek

Obrázek
mirka
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1518
Registrován: 12 úno 2015, 21:17
Bydliště: Zlín 230 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod El Mariachi » 28 zář 2020, 00:02

Takhle vypadá dnešní ovocná mísa. Fíky velké jako kráva z Kadoty ve volné půdě :) Je to už letní násada a má skvělou chuť. Hrozno je taky extrémně velké, ale to je kupované... Banány, jablka a rajčata mají standardní velikost :)
Obrázek
El Mariachi
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 201
Registrován: 30 říj 2016, 00:28
Bydliště: okres Ostrava-město, 260 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Stanley_51 » 28 zář 2020, 08:15

Můj fíkovník ve skleníku - společná úroda SD a Fišer. Letos jsem ho narouboval další odrůdou Wild Kaukasus, tak uvidíme, jak se napřezrok předvede.
Obrázekbest seafood in wilmington north carolina
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Fíkovník

Příspěvekod mirka » 28 zář 2020, 17:37

Stanley_51 vypadá to skvěle, při ochlazení prodloužený sběr fíků S6
mirka
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1518
Registrován: 12 úno 2015, 21:17
Bydliště: Zlín 230 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod mirka » 29 zář 2020, 14:57

Italský zelený/Oškera
Obrázek

Obrázek
Naposledy upravil mirka dne 29 zář 2020, 15:49, celkově upraveno 1
mirka
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1518
Registrován: 12 úno 2015, 21:17
Bydliště: Zlín 230 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod palino79 » 29 zář 2020, 15:07

U mňa v skleníku už začínajú dozrievať všetky odrody. Do zimy snáď polovica fíg dozrie S12 .
Uživatelský avatar
palino79
oficír
oficír
 
Příspěvky: 665
Registrován: 05 črc 2015, 20:28
Bydliště: Rajecké Teplice 440 m.n.m

PředchozíDalší

Zpět na FÍKOVNÍKY ( Ficus )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků