Fíkovník

zde můžete probrat vše o pěstování fíků

Moderátor: Stanley_51

Re: Fíkovník

Příspěvekod Satan » 30 črc 2018, 14:20

Fíkovníky od různých pěstitelů, například Francuesco , Troják , Gradac , Broža , a další, doufám že uzraje letní násada .ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Naposledy upravil Satan dne 31 črc 2018, 06:26, celkově upraveno 2
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod MonikaV » 30 črc 2018, 23:42

Chlapi díky za odpovědi, taky jsem se přikláněla k domněnce,že by vrásčitost mohla být způsobena po zastříhnutí fíkovníků, jen mi to nějak nesedělo, že jsou fíky postižené spíše zespodu, no ale dám tomu volný průběh a snad tento rok aspoň něco dozraje, pak vše určitě nafotím,rozkrájím,zvážím, změřím cukernatost,ukážu všem sousedům.... abych vůbec věděla co mám za druhy. Nějaké řízky fíků jsem si letos dovezla i z Chorvatska, krásně zakořenily, tak jsem je šoupla už do květináčů a příští rok půjdou do země na obecní políčko a jestli budou bývat takové pařáky, tak k moři už nebude třeba S6 .
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1036
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

Re: Fíkovník

Příspěvekod El Mariachi » 01 srp 2018, 00:42

MonikaV píše:příští rok půjdou do země na obecní políčko a jestli budou bývat takové pařáky, tak k moři už nebude třeba S6 .


Odkud jsi, že je chceš strkat na pole? S8
El Mariachi
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 201
Registrován: 30 říj 2016, 00:28
Bydliště: okres Ostrava-město, 260 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Marek107 » 01 srp 2018, 05:25

Řekl bych že je to Chorvatka neví že u nás v zimě mrzne a fouká vítr. Že když jeden rok moc nemrzlo na některý další určitě bude a zmrzne to až skoro k zemi vím o čem mluvím.
Marek107
oficír
oficír
 
Příspěvky: 574
Registrován: 28 srp 2008, 12:37
Bydliště: Veseli nad Morovou, 170 m.n.m

Re: Fíkovník

Příspěvekod francuesco » 01 srp 2018, 06:13

Treba je bude i na políčku na zimu izolovat, tak jako na zahradě. To by nebyl problém. Jen trochu víc práce.
Uživatelský avatar
francuesco
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1549
Registrován: 30 čer 2014, 20:18
Bydliště: Prostějovsko 214 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Prcek » 01 srp 2018, 09:42

Měl jsem vysazených 11 ks různých odrůd fíkovníků venku. Tři jsem již vykopal a zbývá jich 8. Nenapíšu nic převratného, ale: strašně záleží na stanovišti a odrůdě. Co mám kryté na dvoře je v úplně jiné kondici (ale i tam jsou velké rozdíly) než co mám jen zak ve volném prostoru na zahradě. Zářný případ je Komen. U mě hodně háklivý na první ochlazení a jeho dlouhodozrávající plody jen tak nesklidím. Letos jsem jej chtěl někam přesadit (možná pro velikost vyhodit), ale nemám už kam, tak jsem mu dal poslední šanci. Konečně to vypadá na slušnou úrodu, ale je to pochopitelně teplým rokem a příznivou zimou. Jeho doba zrání do nechráněného prostoru není vhodná a jeho náchylnost na počasí taky ne. Líp by mu vbylo ve skleníku a asi v nádobě. Je třeba si dobře roznyslet co kam vysadit a ani balení to nemusí zachránit. Například Mičurinskou č.10 sklízím na dvoře v čase kdy mají jiné fíkovníky již po sezóně. Mám ji na dobrém místě, má kratší dobu dozrávání a mně se zdá i docela dost odolná, ale může to být tím stanovištěm.
Prcek
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 314
Registrován: 21 dub 2013, 18:40
Bydliště: Veselí nad Moravou

Re: Fíkovník

Příspěvekod Honza123 » 01 srp 2018, 10:50

Tak už začínají nasazovat plody letošní řízkovance BT, HC, Francuesco, Peretta a asi i Panache
Honza123
nováček
nováček
 
Příspěvky: 157
Registrován: 18 zář 2017, 23:02
Bydliště: Praha/Roudnice nad Labem (cca 200 m n. m)

Re: Fíkovník

Příspěvekod pavell » 01 srp 2018, 11:40

Tak nevím asi měli v lidlu v těch fíkovníkoch pěkný bordel, na fikovníku označeném jako chicago se ukazují plody a nejsou vůbec chlupaté.
pavell
desátník
desátník
 
Příspěvky: 970
Registrován: 08 říj 2017, 01:33
Bydliště: Kyjov

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 01 srp 2018, 11:59

Jožko prosím tě, máš možnost srovnat plody z Mičurinské č.10 a Veselského? Podle dostupných informací by to měla být hodně podobná až totožná rostlina, ale chtělo by to ověřit.

Záměna fíkovníků v Lidlu není překvapení, překvapením by bylo, kdyby to sedělo :-)
Jakékoli plody nasazené v této době ale už nemají moc šanci letos dozrát - a pokud náhodou ano, tak kvalita bude dost mizerná, dobré tak leda do kompotu.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4151
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod alex » 01 srp 2018, 12:08

aj Florea by malo byt to iste ako Micurin
alex
člen
člen
 
Příspěvky: 463
Registrován: 15 lis 2016, 17:30
Bydliště: Rajka, HU | 126m | USDA 7b

Re: Fíkovník

Příspěvekod Prcek » 01 srp 2018, 12:40

Míšo, před chvílí jsem zesmolil dlouhou odpověď, ale někam se mně to zatoulalo, tak jseště jeden pokus. To bude tím šíleným horkem. :?
Měl jsem Veselské fíkovníky v nádobách a Mičurinskou v zemi. Doba dozrávání mně přišla stejná, ale úplně jsem to nesledoval. Mičurinská měla větší plody srovnatelné chuti, ale předpokládám, že je to kvůli tomu kde je co nasazené a že je ta Mičurinská u mě ve volné půdě fakt na dobrém místě. Snad proto jsou ty plody trošku větší, ale i tak malé. Už to nesrovnám, provádím redukci fíkovníků a Veselský již nebudu mít. Ještě dřív jsem dal Bratislavu 1, což je asi taky totožný fíkovník, Mojmírovi a on má určitě Veselský a možná i tu Mičurinskou, tak by třeba mohl napsat jaké s nimi má zkušenosti on. Před časem jsem byl obhlédnou ,,snad,, matiční rostlinu Veselského fíkovníku u nás kousek od kostela a ty plody mně přišly velké minimálně jak ta moje Mičurinská. Je fakt, že ta rostlinka je proti té mé obr.
Prcek
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 314
Registrován: 21 dub 2013, 18:40
Bydliště: Veselí nad Moravou

Re: Fíkovník

Příspěvekod pavell » 01 srp 2018, 13:02

Nevíte někdo jestli může být něco z fíkovníků pěstovaných ze semen? Bába nějak popletla semena, a vyrostlo jí hodně semenáčů fíkovníků, ani sama neví kde to vzala.
pavell
desátník
desátník
 
Příspěvky: 970
Registrován: 08 říj 2017, 01:33
Bydliště: Kyjov

Re: Fíkovník

Příspěvekod Prcek » 01 srp 2018, 13:32

Jeden takový fíkovník roste ve Veselí v Milokošti, ale plod ještě neměl, tak nevím :roll: To nebude ta správná cesta.
Prcek
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 314
Registrován: 21 dub 2013, 18:40
Bydliště: Veselí nad Moravou

Re: Fíkovník

Příspěvekod pavell » 01 srp 2018, 13:39

Jistě, taky o semenáče nestojím, jen mě tak napadlo že když už to omylem vyrostlo jestli je nějaká šance že to bude plodit.
pavell
desátník
desátník
 
Příspěvky: 970
Registrován: 08 říj 2017, 01:33
Bydliště: Kyjov

Re: Fíkovník

Příspěvekod nene » 01 srp 2018, 13:54

pavell píše:....na fikovníku označeném jako chicago se ukazují plody a nejsou vůbec chlupaté.


No ono tam to "Hardy" chybělo pravděpodobně zcela úmyslně....u nás to vypadá spíš na Morenu. Možná...velmi možná....
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4298
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

PředchozíDalší

Zpět na FÍKOVNÍKY ( Ficus )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků