Hardy Chicago

zde můžete probrat vše o pěstování fíků

Moderátor: Stanley_51

Re: Hardy Chicago

Příspěvekod kaossik » 14 úno 2021, 22:52

No pokud to nebude BT, tak máš jedině štěstí, podobně špatná odrůda se hledá dost špatně. Ale perspektivní odrůda by měla v říjnu už být zralá, ale předpokládám, že to byly mladé rostliny a rozjížděly se později. I když i skutečné HC není moc ranné.
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1158
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Hardy Chicago

Příspěvekod meyer » 15 úno 2021, 20:58

Taky dobrá mela. Máš tam dva zápory, takže mi z toho vychází plus. Proč ne, jen mi je záhadou, z čeho plyne tak až hysterický odpor k tomuto kultivaru - BT? Bétéčka? :wink:
Uživatelský avatar
meyer
oficír
oficír
 
Příspěvky: 567
Registrován: 19 pro 2020, 18:15
Bydliště: Praha 17

Re: Hardy Chicago

Příspěvekod kaossik » 15 úno 2021, 21:24

meyer píše:Taky dobrá mela. Máš tam dva zápory, takže mi z toho vychází plus. Proč ne, jen mi je záhadou, z čeho plyne tak až hysterický odpor k tomuto kultivaru - BT? Bétéčka? :wink:


Ten vychází z jednoduchého faktu a totiž, že se jedná o dost pozdní odrůdu, která u nás není moc schopná dozrát. U mě to byla letos jediná rostlina ze které jsem nesklidil ani jediný fík a to nasadila první a byla na zaskleném balkóně. Bohužel je to jedna z nejprodávanějších odrůd v našich zahradnictvích.
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1158
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Hardy Chicago

Příspěvekod Marek1970 » 15 úno 2021, 21:48

Súhlas. Občas sa hrám v záhradníctve na blbého a keď sa bavím o Brown Turkey s predajcom, tak zisťujem, že väčšinou nemajú o figovníkoch ani poňatia. Netušia, že existujú aj iné odrody a také bludy aké rozprávajú o BT-čku vzbudzujú dilemu, či plakať alebo sa smiať na tých nezmysloch. BT-čka s výnimkou dvoch EBT klonov som už všetky vyradil, lebo je to strata času a energie, ktorú je lepšie venovať iným odrodám figovníkov. Ale plevelíme touto debatou nesprávne vlákno patriace HC-čku.
Marek1970
oficír
oficír
 
Příspěvky: 518
Registrován: 05 lis 2018, 18:14
Bydliště: "kúsok" od Piešťan, cca 160 m.n.m.

Re: Hardy Chicago

Příspěvekod meyer » 15 úno 2021, 21:53

No tak asi na tom něco bude, ale zas to může záležet na lokalitě a místních podmínkách. Třeba zrovna Mukařov není žádná Pálava. Předěl mezi Černými lesy a Posázavím, jinými slovy Malá Vysočina, teploty v okolí Říčan, Louňovic, Vyžlovky a na druhé straně Mnichovic, Hrusic a Mirošovic jsou hodně specifické a jaro si dává vždy na čas, mrazíky skoro každý rok. Je to kraj spíše na jablka a to ještě jen vybrané a spolehlivé, žádná moderna. Ta odejde po pár sezonách.
Takže ty fíky-jedině ve skleníku nebo typem hrdina jak jsem viděl pod Bílou horou, tam je také nová výsadba na jedné zahrádce, ale zajdu tam na jaře, abych se od majitele dozvěděl, jak to po zimě dopadlo a co tam má za druhy.

Ok, už aby byla pouť v Mukařově. :)
Uživatelský avatar
meyer
oficír
oficír
 
Příspěvky: 567
Registrován: 19 pro 2020, 18:15
Bydliště: Praha 17

Re: Hardy Chicago

Příspěvekod kaossik » 15 úno 2021, 22:01

No na Mukařov to bohužel svést nemůžu. Jelikož jsem schválně protože je to BT ho nechal na zaskleném balkóně (jih), kde jsou pravidelně i přes zimu 30°C za slunečných dnů. Fíky tu začínají vegetovat o měsíc dříve a končí o měsíc později, než venku. A BT stejně nestihlo dozrát. Rozdíl mezi Mukařovem a Pálavou je ten že v Mukařově nedozraje nic v Pálavě pár kousků dozraje, ale nikdy nedozraje celá úroda. Já měl loni paradoxně první zralý fík venku, takže na Mukařov se toto svádět nedá. Odrůd, které jsou lepší a ze kterých lze sklízet více je spousta.
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1158
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Hardy Chicago

Příspěvekod moonvil » 15 úno 2021, 22:12

Ono BTčko nedokáže pořádně dozrát ani ve skleníku, hodí se opravdu jen na brebu. Tečka.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4031
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Hardy Chicago

Příspěvekod meyer » 16 bře 2021, 19:43

tak jo, teda jinými slovy díky za útěchu... :) S20
Uživatelský avatar
meyer
oficír
oficír
 
Příspěvky: 567
Registrován: 19 pro 2020, 18:15
Bydliště: Praha 17

Re: Hardy Chicago

Příspěvekod Jožka » 24 kvě 2021, 18:32

Prodávali dnes v Lidlu. Záleží na kolik se tomu dá věřit.
Obrázek

Obrázek
Jožka
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1176
Registrován: 17 lis 2016, 10:58
Bydliště: Strážnice 177m.n.m.

Re: Hardy Chicago

Příspěvekod moonvil » 24 kvě 2021, 21:07

Není tam psáno "Hardy Chicago", pouze "hardy", což v překladu znamená "odolný". Tzn. asi tak odolný jako každý druhý fíkovník řekl bych.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4031
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Hardy Chicago

Příspěvekod Jožka » 24 kvě 2021, 21:14

Zase nějaký podvod na zákazníky. Ještě tam bylo BT.
Jožka
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1176
Registrován: 17 lis 2016, 10:58
Bydliště: Strážnice 177m.n.m.

Re: Hardy Chicago

Příspěvekod jarek01 » 24 kvě 2021, 21:45

Tyto rostliny z Lídlu jsou loterie. Sousedi si koupili před dvěma roky rostlinu a dodneška ani náznak plodů. Já jsem měl před pár lety větší štěstí. Mě zaplodily na druhý rok.
jarek01
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 346
Registrován: 02 úno 2014, 14:27
Bydliště: Uherský Ostroh, 178 m/nm

Re: Hardy Chicago

Příspěvekod meyer » 25 kvě 2021, 12:13

No, Lídlovníky. Já jsem to zkusil loni, když jsem netušil o co jde.Tady jsem byl poučen, což mi nyní dává nadhled a vědomí, že toto již ne. Sice mi to zaplodilo hned první sezonu, ale asi to nebude dobrá cesta. Jiná věc je, jestli někdo tady tuší, odkud ten Lídl tu "sadbu" bere. Mi to sice je jedno, ale studijně by to mohlo být celkem prospěšné.
V každém případě se vyplatí pobrat řízky a výpěstky zde ve fíkové komunitě. Vyzkoušených rostlin od lidí, kteří o tom skutečně něco ví a již to dost sezon tady v CZ a SK pěstují a sklízejí je hodně a informací též. :)
Uživatelský avatar
meyer
oficír
oficír
 
Příspěvky: 567
Registrován: 19 pro 2020, 18:15
Bydliště: Praha 17

Re: Hardy Chicago

Příspěvekod amy80 » 04 čer 2021, 18:18

Moje HC po letošní zimě - ničím nechráněný, v mezeře mezi domy kde fouká... byl tu přes měsíc v kuse sníh a teploty párkrát šlehly i pod -20 - čekala jsem se se už nevzpamatuje, ale on je to fakt nezmar a i po tom co jsem na něj takhle hodila bobek přežil :lol:

Plody samozřejmě nečekám a ani jsem nečekala při tomhle zacházení, mám ho na listy do čaje - ten mi moc chutná a prý je i zdravý...?

Obrázek

Obrázek
amy80
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 626
Registrován: 13 črc 2014, 10:15
Bydliště: Praha - východ cca 400 mnm

Re: Hardy Chicago

Příspěvekod Lenkalor » 04 čer 2021, 20:18

amy80- prosím tě, ten čaj děláš ze sušených nebo čerstvých listů?
Jinak - opravdu odolná odrůda S6
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1124
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na FÍKOVNÍKY ( Ficus )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků