Choroby a škůdci

zde můžete probrat vše o pěstování fíků

Moderátor: Stanley_51

Re: Choroby a škůdci

Příspěvekod gr81 » 02 kvě 2022, 09:02

To od slunce i tak bude.
Vydržel bych, teď už je to stejně jedno.
gr81
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 236
Registrován: 13 zář 2020, 14:05
Bydliště: Praha

Re: Choroby a škůdci

Příspěvekod EvaOstrava » 02 kvě 2022, 11:51

Zakořeňováním cizích řízků jsem si docela zavařila. Některé jsou něčím napadené. Navíc jsem je měla na parapetu s rajčaty a paprikami. A nějaký roztoč napadl i je, což jsem nikdy neměla.
https://www.zahrada.cz/forum/plodova-ze ... cky-308345

Ale chybami se člověk učí.
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 896
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: Choroby a škůdci

Příspěvekod moonvil » 02 kvě 2022, 12:49

Jojo, roztoči umí potrápit, navíc ti hajzlíci nejsou vidět a často není dlouho jasné co je přesně za problém.
Jenže to by člověk nesměl nic kupovat, zkoušet nové odrůdy, apod. Na tom řízku či sazenici bez listí to prostě nejde poznat a projeví se to až časem - mezitím se to samozřejmě rozšíří i na jiné rostliny.
Onehdá jsem si takto málem zavlekl do sbírky fíků RKN (root knot nematode), což je poměrně obávaná choroba v některých oblastech za oceánem. Všiml jsem si toho jen náhodou při přesazování a celý fíkovník
i s kontejnerem šel okamžitě do spalovny. Přitom to byla rostlina z nějakého českého zahradnictví. A to tady zatím ještě nemáme zavlečeného hnusného dřevokazného škůdce - "Ambrosia beetle" - ten jde kromě fíků na
celou řadu dalších stromů. Pak samozřejmě rez či virová mozaika, ale s tím se dá celkem žít.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4083
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Choroby a škůdci

Příspěvekod EvaOstrava » 02 kvě 2022, 16:34

Získala jsem z toho poučení - rajčata s ničím nekombinovat, a s fíkovníky už vůbec ne.
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 896
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: Choroby a škůdci

Příspěvekod gr81 » 02 kvě 2022, 21:14

doporučuju ani nemíchat řízky z různých zdrojů, nedotýkat listy, neřezat/nestřihat bez dezinfekce. Já si před dvěma lety zavlekl multirezistentní svilušky a i přes dílčí úspěchy se stále vracejí.
gr81
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 236
Registrován: 13 zář 2020, 14:05
Bydliště: Praha

Re: Choroby a škůdci

Příspěvekod Luk » 04 kvě 2022, 18:22

Rostliny jsou týden venku a už jsem zaznamenal poletující Molovenky. :evil:
Luk
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 242
Registrován: 18 dub 2019, 18:23
Bydliště: Břeclav 158 m n. m.

Re: Choroby a škůdci

Příspěvekod gr81 » 26 kvě 2022, 18:58

Tak u mě opět svilušková kalamita, už jí řeším 14 dní a zatím nic moc.
Koupil jsem Phytoseiulus persimilis plus v Biocontu, ale v popisu neuvádí, že to obsahuje 100 jedinců. To než se namnoží...
Takže příště zůstávám u Amblyseius cucumeris. Sice je primárně na třásněnky, ale sviluchy decimuje také spolehlivě. A je toho víc.
gr81
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 236
Registrován: 13 zář 2020, 14:05
Bydliště: Praha

Re: Choroby a škůdci

Příspěvekod ivan » 27 kvě 2022, 09:41

Luk píše:Rostliny jsou týden venku a už jsem zaznamenal poletující Molovenky. :evil:

Na vonkajších figovníkoch Molovenky u nás už majú húsenice cca 1cm veľké....pozoroval som toho veľkého mravca( v domnení, že si ide pochutnať na húsenici)- ale nebolo to tak - takže žiaden úžitok mravce nerobia....ale figy mravcom chutia....húsenice žrať nebudú...
Obrázek
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1786
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: Choroby a škůdci

Příspěvekod Martin 46 » 28 kvě 2022, 08:37

Ahojte potrebujem poradiť. Kúpil som z Bulharska Figovník Magnifica Dry. Tento Figovník sa nie a nie prebudiť. Neodumiera ale ani nevyháňa nové výhony a namiesto latexu z neho vyteká červená tekutina. Stretol sa už niekto s niečim takým? Nerastú jej ani nové korene. Čo s ňou?
Obrázek

Obrázek
Martin 46
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 24
Registrován: 04 říj 2019, 19:46
Bydliště: Borovce okres Pieštany 160 m.n.m

Re: Choroby a škůdci

Příspěvekod EvaOstrava » 28 kvě 2022, 09:20

Mi se třeba jeden v březnu zaslaný fíkovník probudil před týdnem, nejspíš promrzl a vyrazil od kořene.
Viděl jsi ho i s listy nebo jen ve spícím stavu?
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 896
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: Choroby a škůdci

Příspěvekod Martin 46 » 28 kvě 2022, 09:40

Prišiel už bez listov. Listy som na ňom nevidel.
Martin 46
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 24
Registrován: 04 říj 2019, 19:46
Bydliště: Borovce okres Pieštany 160 m.n.m

Re: Choroby a škůdci

Příspěvekod moonvil » 28 kvě 2022, 11:54

Dokud z toho cokoli teče, tak je šance, že je to živé. Teda aspoň kořeny pravděpodobně fungují, takže to může vyrazit i někdo odspodu.
Dal bych to rozhodně někam do stínu, ne na plné slunko a moc bych to nepřelíval dokud to nemá listy. Jen aby byl substrát lehce vlhký, nesmí to stát ve vodě.
A čekat.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4083
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Choroby a škůdci

Příspěvekod Martin 46 » 28 kvě 2022, 12:54

Ďakujem za radu.
Martin 46
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 24
Registrován: 04 říj 2019, 19:46
Bydliště: Borovce okres Pieštany 160 m.n.m

Re: Choroby a škůdci

Příspěvekod jarek01 » 31 kvě 2022, 18:27

Dnešní fotky listů fíkovníků z OBI. Takto vypadaly listy skoro každé druhé rostliny. Cena rostlin 1300kč.
Je to mozaika nebo ne?
Někde jsem četl nebo slyšel, že v současnosti jsou jí napadeny již skoro všechny pěstované odrůdy.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
jarek01
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 346
Registrován: 02 úno 2014, 14:27
Bydliště: Uherský Ostroh, 178 m/nm

Re: Choroby a škůdci

Příspěvekod moonvil » 31 kvě 2022, 21:56

Ano, tohle jsou jedny z projevů "virové mozaiky", ale s určitostí bys to zjistil jedině v laboratoři. Podobné skvrnitosti na listech se totiž mohou objevit i z jiných příčin - může jít třeba o výživový problém.
Většina fíkovníků v oběhu je do nějaké míry infikována, těch virů je více typů a když se jich sejde několik najednou a rostlina je navíc něčím oslabena, tak se to projeví kromě skvrnitosti listů i různými růstovými deformacemi, sníženou plodností a kdoví čím ještě.
Ve větších sbírkách není reálně možné zabránit přenosu virů z infikovaných na čisté rostliny. Já se třeba snažím při každém řezu desinfikovat nůžky než střihnu jiný fík, ale i tak je to bez šance - nedokážu zabránit hmyzu, aby přelézal mezi odrůdami.
Dobrá zpráva je, že fíkovníky, které mají tu správnou péči, zvládají přítomnost těchto virů zcela v pohodě a často příznaky (nikoli virus) časem úplně vymizí nebo se projeví třeba jen začátkem roku při rašení.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4083
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

PředchozíDalší

Zpět na FÍKOVNÍKY ( Ficus )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků